Forum Culinar: am primit de la ambasada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

am primit de la ambasada

#181 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 14 June 2010 - 11:55 AM

Vezi postareaCristinica, la 14 June 2010 - 11:30 AM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 13 June 2010 - 10:51 PM, a spus:

Sper sa ai mai mult noroc decat mine...
Eu mi-am pregatit de doua ori actele (cu absolut tot ce-mi trebuia) pt echivalarea diplomelor (liceu si facultate) si de fiecare data nu am reusit sa intru in consulatul italian la Bucuresti...
Prima data se facea programarea pe bani (multi bani), iar a 2a oara cand programarea se facea pe net le-a cazut situl...
M-am enervat asa de tare ca am lasat balta totul... dupa o caruta de bani aruncati pe fereastra si muuuulti nervi am abandonat...


Buna Sorina!
Multumesc pentru informatii. Dar tu cand ai facut demersurile?! Oare nu s-a mai schimbat nimic de atunci?!
Ce inseamna multi bani?! Imi poti spune?
Traducerile si legalizarile, oare nu se pot face aici?! Trebuie facute neaparat la Consulatul General al Italiei in Romania?!
Luni ma duc la Consulatul Romaniei, nu plec de-acolo pana nu primesc toate informatiile.


Cu siguranta schimbari s-au mai facut... Prima data am incercat acum 7ani (cred)...atunci se vindeau programarile, nu in mod oficial, deci riscai si sa dai banii si sa fii pacalit, asa ca eu nu am avut curaj sa arunc pe geam 1200 dolari...
Apoi cand a iesit scandal, consulul le-a marit salariile angajatilor dar in acelasi timp le-a pus in vedere ca daca se mai intampla ceva de acest timp infunda puscaria...
In scurt timp a iesit chestia cu programarile on-line...
Asa ca tu intai trebuie sa obtii programarea la consulat si in functie de aceasta iti faci restul dosarului... mai ales pt ca fiecare stampila pusa pe actele tale are valabilitate intre 3 si 6 luni... adica tu te chinui sa le faci si cand vei intra la consulat risti sa fie 'expirate'...
E cu dus intors... eu ti-am spus, am facut de doua ori tot iterul in Romania... liceul sanitar, facultate, ministerul sanatatii, ministerul invatamantului, ministerul muncii, traduceri, legalizari, ministerul (nu mai tin mimte cum se cheama) oricum chestia aia cu Haia... si toate au costat o caruta de bani... si la sfarsit nu am reusit sa obtin programarea asta...
Nu vreau sa te descurajez... dar trebuie sa te inarmezi cu muuulta rabdare.
Sorina

#182 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 18 June 2010 - 08:18 PM

Nici nu am ajuns sa-i vad si deja au inceput sa se dea in petec astia de la Consulat. De-o saptamana le-am scris un e-mail si tot de atata timp ma straduiesc sa iau legatura telefonica. Nimic! :toothy9;

#183 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 June 2010 - 11:20 PM

Tu vorbesti de cel de la Torino?
http://www.consulatu...id=17&Itemid=47
daca ti le pot rezolva aici te poti duce intr-o zi direct, e mai sigur, nu e departe de tine, e in Via Ancona.

#184 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 25 June 2010 - 06:40 AM

Am fost...
Vestile nu sunt deloc imbucuratoare. Practic, toata documentatia se face in Romania, la Ministerul Educatiei si la Consulatul Italiei din Romania.
Trebuie sa ma organizez serios. :lol:

#185 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 June 2010 - 07:51 AM

Eu ti-am zis chestia asta... de asta nu se scapa... Trebuie sa te inarmezi cu muuuulta rabdare, timp de pierdut si bani pe o caruuuta de stampile... Bafta!
Doar sa ai grija sa obtii intai programarea la Consulat si apoi in functie de aceasta sa-ti faci restul de acte...
Sorina

#186 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 June 2010 - 10:18 AM

Si eu ti-am zis :lol:
Curaj, daca vrei sa o faci, eu ti-am zis, am renuntat pentru ca asta implica sa deranjez o persoana sa faca lucrurile astea pentru mine si nu mai am chef deloc dupa ce am trecut prin experienta celei de liceu.
Si pe linga curaj, pune si bani deoparte :lol:
Si last but not least, mai intii de toate gindeste-te bine daca ai intr-adevar absoluta nevoie de lucrul asta, aici cine iti cere diplome recunoscute si parastampilate e statul, deci doar daca vrei sa continui studiile aici sau sa te angajezi la stat ai absoluta nevoie de hirtiile astea.
Nu vreau ca prin ce am zis sa se inteleaga ca te sfatuiesc sa renunti, as fi ultima persoana care ti-ar cere lucrul asta, vreau doar sa-ti zic sa te gindesti bine inainte daca e efectiv nevoie, altminteri cheltui bani, timpul tau si al altora si mai ales nervi, de pomana :lol:

#187 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 June 2010 - 11:09 AM

Doamne, Adriana, cata dreptate poti sa ai...
Sorina

#188 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 June 2010 - 11:29 AM

Ca intotdeauna :lol:
Iarta-ma da' nu ma putui abtine :lol:

#189 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 June 2010 - 11:35 AM

Stai linistita... cand ai dreptate, ai dreptate si gata...
Da' unde erai, bre, cand umblam ca nebuna intre ministere acum cativa ani????
Sorina

#190 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 June 2010 - 11:56 AM

Tot aici. Dar poate inca nu ne cunosteam ^_^ Eu de cite ori am fost intrebata direct sau indirect ce am stiut am spus.

#191 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 07 July 2010 - 10:27 PM

Eu ma gandeam sa obtin recunoasterea lor aici si sa-mi iau de-o grija cu Romania, pentru totdeauna. :D
De altfel, ma gandeam ca daca obtin recunoasterea lor, am sanse mai multe sa gasesc un job mai bun. Adica un job normal, de 8 - 10 ore pe zi, care sa-mi permita sa am minimul de timp liber si care sa-mi permita un trai decent.
Ma gandeam sa o rog pe sora mea sa umble prin Bucuresti cu toata documentatia... dar cand va aud de cheltuieli imense si foarte mult timp pierdut, ma cam sperii. :D
Cat poa` sa coste sa traduc 2 diplome si sa le legalizez la Consulat?!

#192 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 08 July 2010 - 09:20 AM

Nu este vorba doar de doua diplome... pt fiecare diploma exista alte doua trei hartii, hartii care trebuie sa le recuperezi de la liceu si facultate (alt timp, alti bani). In plus trebuie sa traduci toata programa analitica care este un cartoi de 150 de pagini in cazul meu (tot ceea ce ai invatat in facultate).
Traducerea legalizata nu este de ajuns... trebuie sa pui si 'stampila de la Haga' nu mai tin minte la ce minister, stampile care se pun si pe originale dar si pe traducerile legalizate... e un iter destul de lung si foarte costisitor.
A, originalele trebuiesc stampilate si de catre ministerul invatamantului.
Daca ai muncit ca mine, ai nevoie si de stampila ministerului muncii.
Apoi depinde de liceul care l-ai facut... eu am facut liceul sanitar, asa ca ma avut nevoie pe original si de stampila ministerului sanatatii...
Asa ca ai grija pe cine trimiti la inaintare pt ca este vorba de foarte multa munca si foarte multi nervi... de bani nici nu mai vorbesc.
Dupa cum ti-am spus, nu te apuca sa faci nimic pana cand nu ai programare la Consulatul Italiei din Bucuresti... risti sa-ti expire stampilele puse si apoi ar trebui sa o iei de la capat... Sorina

Editez... nu le legalizezi la consulat... Cosulatul iti doar OK-ul dupa ce-ti verifica tot dosarul. Acolo te duci cu ele deja traduse si legalizate... nu cred ca-ti e foarte clar ce ar trebui sa faci...
Sorina

#193 Useril este offline   Cristinica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 21-December 09
  • LocationTorino

Postat 08 July 2010 - 11:14 AM

Exact asta e raspunsul Consulatului Romaniei la Torino:

"D-na (),
In vederea recunoasterii Diplomei de studiu la Roma la ministerul aferent specializarii dvs. procedura include urmatoarele etape:
-obtinerea din tara de la M.E.I. din Romania a Certificatului de conformitate, de acreditare a Universitatii absolvite, a programei analitice facute;
-Traducerea autorizata a acestora;
-aplicarea Apostilei de la Haga pe Diploma de Licenta si Foaia Matricola;
-obtinerea Declaratiei de Valoare de la Consulatul Italian;
Cand veti avea toate aceste documente le veti inainta la Roma si vi se va face echivalarea studiilor cu cele italiene prin compararea programelor analitice.
C.G.R.Torino"

Simplu si la obiect, nu?! :))
Nu zice nimic de programarea la Consulatul Italian la Bucuresti.
Acum o sa caut sa vad ce pot afla de la Consulatul Italian in legatura cu programarea asta.
Multumesc fetelor! Tinem legatura! :)

#194 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,066
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 July 2010 - 11:31 AM

Succes, bafta si nervi de otel :)

#195 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 08 July 2010 - 06:43 PM

Nu vreau sa insist... iti urez succes!
Iti spun doar ca 'declaratia de valoare' este singura chestie care o vei obtine de la Consulat, restul ti le pregatesti singura. Si in Consulat nu intri cand vrei tu, dupa cum iti spuneam iti trebuie o programare.
Bafta!
Sorina

#196 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 July 2010 - 06:16 AM

v-am zis ca domnu' ionescu e la pirnaie preventiva? :icon_fessee::headbang:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#197 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 10 July 2010 - 08:38 PM

Vezi postareavaxile, la 09 July 2010 - 06:16 AM, a spus:

v-am zis ca domnu' ionescu e la pirnaie preventiva? :appl::appl:


Cine este domnu' ionescu?
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#198 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 10 July 2010 - 08:42 PM

Vezi postareaCassia, la 10 July 2010 - 08:38 PM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 09 July 2010 - 06:16 AM, a spus:

v-am zis ca domnu' ionescu e la pirnaie preventiva? :appl::appl:


Cine este domnu' ionescu?


cre'ca s-a vorbit. unul care a condus si a creat un accident in sgp. ceva atasat la ambasada...

#199 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 12 July 2010 - 04:49 AM

Vezi postareaCassia, la 10 July 2010 - 08:38 PM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 09 July 2010 - 06:16 AM, a spus:

v-am zis ca domnu' ionescu e la pirnaie preventiva? :lol::D


Cine este domnu' ionescu?


hai mai ... daca in europa de vest imaginea proasta a romaniei e asigurata de tzagani, in sgp imaginea ro e flendurita de sefu' reprezentantei diplomatice.

dl ionescu, insarcinat cu afaceri (sefu' misiunii, de fapt, ca ambasador nema) s-a dus la curve, a baut ca porcu', p-orma nervos ca a fost refuzat la pat de-o tanti s-a decis sa faca o tura cu audiu' pe sosea. aici a trecut pe rosu', a lovit pe unu' pe trecerea de pietoni, p-orma a mai trecut p-un rosu si a mai lovit pe doi. din astia unu' amurit altu' e invalid. ba a mai scos si capu' pi jiam si i-a injurat p-aia ca nu s-au dat la o parte. asa ... p-orma omu' nostru a abandonat masina si a declarat la pulitie ca i s-a furat. peste doo zile a plecat din sgp "la tratament" in ro. asta fara sa aiba acceptu' parasirii postului, de la mae roman. ajuns in ro, a declarat ca sgp i-a inscenat toata afacerea, ca el descoperise acte de coruptie in guvernu' sgp. a declarat in citeva emisiuni tv. ceea ce aproape a declansat un incident diplomatic. s-a dovedit ca m'siu ionescu a trimis pe fiisu' sa falsifice logurile din computeru' ambasadei. plus incercare de intimidare/cumparare de martori. intr-un final, a fost bagat la pirnaie preventiva.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#200 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 12 July 2010 - 10:11 AM

Povestea pe lung/lat aici.

Autoritatile romane initial l-au luat in brate, acum tac, si in mod cert dupa ce va fi gasit vinovat o sa se dezica de el. Sper sa nu fie judecat la noi, ci acolo. Ca merita!
raluca elena

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi