Forum Culinar: am primit de la ambasada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

am primit de la ambasada

#21 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 08:55 AM

Hazel a spus:

dragos a spus:


si nu tzazis nimenea ca ai uitat de unde ai plecat? :roll:

Daca uita, se intorcea :D


pi ma mai duc sh-acu', ce e drept doar turizm. plusca sunt la curent cu toate minariile politice. de unde mi se trage si cealalta replica "ce bah, te trezesti tu de-acolo sa ne dai noo lectii aici? tu nu traiesti aici, noi stim mai bine". da, ei stiu mai bine. de la stirile de la ora 5, ca ziare n-ar citi ... de aia initial nici n-am vrut sa mai votez. la europarlamentare nici n-am votat, am desenat cu pixu' un porc pe buletinu' de vot si pe ala am pus stampila.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#22 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 09:18 AM

vaxile a spus:

Hazel a spus:

dragos a spus:


si nu tzazis nimenea ca ai uitat de unde ai plecat? :roll:

Daca uita, se intorcea :D


pi ma mai duc sh-acu', ce e drept doar turizm. plusca sunt la curent cu toate minariile politice. de unde mi se trage si cealalta replica "ce bah, te trezesti tu de-acolo sa ne dai noo lectii aici? tu nu traiesti aici, noi stim mai bine". da, ei stiu mai bine. de la stirile de la ora 5, ca ziare n-ar citi ... de aia initial nici n-am vrut sa mai votez. la europarlamentare nici n-am votat, am desenat cu pixu' un porc pe buletinu' de vot si pe ala am pus stampila.

:D :D =))

In trecut aparam intens Romania...ca tebuie sa ramanem aici, sa facem ceva din tara asta, bla,bla...da zau, in ultima vreme mi s-a facut lehamite. Ma tine aici formatia mea profesionala care nu m-ar prea ajuta in alta parte si un proiect mare de tot, care cica ar trebui sa aduca mult banet in Romania, cel putin pentru zona in care stau. Da cu toate astea, cateodata tare-mi vine sa-mi iau lumea in cap :D
Take a walk on the wild side...

artizan

#23 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 09:20 AM

julix_2007 a spus:

KikenHana a spus:

Poate odata, daca ma enervez prea tare va spun eu cum e asta cu crestinismul si "nasterea" poporului roman :D



Da.Ksa?


Ce-i Ksa? =))
Take a walk on the wild side...

artizan

#24 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 02 December 2009 - 11:52 AM

Hana, si eu ma simt sufocata aici, simt cum mi se inchid orizonturile, cum se maresc diferentele dintre noi si vest, cum lumea devine din zi in zi mai incrincenata…
Incerc sa imi aduc aminte tot ce imi place mie aici, si citeodata mi-e atit de greu sa ma concentrez sa-mi vina ideile, si ma gindesc ca n-ar trebui sa-mi fie asa greu!
Cred ca toti avem dreptul sa ne vorbim tara de rau, dar in limitele bunului simt :tongue3:
raluca elena

#25 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 03:03 PM

raluca elena a spus:

Hana, si eu ma simt sufocata aici, simt cum mi se inchid orizonturile, cum se maresc diferentele dintre noi si vest, cum lumea devine din zi in zi mai incrincenata…
Incerc sa imi aduc aminte tot ce imi place mie aici, si citeodata mi-e atit de greu sa ma concentrez sa-mi vina ideile, si ma gindesc ca n-ar trebui sa-mi fie asa greu!
Cred ca toti avem dreptul sa ne vorbim tara de rau, dar in limitele bunului simt :D



De acord Raluca...pe mine ce ma dispera pana la culme si mai incolo de ea e chestia cu "sa moara capra vecinului"...lumea s-a facut atat de rea si nu cred ca doar mi se pare mie =)) . Apoi e ignoranta si prostia in floare :drunken:
Take a walk on the wild side...

artizan

#26 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 02 December 2009 - 03:19 PM

KikenHana a spus:

raluca elena a spus:

Hana, si eu ma simt sufocata aici, simt cum mi se inchid orizonturile, cum se maresc diferentele dintre noi si vest, cum lumea devine din zi in zi mai incrincenata…
Incerc sa imi aduc aminte tot ce imi place mie aici, si citeodata mi-e atit de greu sa ma concentrez sa-mi vina ideile, si ma gindesc ca n-ar trebui sa-mi fie asa greu!
Cred ca toti avem dreptul sa ne vorbim tara de rau, dar in limitele bunului simt :P



De acord Raluca...pe mine ce ma dispera pana la culme si mai incolo de ea e chestia cu "sa moara capra vecinului"...lumea s-a facut atat de rea si nu cred ca doar mi se pare mie =)) . Apoi e ignoranta si prostia in floare =))


Asta ma doare si pe mine si incepe sa ma faca sa gandesc de doua ori inainte sa spun ca nu vreau sa plec de aici.

Eram prima care sustineam ca poti trai bine si aici, ca nu e nevoie sa pleci pe taramuri straine ca sa iti gasesti fericirea. Din pacate nu pot trai in lumea mea si sa port numai ochelari colorati in portocaliu (rozul nu-mi place :D ) , nu pot sa ignor cu totul realitate. Si uite cum incet incet din hotararea de a ramane aici nu mai ramane prea mult. SI ideea ca pot schimba ceva ca pot face ceva sa fie mai bine e pur si simplu o iluzie.

Imi e greu pana si mie sa recunosc ca poate ar fi mai bine daca am pleca in alta parte. Cu voce tare nu prea indraznesc sa gandesc, cand am inceput sa fac asta inseamna ca deja jumate din hotarare e luata. Nu-s caini cu covrigi in coada dar nu-i chiar asa de trist ca mie oricum nu-mi plac covrigii :).

#27 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 02 December 2009 - 03:36 PM

io nu inteleg chestia cu uitatul limbii pe care ai vorbit-o juma de viata(pt cei care au emigrat adulti, desi am cunoscut o romanca aici, de la 4 anisori plecata si tot vorbea frate, mai bine ca altii :evil: )
dupa 2 ani, am fost acasa si vb la un magazin cu vanzatoarea, zice: vai, da ce bine vb! nu ai accent sau altceva :D :P
zic, sant de 2 ani plecata nu de 20
da, dar sa vezi altele, dupa 6 luni de italia sau spania, nu mai stiu cuvintele, tot le incalcesc :P sa lesin si alta nu :P =))

imi vin cuvintele mai repede in engleza ca doar asta vb toata ziua, dar imi mere gura si pe romaneste de nu se poate. cel putin la injuraturi la volan... :) =)) nu ma intrece nimeni. si nici nu ma intelege nimeni.

#28 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 02 December 2009 - 03:41 PM

Dark, bravo tie ca n-ai uitat romana! Eu stiu un cuplu (amandoi romani) care de cum au plecat au hotarat sa vb doar engleza (ea nu stia pe vremea aia si el vroia s-o invete) asa ca acum vorbesc rau de tot romana (ea, mai ales), iar copilul lor abia abia (nu stie sa citeasca in romana, iar la scris - vai si amar).
In alta ordine de idei - si eu ca Snej cu plecatul..Devine situatia din ce in ce mai albastra si la noi... =))

#29 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 02 December 2009 - 03:46 PM

cu rusine recunosc, fetele nu vorbesc. daca stie ada 10 cuvinte. ma intelege dar nu vorbeste. nu stiu cum o sa remediem situatia, poate doar sa stea mai multisor in romania cu ai mei, ca nici cu prietenii de aici nu vb, tot in engleza li se adreseaza desi ei ii vb in romana.

#30 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 02 December 2009 - 03:48 PM

Darky, si eu cind am plecat prima oara din tara, dupa ce m-am intors, imi cautam cuvintele in romana. Nu pentru ca le uitasem, ci pentru ca acolo vorbeam in exclusivitate numai engleza, citeam in engleza, si ajunsesem sa si visez in engleza. Si acum, anumiti termeni imi vin mai repede in engleza decit in romana.
Raducioiu de care zice vaxile uitase romana din pura infumurare, ca daca il luai la bani marunti, nici italiana nu vorbea!
raluca elena

#31 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 03:50 PM

dark angel a spus:

da, dar sa vezi altele, dupa 6 luni de italia sau spania, nu mai stiu cuvintele, tot le incalcesc =)) sa lesin si alta nu :) :D




Da, am intalnit si eu cateva cazuri de m-au lasat masca =)) . Erau fetele plecate de un an-doi si bagau 2 cuvinte in romaneste si unul in italiana/spaniola... :P
Take a walk on the wild side...

artizan

#32 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 December 2009 - 04:55 PM

Mai fetelor , eu mi-s plecata din ...76 , deci 33 ani, si zau ca nu am nici-o problema cu vb l. ramane.
la fel ca injerului, mi s-a intamplat sa trebuiasca sa merg la notar, dupa decesul mamei mele. si el m-a intrebat mirat de cand sunt plecata, si cand i-am zis 30 ani, era sa pice pe spate. si mi-a dat axelasi exemplu cu "italienii si spaniolii" plecati de 2-3 ani, si care vorbeau amestecat.
Fata mea vorbeste romana ( scrie ca o cizma, ca nu a studiat) dar inafara unui mic accent , nu se vede ca e "straina". n-o poti duce cu zaharelu, stie si expresii mai asa , si vorbe de duh, etc.mi se parea total absurd sa nu poata comunica cu bunicii si alti vorbitori de romanain casa vorbim si franceza si romana, vara si italiana, dar regula este...ce incepi intr-o limba, termini in aceeasi limba. nu un cuvant de ici si 5 de colo .

#33 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 05:03 PM

Stella, eu din cate am observat si chestia cu limba, ca si multe alte aspecte, tine de gradul de cultura si verticalitatea individului :pupic: . Bravo voua!
Take a walk on the wild side...

artizan

#34 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 02 December 2009 - 05:06 PM

KikenHana a spus:

... Apoi e ignoranta si prostia in floare :pupic:


Efectele colaterale ale televiziunii. Pe vremea lu Ceashca aveai un singur canal, trei sferturi de ora de emisiune pe zi, din care doua treimi de cîntare de imnuri si o treime de telejurnal, adica tot aia.
Cum omu muncii se plictisea, mai citea o carte, se mai ducea la un spectacol, un concert...
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#35 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 02 December 2009 - 05:14 PM

Alex, trist e ca nu e vorba numai de lispa de educatie....stiu intelectuali la fel de ignoranti ca si cei fara scoala, si poate si mai nesimtiti!
Si mie mi-a chelit optimismul, nu vad sa isi mai revina societatea noastra bolnava si imbatrinita in pacate...
raluca elena

#36 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 06:11 PM

Alex, ai dreptate....mult rau face televizorul, de aceea ne-am decis cu sotul ca la noi in casa nu va fi televizor =)) ...calculator+internet rulez :mrgreen:

Sa va spun o chestie ce mi s-a intamplat saptamana trecuta cu "desteptii" mei studenti. Aveam seminarul de Arheologie cu grupa de Istorie anul I si o fata avea referat "Arheologia funerara in Dacia romana". La un moment dat aud in context "obolul lui Șaron" spus cu accent frantuzesc. Numele lui nenea asta se scrie Charon da se citeste Caron si e ala cu barca care-i trece pe morti raul Styx spre Hades si trebuie platit cu un banut care se pune langa mort in groapa.

Intreb eu: da cine-i Charon asta?

Din 25 de studenti nimeni, nimic, nici macar fata cu referatul...Da macar unul dintre voi a citit legendele Olimpului? Nimeni, nimic...Asa ca m-am vazut nevoita sa le dau obligatoriu sa citesca legendele Olimpului, in anul I de facultate, o lectura care in generatia mea era obligatorie in clasa a 6a sau a 7a!!!...si pe care de altfel o citisem si o recitisem atunci cu mare placere.

Eu m-am ingrozit la ideea ca, de pe bancile universitatii pot iesi profesori de istorie care n-au citit legendele Olimpului si care habar n-au ce-i cu mitologia greco-romana! ;)
Take a walk on the wild side...

artizan

#37 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 08:48 PM

KikenHana a spus:

Alex, ai dreptate....mult rau face televizorul, de aceea ne-am decis cu sotul ca la noi in casa nu va fi televizor :D ...calculator+internet rulez :mrgreen:
Sa va spun o chestie ce mi s-a intamplat saptamana trecuta cu "desteptii" mei studenti. Aveam seminarul de Arheologie cu grupa de Istorie anul I si o fata avea referat "Arheologia funerara in Dacia romana". La un moment dat aud in context "obolul lui Șaron" spus cu accent frantuzesc. Numele lui nenea asta se scrie Charon da se citeste Caron si e ala cu barca care-i trece pe morti raul Styx spre Hades si trebuie platit cu un banut care se pune langa mort in groapa.
Intreb eu: da cine-i Charon asta?
Din 25 de studenti nimeni, nimic, nici macar fata cu referatul...Da macar unul dintre voi a citit legendele Olimpului? Nimeni, nimic...Asa ca m-am vazut nevoita sa le dau obligatoriu sa citesca legendele Olimpului, in anul I de facultate, o lectura care in generatia mea era obligatorie in clasa a 6a sau a 7a!!!...si pe care de altfel o citisem si o recitisem atunci cu mare placere.
Eu m-am ingrozit la ideea ca, de pe bancile universitatii pot iesi profesori de istorie care n-au citit legendele Olimpului si care habar n-au ce-i cu mitologia greco-romana! :D



De la frun mecanic auto ori un brutar, sa zicem ca nu te-ai astepta sa stie chiar toate alea.... da' de la un / o studinte la Istroaca DA!!!!!!!!! Din ce zici tu, inteleg ca-i vai s-amar!!!!!!!! :D =))
Inainte de rebolutie (da' si dupa, ca nu-mi place sa fac discriminari de nici un fel), am fost si inca mai sunt un adevarat soarece de biblioteca!!!! Nu zic c-oi fi distiapta satului, ca nu-i frumos sa mint, da' de una-alta mai am habar!!!!!! :o Si, daca tot am inceput sa ma laud, istoria si geogravarza mi-au placut intotdeauna si mereu am citit pe nerasuflate legende istorice si povestiri de tot soiul! Aveam momente (a se citi zile-n sir) cand nu-mi trebuia mancare, nu somn, nu nica, pana nu terminam de citit cartulia / volumele de atunci! Nu-mi vine sa cred ce diferenta exista intre generatii (si-s numa' cativa ani diferenta intre noi, nu 20-30!!!!). Vai s-amar!!! :cry:

#38 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 02 December 2009 - 08:53 PM

foxyy, eu prima data mi-am dat seama ca va fi prapad cand eram in liceu si vedeam clasele cu un an-doi mai mici decat mine...intre noi era deja o prapastie care vad ca a tot crescut. Lumea nu mai citeste...nici macar de pe wikipedia :D ...nu stiu ce draq fac tot timpul, da de citit nu citesc...da las, ca au sa dea cu mine examenele de 3 ori =))
Take a walk on the wild side...

artizan

#39 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 09:01 PM

KikenHana a spus:

foxyy, eu prima data mi-am dat seama ca va fi prapad cand eram in liceu si vedeam clasele cu un an-doi mai mici decat mine...intre noi era deja o prapastie care vad ca a tot crescut. Lumea nu mai citeste...nici macar de pe wikipedia :D ...nu stiu ce draq fac tot timpul, da de citit nu citesc...da las, ca au sa dea cu mine examenele de 3 ori =))


asa de repede ai de gand sa-i treci??? :mrgreen:

#40 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 02 December 2009 - 09:41 PM

KikenHana a spus:

julix_2007 a spus:

KikenHana a spus:

Poate odata, daca ma enervez prea tare va spun eu cum e asta cu crestinismul si "nasterea" poporului roman =))



Da.Ksa?


Ce-i Ksa? :D

Dacsha =Da.Ksa = Dacia

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi