Forum Culinar: am primit de la ambasada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

am primit de la ambasada

#141 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 December 2009 - 09:18 PM

Cassia, aia 50 mil nu sint achitati. Sau ma rog, nu au fost achitati in momentul achizitiei. Cite privatizari nu au fost facute asa?

Intrarea in Ue eu o vad simplu: o noua piata de desfacere.
raluca elena

#142 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 09 December 2009 - 10:13 PM

raluca elena a spus:

Cassia, aia 50 mil nu sint achitati. Sau ma rog, nu au fost achitati in momentul achizitiei. Cite privatizari nu au fost facute asa?

Intrarea in Ue eu o vad simplu: o noua piata de desfacere.


Ma gindeam si eu ca intrarea in EU are ceva de-a face cu piata de desfacere. Planul a mers bine avind in vedere efortul politicienilor de a face troace din tot ceea ce a avut Romania si a-l face pe omul de rind dependent de ce se aduce din afara.
Acu' mai ramine de vazut de unde vor apare banii cu care sa se cumpere una-alta.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#143 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 December 2009 - 11:25 PM

din economia gri!
raluca elena

#144 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 10 December 2009 - 03:27 AM

cica vintu era de fapt in consemn la frontiera din vara ... amu' inteleg si motivele astuia. mai ales dupa prinderea lu' popa ala. mai nou a inceput sa se retraga usurel din presa. in curind amutesc tonomatele.

e de urmarit diferenta dintre reactiile astoa mari rechini si plevusca pedeserista. in vreme ce aia se agita ca sa luptam pina la moarte, astia, discret, lichideaza tot. unii au inteles ca au pierdut. unii, nu.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#145 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 10 December 2009 - 03:30 AM

Cassia a spus:

raluca elena a spus:

Cassia, aia 50 mil nu sint achitati. Sau ma rog, nu au fost achitati in momentul achizitiei. Cite privatizari nu au fost facute asa?

Intrarea in Ue eu o vad simplu: o noua piata de desfacere.


Ma gindeam si eu ca intrarea in EU are ceva de-a face cu piata de desfacere. Planul a mers bine avind in vedere efortul politicienilor de a face troace din tot ceea ce a avut Romania si a-l face pe omul de rind dependent de ce se aduce din afara.
Acu' mai ramine de vazut de unde vor apare banii cu care sa se cumpere una-alta.


cassia, romanu' asa a fost obisnuit, sa traiasca prost. i se pare normal sa umble rupt in fund. asa ca dupa '89, romaniei i s-a dat un nou rol (in uie de data asta): tara cu mina de lucru ieftina si consumatoare de produse scumpe. buna sa produca, sa consume si sa taca. vezi chirac la faza cu iracu'.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#146 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 10 December 2009 - 09:12 AM

Vaxile, nu esti la curent cu newsurile: romanii nu mai umbla demult rupti in koor.
Sa vezi pe la Malluri ce omor e la cumparaturi, fara discount, la preturile cele mai mari vazute de mine in Europa.
Toata lumea are ultima moda de ginsi, de incaltari, de accesorii...la moda cred ca putem da lectii cu succes.
Alte produse refuzate prin pietele din vest ajung la noi odata cu intrarea un ue: aparatura electrocasnica de mina 390, facuta undeva pe vreun vapor in drum spre tara, cosmetice facute pe genunchi, medicamente in prag de expirare, si bunuri de larg consum in general.
raluca elena

#147 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 10 December 2009 - 09:31 AM

raluca elena a spus:

Vaxile, nu esti la curent cu newsurile: romanii nu mai umbla demult rupti in koor.
Sa vezi pe la Malluri ce omor e la cumparaturi, fara discount, la preturile cele mai mari vazute de mine in Europa.
Toata lumea are ultima moda de ginsi, de incaltari, de accesorii...la moda cred ca putem da lectii cu succes.
Alte produse refuzate prin pietele din vest ajung la noi odata cu intrarea un ue: aparatura electrocasnica de mina 390, facuta undeva pe vreun vapor in drum spre tara, cosmetice facute pe genunchi, medicamente in prag de expirare, si bunuri de larg consum in general.


veeezi ce dreptate are nastase? n-ar trebui sa votez, ca nu cunosc realitatile romanesti :blackeye:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#148 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 10 December 2009 - 09:34 AM

lasa ca eu il stiu pe adi nastase decand era june student ( caci frecventa donsoare din anturajul meu) si mereu era ingamfat, plin de el, la moda si arivist. cu varsta nu putea decat sa se "amelioreze " :hungry: ...si creca el e mai rupt ca tine de realitatea romaneasca. el traieste in realitea proprie si personala. :blackeye:

#149 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 10 December 2009 - 09:36 AM

stella a spus:

lasa ca eu il stiu pe adi nastase decand era june student ( caci frecventa donsoare din anturajul meu) si mereu era ingamfat, plin de el, la moda si arivist. cu varsta nu putea decat sa se "amelioreze " =)) ...si creca el e mai rupt ca tine de realitatea romaneasca. el traieste in realitea proprie si personala. :violent1:


tu vorbesti serios? vorbim de aceeasi persoana? adica cum "frecventa donshoare"? nu e pe invers?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#150 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 10 December 2009 - 09:40 AM

eu vorbesc de anii 70...cand frecventa donsoare.

#151 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 10 December 2009 - 09:47 AM

stella a spus:

eu vorbesc de anii 70...cand frecventa donsoare.


habar n-aveam ca sh-a descoperit latura ... complementara ... mai tirziu
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#152 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 10 December 2009 - 09:53 AM

Pai la maturitate oboseste mai usor, asa ca poposeste des sa imbuce ceva, probabil ceva legume la cuptor in tava data cu unt pe fund :violent1:
bey, ce rai esteti!
raluca elena

#153 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 10 December 2009 - 10:07 AM

Între timp, si-a largit cercul de prieteni :violent1:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#154 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 10 December 2009 - 02:38 PM

Alexandru a spus:

Între timp, si-a largit cercul de prieteni =))


nu numa' cercu' de prieteni
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#155 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 11 December 2009 - 03:40 AM

dupa esuarea planului a alegerile si dupa probabila esuare a planului b ba p-a matii (pardon, frauda, etc) eaca pedesereu' trece la planul ... c. cafteala!! dupa cum va sugeram si luni, feriti-va copiii. e vacanta, duceti-i in tabara sau la bunici. sa ramina numa' studentii, ca aia sunt obisnuitz s-o ia pe spinare de la mineri, imeghebe, etc. sau daca generatiile trecute au invatat sa ia bataie, e timpu' ca si generatiile actuale de studiosi sa-si ia "ratia":

ioan t. morar a spus:

Nasol: postaci PSD recalificaţi în agitatori de stradă

Ştiu din sursă “de interior” ceva despre postacii PSD. Erau plătiţi, în campanie, cu 150 de RON pentru 35 de ore lucrate. Dovada prestaţiei se făcea cu fişa care conţinea locurile unde au postat. Mă bucur că, deşi au muncit să posteze şi pe blogul meu, nu au reuşit să-şi deconteze munca datorită moderării! Acum, postacii sînt în priză şi prim esc 50 de RON pe zi. În plus, au fost chemaţi la sediul TSD de lîngă Piaţa Alba Iulia, unde, cei mai vînjoşi sînt instruiţi pentru a deveni agitatori. Nu e nici o glumă. Sînt antrenaţi pentru scandal. Asta înseamnă că PSD este “pregătit” pentru pierderea alegerilor.

Sursa mea este unul din postaci care s-a speriat de noua întorsătură a lucrurilor.Una era să navigheze pe internet şi să-l înjure pe Băsescu, alta e să dai cu bîta! Chiar cred că aşa ceva ar trebui să ne sperie şi pe noi. Metodele din 46, cînd comuniştii au cîştigat alegerile printr-o fraudă uriaşă, sînt scoase din dulapul cu schelete al PSD, rafinate şi puse în aplicare! Partidul care clamează liniştea este pregătit să provoace turbulenţe de tot felul. Încă o dată, nu e glumă!

knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#156 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 11 December 2009 - 07:33 AM

De ce nu deschidem noi un topic anume pentru Politica. Mai usor de gasit.
O punem de politica internationala.
Eu una chiar vreau sa stiu de unde au adunat elvetienii curaj sa voteze chestia aia cu ... moscheile (sau este moscheele?) stiu unii canadieni care chiar ii invidiaza pentru ca au avut guts.

Eu va povestesc care sunt ploile pe la noi, mai ales acu' inainte de olimpiada, ce sictireala maxima este ca Vancouver downtown va fi inchis traficului, cu exceptia autobuzelor care misca turisti de colo-colo. Pe mine nu ma prea afecteaza, ca deh, nu am job si frec duda acasa.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#157 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 11 December 2009 - 07:36 AM

Cassia a spus:

De ce nu deschidem noi un topic anume pentru Politica. Mai usor de gasit.
O punem de politica internationala.
Eu una chiar vreau sa stiu de unde au adunat elvetienii curaj sa voteze chestia aia cu ... moscheile (sau este moscheele?) stiu unii canadieni care chiar ii invidiaza pentru ca au avut guts.

Eu va povestesc care sunt ploile pe la noi, mai ales acu' inainte de olimpiada, ce sictireala maxima este ca Vancouver downtown va fi inchis traficului, cu exceptia autobuzelor care misca turisti de colo-colo. Pe mine nu ma prea afecteaza, ca deh, nu am job si frec duda acasa.


cere si tu la adminarie
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#158 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 11 December 2009 - 07:41 AM

vaxile a spus:

Cassia a spus:

De ce nu deschidem noi un topic anume pentru Politica. Mai usor de gasit.
O punem de politica internationala.
Eu una chiar vreau sa stiu de unde au adunat elvetienii curaj sa voteze chestia aia cu ... moscheile (sau este moscheele?) stiu unii canadieni care chiar ii invidiaza pentru ca au avut guts.

Eu va povestesc care sunt ploile pe la noi, mai ales acu' inainte de olimpiada, ce sictireala maxima este ca Vancouver downtown va fi inchis traficului, cu exceptia autobuzelor care misca turisti de colo-colo. Pe mine nu ma prea afecteaza, ca deh, nu am job si frec duda acasa.


cere si tu la adminarie


Io cer, ca nu ma doare mina sa scriu, dar o fi avind audienta?
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#159 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 11 December 2009 - 07:44 AM

Cassia a spus:

Eu una chiar vreau sa stiu de unde au adunat elvetienii curaj sa voteze chestia aia cu ... moscheile (sau este moscheele?) stiu unii canadieni care chiar ii invidiaza pentru ca au avut guts.


Au avut matze de acolo de unde au avut mereu ca sa se opuna la ce vroiau altii si ei nu. Simplu. Si nu numai canadienii ii invidiaza ci mai toata evropa ca ar face si evropa la fel da' n-are gats ca ei ei sunt cu gura mare pentru democratie si acum nu poa' s-o mai dea la intors si-si rod unghiile de oftica ca daca erau cu gura mai mica asa cum ar fi trebuit acum ar fi putut da un pirt in nas musulmanilor si asa nu pot.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#160 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 11 December 2009 - 07:46 AM

dragos a spus:

Cassia a spus:

Eu una chiar vreau sa stiu de unde au adunat elvetienii curaj sa voteze chestia aia cu ... moscheile (sau este moscheele?) stiu unii canadieni care chiar ii invidiaza pentru ca au avut guts.


Au avut matze de acolo de unde au avut mereu ca sa se opuna la ce vroiau altii si ei nu. Simplu. Si nu numai canadienii ii invidiaza ci mai toata evropa ca ar face si evropa la fel da' n-are gats ca ei ei sunt cu gura mare pentru democratie si acum nu poa' s-o mai dea la intors si-si rod unghiile de oftica ca daca erau cu gura mai mica asa cum ar fi trebuit acum ar fi putut da un pirt in nas musulmanilor si asa nu pot.


in fond, toata treaba cu minaretele e o mare frectie. nimeni n-a interzis moscheile sau islamu'. in sgp, felazinu' nu are voie sa urle din minaret. asa ca nu se fac minarete (fara felazin, minaretu' e inutil, e ca o pusca fara gloantze). e un stilp micutz care seamana cu un mini-minaret stilizat. si nu mai moare nimeni din asta.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi