Forum Culinar: Nu vi se taie respiratia? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nu vi se taie respiratia? sau Arta Comestibila

#21 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 January 2011 - 08:13 AM

parca ar fi facute de dora ! unde o gasesc pe donatella asta? sa mai vad minuni de torturi ca poate s-o prinde ceva si de mine :)

#22 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 11 January 2011 - 08:16 AM

Exact. Chiar vorbeam la momentul respectiv cu Dora si ii ziceam si ei ca doar pe ea o vedeam facand unul asemanator... :)
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#23 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 11 January 2011 - 08:20 AM

Da, si eu tot la Dora ma gandeam cand le-am vazut. Numai ea ar putea sa faca asa ceva cu RI. Citisem pe forum ca se fac dubluri din RI ca sa fii sigura ca nu ai surprize. Pai eu am facut tripluri si tot degeaba ca s-au rupt o gramada si apoi au mai si picat de pe tot. Asa ca pentru mine adio RI. Ma dau batuta. Ramane doar sa admir ceea ce pot altii sa faca cu acest RI.

#24 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 11 January 2011 - 11:57 AM

Vezi postareagloxinia, la 10 January 2011 - 09:54 PM, a spus:

...Donatella e pictorita de meserie :D


De acord, dar a luat cursuri de la cel mai "meserias" in arta RI, Eddie Spence!!!!!! Toate cursurile lui din vara sunt deja vandute (am citit in comentariile la torturile ei ca va merge din nou in iunie) si nu-s "numai" 300-400 de lire trei zile :)!!!
Aici sunt minunatiile ei Donatella.

Din comentarii la torturile ei am scos asta:

"... No io non uso mai glicerina nella royal Icing. La glicerina si aggiunge solo ed unicamente quando una torta deve essere ricoperta interamente di ghiaccia per evitare che essa indurisca troppo rendendola poi difficile da tagliare. Quindi, proprio per questo motivo, è controproducente aggiungerla in quanto questi decori , laces, runouts, etc..devono essere più resistenti possibile..."

"Maria...niente di particolare: bianco d'uovo, una punta di cremor tartaro e zucchero al velo....SETACCIATISSSSSSSIMOOOOO!!! (altrimenti mi si ottura il beccuccio...)"


Poate mai descoperiti si voi ceva la comentarii si fetele din Italia le rugam sa ne traduca exact!

Inca o tipa ce a luat cursuri de la Eddie Spence krikrira, are decoratii superbe!

Macar ne incantam privirea!
dana

#25 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 11 January 2011 - 12:01 PM

Vezi postareadani_ela, la 11 January 2011 - 08:13 AM, a spus:

...parca ar fi facute de dora !


Vezi postareagloxinia, la 11 January 2011 - 08:16 AM, a spus:

Exact. Chiar vorbeam la momentul respectiv cu Dora si ii ziceam si ei ca doar pe ea o vedeam facand unul asemanator... :)


Vezi postareapunticu, la 11 January 2011 - 08:20 AM, a spus:

Da, si eu tot la Dora ma gandeam cand le-am vazut. ...


Ma gandesc ca de aici se inspira si ea!
Poate pana la urma ne spune si noua cum face RI-ul ca doar albus, zahar si suc de lamaie e prea casant, se vede clar in tutoriale ca e un pic elastic, parca se intinde!
dana

#26 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 11 January 2011 - 06:17 PM

Dana NU ma inspir de la ea...Donatella este prietena mea..si impartim aceeasi pasiune pt RI...cunosc tehnicile folosite de ea (chiar daca n-am urmat cursuri cu marele Eddie Spence) si daca Domnul imi va permite voi exersa si eu pe viitoarele torturi ce le voi face...

Eu am spus cum fac RI...daca nu crezi este strict problema ta...

Acum nu am nici timpul si nici dispozitia necesara sa ma apuc sa fac foto pas cu pas pt niste teme aprofundate despre RI...

Cine este cu adevarat interesat sa studieze materialele de specialitate si sa-si bata capul zile si nopti punand in practica asa cum am facut eu si multi altii...
Stiu ca e mai usor cand primesti mura in gura ..totul!!! Sa nu uitam ca marii maestri internazionali dau "mura in gura"! dar numai ce le convine lor!!! Asul si-l pastreaza in maneca!!! si in schimbul a catorva sute de lire sterline pentru 2 zile!

#27 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 11 January 2011 - 07:45 PM

Ce faaain, sa o ai prietena pe Donatella!!!!!!!!
Asa da, te cred ca stii toate tehnicile!

Cand ai zis: “ Ma mir totusi ca nici una dintre voi n-a fost interesata de tehnica folosita...”, eu chiar am crezut ca vrei sa ne spui si noua despre tehnica respectiva!

Stiu ca ne-ai spus cum faci RI si dar ma gandeam ca mai adaugi ceva pe langa albus, zahar pudra si suc de lamaie, mie si fetelor ni se rup usor decoratiunile!

Am vazut cat costa un curs de-al lui Eddie Spence si as da 300-400 de lire daca ar fi in tara, oricum am vazut ca la RI deja sunt ocupate locurile si in iunie si in iulie (in Anglia).

Ne traduci te rog ce am copiat mai sus din comentariile la torturile Donatellei, cum te-ai abtinut sa nu ne arati si noua minunatiile Donatellei!?
dana

#28 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 11 January 2011 - 08:40 PM

Te-ai aratat mirata ca fetele nu au prezentat interes pentru tehnica folosita de tine si cand chiar te intrebam de vorba spui: "Stiu ca e mai usor cand primesti mura in gura ..totul!!!" . Te mai mira de ce nimeni nu intreaba de tehnici? :-*
Chiar nu a cerut nimeni mura in gura. Te-ai oferit singura sa explici una alta. =((

#29 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 11 January 2011 - 08:54 PM

Deja incep sa ma irit.... =((

Repet Dana....tehnicile ce le cunosc sunt rezultatul asiduu al cautarilor mele si ale studiului individual (nu m-a invatat Donatella - am facut schimb de experienta ce-i drept - dar mai multe i-am spus eu decat invers)...ceea ce cunosc la ora actuala din arta RI nu m-a invatat nimeni...ca multe dintre voi sunt si eu autodidacta!!!(sper ca asa se mai scrie in romana cuvantul respectiv) :-*

Eu ce-am spus pana acum despre RI am spus-o pt cei care au urechi sa "auda" si mai ales ochi sa "vada"...
Dar in conditiile in care majoritatea continua sa prepare RI-ul dupa ureche si cu cantitatile ingredientelor adaugate "la ochi"...I am sorry...in cazul acesta ma retrag...inseamna ca nu exista interes pt aprofundarea acestui Ingredient cu care intr-adevar se pot face opere de arta...

Si mie mi se rup decoratiile...si Donatellei...de aceea se fac dubluri, tripluri..etc...

Chestia cu "abtinutul"!!!! Hmmm...n-am facut-o intentionat...nu mi s-a parut atat de iesit din comun munca ei...daca vorbeam de un Eddie Spence, Nicholas Lodge sau Christine Flinn...da..operele lor chiar iti taie respiratia!!!

Cat despre tradus...o voi face in limita timpului disponibil!!! In acest moment scriu de pe un pat de spital!!!

#30 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 11 January 2011 - 08:56 PM

Vezi postareasnej, la 11 January 2011 - 08:40 PM, a spus:

Te-ai aratat mirata ca fetele nu au prezentat interes pentru tehnica folosita de tine si cand chiar te intrebam de vorba spui: "Stiu ca e mai usor cand primesti mura in gura ..totul!!!" . Te mai mira de ce nimeni nu intreaba de tehnici? :-*
Chiar nu a cerut nimeni mura in gura. Te-ai oferit singura sa explici una alta. :-*


Snejulino nu te pune ghimpe!!! pacat de ochii tai frumosi =(( :-*

#31 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 11 January 2011 - 09:04 PM

asta ce ar trebui sa insemne? :-*

Pe mine una chiar m-a deranjat faza cu "mura in gura" . Nu-mi amintesc sa te fi tras Dana de mana insistent sa arati ceva. Te-ai oferit si apoi n-ai mai aparut. Era normal sa intrebam. RI da dependenta si altora =(( .

#32 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 11 January 2011 - 09:12 PM

Vezi postareasnej, la 11 January 2011 - 09:04 PM, a spus:

asta ce ar trebui sa insemne? =((

Pe mine una chiar m-a deranjat faza cu "mura in gura" . Nu-mi amintesc sa te fi tras Dana de mana insistent sa arati ceva. Te-ai oferit si apoi n-ai mai aparut. Era normal sa intrebam. RI da dependenta si altora :-* .


Motivul il poti afla daca intri si prin alte...parti :-*

Nu-i mai bine sa stea omul frumusel in banca lui...cine m-o fi pus sa fiu asa serviabila?!
Nu mai tin minte cine a spus la Tortul-o arta...ca n-are timp de studiat si ca prefera "mura-n gura"...Concluzia?

Daca RI da dependenta...behh..puneti mana fratilor si studiati!!!

#33 Useril este offline   dana3262 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 11 January 2011 - 09:30 PM

Dora, esti mare figura, poti scrie 15 randuri (stai linistita ca nu le-am numarat) dar nu poti traduce 5!!!!!!

Daca nu ne-ai spus de Donatella, de ce nu ne-ai zis de Eddie Spence, Nicholas Lodge sau Christine Flinn, chiar nu stiam de ei!!!! Si noua ne place sa admiram ceva deosebit si poate gaseam si noi tutoriale de-ale lor!

Bine..., fie cum zici!
Iti doresc sanatate sa poti sa faci in continuare minunatiile de ornamente!
dana

#34 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 11 January 2011 - 09:38 PM

Vezi postareaortansa, la 12 June 2010 - 10:59 PM, a spus:

Multe mi-au fost date sa vad in peregrinarile mele de-a lungul si de-a latul netului, lucruri frumoase,splendide,extraordinare,pe care mintea mea nu le-ar fi putut imagina in vecii vecilor.Intr-ale torturilor ,am cativa artisti(si nu exagerez deloc cand ii numesc asa) de suflet.In seara asta m-am delectat cu

http://www.flickr.co...s/14559934@N04/

Eu am ramas ca la dentist.


ps-nu stiu daca incadrai bine topicu' in forum...scuze daca nu.


Sincer sa fiu, nu mi se taie respiratia deloc. Io sunt de principiul ca mancarea e facuta sa fie mancata ci nu pusa in vitrina. Simplu. Un gust rafinat nu are nimic de a face cu un aspect de sa cazi in cur cand vezi cum arata.

Ah, ca e si asta o arta, ok, de acord. Dar un aspect de cazut in cur nu inseamna si un gust pe masura. Si pe mine gustul ma gadila cel mai tare, aspectul mai putin (nu zic acum ca poa' sa arate ca o boratura, sa fim bine intelesi).
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#35 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 11 January 2011 - 09:46 PM

Vezi postareadana3262, la 11 January 2011 - 09:30 PM, a spus:

Dora, esti mare figura, poti scrie 15 randuri (stai linistita ca nu le-am numarat) dar nu poti traduce 5!!!!!!

Daca nu ne-ai spus de Donatella, de ce nu ne-ai zis de Eddie Spence, Nicholas Lodge sau Christine Flinn, chiar nu stiam de ei!!!! Si noua ne place sa admiram ceva deosebit si poate gaseam si noi tutoriale de-ale lor!

Bine..., fie cum zici!
Iti doresc sanatate sa poti sa faci in continuare minunatiile de ornamente!


Tocmai ce-am primit o veste urataaaaaaaaa!!! Dar ma distrag putin si cu mare dedicatie pt Dana traduc:

"... No io non uso mai glicerina nella royal Icing. La glicerina si aggiunge solo ed unicamente quando una torta deve essere ricoperta interamente di ghiaccia per evitare che essa indurisca troppo rendendola poi difficile da tagliare. Quindi, proprio per questo motivo, è controproducente aggiungerla in quanto questi decori , laces, runouts, etc..devono essere più resistenti possibile..."

"Maria...niente di particolare: bianco d'uovo, una punta di cremor tartaro e zucchero al velo....SETACCIATISSSSSSSIMOOOOO!!! (altrimenti mi si ottura il beccuccio...)"

"...Nu folosesc niciodata glicerina in RI. Glicerina se adauga numai si numai in cazul in care tortul trebuie acoperit integral cu RI pentru a se evita ca acesta sa se intareasca prea mult facandu-l apoi dificil la taiere. Deci, tocmai pt acest motiv, este neindicata adaugarea ei deoarece aceste decoratii (laces, runouts etc) trebuie sa fie cat mai rezistente posibil..."

"Maria...nimic special: albus de oua, un varf de cremor tartaro si zahar pudra....CERNUUUUUUUUT!!! (altminteri mi se infunda tip-ul...)"


Multumita Dana?

Acum chiar ca esti mare figura tu!!!! Dar eu n-am alta treaba decat sa stau sa ma gandesc daca ati auzit sau nu despre Eddie, Nicholas sau Christine?...
Cine se gandeste ca Dora poate n-a auzit de X sau Y mare cake designer? Intereseaza pe cineva?
Fiecare navigheaza pe internet si studiind ajunge sa afle despre una, despre alta..
DE exemplu eu pana acum o luna habar n-aveam de Ron-Ben Israel si de minunatiile lui...asta pana mi-a spus o amica....deci...


#36 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 11 January 2011 - 09:55 PM

Dora,insanatosire grabnica iti doresc,sper ca totul sa fie bine,te pup:-)

Eu nu stiu de ce nu simt inca nevoia sa decorez cu ri,la cata rabdare am cu pdz ar trebui sa am si cu ri,da' nush de ce nu ma atrage.Reteta de ri,cat am citit eu de-a lungul si de-a latul netului,cam asta e-albus de ou(cat de proaspat),zahar pudra(cat de fin) si zeama de lamaie(cat de acra):-).Pe mine ma apucase intr-un timp sa decorez cookies cu ri,si de-asta zic ccc ca mai stiu si eu una ,alta.Nu va mai certati fetelor,e plin netul de tehnici de decorat cu ri,sa nu mai zic de youtube unde gasesti ce vrei si ce nu vrei.Ia bagati voi royal icing decorating techniques pe un motor de cautare.Ia,gagiul asta ce stie sa faca:

http://heartsaflame....garcraft-ideas/

Sau vreti ceva mai basic asa,

http://sweetopia.net...ork-or-runouts/

eu cand am timp si stiu sa sfatuiesc pe cineva o fac,cand nu,nu-pt. ca nu se stie cand am si eu nevoie de ajutorul cuiva si cateva indrumari sau cuvinte cheie macar ,ajuta f. mult.Nu a descoperit nimeni America pe net,ce descopar eu acum,altii au descoperit cu mult inaintea mea.Tortul Dorei foloseste (din ce-am descoperit pe net:-))un guler din ri,pe englezeste royal icing collar,nu-i asa?
http://www.cakesweba...al-icing-collar

mai sunt si alte tehnici,runouts sau flood,extensions sau strings work,transferurile,embroidery,coliviile din ri etc.Dar cum nu ma pasioneaza,n-am aprofundat:-)

#37 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 11 January 2011 - 10:02 PM

ok Dragos,deci am inteles,tu mananci sarmale si cazi in fund,iar mai mananci,iar mai cazi :-* si tot asa =((

#38 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 11 January 2011 - 10:06 PM

Ortansa ,Dora,Snej,Dana multumim pt. ca impartasiti cu noi aceste "tips-uri" ,nu stiam de aceste site-uri dar nici de aceste tehnici moderne;sper ca zilele urmatoare sa ma timp sa ma delectez,urmarind acesti maestri culinari!
Dau "edit" pt. a mai corecta unele greseli,o fi ora de vina,si oboseala!

Aceasta postare a fost editata de Anca_B: 11 January 2011 - 10:08 PM


#39 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 11 January 2011 - 10:12 PM

Vezi postareaortansa, la 11 January 2011 - 10:02 PM, a spus:

ok Dragos,deci am inteles,tu mananci sarmale si cazi in fund,iar mai mananci,iar mai cazi =(( si tot asa :-*


Nope. Sarmalele nu-s visul meu umed in ale mancarii :-*
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#40 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 11 January 2011 - 10:31 PM

Vezi postareadragos, la 11 January 2011 - 10:12 PM, a spus:

Vezi postareaortansa, la 11 January 2011 - 10:02 PM, a spus:

ok Dragos,deci am inteles,tu mananci sarmale si cazi in fund,iar mai mananci,iar mai cazi =)) si tot asa :lol:


Nope. Sarmalele nu-s visul meu umed in ale mancarii ;)



ah.sorry. =))

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi