Forum Culinar: Nu vi se taie respiratia? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nu vi se taie respiratia? sau Arta Comestibila

#61 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 11 February 2011 - 02:22 PM

Vezi postareauptown girl, la 11 February 2011 - 02:14 PM, a spus:

Vezi postareaAlinus, la 11 February 2011 - 11:56 AM, a spus:

Sa reinviem nitel acest topic care mie una mi-a taiat respiratia :)
Am gasit niste poze care pe mine m-au determinat sa le privesc indeluuuuuung , remarcand finetea detaliilor si "lucratura" fara cusur....

Sunt lucrate in pdz. Ce spuneti, nu vi se taie respiratia??:floare:


Alinus, da, mi s-ar taia respiratia in conditiile in care cineva m-ar obliga sa maninc pe linga felia de tort si figurinele din pdz. Ce-i prea mult dulce, strica ! Imagine postata
Apreciez munca si finetea "lucraturii". Dar, tot mai sanatos, gasesc ca e un tort ornat cu fructe proaspete. :floare:

Ei, tu crezi ca cineva le mananca? Ma refer la ornamente. Noi sigur nu! Nici pdz nu o placem. Pe de o parte da, ai dreptate ca e mai bun un tort cu fructe proaspete, dar de unde stii ca sub minunatiile de "ambalaje" ale torturilor nu se afla o crema super buna cu fructe sa zicem? Aici e vorba de "contactul vizual" sa zicem asa. E ca si atunci cand faci un cadou si-l impachetezi frumos (cam ciudat exemplu). Practic de ce il mai impachetezi? Pai ca sa iti "gadile" simtul vizual. Acum, dupa ce desfaci ambalajul poate sa fie un cadou frumos, care sa iti placa sau poate sa fie ceva urat.

#62 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 11 February 2011 - 02:49 PM

Vezi postareapunticu, la 11 February 2011 - 02:22 PM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 11 February 2011 - 02:14 PM, a spus:

Vezi postareaAlinus, la 11 February 2011 - 11:56 AM, a spus:

Sa reinviem nitel acest topic care mie una mi-a taiat respiratia :)
Am gasit niste poze care pe mine m-au determinat sa le privesc indeluuuuuung , remarcand finetea detaliilor si "lucratura" fara cusur....

Sunt lucrate in pdz. Ce spuneti, nu vi se taie respiratia??:floare:


Alinus, da, mi s-ar taia respiratia in conditiile in care cineva m-ar obliga sa maninc pe linga felia de tort si figurinele din pdz. Ce-i prea mult dulce, strica ! Imagine postata
Apreciez munca si finetea "lucraturii". Dar, tot mai sanatos, gasesc ca e un tort ornat cu fructe proaspete. :floare:

Ei, tu crezi ca cineva le mananca? Ma refer la ornamente. Noi sigur nu! Nici pdz nu o placem. Pe de o parte da, ai dreptate ca e mai bun un tort cu fructe proaspete, dar de unde stii ca sub minunatiile de "ambalaje" ale torturilor nu se afla o crema super buna cu fructe sa zicem? Aici e vorba de "contactul vizual" sa zicem asa. E ca si atunci cand faci un cadou si-l impachetezi frumos (cam ciudat exemplu). Practic de ce il mai impachetezi? Pai ca sa iti "gadile" simtul vizual. Acum, dupa ce desfaci ambalajul poate sa fie un cadou frumos, care sa iti placa sau poate sa fie ceva urat.


Punticu, un cadou il impachetez in 2 timpi si 3 miscari. :(
Tocmai fiindca imi imaginez ca nimeni nu maninca astfel de ornamente, m-ar durea sufletul sa muncesc atitea ore pt. ele, poate chiar si zile (!), ca sa ajunga in galeata cu gunoi. Dar, nah, fiecare face cum crede si ce vrea cu timpul lui liber ! :(
Bravo, celor care au puterea sa o faca ! :)

#63 Useril este offline   sce76 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 16-January 11
  • LocationGherla

Postat 11 February 2011 - 03:02 PM

Nu va lasati pacalite!!"E" de plastic! :floare: .(Vulpea care nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri..)
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#64 Useril este offline   Alinus 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 22-January 11
  • LocationBg, Italy

Postat 11 February 2011 - 03:14 PM

Vezi postareauptown girl, la 11 February 2011 - 02:14 PM, a spus:

Vezi postareaAlinus, la 11 February 2011 - 11:56 AM, a spus:

Sa reinviem nitel acest topic care mie una mi-a taiat respiratia :)
Am gasit niste poze care pe mine m-au determinat sa le privesc indeluuuuuung , remarcand finetea detaliilor si "lucratura" fara cusur....

Sunt lucrate in pdz. Ce spuneti, nu vi se taie respiratia??:read2:


Alinus, da, mi s-ar taia respiratia in conditiile in care cineva m-ar obliga sa maninc pe linga felia de tort si figurinele din pdz. Ce-i prea mult dulce, strica ! Imagine postata
Apreciez munca si finetea "lucraturii". Dar, tot mai sanatos, gasesc ca e un tort ornat cu fructe proaspete. :floare:


Beh, nu te contrazic (desi in general rar gasesti un tort sanatos poate daca inlocuiesti zaharul cu alte variante care nu ridica glicemia si nenorocesc pancreasul, eliminam alaturarea carbohidratilor langa grasimi , combinatie care in timp este fatala pentru ficat, etc....lista e cumplit de lunga)
Insa topicul se numeste "Arta comestibila"....arta, deci...arta care exista sub nenumarate forme, arta care incanta ochiul.

Si da, cu un topic ca asta poti ramane sanatos, iei un mare/pahar cu apa sau orice altceva din categoria "sanatoase" si vii in fata calculatorului si te desfeti cu arta...(no offense,ok?)

Sce76, nu, nu sunt de plastic ci din pdz sau una din variantele sale si apoi colorat/colorate (florile, frunzele) cu coloranti cu luciu de perla care ofera aceasta senzatie de "plastic"...

Gusturile sunt subiective .V-am pupat.

#65 Useril este offline   sce76 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 16-January 11
  • LocationGherla

Postat 11 February 2011 - 03:24 PM

Stiu, ALINUS, ca doar de-aia am spus despre vulpe.... :floare: :read2: :)
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#66 Useril este offline   sce76 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 16-January 11
  • LocationGherla

Postat 11 February 2011 - 03:28 PM

Daca ar fi sa ader la o tabara, cu siguranta as adera la cea care crede ca tortul este totusi, un ceva de mancare.Privit ca o arta, este extrem de vremelnic(perisabil), ori eu vreau sa-l mananc nu doar sa-l admir... :floare:
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#67 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 11 February 2011 - 09:16 PM

deci nu era facut de rusoaice tortul cu copilasii ? exact la fel lucreaza si ele :floare:

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi