Forum Culinar: Bors din legume - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bors din legume Apa vietii

#41 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 01 March 2012 - 06:53 PM

Nuuu, eu nu mananc paine... iar singura paine care o am in casa e de-aia alba proaspata pt pachetel care la scoala, care la munca. Si sigur nu e buna.
Asa ca am sa-mi cumpar o painica neagra si am sa o las sa se usuce.
Sorina

#42 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 01 March 2012 - 07:05 PM

Acum fiecare cu ale lui! eu nu mananc paine neagra, nici cu secara , nici seminte, nici proaspata, nici uscata.
Mie dupa pancreatita mi-a zis clar doctorita nutritionista ca pentru mine paine putina, alba si veche de cel putin 2 zile, deci cu din asta am facut si borsul si a fost exceptional.
Painea neagra, cu cereale, cu seminte se digera mai greu,daca ea m-a mintit te mint si eu pe tine. In plus, sigur nu ma insel sau am uitat, pentru ca eu urasc orice soi de paine care nu e perfect alba, adica, daca tot imi fac de cap, macar sa fie cu sampanie!

De aia te asigur ca merge cu orice paine.Poate doar dureaza mai mult.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#43 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 02 March 2012 - 08:51 AM

Am inteles! Acum trebuie sa le fur o painica si sa o pun la uscat. Multumesc!
Sorina

#44 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 02 March 2012 - 12:37 PM

Vezi postareazerda, la 01 March 2012 - 07:05 PM, a spus:

adica, daca tot imi fac de cap, macar sa fie cu sampanie!



Si caviar! :icon_fessee:

#45 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 March 2012 - 01:32 PM

Nu prea se potriveste aici intrebarea mea, dar fiind topicul de facut bors in casa....
Unde gasesc eu tarate si huste in Bucuresti (in special in zona de sud a orasului)? Am terminat proviziile si-n Bucuresti nu reusesc sa gasesc asa ceva prin piata. Ce gasesc in magazine ma da pe spate: 6-7 lei pentru o punga de 500 g de tarate. :toothy9; Multumim, nu.

#46 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 March 2012 - 11:40 PM

Vezi postareaFoxyy, la 07 March 2012 - 01:32 PM, a spus:

Nu prea se potriveste aici intrebarea mea, dar fiind topicul de facut bors in casa....
Unde gasesc eu tarate si huste in Bucuresti (in special in zona de sud a orasului)? Am terminat proviziile si-n Bucuresti nu reusesc sa gasesc asa ceva prin piata. Ce gasesc in magazine ma da pe spate: 6-7 lei pentru o punga de 500 g de tarate. :biggrin: Multumim, nu.


Fox, eu am vazut tarate la piata... la Matache ca-i mai aproape de mine...insa nu am mai fost de luni bune pe-acolo, deci n-as sti sa-ti dau indicatii precise..
De huste, nu am vazut pe nicaieri..si din pacate nici nu mai gasesc topicul pe care il creasem eu acum ceva timp despre cum am inceput eu sa-mi fac bors de casa fara a avea huste (cred ca era inainte de migrarea forumului si s-a pierdut pe undeva).
Mie nu mi-a iesit niciodata bors bun cu tarate cumparata din Plafar :biggrin:
Imagine postata

#47 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 March 2012 - 08:13 AM

Vezi postareaOlguta, la 07 March 2012 - 11:40 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 07 March 2012 - 01:32 PM, a spus:

Nu prea se potriveste aici intrebarea mea, dar fiind topicul de facut bors in casa....
Unde gasesc eu tarate si huste in Bucuresti (in special in zona de sud a orasului)? Am terminat proviziile si-n Bucuresti nu reusesc sa gasesc asa ceva prin piata. Ce gasesc in magazine ma da pe spate: 6-7 lei pentru o punga de 500 g de tarate. :love3: Multumim, nu.

Fox, eu am vazut tarate la piata... la Matache ca-i mai aproape de mine...insa nu am mai fost de luni bune pe-acolo, deci n-as sti sa-ti dau indicatii precise..
De huste, nu am vazut pe nicaieri..si din pacate nici nu mai gasesc topicul pe care il creasem eu acum ceva timp despre cum am inceput eu sa-mi fac bors de casa fara a avea huste (cred ca era inainte de migrarea forumului si s-a pierdut pe undeva).
Mie nu mi-a iesit niciodata bors bun cu tarate cumparata din Plafar :71:

Pe asta il cautai?
O sa mai caut pe la Piata Sudului, poate-poate.... La Matache mi-e peste-ndemana sa ma duc. Multumesc pentru informatii! :love7:
In cel mai rau caz, daca nu si nu (prin Bucuresti), iau din urbea natala, am de gand sa fac un drum la sfarsitul saptamanii aviatoare.

#48 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 08 March 2012 - 02:08 PM

Vezi postareaFoxyy, la 08 March 2012 - 08:13 AM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la 07 March 2012 - 11:40 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 07 March 2012 - 01:32 PM, a spus:

Nu prea se potriveste aici intrebarea mea, dar fiind topicul de facut bors in casa....
Unde gasesc eu tarate si huste in Bucuresti (in special in zona de sud a orasului)? Am terminat proviziile si-n Bucuresti nu reusesc sa gasesc asa ceva prin piata. Ce gasesc in magazine ma da pe spate: 6-7 lei pentru o punga de 500 g de tarate. :hug: Multumim, nu.

Fox, eu am vazut tarate la piata... la Matache ca-i mai aproape de mine...insa nu am mai fost de luni bune pe-acolo, deci n-as sti sa-ti dau indicatii precise..
De huste, nu am vazut pe nicaieri..si din pacate nici nu mai gasesc topicul pe care il creasem eu acum ceva timp despre cum am inceput eu sa-mi fac bors de casa fara a avea huste (cred ca era inainte de migrarea forumului si s-a pierdut pe undeva).
Mie nu mi-a iesit niciodata bors bun cu tarate cumparata din Plafar :-*

Pe asta il cautai?
O sa mai caut pe la Piata Sudului, poate-poate.... La Matache mi-e peste-ndemana sa ma duc. Multumesc pentru informatii! :-*
In cel mai rau caz, daca nu si nu (prin Bucuresti), iau din urbea natala, am de gand sa fac un drum la sfarsitul saptamanii aviatoare.


Mda...cred ca imi trebe ochelari :-*.. Nu gasisem topicul nicicum :-*
Pai daca ajungi prin urbea natala si ei de la sursa sigura, e perfect :-*
Imagine postata

#49 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 March 2012 - 02:13 PM

Vezi postareaOlguta, la 08 March 2012 - 02:08 PM, a spus:

Mda...cred ca imi trebe ochelari :-*.. Nu gasisem topicul nicicum :hug:
Pai daca ajungi prin urbea natala si ei de la sursa sigura, e perfect :-*

Sper sa ajung.... Si sper sa si gasesc pe acolo huste si tarate. Asta-vara erau....

#50 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 17 March 2012 - 04:14 PM

Abia acum am descaracat pozele, asta-i inainte de fermentare.

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-9-13319936585852.jpg

#51 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 17 March 2012 - 05:22 PM

Vezi postareaEataly, la 17 March 2012 - 04:14 PM, a spus:

Abia acum am descaracat pozele, asta-i inainte de fermentare.


Ma cam enervezi ...
Maine ma duc didi-mau la Billa, unde au la pret redus caserole cu legume trecute de prima tinerete.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#52 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 23 July 2012 - 09:45 AM

Acum e vremea potrivita.
Am umplut de bors, recicland legumele/ierburile din camara trecute de prima tinerete: varza, castraveti, ardei gras, ardei iuti, un morcov, un rest de conopida, usturoi, cimbru, marar, busuioc, boabe de piper.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi