Forum Culinar: Cum sa nu ma electrocutez? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum sa nu ma electrocutez? da, ati citit bine!

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 July 2010 - 11:05 PM

Asadar, eu nu vin cu intrebari de avansati ca Vaxile nuuuuuu, eu fac parte din the beginners' lot.

Sa o luam cu inceputu': je nomada, muta cortu mai departe...cort in care baci vantu'. E mijto, duc toate hangaralele le arunc in mijlocul casei si gata! M-am mutat! Daca ar fi asa de simplu, eeeeee.

Dar: in afara faptului ca nu am nici o scandura p'acolo, nu am becuri. Cum palaria mea pun becuri fara sa ma sinucid? Iaz va vad bajetii. Mind you, am urmatoarele: cap -inca functionabil, jtiu Vaxile e inca sceptic la faza asta :hug: , dejte - e adevarat cu oleac de riumaticî maicî- o scara ...care inca nu stiu daca e suficient de inalta si ...mult tupeu in fund si o abordare futurista a vietii contemporane.

Ce mai am nevoie, care sunt pasii pentru instalarea cu succes a unui bulb stralucitor, va rog? A.R.F.U.! Adica astept raspuns foarte urgent, draga!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 27 July 2010 - 11:15 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 July 2010 - 11:05 PM, a spus:

Asadar, eu nu vin cu intrebari de avansati ca Vaxile nuuuuuu, eu fac parte din the beginners' lot.

Sa o luam cu inceputu': je nomada, muta cortu mai departe...cort in care baci vantu'. E mijto, duc toate hangaralele le arunc in mijlocul casei si gata! M-am mutat! Daca ar fi asa de simplu, eeeeee.

Dar: in afara faptului ca nu am nici o scandura p'acolo, nu am becuri. Cum palaria mea pun becuri fara sa ma sinucid? Iaz va vad bajetii. Mind you, am urmatoarele: cap -inca functionabil, jtiu Vaxile e inca sceptic la faza asta :hug: , dejte - e adevarat cu oleac de riumaticî maicî- o scara ...care inca nu stiu daca e suficient de inalta si ...mult tupeu in fund si o abordare futurista a vietii contemporane.

Ce mai am nevoie, care sunt pasii pentru instalarea cu succes a unui bulb stralucitor, va rog? A.R.F.U.! Adica astept raspuns foarte urgent, draga!


Simplu. In primul rand faci treaba asta in timpul zilei. Apoi desurubezi toate sigurantele daca nu sti care este siguranta care intrerupe curentul pe segmentul unde e becul. Apoi conectezi fasungul la cele doua sarme care ies din tavan. Sarma si conexiunea. Sa nu pui ambeel sarme in aceeasi conexiune ca nu e bine. Apoi insurubezi becul in fasung. Apoi reinsurubezi sigurantele, apesi pe comutatorul care ar trebui sa aprinda becul ala si becul va lumina. Daca e conectat bine. Daca nu, ori nu va lumina, ori sare siguranta. In ambele situatii neplacute ai facut ceva anapoda. Asa ca desurubezi sigurantele si refaci operatia.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#3 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 28 July 2010 - 04:05 AM

io as recomanda sa cate frun fraier sa-i monteze becurile.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#4 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 28 July 2010 - 08:00 AM

Lori, daca pui o lustra, vezi ca are sigur un cirlig de prins, ca nu o sa isi tina greutatea doar prin fasung.
In alta colosala dezordine de idei, nu ai un administrator, un handyman? roaga-l pa el, la pariu ca nu te refuza!
raluca elena

#5 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 28 July 2010 - 08:04 AM

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 08:00 AM, a spus:

Lori, daca pui o lustra, vezi ca are sigur un cirlig de prins, ca nu o sa isi tina greutatea doar prin fasung.


Imagine postata A zis bec nu lustra
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#6 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 28 July 2010 - 09:06 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 July 2010 - 11:05 PM, a spus:

Cum palaria mea pun becuri fara sa ma sinucid?


Lori, hai sa n-o luam in tragic ! Mare filosofie, cit e sa infiletezi un bec la o veioza si apoi s-o bagi in priza ?! :D

Daca ti se pare complicat, ia legatura cu Foxyy, cu Peter :D ... ca vorba ceea: prietenii la lumina becurilor se cunosc ! :D

#7 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 28 July 2010 - 09:25 AM

Vezi postareavaxile, la 28 July 2010 - 04:05 AM, a spus:

io as recomanda sa cate frun fraier sa-i monteze becurile.


un fraier poate n-o sa gaseasca pe toate drumurile. da' un spargator de case/masini care demonteaza si monteaza cu viteza luminii, bashca sa mai glasuiasca si pe romaneste, cre' ca e imposibil sa nu intilneasca prin zona aia. :D

#8 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 28 July 2010 - 10:10 AM

Vezi postareadragos, la 28 July 2010 - 08:04 AM, a spus:

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 08:00 AM, a spus:

Lori, daca pui o lustra, vezi ca are sigur un cirlig de prins, ca nu o sa isi tina greutatea doar prin fasung.


Imagine postata A zis bec nu lustra

Tu chiar iti imaginezi ca va sta cu un bec in tavan? :D poate doar daca isi pune coiful din ziar, maninca pe capra si fierbe ceai in mistrie si doarme in roaba...
Lori, ti-ai gresit cariera :D
raluca elena

#9 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 28 July 2010 - 10:52 AM

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 10:10 AM, a spus:

Vezi postareadragos, la 28 July 2010 - 08:04 AM, a spus:

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 08:00 AM, a spus:

Lori, daca pui o lustra, vezi ca are sigur un cirlig de prins, ca nu o sa isi tina greutatea doar prin fasung.


Imagine postata A zis bec nu lustra

Tu chiar iti imaginezi ca va sta cu un bec in tavan? :D poate doar daca isi pune coiful din ziar, maninca pe capra si fierbe ceai in mistrie si doarme in roaba...
Lori, ti-ai gresit cariera :D

hmmm ... sounds exotic! sa pui si poze de la chestia asta, pls
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#10 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 28 July 2010 - 12:31 PM

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 10:10 AM, a spus:

Vezi postareadragos, la 28 July 2010 - 08:04 AM, a spus:

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 08:00 AM, a spus:

Lori, daca pui o lustra, vezi ca are sigur un cirlig de prins, ca nu o sa isi tina greutatea doar prin fasung.


Imagine postata A zis bec nu lustra

Tu chiar iti imaginezi ca va sta cu un bec in tavan? :) poate doar daca isi pune coiful din ziar, maninca pe capra si fierbe ceai in mistrie si doarme in roaba...
Lori, ti-ai gresit cariera :)


Io nu-mi imaginez nimic. Am raspuns la intrebare. Bec a zis, bec i-am raspuns.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#11 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 July 2010 - 12:42 PM

Lori,cît e soare si lumina,te duci frumos la panoul cu sigurante si-i dai bataie :) În partea de sus a panoului se afla toate sigurantele.Pe usa panoului exista si o legenda care explica pentru ce zona/camera este fiecare siguranta în parte.Daca vrei sa mergi pe numar sigur,vezi în partea de jos a panoului este o siguranta(Schutzsicherung) care le opreste pe toate/adica curentul în toata casa.Trebuie doar sa o dai în jos.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#12 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 July 2010 - 04:31 PM

Vezi postareauptown girl, la 28 July 2010 - 09:06 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 July 2010 - 11:05 PM, a spus:

Cum palaria mea pun becuri fara sa ma sinucid?


Lori, hai sa n-o luam in tragic ! Mare filosofie, cit e sa infiletezi un bec la o veioza si apoi s-o bagi in priza ?! :floare:
>>>>>>>>>>>>>>>>> Nici vorba de tragic, doar ca mi-a intrat metodica nemtzasca-n sange. S-apoi, mi-i draga viata :)Nu e vorba de bec la veioza vorbesc de cele din tavan, unde sunt doar firele scoase si atat. Eu nici nu stiu ce alte piese imi mai trebuiesc in afar de bec. O dulie, e clar, apoi chestia aia prin care scoti firele, niste suruburi parca tre' si alea.


Daca ti se pare complicat, ia legatura cu Foxyy, cu Peter :pupic: ... ca vorba ceea: prietenii la lumina becurilor se cunosc ! :floare:

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> As lua, daca nu ar fi la 600 km departare de mine :floare:

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#13 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 July 2010 - 04:35 PM

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 10:10 AM, a spus:

Vezi postareadragos, la 28 July 2010 - 08:04 AM, a spus:

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 08:00 AM, a spus:

Lori, daca pui o lustra, vezi ca are sigur un cirlig de prins, ca nu o sa isi tina greutatea doar prin fasung.


Imagine postata A zis bec nu lustra

Tu chiar iti imaginezi ca va sta cu un bec in tavan? :floare: poate doar daca isi pune coiful din ziar, maninca pe capra si fierbe ceai in mistrie si doarme in roaba...
Lori, ti-ai gresit cariera :pupic:


Tu vrei sa-tz arat ce hambatz am, nuo? Coif de ziar inca stiu sa fac, roaba n-am, nici nu vad cum as putea-o urca la mine, cat despre treaba cu capra, ma documentez :floare: :floare: Pana m-oi vedea si cu lustre...eheee. Aici e asa: te duci faci comanda la ceva si iti vine in 6 saptamani, mdap. Eu zic mersi ca imi vine masina de spalat, si ca e super curat acolo, slava Domnului!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 July 2010 - 04:40 PM

Vezi postareaMaya, la 28 July 2010 - 12:42 PM, a spus:

Lori,cît e soare si lumina,te duci frumos la panoul cu sigurante si-i dai bataie :floare: În partea de sus a panoului se afla toate sigurantele.Pe usa panoului exista si o legenda care explica pentru ce zona/camera este fiecare siguranta în parte.Daca vrei sa mergi pe numar sigur,vezi în partea de jos a panoului este o siguranta(Schutzsicherung) care le opreste pe toate/adica curentul în toata casa.Trebuie doar sa o dai în jos.


Reperatus! Acum vin de acolo, totul ordentlich, asa cum stim noi ca face neamtzu. Apartamentul e o splendoare, curat luna. Totul la locul lui si nou, casa are abia 12 ani. Am vazut ce si cum. Ma descurc eu!

Va multumesc la toti!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 28 July 2010 - 04:56 PM

Vezi postareavaxile, la 28 July 2010 - 10:52 AM, a spus:

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 10:10 AM, a spus:

Vezi postareadragos, la 28 July 2010 - 08:04 AM, a spus:

Vezi postarearaluca elena, la 28 July 2010 - 08:00 AM, a spus:

Lori, daca pui o lustra, vezi ca are sigur un cirlig de prins, ca nu o sa isi tina greutatea doar prin fasung.


Imagine postata A zis bec nu lustra

Tu chiar iti imaginezi ca va sta cu un bec in tavan? :floare: poate doar daca isi pune coiful din ziar, maninca pe capra si fierbe ceai in mistrie si doarme in roaba...
Lori, ti-ai gresit cariera :floare:

hmmm ... sounds exotic! sa pui si poze de la chestia asta, pls

POze poate pune doar ea, eu insa va alimentez imaginatia :floare:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-10-128032898351.jpg

raluca elena

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 July 2010 - 05:05 PM

So, dupa cum spuneam, am cercetat terenul. Nu e chiar asa de negru Ucida-l Toaca. In baie este lumina, intr-o camara am lumina. Camara pe care doresc sa o transform in walk-in wardrobe.
Asa ca urmatoarea mea intrebare este: de unde stiu eu pe unde trec firele electrice ca sa pot da gauri fara grija? Sau treaba asta se face la ghici?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 July 2010 - 06:45 PM

Întrebi proprietarii sau faci la ghici!...daca gauresti în fir,observi tu :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 July 2010 - 07:09 PM

Propritarii is neshte personagii din 'nalta societate germana, respectiv club de Segleri, Sylt-Sansibar, de se imbraca numa' la Ralph Lauren Polo si Van Laack si sunt convinsa ca singura lor grija e sa le vars banii in cont la timp :floare: Restul... meine Sache. Am primit totul renovat si trebuie sa predau apartamentul renovat cand ma mut. Ca sa nu imi fac mie munca grea, cand o fi sa ma mut, incerc sa limitez pe cat posibil ravagiile. Deja ma gandesc ca tablouri si ce mai doresc eu sa pun pe pereti nu o sa le agat un cuie ci o sa le lipesc cu pasta din aia de se scoate fara probleme.

Cu cat mai multe gauri cu atat mai mult chituit si renovat, ca stii ca aici fiecare operatie in plus si fiecare miscare de desht in plus coasta. Nu este nici o metoda de a afla daca trece sau nu pe acolo firul? Si asta e valabil si pentru lustre, cand o fi sa le pun, tre sa stiu pe unde trece firul ala. :floare: :floare:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   nrares 

  • Site Admin
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationRO

Postat 28 July 2010 - 07:32 PM

Se egzista la magazine specializate un aparat gen creion care bazaie si face urat cand il apropii de perete si pe acolo ai fir ingropat sub tensiune. Dar nu stiu daca merita sa dai bani numa pentru atat. De regula instalatiile merg cam la 10-15 cm de marginile peretilor.

Sau te costa 150 euroi(bilet de avion dus/intors)+ transport Weeze dus/intors + 1 masa/zi + loc de dormit 1 saptamana si vin eu si te ajut. Cred ca 1 saptamana e suficient sa termini tot ce ai de facut. Instalatii electrice, vopsit, zugravit, eventuale mici reparatii instalatii sanitare, etc.

#20 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 28 July 2010 - 07:39 PM

Cand te aud imi vine sa plang.
Eu urasc curentul.Nu m-as apropia de o priza sau de un fir ce iese din perete nici pe un
milion de dolari.
Acuma de cand cu panourile astea moderne,care inchid tot curentul in casa,parca sunt mai linistita.Dar tot mi se inmoaie genunchii cand il vad pe al meu ca lucreaza la curent.
Lori,daca nu te pricepi de loc,de loc,eu zic sa inveti sa pui parchet,sa zugravesti,sa...
dar lasa pe altii sa se ocupe de curent.
Please !
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi