Forum Culinar: Cum sa nu ma electrocutez? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum sa nu ma electrocutez? da, ati citit bine!

#41 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 30 July 2010 - 09:50 AM

[quote name='vaxile' date='30 July 2010 - 04:09 AM' timestamp='1280455745' post='51003']
[quote name='Lapona Enigel' date='30 July 2010 - 12:51 AM' timestamp='1280422273' post='50947']

acu' lasind gluma la o parte, tu ce potz face e sa-tz cumperi scule (de care mai tirziu n-o sa ai nevoie) si sa-tz pierzi vremea descilcind niste chestii. io o sa-tz spun parerea mea. timpu' costa bani. nush cam la cit itz evaluezi timpu' tau (n mai pun sanatatea, eventualele pagube si nervii) da' nu cred ca e mai scump decit un electrician.

[/quote]


[quote name='floricica' date='30 July 2010 - 05:21 AM' timestamp='1280460068' post='51008']
Bafta Loriii, bafta multa si sa-ti iasa cum iti place tie. Dar nu uita ca la final trebuie sa predai apartamentul asa cum l-ai luat, fara fire, fara gauri, ai de acoperit urmele firelor,tre sa astupi gaura de la lustra, tre sa le faci invizibile iar. Oare nu poti ilumina incaperea cu niste lampadare, corpuri de iluminatinalte, etc in prize? Io ma gandesc ca te chinui atat acum si apoi cine stie cat de curand te vei muta (sper cat mai repede la casa ta) si iar tre sa izolezi si tencuiesti tavanul ca sa-l lasi cum l-ai primit fara nici o urma. Tu esti reticenta sa bati un cui in perete sa atarni un tablou dar esti dispusa sa constuiesti o retea electrica si apoi sa o demontezi la plecare. Succes!
[/quote]

Ma alatur clubului de firi pragmatice. :rolleyes:

Chiar, Lori, la ce-ti trebuie lustra cind esti singura ? Cit stai pe acasa si cit ai s-o folosesti ? Merita stresul si cheltuiala in plus la becuri + factura la consumul de energie ? Nu-i mai practic cu niste lampi pe podea ? :love7:




[URL=http://img841.imageshack.us/i/lampa.jpg/][/URL]


#42 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 30 July 2010 - 09:55 AM

Vezi postareadragos, la 30 July 2010 - 09:40 AM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 30 July 2010 - 09:38 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 July 2010 - 09:41 AM, a spus:

Da, este fix cum ai spus, doar firele scoase din tavan.


Si atunci ce fire mai cauti ? :rolleyes: Exact acolo unde le vezi iesind din tavan, in acel loc spinzuri lustra ! :o


Cauta si ea firele din perete ca sa nu infiga un cui in ele si sa-i ramana radiografia imprimata pe perete.


Care cui ? :( N-auzi ca se supara tanti aia de isi face cumparaturile in Dubai daca-i da gaura in pereti ? :love7:

#43 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2010 - 05:45 PM

Vezi postareauptown girl, la 30 July 2010 - 09:38 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 July 2010 - 09:41 AM, a spus:


Da, este fix cum ai spus, doar firele scoase din tavan.


Si atunci ce fire mai cauti ? ;) Exact acolo unde le vezi iesind din tavan, in acel loc spinzuri lustra ! :)

Iti raspunse Dragos:))
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#44 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2010 - 05:49 PM

[quote name='uptown girl' date='30 July 2010 - 09:50 AM' timestamp='1280476216' post='51047']
[quote name='vaxile' date='30 July 2010 - 04:09 AM' timestamp='1280455745' post='51003']
[quote name='Lapona Enigel' date='30 July 2010 - 12:51 AM' timestamp='1280422273' post='50947']

acu' lasind gluma la o parte, tu ce potz face e sa-tz cumperi scule (de care mai tirziu n-o sa ai nevoie) si sa-tz pierzi vremea descilcind niste chestii. io o sa-tz spun parerea mea. timpu' costa bani. nush cam la cit itz evaluezi timpu' tau (n mai pun sanatatea, eventualele pagube si nervii) da' nu cred ca e mai scump decit un electrician.

[/quote]


[quote name='floricica' date='30 July 2010 - 05:21 AM' timestamp='1280460068' post='51008']
Bafta Loriii, bafta multa si sa-ti iasa cum iti place tie. Dar nu uita ca la final trebuie sa predai apartamentul asa cum l-ai luat, fara fire, fara gauri, ai de acoperit urmele firelor,tre sa astupi gaura de la lustra, tre sa le faci invizibile iar. Oare nu poti ilumina incaperea cu niste lampadare, corpuri de iluminatinalte, etc in prize? Io ma gandesc ca te chinui atat acum si apoi cine stie cat de curand te vei muta (sper cat mai repede la casa ta) si iar tre sa izolezi si tencuiesti tavanul ca sa-l lasi cum l-ai primit fara nici o urma. Tu esti reticenta sa bati un cui in perete sa atarni un tablou dar esti dispusa sa constuiesti o retea electrica si apoi sa o demontezi la plecare. Succes!
[/quote]

Ma alatur clubului de firi pragmatice. ;)

Chiar, Lori, la ce-ti trebuie lustra cind esti singura ? Cit stai pe acasa si cit ai s-o folosesti ? Merita stresul si cheltuiala in plus la becuri + factura la consumul de energie ? Nu-i mai practic cu niste lampi pe podea ? ;)




[URL=http://img841.imageshack.us/i/lampa.jpg/][/URL]

[/quote]

Atata timp cat e mai ieftina ca un amarat de bec, bucuroasa :) Da' cauta-mi si tu una mai pe personalitatea mea. Sau chiar ma vezi fro sfanta? ;)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#45 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 30 July 2010 - 06:48 PM

Hai mai Lori, nu vrei tu sa-ti muti Vaticanu'n casa? Astia de aici deja se apuca de vandut lumanarile si mobilierul din biserici ca sa plateasca distractiile popilor pedofili. Pana te muti tu cu totul or sa faca licitatie si la voi. Fii cu urechile ciulite, super oferta ;)
The more I see, the less I know.

#46 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 30 July 2010 - 08:05 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 30 July 2010 - 05:49 PM, a spus:



Atata timp cat e mai ieftina ca un amarat de bec, bucuroasa ;)

Mai ieftina ca becu' e luminarea. Da' nu ti-o recomand, ca poate ii faci cucoanei o bucurie dubi-dubi-ay-ay-ay: in cel mai bun caz ii afumi peretii; in cel mai rau, ii faci apartamentul scrum. ;)

(revenind la becuri ... ;) )

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata



Da' cauta-mi si tu una mai pe personalitatea mea. Sau chiar ma vezi fro sfanta? ;)


Dupa nume, cica ai fi o sfinta. :P Dar daca mai calci pe bec, nu e treaba mea ! :P

(pt. birou ti s-ar potrivi astea - cite una pe fiecare parte a tastaturii :) )

Imagine postata
Imagine postata

(in antreu pune-o pe asta, in eventualitatea ca-ti suna postasul la usa de 3X, si sa-i sara-n ochi ca esti goscodina :P )

Imagine postata

(asteia gaseste-i un locsor prin sufragerie - cit mai aproape de vreun fotoliu, o canapea , ca-ti face si lumina si ventilatie ... in caz ca se incinge atmosfera cu postasu' :P )

Imagine postata

(veioza asta pune-o in dormitor - vei adormi cu gindul la cafea si te vei trezi dimineata ca n-are cine sa ti-o aduca la pat; macar asa, te-ai scos ! ;) )

Imagine postata









#47 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2010 - 08:17 PM

Well, that's more like it :biggrin: Si nu te mai lasa indusa in eroare asa usor de nume :tongue3:

Plac mult omuletii aia pentru tastatura; unde ii gasesc?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#48 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2010 - 08:19 PM

Vezi postareauptown girl, la 30 July 2010 - 08:05 PM, a spus:

(veioza asta pune-o in dormitor - vei adormi cu gindul la cafea si te vei trezi dimineata ca n-are cine sa ti-o aduca la pat; macar asa, te-ai scos ! :tongue3: )

Imagine postata
[/center]


Vorba lu' Vaxile, fraieri nu se gasesc? :lol: :biggrin:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#49 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2010 - 08:23 PM

So, boiz'n'girlz cred ca am putea schimba titlul topicului in cum sa faci fitness prin Baumärkte.

A worker's day...Dana, se gaseste cine sa imi mai aduca un cappuccino acolea :biggrin:
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-12-1280514061.jpg

Si la finalul zilei, vorba ceea, dead or aliveeee, Lapono, fii barbata!

Si pentru voi toti, cu dedicatie! Va multumesc de sfaturi, sustinere, atmosfera!
http://www.youtube.c...feature=related
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#50 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 30 July 2010 - 09:46 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 30 July 2010 - 08:17 PM, a spus:

Well, that's more like it :tongue3: Si nu te mai lasa indusa in eroare asa usor de nume :lol:

Plac mult omuletii aia pentru tastatura; unde ii gasesc?


Sincer, nu stiu. Probabil ca pe la chinezi. Dar cauta "led desk lamps" poate ai norocul sa dai peste ele pe vreun site. :biggrin:

#51 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 30 July 2010 - 09:55 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 30 July 2010 - 08:19 PM, a spus:


Vorba lu' Vaxile, fraieri nu se gasesc? :tongue3: :biggrin:


Si cum de nu dai (si) peste un electrician ? :( Sau tot noi tre' sa te invatam cum sa-l detectezi ? :lol:

#52 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2010 - 10:29 PM

Vezi postareauptown girl, la 30 July 2010 - 09:55 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 30 July 2010 - 08:19 PM, a spus:


Vorba lu' Vaxile, fraieri nu se gasesc? :( :biggrin:


Si cum de nu dai (si) peste un electrician ? :lol: Sau tot noi tre' sa te invatam cum sa-l detectezi ? :(


Pi nu ziceam ca nu ma'ntere? I've got me pride, preciouss :)!
Cat despre cei care imi aduc micul dejun la pat...heuuu, stiu eu ce altceva, oh well... Ia invata-ma :tongue3:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#53 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 31 July 2010 - 07:06 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 27 July 2010 - 11:05 PM, a spus:

Asadar, eu nu vin cu intrebari de avansati ca Vaxile nuuuuuu, eu fac parte din the beginners' lot.

Sa o luam cu inceputu': je nomada, muta cortu mai departe...cort in care baci vantu'. E mijto, duc toate hangaralele le arunc in mijlocul casei si gata! M-am mutat! Daca ar fi asa de simplu, eeeeee.

Dar: in afara faptului ca nu am nici o scandura p'acolo, nu am becuri. Cum palaria mea pun becuri fara sa ma sinucid? Iaz va vad bajetii. Mind you, am urmatoarele: cap -inca functionabil, jtiu Vaxile e inca sceptic la faza asta :occasion14: , dejte - e adevarat cu oleac de riumaticî maicî- o scara ...care inca nu stiu daca e suficient de inalta si ...mult tupeu in fund si o abordare futurista a vietii contemporane.

Ce mai am nevoie, care sunt pasii pentru instalarea cu succes a unui bulb stralucitor, va rog? A.R.F.U.! Adica astept raspuns foarte urgent, draga!


Lori , io zic sa gasesti iute un handralau , ca barbatzii ie nascutzi sa puna becuri :)

Da' lustre ai?

#54 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 31 July 2010 - 07:15 AM

Fata , nu mere la Praktiker ca-i cel mai kk la capitolul Beratung. Incearca ´Bauhaus , daca nu ,e bun si Obi.

Ai pagini aurii? cauta un elecrician , si gata! E scump? www.myhammer.de si ai rezolvat. Astia nu fac totzi treaba alba , cu hartii, o fac mai gri :occasion14: ...da tzie-tzi trebe becuri , nu hartzoage !
Bauhaus s-ar putea sa le si monteze...lustrele. Ca ma gandesc io ca nu stai cu becunsarma :)

#55 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 31 July 2010 - 10:17 AM

Vezi postareasimonaro29, la 31 July 2010 - 07:15 AM, a spus:

Fata , nu mere la Praktiker ca-i cel mai kk la capitolul Beratung. Incearca ´Bauhaus , daca nu ,e bun si Obi.

Ai pagini aurii? cauta un elecrician , si gata! E scump? www.myhammer.de si ai rezolvat. Astia nu fac totzi treaba alba , cu hartii, o fac mai gri :) ...da tzie-tzi trebe becuri , nu hartzoage !
Bauhaus s-ar putea sa le si monteze...lustrele. Ca ma gandesc io ca nu stai cu becunsarma ;)


Da, chiar e de cacao Praktiker. Am ajuns ieri la ei si am cautat rahaturile alea de plastic albe pe unde bagi firele sa stea departajate - daca stii cum se numesc spune-mi aici- si suruburi si dulii de am ametitieri. Plus ca nu gaseam nici un individ d'ala sa intreb. Unul a vazut ca ma uitam enervata si cauta, de zor a trecut pe langa mine ca Gheorghe de la coasa. O sa ma duc in noul oras la un Hellweg, eu cu ei ma impac bine. Habar nu am cat costa un electrician, dar nu m-am tampit sa dau banii pentru un rahatca asta. Pai nu mai bine ma duc si beau un cappuccino? Cat despre lustre, eeeei, stai dom'ne. Pi punem caruta inaintea calului? Incetu' cu-ncetu' se face otetu'. N-o sa mor daca stau 1 luna doua numa cu bec, iaca. Rafturile is importante ca am tone, toneeeeeee de materiale :occasion14:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#56 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 31 July 2010 - 05:55 PM

Lori ,imi pare sorry :) ,l-am intrebat pe al meu si zice ca nu mai stie nici ca-l pici cu ceara :) . M-o pus sa caut intr-o galeata unde are el tampenii , poate gasesc unul sa ma uit cum il cheama . Am gasit 3 dar fara eticheta!!!! Zice ca sunt pe langa cablaraie , prize..etc. Tre sa le vezi. Stii cum arata , nu?

#57 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 31 July 2010 - 09:08 PM

Bai da' chiar acolo am si cautat daca nu am luat rafturile alea de vreo 5 ori la puricat. Tre' sa stiu cum se cheama draciile ca sa pot intreba. Poate da Maya pe aici, ea stie precis. Am intrebat ieri pe logodnicul colegei mele -nemti- ala nu stie...Zic colegei, papisha adu si mie trusa de scule a lu' barbac-tu ca sa construiesc patul asta, da' ea: da' nu are....pfuai ce mamaligi de barbati nemtii astia! :) Si zic: cum, si esti sigura ca vrei sa-l iei? :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#58 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 01 August 2010 - 08:04 AM

Uf , tu Lori , pacat ca nu stai mai aproape , zau...Acu' nu plec d-acasa decat prin zona , ca-i ziceam la al meu sa dam o fuga sa te ajute o leaca.

#59 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 August 2010 - 09:24 AM

Vezi postareasimonaro29, la 01 August 2010 - 08:04 AM, a spus:

Uf , tu Lori , pacat ca nu stai mai aproape , zau...Acu' nu plec d-acasa decat prin zona , ca-i ziceam la al meu sa dam o fuga sa te ajute o leaca.


Stai mama intr-un loc, doar n-ai da faci 500 km dus intors pentru asta. Chiar asa bolunda n-oi fi. Aber du biss'ne Süße! Vielen Dank!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#60 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 01 August 2010 - 09:57 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 31 July 2010 - 09:08 PM, a spus:

Bai da' chiar acolo am si cautat daca nu am luat rafturile alea de vreo 5 ori la puricat. Tre' sa stiu cum se cheama draciile ca sa pot intreba. Poate da Maya pe aici, ea stie precis. Am intrebat ieri pe logodnicul colegei mele -nemti- ala nu stie...Zic colegei, papisha adu si mie trusa de scule a lu' barbac-tu ca sa construiesc patul asta, da' ea: da' nu are....pfuai ce mamaligi de barbati nemtii astia! :lovestory: Si zic: cum, si esti sigura ca vrei sa-l iei? :lol:


Cleme de conectie ? :unsure: In mod normal lampile/veiozele/lustrele au asa ceva cuplat la fire din fabricatie, cind le cumperi.

(ia-o si tu de la Adam si Eva :D ... explica-i vinzatorului la ce anume vrei sa folosesti accesoriul electric ce-l cauti. e imposibil sa nu functioneze ! :P )

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi