Forum Culinar: Cum sa nu ma electrocutez? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum sa nu ma electrocutez? da, ati citit bine!

#21 Useril este offline   Puiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 28 July 2010 - 07:47 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 July 2010 - 07:09 PM, a spus:

Nu este nici o metoda de a afla daca trece sau nu pe acolo firul? Si asta e valabil si pentru lustre, cand o fi sa le pun, tre sa stiu pe unde trece firul ala. :violent6: :violent5:


Din ce ştiu io (nu ştiu dacă e regulă), traseul firelor este de la întrerupător pe verticală în sus, de la priză pe verticală în jos, iar pe tavan oblic, de deasupra întreupătorului către mijlocul tavanului, dacă acolo e lustra (drumul cel mai scurt).

Ai putea să întrerupi siguranţele becurilor, ca să fi mai sigură.

#22 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 28 July 2010 - 07:57 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 July 2010 - 07:09 PM, a spus:


Cu cat mai multe gauri cu atat mai mult chituit si renovat, ca stii ca aici fiecare operatie in plus si fiecare miscare de desht in plus coasta. Nu este nici o metoda de a afla daca trece sau nu pe acolo firul? Si asta e valabil si pentru lustre, cand o fi sa le pun, tre sa stiu pe unde trece firul ala. :violent6: :violent5:


Is io tintuit ca altfel te rezolvam eu.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#23 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 July 2010 - 08:05 PM

Dragilor, de zugravit, pus parchet alte alea nu este nevoie, totul este absolut in ordine! Totul renovat, varuit, parchet nou. Singurul lucru care imi ramane de facut este sa il aranjez cum ii place sufletelului si ochiului meu. Dat fiind ca trebuie sa pun niste becuri si niste lustre si niste rafturi cam asta ar fi singurul hop pe care trebuie sa il trec. Si de construit niste mobila. In rest, la vida loca!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#24 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 28 July 2010 - 08:15 PM

In general, magazinele de DIY, gen Praktiker, au si oameni care se pricep la toate. Costa ceva insa un asa meserias te poate scoate din incurcatura. Da o raita pe acolo si vezi cat ar costa. Mai mult de o zi nu cred sa ai nevoie, poate chiar juma' de zi e suficient.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#25 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 July 2010 - 10:38 PM

Lori noi am cumparat cre ca din magazine dintr-alea gen Brico, Leroy Merlin, nu stiu ce marci sunt in Germania, un aparatut care recunoaste firele electrice si tevile de metal din perete, daca sunt tiuie, daca tace inseamna ca nu sunt :violent6: Nu mai tin minte insa cit ne-a costat ca sa-ti zic daca merita efortul.

#26 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 July 2010 - 10:56 PM

Pai cred ca o sa fac o vizita pe la Praktiker si o sa fac o balanta sa vedem ce se renteaza mai mult creionul ala sau sa il chem pe un nene...dar eu la varianta asta sunt mai sceptica. Si apoi am toate jucarelele, bormasina etc. si timp, acum.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#27 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 28 July 2010 - 10:57 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 July 2010 - 10:56 PM, a spus:

Pai cred ca o sa fac o vizita pe la Praktiker si o sa fac o balanta sa vedem ce se renteaza mai mult creionul ala sau sa il chem pe un nene...dar eu la varianta asta sunt mai sceptica. Si apoi am toate jucarelele, bormasina etc. si timp, acum.


Eh, pai daca ai si toate jucarelele, in locul tau as umbla la gauri. La dat gauri.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#28 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 28 July 2010 - 11:29 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 July 2010 - 07:09 PM, a spus:

Propritarii is neshte personagii din 'nalta societate germana, respectiv club de Segleri, Sylt-Sansibar, de se imbraca numa' la Ralph Lauren Polo si Van Laack si sunt convinsa ca singura lor grija e sa le vars banii in cont la timp :hug: Restul... meine Sache. Am primit totul renovat si trebuie sa predau apartamentul renovat cand ma mut. Ca sa nu imi fac mie munca grea, cand o fi sa ma mut, incerc sa limitez pe cat posibil ravagiile. Deja ma gandesc ca tablouri si ce mai doresc eu sa pun pe pereti nu o sa le agat un cuie ci o sa le lipesc cu pasta din aia de se scoate fara probleme.

Cu cat mai multe gauri cu atat mai mult chituit si renovat, ca stii ca aici fiecare operatie in plus si fiecare miscare de desht in plus coasta. Nu este nici o metoda de a afla daca trece sau nu pe acolo firul? Si asta e valabil si pentru lustre, cand o fi sa le pun, tre sa stiu pe unde trece firul ala. :violent6: :cheers:


Lori, ar fi una, da' nush de unde ne scrii: din baie sau din camara ? :violent5: Iesi un pic la aer ! :lol:

Serios acum, in apartamentul ala n-a mai locuit nimeni inaintea ta ? Proprietarii au smuls firele electrice din perete inainte de venirea ta sau cum, ca nu inteleg ce fire ascunse vrei sa gasesti de nu indraznesti sa-i intrebi ? :headbang:

#29 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 29 July 2010 - 08:47 AM

Lori, in loc sa cumperi duda aia de verificat nu poti inchiria? Ca pina la urma nu cred sa ai mare nevoie de ea dupa...
IN alta dezordine de idei, eu nu cred ca trece nici un fir electric pe la inaltimea pe unde atirni tu tablourile, asta desigur, exclusind traseele cele mai scurte intre intreruptor si tavan/priza, cum spunea Puiu.
Ia uite un edit scurt:

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-10-128038685462.jpg

Vezi deasupra intrerupatorului o doza? de acolo pleaca oblic pe tavan spre centru camerei traseul firului electric catre lustra. Orice alt loc de pe perete stinga/dreapta fata de linia care uneste intrerupatorul cu doza este safe pentru batut cuie.
raluca elena

#30 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 July 2010 - 09:41 AM

Vezi postareauptown girl, la 28 July 2010 - 11:29 PM, a spus:

Lori, ar fi una, da' nush de unde ne scrii: din baie sau din camara ? :occasion15: Iesi un pic la aer ! ;)

Serios acum, in apartamentul ala n-a mai locuit nimeni inaintea ta ? Proprietarii au smuls firele electrice din perete inainte de venirea ta sau cum, ca nu inteleg ce fire ascunse vrei sa gasesti de nu indraznesti sa-i intrebi ? :(


Deocamdata scriu de pe canapeaua din asta in care mai sunt inca. In apartament a locuit o doamna. Proprietarii sunt, dupa cum spuneam mai sus, din clasa superioara si nu se incurca ei cu d'astea. Doar nu iti imaginezi ca stie tanti care e ocupata cu shoppingul Dubai sau pe Sylt sa stie pe unde trece firu, cand ea ieri, cand mi-a predat cheia, nu stia unde is ceasurile de curent si apa. Proprietarii nu au stat nicicand acolo.

In De, cum putini stiu, e putin mai altfel cu chiriile. In general nu sunt mobilate de-loc locuintele. Fiecare isi aduce ce e al lui de la ac la matura s.a.m.d. Rar se gasesc apartamente care sa aiba deja o bucatarie. Asta se intalneste in general in orasele mari. Acolo fiind foarte mic si foarte linistit...-eu vin din ditamai aglomeratia urbana, unde is obisnuita sa am tot ce inseamna dotari centrale gen super-centre de mobila de etc.- si apartamentele sunt dotate ca atare. In general lumea acolo se muta pe perioada mai indelungata si isi aduc hangaralele lor, pe cand aici chiriasii sunt din alte segmente ale pietii muncii si sunt, prin natura joburilor, conditionati sa se mute mai des si pe perioade mai scurte. Drept urmare si locuintele au alte standarde. In Frankfurt, in buricul centrului financiar german iarasi alta poveste. Acolo gasesti deja si masina de spalat in apartament...si chiriile sunt corespunzatoare, evident. Pe malul Main-ului spre exemplu ca. 90 mpatrati se situeaza intre 800-2000 euro. Daca e si in cartierul portului atunci poate urca inca. Gata cu polologhia, as putea sa tin prelegeri intregi in materie de geografie economica urbana. Cine tine neaparat sa auda, se inscrie la Gymnasium-ul unde lucrez :(

Da, este fix cum ai spus, doar firele scoase din tavan.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#31 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 July 2010 - 09:46 AM

Vezi postarearaluca elena, la 29 July 2010 - 08:47 AM, a spus:

Lori, in loc sa cumperi duda aia de verificat nu poti inchiria? Ca pina la urma nu cred sa ai mare nevoie de ea dupa...
IN alta dezordine de idei, eu nu cred ca trece nici un fir electric pe la inaltimea pe unde atirni tu tablourile, asta desigur, exclusind traseele cele mai scurte intre intreruptor si tavan/priza, cum spunea Puiu.
Ia uite un edit scurt:

Vezi deasupra intrerupatorului o doza? de acolo pleaca oblic pe tavan spre centru camerei traseul firului electric catre lustra. Orice alt loc de pe perete stinga/dreapta fata de linia care uneste intrerupatorul cu doza este safe pentru batut cuie.



Alles klar, baby, am bagat la capatana. Imi place ca esti concreta :)Te pup tare! :hug:

P.S. Marturisesc ca intai mi-a sarit in ochi amfora aia si suportul. Te rog sa imi dai mai multe info pe cealalata cale de comunicare :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#32 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 July 2010 - 09:50 AM

Vezi postareavaxile, la 28 July 2010 - 04:05 AM, a spus:

io as recomanda sa cate frun fraier sa-i monteze becurile.


Eh, nu ziceam io ca esti sceptic? Pai care crezi ca a fost primul meu gand? Dar, dupa cum vezi, m-am hotarat sa intreb totusi aici :) Sunt o adepta a metodei learning by doing si a dictonului Lapono, fii barbata! :hug:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#33 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 29 July 2010 - 10:22 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 July 2010 - 09:50 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 28 July 2010 - 04:05 AM, a spus:

io as recomanda sa cate frun fraier sa-i monteze becurile.


Eh, nu ziceam io ca esti sceptic? Pai care crezi ca a fost primul meu gand? Dar, dupa cum vezi, m-am hotarat sa intreb totusi aici :) Sunt o adepta a metodei learning by doing si a dictonului Lapono, fii barbata! :hug:


da, asta-mi aminteste de un episod din "two stupid dogs". cica "ce invatam noi din aceasta patzanie?" "cum sa-tz faci prieteni in spital"
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#34 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 29 July 2010 - 03:55 PM

Lapono, barbata, barbata, dar mai bine cauta pe cineva sa se ocupe de treaba asta.
Cum zicea si Pisco, faci celelalte trebi de una singura, dar cu asta nu-i de joaca.
Daca era de schimbat un bec, mai zici, dar sa montezi lustre, sa te ocupi de fire...
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#35 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 July 2010 - 06:51 PM

Vezi postareamilena, la 29 July 2010 - 03:55 PM, a spus:

Lapono, barbata, barbata, dar mai bine cauta pe cineva sa se ocupe de treaba asta.
Cum zicea si Pisco, faci celelalte trebi de una singura, dar cu asta nu-i de joaca.
Daca era de schimbat un bec, mai zici, dar sa montezi lustre, sa te ocupi de fire...



Nu va mai bucurati inainte de vreme, ca nu scapati voi de mine asa, cu una cu doua :) I'll be fine! Tot ce pot cauza este colapsul intregului sistem electric al casei. Au ce ma iubi vecinii 'pa aia, va dati seama, la asa intrare... Asa ca daca nu mai auziti nimic de mine, nu e din cauza de soc electric ci pen'ca m-au linsat vecinii :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#36 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 30 July 2010 - 04:09 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 July 2010 - 06:51 PM, a spus:

Vezi postareamilena, la 29 July 2010 - 03:55 PM, a spus:

Lapono, barbata, barbata, dar mai bine cauta pe cineva sa se ocupe de treaba asta.
Cum zicea si Pisco, faci celelalte trebi de una singura, dar cu asta nu-i de joaca.
Daca era de schimbat un bec, mai zici, dar sa montezi lustre, sa te ocupi de fire...



Nu va mai bucurati inainte de vreme, ca nu scapati voi de mine asa, cu una cu doua :rolleyes: I'll be fine! Tot ce pot cauza este colapsul intregului sistem electric al casei. Au ce ma iubi vecinii 'pa aia, va dati seama, la asa intrare... Asa ca daca nu mai auziti nimic de mine, nu e din cauza de soc electric ci pen'ca m-au linsat vecinii :love7:


acu' lasind gluma la o parte, tu ce potz face e sa-tz cumperi scule (de care mai tirziu n-o sa ai nevoie) si sa-tz pierzi vremea descilcind niste chestii. io o sa-tz spun parerea mea. timpu' costa bani. nush cam la cit itz evaluezi timpu' tau (n mai pun sanatatea, eventualele pagube si nervii) da' nu cred ca e mai scump decit un electrician.

sincer, nu stiu mai nimic despre majoritatea celor de aici (asa-s io, tzugurlan) si nu stiu ce pregatire ai. daca esti inginereasa sau tehnica, e o chestie. daca nu, o sa trebuiasca sa o iei de la "ce e ala fir de faza", "cum se leaga becurile in serie si paralel" si altele de genu' asta. e ca si cum ai fi pe mare, singura intr-un iaht, si cind vine furtuna tu incepi sa citesti manualu' de navigatie "busola indica mereu nordul". c'mon, fii rezonabila.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#37 Useril este offline   floricica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 761
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationCutia Pandorei

Postat 30 July 2010 - 05:21 AM

Bafta Loriii, bafta multa si sa-ti iasa cum iti place tie. Dar nu uita ca la final trebuie sa predai apartamentul asa cum l-ai luat, fara fire, fara gauri, ai de acoperit urmele firelor,tre sa astupi gaura de la lustra, tre sa le faci invizibile iar. Oare nu poti ilumina incaperea cu niste lampadare, corpuri de iluminatinalte, etc in prize? Io ma gandesc ca te chinui atat acum si apoi cine stie cat de curand te vei muta (sper cat mai repede la casa ta) si iar tre sa izolezi si tencuiesti tavanul ca sa-l lasi cum l-ai primit fara nici o urma. Tu esti reticenta sa bati un cui in perete sa atarni un tablou dar esti dispusa sa constuiesti o retea electrica si apoi sa o demontezi la plecare. Succes!
The more I see, the less I know.

#38 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 30 July 2010 - 08:29 AM

TRaiasca tutorialele :rolleyes:

http://www.youtube.c...h?v=0eVNRwrCfEY

sau aici:

http://www.askthebuilder.com/
raluca elena

#39 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 30 July 2010 - 09:38 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 July 2010 - 09:41 AM, a spus:


Da, este fix cum ai spus, doar firele scoase din tavan.


Si atunci ce fire mai cauti ? :rolleyes: Exact acolo unde le vezi iesind din tavan, in acel loc spinzuri lustra ! :love7:

#40 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 30 July 2010 - 09:40 AM

Vezi postareauptown girl, la 30 July 2010 - 09:38 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 July 2010 - 09:41 AM, a spus:

Da, este fix cum ai spus, doar firele scoase din tavan.


Si atunci ce fire mai cauti ? :rolleyes: Exact acolo unde le vezi iesind din tavan, in acel loc spinzuri lustra ! :love7:


Cauta si ea firele din perete ca sa nu infiga un cui in ele si sa-i ramana radiografia imprimata pe perete.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi