Forum Culinar: Metode contraceptive... pro si contra - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Metode contraceptive... pro si contra

#21 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 July 2010 - 04:51 PM

Am si eu o prietena care considera sterilizarea odata cu cezariana la care e programata curand. Eu nu as avea curajul sa opresc procesul, nu stiu de ce...

Si eu am cunostinte care au sterilet si nu au avut niciodata nici o problema.

#22 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 26 July 2010 - 04:52 PM

Eu am avut sterilet de cupru/argint timp de trei ani. A trebuit sa il scot pt ca imi facuse rana pe uter. De atunci, folosesc pilule Yasmine si in afara faptului ca mi s-a accentuat sindromul premenstrual, alte reactii neplacute nu observ, dar am sub 35 de ani si sunt nefumatoare. Incepand de luna asta iau si un hepato-protector natural, pt ca deja am 2 ani de folosinta neintrerupta.

Planuiesc sa imi pun iarasi sterilet pt ca am o banuiala ca cel de data trecuta nu a fost pozitionat corect de la inceput.
Eu personal il prefer oricarei alte metode contraceptive.
Este recomandat femeilor care au nascut pt ca exista riscul unei infectii ( ce poate duce la infertilitate ) datorita colului uterin care ramane putin deschis. Trebuie verificat dupa fiecare contact daca este la locul lui, da de unde in trei ani nu m-am cautat de sarme dacat de cateva ori :pupic: .

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 04:54 PM

 Ioana, la 26 July 2010 - 04:44 PM, a spus:

Wow Maya, daca ar fi sa fol vreo metoda de contraceptie stiu ca la diafragma nu m-as opri :pupic: .




Da,suna aiurea,si arata aiurea,dar uite ca sînt femei care o suporta fara probleme,e foarte sigura,si nu are efecte negative asupra corpului.Mi-e ciuda ca nu mi-am luat inima în dinti si am probat diafragma aia ce am primit-o de la doc.Cel putin sa vad cum se simte.
Eu am luat pilule,si m-am saturat de ele,ca nici nu-mi place sa înghit tablete.Banuiesc ca din moment ce am suportat pilulele fara probleme,as suporta si plasturele ala,sau implantul ala...sau injectia de 3 luni,inel vaginal..etc..dar toate înseamna hormoni,si pe durata nu-s nici astia buni.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 26 July 2010 - 04:57 PM

 Maya, la 26 July 2010 - 04:47 PM, a spus:

Cea mai multumita persoana pe care am întîlnit-o vreodata,o fosta colega de servici care s-a sterilizat.
Chit ca nu mai vreau copii,si ma cam enerveaza unele metode contraceptive,totusi nu as apela la sterilizare...În afara faptului ca mi-e groaza si de cea mai mica operatie,m-as simti cumva "neîntreaga" (stiu la cap sînt oricum,dar cu asta m-am obisnuit :P )



:pupic: dar sti ca exista sanse de 2% sa ramai si cu trompele legate?
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#25 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 04:59 PM

Mirela,cred ca ar trebui sa schimbam titlul subiectului tau în ceva de genul "Metode de contraceptie"...bineînteles daca esti de acord :pupic:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#26 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 July 2010 - 05:03 PM

 Ioana, la 26 July 2010 - 04:57 PM, a spus:

 Maya, la 26 July 2010 - 04:47 PM, a spus:

Cea mai multumita persoana pe care am întîlnit-o vreodata,o fosta colega de servici care s-a sterilizat.
Chit ca nu mai vreau copii,si ma cam enerveaza unele metode contraceptive,totusi nu as apela la sterilizare...În afara faptului ca mi-e groaza si de cea mai mica operatie,m-as simti cumva "neîntreaga" (stiu la cap sînt oricum,dar cu asta m-am obisnuit :P )



:pupic: dar sti ca exista sanse de 2% sa ramai si cu trompele legate?

Nu stiam ca e asa mare procentajul.Credeam ca e ceva sub 1%.
Nu m-am interesat niciodata,pentru mine aceasta metoda iese din discutie oricum.

btw...
Am o cunostinta,care are 50 de ani,si foloseste prezervativul de 20 de ani!Ea spune ca nu o(îi) deranjeaza deloc.Este casatorita de 30 de ani,si are 3 copii.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#27 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 26 July 2010 - 05:07 PM

 Ioana, la 26 July 2010 - 04:57 PM, a spus:

:P dar sti ca exista sanse de 2% sa ramai si cu trompele legate?



uau, asta e chiar culmea!
de fapt nici nu stiam ca trompele se leaga, ma gandeam ca se taie. probabil sunt posibile ambele variante.

dar eu nu inteleg un lucru, dara iti obturezi trompele, oricare ar fi metoda aleasa, nu ramai fara menstruatie? sau de fapt nu are legatura pentru ca ovarele inca produc ovule si asta e suficient sa declanseze menstra?

apoi ce se intampla cu ovulele lunare? se infunda trompele cu ele la un moemnt dat? cred ca asta e o intrebare tampita :pupic:

#28 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 26 July 2010 - 05:10 PM

Din pacate nici o metoda contraceptiva nu e sigura 100%.Doar daca nu mai ai deloc organele de reproducere.

Stiu cazul unei amicie care a ramas gravida dupa ce si-a legat trompele.Numai ca dr ei uitase sa mentioneze procentajul ala mic de a ramane gravida.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#29 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 26 July 2010 - 06:29 PM

Nici eu nu as opta pt legarea trompelor, chiar daca nu imi mai doresc copii.Noi ne-am obisnuit cu prezervativ, da parca as incerca sterilet,oricum mai am timp de gindire si o sa vorbesc si cu doctorita mea.

#30 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 July 2010 - 07:01 PM

Bai, nu va mai prostiti asa :D, exista metoda contraceptiva 100% sigura, dar nu sintem noi de acord cu ea: abstinenta/celibatul.
raluca elena

#31 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 July 2010 - 07:03 PM

Eu am sterilet de 4 ani a fost pus pe 9 ani si nu am nici un discomfort,inainte luam pilule... :D

#32 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 July 2010 - 07:04 PM

 raluca elena, la 26 July 2010 - 07:01 PM, a spus:

Bai, nu va mai prostiti asa :D, exista metoda contraceptiva 100% sigura, dar nu sintem noi de acord cu ea: abstinenta/celibatul.

HI HI HI eu sunt deacord,barbat-miu are ceve impotriva, :D ...

#33 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2010 - 08:14 PM

Darky, te felicit pentru topic. Si eu ma gandeam sa deschid unul.
Eu am luat in urma cu multi ani in Ro pilule. Mi-au fost prescrise sub forma de tratament. M.au dat peste cap com-plet!! Nu numai emotional. Metabolismul era nul. Atunci am inceput si fluctuatiile foarte urate de greutate. Am senzatia ca au contribuit si la degradarea structurii tesutului epitelial. Vergeturi la greu. Urasc!

Aici, am primit Valette, foarte lejere si cu care m-am impacat zic eu, bine. Tot sub forma de tratament am luat. Dar, de frica dezechilibrarii hormonale si a metabolismului am renuntat la ele.

De 5 ani mi-am luat Persona. Este o masinarie care pe baza testelor de urina iti arata cu precizie de 99% zilele fertile si zilele cand ai verde. Evident, ca se poate intampla sa ramai si in zilele cu unda verde. Mie insa mi.a fost credincioasa si nu as renunta la ea pentru nimic. Dureaza putin pana te obosnuiesti sa iti faci testul dimineata- asta cand iti cere ea. Apoi devine un automatism. Din cate stiu, se gaseste numai in DE.
Acum...inconvenientul e: ce te faci in zilele cu interdictie? Asta ramane la fantezia fiecareia :D

Personal, o recomand din toate inima. Desigur ca este valabil doar in cazul unui partener stabil si de incredere. Nu protejeaza de boli, infectii si alte alea.
Am o matusa care are sterilet de 8 ani cred si e super multumita. Nici eu nu as fi zis pana de curand ca nu suport corp strain, insa am suferit un mic implant si sper ca totul sa fie ok. Daca as avea un bb, mi.as pune sterilet.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#34 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2010 - 08:17 PM

Am uitat: iti arata si zilele cu oulet :D , care sunt doua pe luna. Pentru cine isi doreste un bebelus, masinaria asta e ideala.

Uitati si site-ul. Aveti si optiunea in engleza.

http://www.persona.info/de/
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#35 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 July 2010 - 08:27 PM

Se inventase pilula de a doua zi acu' cica e si cea de dupa 3 zile,deci.... :D

#36 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 26 July 2010 - 08:42 PM

Am inteles ca cea de a doua zi are o doza de hormoni uriasa, iti dai seama cum o fi aia dupa 3 zile. Bomba

Despre implant am auzit numai de rau. Prietena mea a avut, nu l-a suportat si mai stiu inca patru persoane, varste diferite, care au avut probleme si au trebuit sa-l scoata
Ciclu total dereglat, hemoragii, stare generala de rau
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#37 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 July 2010 - 08:45 PM

Paii cand esti disperat ca ai uitat pilula sau ca nu esti sigura de metoda contraceptiva te cam doare la tenishi de ''hormoni''(te poti confrunta cu o situatie tare nashpa'pe plan familial si chiar cu un avort)e o solutie disperata dar poate fi binevenita,...zic si eu...

Eu mama,sora ,matusi,prietene,toate cu sterilete suportate super ok,fara probleme..

#38 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 26 July 2010 - 08:57 PM

Lori, aparatul ala suna prea bine! Pe aici nici nu am auzit de asa ceva. exista teste de ovulatie, sint destul de precise, nu costa o avere, dar daca nu respecti niste reguli, nu sint 100% sigure.
Cu bulina de morning after am auzit niste povesti horror....
raluca elena

#39 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 July 2010 - 09:02 PM

Ralu, eu is indragostita de Persona mea. E cea mai buna prietena.

Costa 100 € si betisoarele de teste o cutie ptr. 3 luni 30 €. Nu as da-o pentru nimic. Ador sa vad cand ecranul imi afiseaza ouletul ala, cand ovulez. Si mereu imi zic: ei...mai lipseste doar fecundatorul :lol:, lasati frumoasele lu' mama ca vine el.

Hai ca ma duc sa ii fac o poza si iti explic mai multe.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#40 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 July 2010 - 09:04 PM

Tot ce-i posibil,eu vreau sa va zic urmatorul lucru:

Acum in ziua de azi la ce nivel de cunoastere s-a ajuns,informati-va e inutil sa treceti prin trauma unui avort sau sarcina nedorita,aveti atatea posibilitai de contraceptie incat ''povesti de groaza'' stiu eu de pe vremea lui ceasca'' de la mama bunici matusi'.,doamne ce trageau femeile alea,deci azi sunt ''N'' posibilitati,fiti destepte fetelor...

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi