Forum Culinar: Nebunii de gravida - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nebunii de gravida pofte , fixuri , nervi...

#21 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 July 2010 - 08:28 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 July 2010 - 09:36 PM, a spus:



Cum mah Anamaria, sa ti se faca rau de la mirosul de paine calda?


uite asa :rolleyes: si inca cum....

Dimineatza pregateam masina de paine si cand veneam acasa simtzeam din hol....Cum era masina noua am zis ca-i masina stricata , nici ´gand sa ma gandesc eu ca-s gravida...Asta cred ca inca de la cateva zile de la conceptzie :love7:

#22 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 30 July 2010 - 10:01 AM

Da peste oameni care put ingrozitor si se mai dau si cu parfumuri de alea de la Lidl ati dat? :tongue3:
Simona acum mai ai probleme cu mirosul de piine de la masina, sau numa in primele 3 luni ai avut?

#23 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 30 July 2010 - 10:06 AM

Vezi postareasissi, la 30 July 2010 - 10:01 AM, a spus:

Da peste oameni care put ingrozitor si se mai dau si cu parfumuri de alea de la Lidl ati dat? :tongue3:
Simona acum mai ai probleme cu mirosul de piine de la masina, sau numa in primele 3 luni ai avut?


Peste d-aia am dat.....aveam o eleva pakistaneza imbracata in plasticuri...a putzit de cand o stiu , de cate ori n-am vorbit cu ea asa , pe departe...nimic. Muream cand venea la mine ! Si veci pururi avea sa-mi spuna ceva intre 4 ochi!

Pe mine parfumurile normale nu m-au deranjat. Chiar mi-am tot cumparat , si acum, cu burta la gura merg si miros si cumpar...dar alea ieftine!!!!!! Muream cand trecea vreuna pe langa mine!

Cu painea mai am si acum probleme...nu asa de puternice , dar mai sunt. Dar culmea , daca fac coca la MdeP si apoi fac ceva chestii dulci la cuptor gen cuibi de viespi sau chiar sarate , gen branzoiaice...n-am nici pe naiba!

#24 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2010 - 08:30 PM

Vezi postareavaxile, la 30 July 2010 - 04:20 AM, a spus:


aici nu am mai intilnit asa ceva. ori gagicile au o igiena mai buna, ori au o viata sexuala mai naspa.


Eu spun ca prima varianta. Aici sunt foarte ingrijite asiaticele, dar mai ales est-europencele :biggrin:

Vezi postareasissi, la 30 July 2010 - 10:01 AM, a spus:

Da peste oameni care put ingrozitor si se mai dau si cu parfumuri de alea de la Lidl ati dat? :tongue3:
Simona acum mai ai probleme cu mirosul de piine de la masina, sau numa in primele 3 luni ai avut?


Eh, ba nu! Eu despre un parfum din asta vorbeam mai sus. Sa nu fiu inteleasa gresit, nu am nimic cu parfumurile ieftine, daca miroase bine si tine, il iau.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#25 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 July 2010 - 08:30 PM

Vezi postareasimonaro29, la 30 July 2010 - 08:28 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 July 2010 - 09:36 PM, a spus:



Cum mah Anamaria, sa ti se faca rau de la mirosul de paine calda?


uite asa :tongue3: si inca cum....

Dimineatza pregateam masina de paine si cand veneam acasa simtzeam din hol....Cum era masina noua am zis ca-i masina stricata , nici ´gand sa ma gandesc eu ca-s gravida...Asta cred ca inca de la cateva zile de la conceptzie :lol:


Data aviatuare cand ti se mai face rau de la mirosul de paine, weisse bescheid, neh? :biggrin:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#26 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 30 July 2010 - 08:45 PM

Vezi postareavaxile, la 30 July 2010 - 04:20 AM, a spus:


maia draga, daca toata noaptea a avut activitate si dimineata n-a avut timp de o baie ...



atunci sa stea dreaq acasa!

Lori,cînd vezi cîte unu de ala de care zici tu...il vezi de la distanta si în cele mai bune cazuri poti sa fugi!dar cînd vezi ca vine una faina si eleganta,si te astepti sa miroase a armani,sau macar a FA,si ea pute...a,mai bine nu zic ce...
Sa se spele naibii!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#27 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 31 July 2010 - 12:00 AM

Cel mai nasol e cand dai din astia "frumos" mirositori la munca si partea nasoala e ca sunt unii care efectiv miros ei nu ca sunt nespalati.Am avut un coleg care efectiv ziceai ca umbla cu aceleasi haine o saptamana.Dar din pacate piele omului emana un miros a amoniac,dar asta numai cand era mai cald afara.La inceput am zis ca nah poate nu s-a spalat(deja erau luni de zice ca-l stiam pe tip).Azi asa, maine asa, deja nu mai rezistam.Sa lucrezi cate 4 ore langa unul din asta, te face cu nervi si toate cele.I-am spus sefului meu ca eu nu mai pot lucra in conditiile astea, initial raspunsul lui a fost " eh fitze de bucuresti" si asta pana s-a asezat in locul meu si a vazut ca nu erau nici de Bucuresti si nici de München fitzele.A doua zi tipul a fost mutat.Faza e ca mai lucra in zona si o verisoara de-a lui, aceeasi pb avea si ea ca mi-au spus colegii care lucrau impreuna cu ea ca e jale.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#28 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 August 2010 - 03:57 AM

ce e aia "parfum de lidl"? :floare:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#29 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 02 August 2010 - 08:36 AM

Lidl e un Discounter...nush de care avetzi voi p-acolo...gen Aldi , Penny...Höffer...

#30 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 03 August 2010 - 04:32 PM

Nebuniile din sarcina asta:
- mananc paine foarte multa, si eu ma sperii cand vad. painea e facuta de mine la MP
- nu suport ceapa cruda
- mi-e pofta de orice fainos, biscuiti, cereale gen porridge neindulcite, biscuiti putin dulci sau cu crema putin dulce
- fructele uscate mi se par dulci de nesuportat
- mie foame des si nu mi-e pofta de mai nimic gatit, din ce gatesc pt familie abia gust (aseara din fruptura la capac cu piure si salata am mancat si eu putina salata cu paine :pupic: )

#31 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 03 August 2010 - 06:25 PM

Nimic deosebit... am in fata un pahar plin cu cuburi de gheata si salivez ca in fata celei mai fragede fripturi. Voi?

#32 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 August 2010 - 07:44 PM

poftele mele au fost asa:
- lunile 2-3 covrigei (pt ca avea colega mea si poftesc tot ce vad)
- prajituri de cofetarie (minitarte cu fructe si minieclere) in lunile 3-4 trimiteam pe tati zilnic sa ia un carton
- lunile 4-5 bake rolls ... paine prajita de cumparat ... o porcarie cu E-uri si grasimi (la fel pt ca aveacolega mea)
- incepand cu luna a 6-a inghetata

Eu nu am avut nici varsaturi, nici greturi, nici mirosurile nu le simt (am tot timpul nasul inchis) asa ca nu am avut treaba cu greturile si de aia cred ... si deci nici cu parfumurile. Insa am si aveam si inainte sensibilitate la mirosuri neplacute ... inclus transpiratii ... de aia am facut tot posibilul de la 18 ani sa nu mai merg cu mijloacele de transport in comun, unde dupa ce ca mergi ca o sardina contorsionata mirosi si toata gama de de nespalati.

In rest eu poftesc tot ce vad, aud sau miros. Deci pazea ca daca deschid arta culinara ... trebuie sa pun si o galetuta sub barbita ...salivez si inghit in sec. Azi dimineata cand am ajuns la birou fetele isi luasera deja sandwich (o chifla mare rotunda cu seminte de susan si cu snitele si salata inauntru ... ) eu aveam ciorbita facuta de mine la pachet ... greu greu mi-a fost sa ma abtin ... m-am recompensat cu 2 inghetate mai dupa amiaza :pupic:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 August 2010 - 08:01 PM

Carnea sa stii ca nici pe mine nu m.a atras in mod deosebit si nici mancarea nu am putut sa o mananc mai mult de o data din acelasi fel ... . Si cum noi suntem doar doi in casa si tati mananca precum vrabiuta (cu exceptia dulciurilor de care e mai re devorator), iti dai seama ce ma mai chinuiam sa termin mancarea, desi nu faceam decat 4 portii ... . Acum, cred ca de 2 luni nu mai facusem ciorba/supa, pentru ca o olita de ciorba inseamna 6 portii ... si cine sa se invredniceasca cu ele? :pupic:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 August 2010 - 10:16 AM

daniela, nu poti face o supa de 4 portii? Faci mai rar, putin si buna :) .
Ma intreb cum o fi sa ai un sot ne-mancau :) .

#35 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 04:24 PM

nemancau si mofturuz! adauga ca nu suporta mararul si verdeturile! legumele e asa ... mai mult pentru purcei (dovlecel, stevie etc), conopida baloneaza, broccoli miroase urat, fructele de mare si pestele sunt incluse in categoria BROASTE din care mananc doar eu
sunt multe ... daca legumele de ciorba sunt taiate prea mari trebuiau mai mici, daca sunt prea mici trebuiau mai mari, daca sunt bine taiate trebuiau mai putine! te intrebi ce mai ramane? ei ... baietul alintat a lui mami si sora gospodine amandoua care ii faceau sluj aia ramane!

IN REST E O ZANA DE BARBAT! :angryfire: CEL MAI BUN E TATI AL NOSTRU

IO-AM SI SPUS SA DEA NAIBA SA FACA VREO SCLIFOSEALA DE FATA CU COPILUL, sa mi-l strice!
HAI CA TB SA FUG ACU ...dar va povestesc una faina mai pe seara ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#36 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 August 2010 - 04:50 PM

Daniela, am si eu un mofturila din asta acasa. cu anii s-a mai schimbat, m-am mai dat si eu dupa gusturile lui... :violent6:


Din nou savurez un pahar plin de cuburi de gheata :angryfire:

#37 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 04 August 2010 - 05:25 PM

Ce nebunie am mai avut eu in sarcina asta, ardei iute proaspat, eram in stare sa maninc cu orice, supa, ciorba, felul doi trebuia si ardei iute, da de vreo luna nu mi-a mai trebuit.

#38 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 August 2010 - 05:28 PM

Sissi, am avut si eu pofta asta cu prima sarcina (pe care am pierdut-o la 11 saptamani). mama da asa faina era pofta asta de ardei, uau! si acum salivez cand ma gandesc. dar acum nu pot iute deloc ca ma arde stomacul de mor si de la putin piper.

#39 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 04 August 2010 - 09:26 PM

Piper pun foarte putin in mincare ca maninca si piticul, da ardei iute :) , se mira al meu cum pot minca, eu cred de prin luna a5a am inceput cu ardeiul, vad ca nu mai am pofta, cel mai tare imi placea cum miroase, simteam dupa miros ca e foarte iute, nu am exagerat da trebuia musai sa maninc un pic :)

#40 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 09:32 PM

Pai sa stii Pisoi ca de 2 ani si ceva de cand stam impreuna, deja sunt schimbari, pana si mama si sora lui se mira de el! Pune mana, ajuta si a inceput sa se mai dea pe brazda si cu mancarea. Eu trebuie fortat sa ma dau pe gusturile lui, ca altfel nu gusta, daca e ceva de marar ori verdeturi, si nu asa se serveste la restaurant sau la mama lui ... nu mananca.

Sa vedeti, eram in Alassio, in Italia... vacanta ... in iunie, si cum el nu stie italiana si nici preparatele lor de fiecare data trebuia sa imi iau eu responsabilitatea sa comand mofturuzului: sa nu fie cu fructe de mare, sa nu aiba marar sau alte verdeturi, nu prea agreeaza sosuri, in fine multe multe sunt excluse, dar nu-mi vin toate acum. In seara aia imi spune ok tortellini (sau nu mai stiu cum se cheama cele cu forma rotunda de Liguria), dar fiind neatenta nu am vazut ca erau din cele cu suc de sfecla rosie si pe deasupra fistic macinat. Atat ne-a trebuit: sa vada alea rosioare si cu fisticul deasupra... nici gand sa guste ... oooi ce strambaturi: ce e asta, parca e parizer, astea nu sunt paste! sunt broaste! cine stie ce prostie e! ia vezi ce au inauntu? precis vreo porcarie!
Io sunt obisnuita cu aceste mofturi asa ca am inceput tacticos sa mananc din ale mele tacuta ... (cu fructe de mare deci nu putem face un schimb niciodata :) ) in timp ce el astepta ... felul doi. Le-am gustat si pe ale lui erau fffff bune, era un restaurant bun, rafinat (am platit cam 90 euro, fara vin ca eu nu beam si el a luat o bere).
Patroana f draguta vine si ne intreaba daca e bun, daca ne place, daca e ok. I-am spus ca da e ok, dar el avea castronul neatins asa ca ii spun ca lui nu-i plac pentru ca nu am fost atenti si nu am citit ca erau cu fistic si sfecla. Imi zice femeia ca scria in menu, zic ok, nu am vazut, vina noastra nu-i problem. Femeia insista ca ne face cu placere altceva ce doreste domnul. El tot spunea ca nu e problema ca el asteapta felul doi, ca oricum habar nu avea ce sa ceara. Ei atata a insistat femeia aia sa ii faca altceva incat in final i-a adus o alta portie mareeeee de pene cu un raggu taiat la mana cu rosii proaspete si colac peste pupaza busuioc. Ce credeti singurul lucuru pe care a mers si el la sigur si a reusit sa ceara au fost pene cu raggu, dar taman aia nu aveau si a facut special pentru el. Ei bine, de rusine (deci femeia a insistat de vreo 5-6 ori si a facut special desi el spunea ca nu-i trebuie nimic ... si cand sa ii spunem ce vrea nici nu stia ... (eu rosie mai ceva ca barbabiettola aia!!!) ca neplacandu-i atatea ... la el oferta-i limitata ... , a acceptat sa ii aduca acestepene cu ragu facute de ei la repezeala!
Finalul: de rusine a mancat tot castronoiul ala de paste, el care nu reuseste sa doboare o portie mare de 120 grame, dar aia cred ca avea 200g, il vedeam cum se chinuie sa faca fata situatiei ... nu mai era la mama acasa sa refuze ... . Woai woai ce m-am mai bucurat si distrat. Eram pe jos de ras sub mustati :D
Il intreb ti-au placut?
Raspunde: nu, cum sa-mi placa cu rosiile alea taiate, cu carnea aia taiata, cu ulei asa crud ... si busuioc ... nu m-as fi atins!? Dar am mancat de rusine. :D :) :) iata Doamne Doamne exista!?! Ii explic frumos, mai alea bune asa se fac cu toate ingredientele si sosul proaspat facut: rosii proaspete taiate manual, cu busuioc proaspat cu ulei de-al bun rece adaugat.
Zice: ma rele nu au fost, dar nu eram eu obisnuit ... . :D AHAHAHAHA! Deci ca sa vedeti cu cine avem de-a face. Partea proasta ca la mine nu mananca de rusine, sare de pe scaun ca ars ca el nu mananca asa ceva ca are ... broccoli, ca legumele's prea mari, sau prea multe, ca are patrunjel, ca dovlecelul e pt purcei sau nu stiu ce altele ... si gata masa ! Tot acu in Italia a invatat sa manance salata mixta cu salati verzi miste si morcov pastarnac si telina rase. Mammmaaa ce bucurie pe mine ca eu sunt fun salate de legume. Pai ar fi mancat el salata verde cu morcov ras? pazea!
Acasa nu-mi mananca nici muschi de vita, dar la un restaurant ff bun ii place ... Si alte exemple ...
Asa ca incet incet avansam.
Si i-am spus deja ca nu permit sa faca mofturi in fata fetitei, ca si el a invatat sa fie asa de la tatal sau, ca el dumnezeu sa-l ierte, asa facea la masa ... nimic nu-i convenea ... d-aia a fost slab toata viata, ca si al meu si de-aia femeile astea doua gateau intr-una doar-doar ceva le-o placea si celor doi masculi ai casei ...

Eu, dupa cum spuneai ma mai dau si dupa tine, mai ales daca ai idei bune, dar mai mult te trag dupa mine, daca nu ai argumente sa ma convingi ca e bine ce spui. Oricum e receptiv si el si mama lui, ca eu sunt cu modul de gatire dietetic si natural si in doi ani amandoi au bagat la capsor ceea ce le-am spus: nu prajeli, nu carnati/mici/crenvusti/mezeluri/, folsirea preponderent a uleiului de masline extravirgin, nu decongelare fortata, multe legume (nu cartofi) etc. Din punctul asta de vedere sunt multumita. Nu stiu daca acelai lucru va fi valabil si la copilas, dar voi lucra cu ei, ce sa fac?

Hai ca am deviat subiectul de la prunci catre berbanti. Scuzoaiele mele!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi