Forum Culinar: Nebunii de gravida - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nebunii de gravida pofte , fixuri , nervi...

#41 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 09:34 PM

Eu am mancat si inainte si in sarcina ardei iute. Inainte de sarcina mult, in sarcina mai domol ca inainte, dar pentru un nemancator inca mult! La fel piper si orice condimente naturale sunt preferatele mele.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#42 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 09:40 PM

ah: prima oara cand i-am facut omleta, am mereu o rasnita de-aia cu verdeturi italiene (busuioc, origano, etc si piper rosu ...). Ei cand a vazut omleta aia (de care eu eram foarte mandra si pusesem dragoste) in farfurie a sarit in sus ca ars: mi-ai pus marar?!!!! Eu nu manananc asa ceva! Nu e mai marar! ei ... ce nu simt eu ca miroase a marar, nununu eu numananc! Acum, il intreb cu ce iti condimentez carnea gratar? Cu verdeturi d-alea de ale tale :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#43 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 04 August 2010 - 09:40 PM

O la la, Daniella da pretentios e sotul tau, ai timp sa il modelezi dupa tine, daca abia aveti 2 ani inpreuna, sa ne spui cum va fi peste 10 :)

#44 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 August 2010 - 10:02 PM

Vezi postareasissi, la 04 August 2010 - 09:40 PM, a spus:

O la la, Daniella da pretentios e sotul tau, ai timp sa il modelezi dupa tine, daca abia aveti 2 ani inpreuna, sa ne spui cum va fi peste 10 :)


ah am reusit sa il fac sa guste si calamar :) inca un asi va gusta caractatita, apoi scoici si apoi somon fummè. Nici de prosciuto crudo nu vroia sa auda cand a auzit ca e carne cruda ... acu e preferata lui :D

Asta Geany ca sa stii ca o sa ai ceva ...vorbe bune de la nurori :)
Io nu indraznesc sa zic ceva de mama soacra sau de sor-sa pentru ca sunt niste super femei. Imi fac mancare, imi aduc mancare, imi fac piata ori de cate ori le rog, sau cand ne intoarcem din vacanta gasim mancare, ma roaga sa le spun ce vreau si imi prepara ce poftesc si am chef. Sinu de acu ca sunt gravida si inainte. Sunt si speedy: in 1 ora soacra-mea imi face 3 feluri de mancare :D si inca asa cum vreau si cu ce vreau. Numai daca nu ii spun face ce are si cum vrea ea. Deci soacra ca a mea doresc tuturor e super femeie!

Macar sa fie receptivi copii tai Geany, sa se dea pe brazda, pune.i oleaca sa te ajute la treaba ca aici iti iei injuraturi de la nora iar, daca ei cred ca femeia face tot ce tine de treburile casnice. Ia.i pe langa tine si pune-i: tu cureti cartofi, tu invarti cu mixerul in check si apoi curatenie toti 3 sau 4!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#45 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 August 2010 - 10:44 AM

Daniela, ce-am mai ras :unsure: . Al tau e mai ceva ca al meu. Noi suntem de 8 ani impreuna si multe s-au schimbat in anii astia. De la pretentiile lui la mancare am invatat si eu sa gatesc mai bine, dar si el a invatat multe de la mine. Imi amintesc ca am mancat un an de zile langa el platou cu: branza cu mucegai, struguri, vin alb. Si dupa un an nu a mai rezistat si a vrut sa guste. Acum mananca mai des ca mine :hungry: . Si alte asemenea... Rabdare sa ai!

#46 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 August 2010 - 11:12 AM

Dadada trebuie multa rabdare. Tot ce ii spun eu: uite mezelurile nu sunt bune pentru continutul in substante periculoase (posibil cancerigene): aditivi alimentari, emulgatori, conservanti etc; faina alba (paine, paste fainoase)/orezul alb/zaharul alb nu sunt bune pt ca ... si tot asa .. .de aproape 3 ani. La inceput se uita crucis la mine cu gandurile rotind in jurul ideii de o mai fi si in capul nebunei asteia!?... si se apara: bine dar asa nimic nu este sanatos, totul e toxic datorita afinarii/poluarii/ingrasamintelor. Incet incet insa ... cand vad ca e o emisiune/interviu la tv in care vb un cercetator sau sunt sfaturile medicului (el schimba postul pana acum) dar eu ii spun sa nu schimbe ca ma itnereseaza pe mine si vrand nevrand asculta exact placa pe care i-o spusesem eu, dar la tv din gura medicului... la inceput se mira ... ca zice ala ce i-am spus eu mai deunazi. Acum (chiar azi dimineata) a venit el sa-mi spuna ca a zis dr la tv ca nu sunt bune macaroanele albe pt ca nu mai contin deloc substante nutritive si nu trebuie combinate cu branza, ci cu rosii, busuioc si ulei presat la rece. :lol: =)) :)
Pana acum cand ma vedea ca pt mine iau paste integrale zicea sa nu mai iau d-alea ca lui nu-i place asa ceva (Fara sa fi gustat desigur), ca la restaurant sunt albe.
Deci dresajul merge incet incet, dar sigur, cum spuneai: rabdare sa ai!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#47 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 August 2010 - 11:19 AM

Vezi postareaDaniella, la 05 August 2010 - 11:12 AM, a spus:

Acum (chiar azi dimineata) a venit el sa-mi spuna ca a zis dr la tv ca nu sunt bune macaroanele albe pt ca nu mai contin deloc substante nutritive si nu trebuie combinate cu branza, ci cu rosii, busuioc si ulei presat la rece.

Doctoru asta sigur e subventionat de italieni :lol:

#48 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 August 2010 - 11:30 AM

prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi este directorul Institutului de Cercetari Alimentare din RO, asa ca ... sponsorache sau nu ... zice bine ... pt ca toti recunosc ca dieta mediteraneeana e cea mai buna.

spune-mi Adriana, cum se cheama tortellini aia rotunzi din Liguria?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#49 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 August 2010 - 11:51 AM

Eu nu am vazut emisiunea, dar de ce nu trebuie combinate pastele cu branzeturi? Stiam ca pentru a slabi e bine doar cu rosii, busoic si ulei, sau cu legume si ulei presat la rece. E contraindicat chiar si dc nu vrei sa slabesti?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#50 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 August 2010 - 12:28 PM

Din cite stiu eu in Liguria exista pansotti ca paste umplute.

Am auzit de acest doctor, evident glumeam :lol:
Daca ar fi contraindicat sa amesteci pastele ne integrale cu altceva decit rosii, ulei si busuioc inseamna ca tot poporul italian ar fi obez si bolnav =))

#51 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 August 2010 - 02:33 PM

Vezi postareaAdriana, la 05 August 2010 - 12:28 PM, a spus:

Din cite stiu eu in Liguria exista pansotti ca paste umplute.

Am auzit de acest doctor, evident glumeam :D
Daca ar fi contraindicat sa amesteci pastele ne integrale cu altceva decit rosii, ulei si busuioc inseamna ca tot poporul italian ar fi obez si bolnav :P


asa, pansotti erau. Nu am vazut stirea cu pastele eu (mi-a comunicat iubitul) sa-l mai itnreb diseara pentru ce au spus ca nu se recomanda cu branzeturi ci cu legume si mai ales cu rosii, busuioc si ulei (Eu stiu ca poti face dieta cu astea cu rosii, busuioc si ulei).
La voi cum e considerata diferenta intre pastelea alea de grano duro clasice si cele integrale? au devenit cele din grano duro ca si faina alba de nerecomandate, sau amandoua tipurile sunt sanatoase?

Eu am vazut numai interviul cu profesorul Mencinicopschi dimineata care spunea un nu hotarat dulciurilor si foietajelor si pentru adulti si mai ales pentru copii. Si povestea ce porcarii sinistre sunt jeleurile, napolitanele, cremele, chiar si ciocolata din comert a spus ca nu mai e ciocolata (nu se mai face cu unt de cacao si nici cu cacao veritabila ci in schimb are o gramada de grasimi saturate si toxice). A avut interviu la stirile de dimineata si a vb 10-15 minute despre continutul nefast al dulciurilor de astazi.

dar profesorul a spus numai de

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#52 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 31 December 2011 - 07:54 PM

Nebunii de sarcina:
- avand in vedere ca eu am avut greturi de pe la 2 saptamani pana pe la 16, si incepeau pe la 10 de dimi si se terminau cand ma culcam....multa vreme nu am suportat apa, decat un fel special in schimb am baut cola.... sa satur un bloc intreg.
-intotdeauna am avut ceva cu combinatu; gusturilor : sarat cu dulce, iar in sarcina... hehe cine statea pe langa mine incremenea. cea mai tare combinatie a fost urmatoarea : icecafe cu extra frisca si cu inghetata de vanilie combinata cu...masline verzi =)) .

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi