Forum Culinar: Am nevoie de un sfat - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am nevoie de un sfat

#1 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 01 December 2009 - 08:18 PM

Astazi asteptam sa apara noua membra a familiei si sint intr-o dilema cind te duci sa vizitezi mama la spital ce cadou ii faci.
Fac cadou doar mamei si ce s-ar potrivi? Fac cadou doar fetitei si ce s-ar potrivi? Fac cadou parintilor?
Eu viitoare nasa, voi ce ma sfatuiti.
Imi cer scuze ca deschid acest subiect stiind ca vor fi citeva raspunsuri si apoi moare subiectul, dar chiar sint confuza, eu m-as duce pe luna sa ii aduc o stea.

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 December 2009 - 09:18 PM

Biatina a spus:

Astazi asteptam sa apara noua membra a familiei si sint intr-o dilema cind te duci sa vizitezi mama la spital ce cadou ii faci.
Fac cadou doar mamei si ce s-ar potrivi? Fac cadou doar fetitei si ce s-ar potrivi? Fac cadou parintilor?
Eu viitoare nasa, voi ce ma sfatuiti.
Imi cer scuze ca deschid acest subiect stiind ca vor fi citeva raspunsuri si apoi moare subiectul, dar chiar sint confuza, eu m-as duce pe luna sa ii aduc o stea.


Mamei-flori (poate si o cutie de praline..dar asta tu trebuie sa stii mai bine,cunoscînd persoana in cauza),fetitei o jucarioara sau/si eventual o hainuta.
Banuiesc,ca oricum din moment ce vei deveni nasa,vei face un cadou mai special finutei,la botez(si apoi de sarbatori,onomastice,zile de nastere..etc :lol: ).Nu cred ca trebuie sa mergi la spital încarcata.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 December 2009 - 09:51 PM

Maya a spus:

Biatina a spus:

Astazi asteptam sa apara noua membra a familiei si sint intr-o dilema cind te duci sa vizitezi mama la spital ce cadou ii faci.
Fac cadou doar mamei si ce s-ar potrivi? Fac cadou doar fetitei si ce s-ar potrivi? Fac cadou parintilor?
Eu viitoare nasa, voi ce ma sfatuiti.
Imi cer scuze ca deschid acest subiect stiind ca vor fi citeva raspunsuri si apoi moare subiectul, dar chiar sint confuza, eu m-as duce pe luna sa ii aduc o stea.


Mamei-flori (poate si o cutie de praline..dar asta tu trebuie sa stii mai bine,cunoscînd persoana in cauza),fetitei o jucarioara sau/si eventual o hainuta.
Banuiesc,ca oricum din moment ce vei deveni nasa,vei face un cadou mai special finutei,la botez(si apoi de sarbatori,onomastice,zile de nastere..etc :lol: ).Nu cred ca trebuie sa mergi la spital încarcata.



Biatina, la spital nu e musai sa te duci cu ceva. Daca-i duci proaspetei mamici un buchet de flori, e destul! Iar pentru copil, ceva simbolic - poate niste bani, asa cum zice traditia. Nu are rost sa incarci cu bagaj rezerva de spital. Iti garantez ca la spital, numa' de cadouri, pungi ori cutii n-au chef proaspetele mamici!! Cel mai bine e sa duci cadourile dupa ce ajung mamica si fetita acasa, sa aiba vreme sa se obisnuiasca una cu alta si sa se poata savura (cat de cat) cadoul! :)
Eu, anul trecut, am (re)devenit matusica - dar de data asta de la sora-mea, nu de la verisori / verisoare, ca pana acum! Si, da, i-am luat nepotelului fel si fel de lucrusoare - hainute, papucei, jucarii..... fara numar!!!! fara numar!!! Dar, le-am dat la botez, la Craciun ori la Paste (in functie de varsta nepotelului). :)
Din cate stiu, nasa da finutei (in general vorbesc) o pereche de cercei, iar finutului, o bijuterie de aur - lant ori pandantiv. Mai nou, nu se mai practica botezurile cu cadouri, lumea da bani si parintii cumpara ce au nevoie pentru copil. Pe de-o parte, e mai bine asa - nu risti (ca parinte) sa ai 5 costumase identice / foarte asemanatoare! Pe de alta parte, se cam duce din atmosfera de pe vremuri, cand vedeai figurile parintilor in momentul desfacerii cadourilor. Depinde de persoane, de anturaj, fiecare face dupa cum doreste, ori dupa cum ii vine mai usor!

Eu va urez multa sanatate! Si tie, dar si tuturor membrilor (mai noi sau mai vechi!) familiei tale! :(( :)

#4 Useril este offline   AdaT 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 01 December 2009 - 10:09 PM

Eu am adugat mereu si o felicitare buchetului de flori... iar cand s-a nascut finutul, am dus si un balon, pe care nu mai stiu ce scria. Restul de cadouri se fac in timp... :lol:

#5 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 01 December 2009 - 10:20 PM

Stiu ca mamica va fi vai de steaua ei, am trecut si eu de doua ori prin asa ceva:) Dar nu am fost in ipostaza de a face cadouri unei viitoare mamici.
Sa va spun cum m-am gindit eu.
Sa duc un buchet de flori, tatalui o sticla de vin spumos (sa il felicitam si pe el mai ales ca la ora asta o tine de mina pe mamica) viitoarei mamici m-am gindit la o pereche de cercei, la fel fetitei. Exagerez?
Este clar ca atunci cind va trebui sa imi indeplinesc rolul de nasa voi fi fara limite :) dar sa stiti ca fetita este dotata la categoria vestimentatie si nu numai, cum s-ar spune pina la 3 ani este asigurata.
Ma bucur ca mi-ati raspuns asa de rapid

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 01 December 2009 - 10:22 PM

Biatina a spus:

Stiu ca mamica va fi vai de steaua ei, am trecut si eu de doua ori prin asa ceva:) Dar nu am fost in ipostaza de a face cadouri unei viitoare mamici.
Sa va spun cum m-am gindit eu.
Sa duc un buchet de flori, tatalui o sticla de vin spumos (sa il felicitam si pe el mai ales ca la ora asta o tine de mina pe mamica) viitoarei mamici m-am gindit la o pereche de cercei, la fel fetitei. Exagerez?
Este clar ca atunci cind va trebui sa imi indeplinesc rolul de nasa voi fi fara limite :) dar sa stiti ca fetita este dotata la categoria vestimentatie si nu numai, cum s-ar spune pina la 3 ani este asigurata.
Ma bucur ca mi-ati raspuns asa de rapid


Nu exagerezi deloc! (din punctul meu de vedere :mrgreen: ). Super ideile tale! Bravo!
Cer prea mult daca te rog sa pozezi cerceii (daca ai vreme, normal!!!). Io-s mai "maniaca" la bijuterii (nu va-nchipuiti ca am comoara nibelungilor in dulap, da-mi place sa-mi desfat ochisorii!!! :) )

#7 Useril este offline   AdaT 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 01 December 2009 - 10:27 PM

Hmmm... eu nu as duce atat de multe... cum ziceai, mama e bucuroasa ca trecut cu bine si prin asta, etc... nu o sa aiba timp sa se uite sau mai ales sa poarte cerceii.
Parerea mea e sa le duci cerceii (si sampania, ca sa primeasca si tata ceva) cand o sa le aduca acasa de la spital... asta pt ca vrei neaparat sa le dai tu ceva. Eu sunt altfel (adica nu as face asa cadou - nu i-am luat nici surioarei mele cand a nascut... i-a luat sotul ei bijuterii), dar tu faci cum simti. Oricum, un buchet de flori viu colorate o vor face sa se simta bine cu siguranta. :)

#8 Useril este offline   carminap 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 01 December 2009 - 10:34 PM

Niste prajituri bune! :)

#9 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 01 December 2009 - 10:51 PM

Sa-ti traiasca finuta!
Din ce am mai vazut obiceiul e sa duci hainele cu care iese copilasul din maternitate, cel putin asta e datoria nasei in zona unde locuiesc, e un soi de traditie si o mindrie ca nasa sa imbrace copilasul la iesirea din spital.
Cadouri...parca bijuteriile pentru mama mi se par cam mult din partea nasei copilului, in acest context ma refer, ii poti face cadou cerceii cu proxima ocazie, privilegiul daruirii unei bijuterii in acel moment ar trebui lasat proaspatului tatic. Pentru fetita cercelusii sunt o idee super ok, ii poate face gauri chiar din maternitate si sa-i puna direct daca nu-s prea mari sau nu exista riscul sa-i agate cu degetelele si sa se raneasca. In rest ii poti duce flori, o rama electronica in care sa puna fotografiile puiutei sau un album foto mai deosebit care sa serveasca aceluiasi scop, o jucarie mai mare de plus, un buchet de flori.

#10 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 01 December 2009 - 11:45 PM

Gorgona a spus:

Sa-ti traiasca finuta!
Din ce am mai vazut obiceiul e sa duci hainele cu care iese copilasul din maternitate, cel putin asta e datoria nasei in zona unde locuiesc, e un soi de traditie si o mindrie ca nasa sa imbrace copilasul la iesirea din spital.


Si la noi la fel e obiceiul. Eu am 6 fini si am procedat exact asa la toti :hainute + cercelusi la fetite.
Dar acum...cate bordeie...
sa-ti traiasca finuta !


#11 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 02 December 2009 - 12:17 AM

Eu i-as duce un tort de pampersi :tongue3:
o sa caut poze in calc celalalt
revin!

am revenit:
Fisier atasat  A 021 [640x480].jpg (87.14K)
Number of downloads: 47

Fisier atasat  A 024 [640x480].jpg (89.92K)
Number of downloads: 45

Detalii despre cum le-am facut iti dau daca esti interesata!
raluca elena

#12 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 02 December 2009 - 02:19 AM

Bia, mie mi-ar placea sa primesc -peste cateva zile, cand voi naste :D - dulciuri, o ciocolata buna, o cutie de bomboane asa cum a sugerat Maya (daca mi-ar da careva si bijuterii as fi fericita de-a dreptul, dar deja este prea mult). Nu vreau flori decat daca sunt la ghiveci, dar nu vad pe nimeni venind la spital cu ghiveciul dupa el. Pentru tata este excelenta ideea cu sampania ca si tata, saracu', participa intens la nastere iar pentru bebe...du-i acel tort de scutece cum a facut Ralu (sa fie new born diapers) si carti (pentru grupe de varste 3-6 luni, 6-9 luni etc). Si o jucarie speciala (un ursulet deosebit) pe care sa il pastreze tot timpul cu ea.
Nu-i mai lua hainute caci are deja multe dar de diapers este mereu nevoie. Cerceii pentru bebe ii dai la botez.

p.s Mi-am amintit ca i-am dus pritenei mele, care a nascut acum 8 saptamani, o paturica si un sac de dormit pentru bebe si a fost tare incantata mai ales ca vine iarna...

#13 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 04:12 AM

tz-as sugera niste portocale. cel putin asta voia nevazmea dupa nastere. in ruptu' capului n-as putea sa stiu dece
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#14 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 02 December 2009 - 11:06 AM

Huvi, n-as merge pe newborn diapers!
Stiu ca face o mare placere tortul, si de aia il fac mereu cu nr. 3 sau 4 ca mamica sa se poata bucura cu familia si prietenii de el, macar un timp!
raluca elena

#15 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 02 December 2009 - 12:46 PM

Tortul ala are super! O sa duc si eu ceva asa (daca m-ajuta Snej) la un botez la anu'. Fix bleu vreau sa iasa. :occasion14:
Eu as zice ca ar merge la spital ceva vesel. Ma intristeaza / streseaza mediul ala de spital asa ca eu as merge pe flori (buchete cat mai colorate) sau baloane (nu radeti!). :mrgreen:

#16 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 02 December 2009 - 01:14 PM

imi dau si eu cu parerea despre flori. nu stiu unde se afla mamica, dar daca este in Romania, intr-un spital de stat, e cam greu cu florile. nu prea ai unde si in ce sa le pui si e un stress in plus pentru mamica. pentru mine asa a fost acum 5 ani... imi parea rau de flori dar nu eram in stare sa stau in picioare in primele 2 zie, ce sa mai umblu sa aduc apa si sa improvizez o vaza....
ce imi mai aduc aminte este ca ciocolata nu mi-a trebuit si nici nu era recomandata din cauza de posibila constipatie....

cel mai tare m-au bucurat pentru fetita hainute de scos din spital (aveam un rand de acasa aduse dar cum era iarna - ianuarie - mi-a prins bine sa am 2 randuri de salopeta de fas), iar pentru mine sucuri si compoturi (mi-era tot timpul sete) si ceva usor de citit.

poate am fost putin cam practica cu sfatul meu, dar m-am pus in locul mamicii si ce cred ca ar bucura-o si ajuta-o cel mai mult in spital. acasa deja e alta treaba :occasion14:

multa sanatate pentru intreaga familie

#17 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 02 December 2009 - 01:31 PM

Pai lasa, boni, ca atunci eu la mine (cand o fi cazul) o sa le zic sa vina cu florile direct puse in vaze. :occasion14:

#18 Useril este offline   pyt 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationBRASOV

Postat 02 December 2009 - 02:11 PM

boni a spus:

imi dau si eu cu parerea despre flori. nu stiu unde se afla mamica, dar daca este in Romania, intr-un spital de stat, e cam greu cu florile. nu prea ai unde si in ce sa le pui si e un stress in plus pentru mamica

nu numai ca nu ai vaza, dar din cate imi aduc eu aminte nu am avut voie cu flori in salon nici macar cand am nascut-o pe prima fetita pe cand copiii stateau separati de mamici in alt salon. la a 2-a nastere deja se "modernizase" spitalul si am stat cu bebele in salon si florile erau cu desavarsire interzise. totusi am primit flori si m-am bucurat de ele pentru juma de ora cat am stat pe hol cu vizitatorii dupa care florile "au plecat" cu sotul meu acasa.
eu m-am bucurat ca si Boni cel mai mult de lichide (lapte, sucuri, compoturi, ceai) si de ultimul numar din revista Mami.

edit: super fain tortul de scutece!!! nici eu n-as cumpara pt newborn. numarul 3 zic eu sunt cei mai buni.

#19 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 02 December 2009 - 04:31 PM

:angry: Sint cea mai fericita de pe lumea asta, a venit pe lume Olivia nu pot sa va dau detali ca nu am primit, taticul emotionat mi-a trimis o poza cu ingeruta, doamne cit este de frumoasa nu mai pot :) :D .

Fetelor planul sa schimbat avind in vedere ca sotul meu nu va fi acasa din cauza munci nu voi mai putea merge la spital, nu am cu cine lasa copii si nu am voie sa ii duc la spital, spitalul interzice copii pina la 18 ani din cauza virusului. Mamica a decis sa ma duc la ei acasa.
Sint foarte multumita pentru ca voi putea profita in liniste, acuma o viziteaza restu si sint o gramada.

Inainte ca acest ingeras sa vina a primit tot ce este necesar si ce nu era necesar, carti de toate felurile, pampers o gramada, eu m-am gindit la tortul de pampers.

#20 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:39 PM

Biatina a spus:

:) Sint cea mai fericita de pe lumea asta, a venit pe lume Olivia nu pot sa va dau detali ca nu am primit, taticul emotionat mi-a trimis o poza cu ingeruta, doamne cit este de frumoasa nu mai pot :) :lol: .

Fetelor planul sa schimbat avind in vedere ca sotul meu nu va fi acasa din cauza munci nu voi mai putea merge la spital, nu am cu cine lasa copii si nu am voie sa ii duc la spital, spitalul interzice copii pina la 18 ani din cauza virusului. Mamica a decis sa ma duc la ei acasa.
Sint foarte multumita pentru ca voi putea profita in liniste, acuma o viziteaza restu si sint o gramada.

Inainte ca acest ingeras sa vina a primit tot ce este necesar si ce nu era necesar, carti de toate felurile, pampers o gramada, eu m-am gindit la tortul de pampers.


Biatina, felicitari!!!!!! Sa-ti traiasca finuta si sa va lumineze zilele!!!! Sanatate si mamicii, dar si restului familiei! :)
Poate e mai bine asa, sa te duci acasa, dupa ce ies din spital, sa aiba si ei timp sa se obisnuiasca unii cu ceilalti! Si acasa, e mai usor de desfacut cadoul si de admirat / exclamat / incercat! :lol: :pupic:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi