Forum Culinar: Am nevoie de un sfat - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am nevoie de un sfat

#41 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 03 December 2009 - 04:23 PM

Sarah a spus:

Biatina a spus:

Stiu ca mamica va fi vai de steaua ei, am trecut si eu de doua ori prin asa ceva:) Dar nu am fost in ipostaza de a face cadouri unei viitoare mamici.
Sa va spun cum m-am gindit eu.
Sa duc un buchet de flori, tatalui o sticla de vin spumos (sa il felicitam si pe el mai ales ca la ora asta o tine de mina pe mamica) viitoarei mamici m-am gindit la o pereche de cercei, la fel fetitei. Exagerez?
Este clar ca atunci cind va trebui sa imi indeplinesc rolul de nasa voi fi fara limite :pupic: dar sa stiti ca fetita este dotata la categoria vestimentatie si nu numai, cum s-ar spune pina la 3 ani este asigurata.
Ma bucur ca mi-ati raspuns asa de rapid



Uite ca asta ma gandeam eu sa-ti spun,pentru aia mica e perfect o pereche de cercelusi si cred ca mamica ei s-ar bucura tare mult.

Edit m-am trezit si eu sa deschid gura,dupa ce am citit tot am vazut ce te-ai decis sa cumperi.


:floare: Nu te-ai trezit vorbind singura, ca eu ascult cumintica.

#42 Useril este offline   Veronica 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 03-December 09

Postat 03 December 2009 - 04:31 PM

Si fina mea naste saptamana viitoare. Asa cum zice Maya, un buchet de flori pentru mama si ceva hainute pentru fetita, dar fara sa exagerez. La botez e altceva, atunci vin cerceii si toate cele. Finu'? Pai el e cel care vine la noi dupa ce i se naste fata. Asa a fost si la primul copil, mama si baiatul la spital, noi chef acasa. :floare:

#43 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 03 December 2009 - 08:38 PM

La botez ii voi lua un lantisor cu cruciulita si poate o bratara, ramine de vazut si de ce nu poate alti cercei, aceast ingeras are haine pina la varsta de 5 ani stiu ca o sa imi spuneti si ce daca da eu ma tem ca nu apuca sa imibrace tot anul iar la botez sigur va mai primi alte haine, alte jucari, maimutele si nu stiu mai ce
Iti multumesc pentru sfaturi. :pupic:
Am facut poze la tot ce am luat o sa va arat si voua.

#44 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 December 2009 - 09:41 PM

Biatina a spus:

La botez ii voi lua un lantisor cu cruciulita si poate o bratara, ramine de vazut si de ce nu poate alti cercei, aceast ingeras are haine pina la varsta de 5 ani stiu ca o sa imi spuneti si ce daca da eu ma tem ca nu apuca sa imibrace tot anul iar la botez sigur va mai primi alte haine, alte jucari, maimutele si nu stiu mai ce
Iti multumesc pentru sfaturi. :)
Am facut poze la tot ce am luat o sa va arat si voua.


Asteptam, asteptam pozele! :D
O chestie care tocmai m-o palit: daca nu ma-nsela io amarnic, imediat dupa ce se fac gaurile in urechi se pun cercei de aur purtati!!!!! Deci nu aia proaspat luati din magazin, nici daca-s dezinfectati ori mai stiu eu ce.... Nu stiu exact de ce, dar cica are legatura cu procesul de vindecare. Daca stie cineva mai multe amanunte, sa faca un pas in fata si sa explice. Daca stiu eu pe de-alaturi, scuzati, pardon..... :)

#45 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 03 December 2009 - 10:34 PM

Eu nu as pune cercei purtati unui bebe daca nu au fost purificati energetic, aurul atrage foarte usor energiile, atit bune cit si rele.Si cei abia cumparati din magazin ar trebui curatati energetic pina sa fie pusi in ureche, prin cite miini au trecut va dati seama cit de incarcati sunt!
Cine poarta bijuterii cu pietre pretioase sau semipretioase, ati observat la cele translucide ca dupa o perioada par mai incetosate, v-ati intrebat de ce?

#46 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 December 2009 - 10:41 PM

Gorgona a spus:

Eu nu as pune cercei purtati unui bebe daca nu au fost purificati energetic, aurul atrage foarte usor energiile, atit bune cit si rele.Si cei abia cumparati din magazin ar trebui curatati energetic pina sa fie pusi in ureche, prin cite miini au trecut va dati seama cit de incarcati sunt!
Cine poarta bijuterii cu pietre pretioase sau semipretioase, ati observat la cele translucide ca dupa o perioada par mai incetosate, v-ati intrebat de ce?


Eu am cercei de aur cu safire, dar inca nu mi-a zis nimeni niciodata nimic de modificarea culorii pietrelor. Am auzit ca-s cateva pietre care-si schimba nuanta in functie de starea psihica a posesoarei / posesorului. Da' momentan nu-mi aduc aminte care-s acele pietre... Revin, daca-mi amintesc.
Cerceii mei sunt de pe vremea lu' pazvanti.... au fro 40 de anisori, daca nu ma-nsal. I-a purtat mama, iar cand mi-au facut mie gauri in urechi mi i-a dat. S-ai mei o ramas de aproape 30 de ani! :laughing7:

#47 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2009 - 10:42 PM

Eu stiam ca bijuteriile purtate de altii, se lasa in sare cel putin 24 de ore. tocmai ca sa se "purifice". nu ma intrebati de ce in sare :scratch:

#48 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 03 December 2009 - 10:44 PM

stella a spus:

Eu stiam ca bijuteriile purtate de altii, se lasa in sare cel putin 24 de ore. tocmai ca sa se "purifice". nu ma intrebati de ce in sare :pupic:


Se pare ca se aplica regula cu bordeiele si obiceiele... :scratch:

#49 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 03 December 2009 - 10:57 PM

Vulpito, nu te supara ca-ti spun asa dar mi se pare simpatic nick-ul tau si in romana si mai si, nu e vorba de bordeie si obiceie, chestia asta cu incarcarea energetica a obiectelor de aur e universal valabila, iar safirele nu-s translucide ca sa fie vizibila incarcarea lor.
Stela, pusul in sare e una dintre metode.

#50 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 December 2009 - 02:02 PM

Gorgona a spus:

Vulpito, nu te supara ca-ti spun asa dar mi se pare simpatic nick-ul tau si in romana si mai si, nu e vorba de bordeie si obiceie, chestia asta cu incarcarea energetica a obiectelor de aur e universal valabila, iar safirele nu-s translucide ca sa fie vizibila incarcarea lor.
Stela, pusul in sare e una dintre metode.


Nu ma supar chiar deloc! Nu-s suparacioasa de felul meu, iar de ma supar, nu-i bai, ca-mi trece repede! :P
Eu stiam cate ceva legat de incarcarea energetica a diferitelor pietre si elemente chimice si nu le contest proprietalile!!! Dar, pana acum nu am vazut un exemplu clar si concret, ca sa pot sa spun: da, elementul ala se schimba in functie de starea mea sufleteasca. Safirele mele sunt mai micute si sunt mai albastre-deschis. Pana acum, nu si-au schimbat culoarea - si ma uit de cateva ori pe zi in oglinda, ma mai verific si la cercei, dar inca nimic. Ori n-am bagat eu de seama, ori nu se schimba culoarea cand ajung eu la oglinda... :P

#51 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 December 2009 - 06:59 PM

Biatina a spus:



Biatina sa-ti traisca nepotica :floare:

eu am nascut acum o luna si sincer vizitele la spital ar fi fost ultimul lucru pe care mi l-as fi dorit indiferent cat de "incarcati" ar fi fost musafirii
abia la o sapt dupa ce am ajuns acasa am primit primii musafiri

#52 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 07 December 2009 - 05:21 AM

Sa va arat ce au primit nu am pozat ghiveciu cu flori si nici vinul spumos.

Fisiere atasate



#53 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 07 December 2009 - 05:22 AM

Rroxana a spus:

Biatina a spus:



Biatina sa-ti traisca nepotica :floare:

eu am nascut acum o luna si sincer vizitele la spital ar fi fost ultimul lucru pe care mi l-as fi dorit indiferent cat de "incarcati" ar fi fost musafirii
abia la o sapt dupa ce am ajuns acasa am primit primii musafiri


Roxana nu am mai fost la spital, am ajuns acasa la ei.

#54 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 12:19 PM

Frumoase cadouri!
:appl:
raluca elena

#55 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 December 2009 - 01:53 PM

Biatina a spus:

Sa va arat ce au primit nu am pozat ghiveciu cu flori si nici vinul spumos.


Superbe cadourile!!!! :D

#56 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 December 2009 - 02:11 PM

Superbe cadourile alese, Biatina :D
De numele fetitei (Olivia), nici nu mai vorbesc..
Sa va traiasca si sa fie sanatoasa :D
Imagine postata

#57 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 07 December 2009 - 02:54 PM

Foarte frumoase sunt cadourile, Biatina! Sa-ti traiasca finuta si sa fie sanatoasa si norocoasa.
p.s Imi plac cerceii amandurora desi eu not nu port astfel de bijuterii. Si cartea si tortul...asa nasa sa tot ai :D.

#58 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 07 December 2009 - 08:09 PM

Sa va spun ce a avut succes, albumul pentru bebe au fost super incantati, taticul mi-a spus ca a cautat si el asa ceva si isi dorea, mi-a crescut inima :pupic: Albumul este pentru nou nascuti pina la varsta de 5 ani unde poti sa scri tot felul de lucruri despre bebe, poti sa ii pui poze..etc
Cercei sint simpli pentru ca mama(cu ea mai greu dar este o dulce) nu este o tipa complicata ii place tot ce este simplu, ei nu ii place trend-ul Dora, Winnie the Pohh sau Mickei Mousse sau alte personaje.
Cind a vazut marioneta Winnie sa uitat cu coada ochiului :) apoi las ca ii trece.
Va multumesc pentru sfaturile voastre au fost foarte bune m-au ajutat sa ma decid mai bine. :floare:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi