Forum Culinar: Am nevoie de un sfat - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Am nevoie de un sfat

#21 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 02 December 2009 - 04:43 PM

AdaT a spus:

Hmmm... eu nu as duce atat de multe... cum ziceai, mama e bucuroasa ca trecut cu bine si prin asta, etc... nu o sa aiba timp sa se uite sau mai ales sa poarte cerceii.
Parerea mea e sa le duci cerceii (si sampania, ca sa primeasca si tata ceva) cand o sa le aduca acasa de la spital... asta pt ca vrei neaparat sa le dai tu ceva. Eu sunt altfel (adica nu as face asa cadou - nu i-am luat nici surioarei mele cand a nascut... i-a luat sotul ei bijuterii), dar tu faci cum simti. Oricum, un buchet de flori viu colorate o vor face sa se simta bine cu siguranta. :pupic:


Dar pentru mine aceasta tanara mamica este foarte importanta, sa spunem ca a fost primul meu "copil" nu imi iubesc frati cum o iubesc pe ea, eu i-as aduce stele de pe cer, cind ne-a anuntat ca este gravida a facut-o intr-un mod extraordinar, am plins, cei din jur au crezut ca am inebunit.
In ziua de Pasti eu si sora mea am primit cadou, eu am certat-o fiindca nu am fost avizata ca ne vom face si cadouri, cind mi-am desfacut cadoul (am reusit prima sa il desfac) era o rama pentru poza cu un mesaj "Dragi nasi. Sa fiti pregatiti. Pentru ca-n noiembrie, barza pe la noi va trece" Cind am trecut de cuvintul Barza am realizat ce zice mesajul acela in urmatoarea secunda am inceput sa pling, sa sar in sus m-am aruncat pe biata fata am pupat-o toata, sora mea inca se chinuia sa isi dezambaleze cadoul, imagineaza-ti ca nimeni nu stia ce se intimpla si ce a putut declansa reactia mea.
Am considerat ca este un eveniment special care nu poate sa nu fie pretuit si cum stelele de pe cer nu pot sa le aduc atunci am spus sa ii duc o pereche de cercei.

#22 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 04:48 PM

Biatina a spus:

AdaT a spus:

Hmmm... eu nu as duce atat de multe... cum ziceai, mama e bucuroasa ca trecut cu bine si prin asta, etc... nu o sa aiba timp sa se uite sau mai ales sa poarte cerceii.
Parerea mea e sa le duci cerceii (si sampania, ca sa primeasca si tata ceva) cand o sa le aduca acasa de la spital... asta pt ca vrei neaparat sa le dai tu ceva. Eu sunt altfel (adica nu as face asa cadou - nu i-am luat nici surioarei mele cand a nascut... i-a luat sotul ei bijuterii), dar tu faci cum simti. Oricum, un buchet de flori viu colorate o vor face sa se simta bine cu siguranta. :)


Dar pentru mine aceasta tanara mamica este foarte importanta, sa spunem ca a fost primul meu "copil" nu imi iubesc frati cum o iubesc pe ea, eu i-as aduce stele de pe cer, cind ne-a anuntat ca este gravida a facut-o intr-un mod extraordinar, am plins, cei din jur au crezut ca am inebunit.
In ziua de Pasti eu si sora mea am primit cadou, eu am certat-o fiindca nu am fost avizata ca ne vom face si cadouri, cind mi-am desfacut cadoul (am reusit prima sa il desfac) era o rama pentru poza cu un mesaj "Dragi nasi. Sa fiti pregatiti. Pentru ca-n noiembrie, barza pe la noi va trece" Cind am trecut de cuvintul Barza am realizat ce zice mesajul acela in urmatoarea secunda am inceput sa pling, sa sar in sus m-am aruncat pe biata fata am pupat-o toata, sora mea inca se chinuia sa isi dezambaleze cadoul, imagineaza-ti ca nimeni nu stia ce se intimpla si ce a putut declansa reactia mea.
Am considerat ca este un eveniment special care nu poate sa nu fie pretuit si cum stelele de pe cer nu pot sa le aduc atunci am spus sa ii duc o pereche de cercei.


Superb!!! Se vede ca e o persoana speciala! :pupic: Mi-au dat lacrimile cand am citit cum v-a anuntat de sarcina! Foarte frumos gestul! :lol: :lol:

#23 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 02 December 2009 - 04:51 PM

Gorgona a spus:

Sa-ti traiasca finuta!
Din ce am mai vazut obiceiul e sa duci hainele cu care iese copilasul din maternitate, cel putin asta e datoria nasei in zona unde locuiesc, e un soi de traditie si o mindrie ca nasa sa imbrace copilasul la iesirea din spital.
Cadouri...parca bijuteriile pentru mama mi se par cam mult din partea nasei copilului, in acest context ma refer, ii poti face cadou cerceii cu proxima ocazie, privilegiul daruirii unei bijuterii in acel moment ar trebui lasat proaspatului tatic. Pentru fetita cercelusii sunt o idee super ok, ii poate face gauri chiar din maternitate si sa-i puna direct daca nu-s prea mari sau nu exista riscul sa-i agate cu degetelele si sa se raneasca. In rest ii poti duce flori, o rama electronica in care sa puna fotografiile puiutei sau un album foto mai deosebit care sa serveasca aceluiasi scop, o jucarie mai mare de plus, un buchet de flori.


Aha! acum inteleg de ce AdaT a spus ca tine, atunci sa ii ofer cercei de Craciun mamei si fetitei sa ii dau cercei, gata mi-ai dat alta idee, sarumina.
Deci flori (dar cum ati propus voi un ghiveci) mamei ii voi lua un album special pentru bebei, fetitei ii voi lua cercei iar tatalui sampania.
Cum suna asa?
Si cercei ii voi da la Craciun mamei.

#24 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 02 December 2009 - 04:53 PM

raluca elena a spus:

Eu i-as duce un tort de pampersi :pupic:
o sa caut poze in calc celalalt
revin!

am revenit:
[attachment=1]A 021 [640x480].jpg[/attachment]

[attachment=0]A 024 [640x480].jpg[/attachment]

Detalii despre cum le-am facut iti dau daca esti interesata!


Ma intereseaza pe ce ai pus pampersi si daca te-ai ajutat de scotch ca sa unesti toti pampersi?
Woow ai gasit pampersi albastri.

#25 Useril este offline   AdaT 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 02 December 2009 - 05:04 PM

Biatina a spus:

AdaT a spus:

Hmmm... eu nu as duce atat de multe... cum ziceai, mama e bucuroasa ca trecut cu bine si prin asta, etc... nu o sa aiba timp sa se uite sau mai ales sa poarte cerceii.
Parerea mea e sa le duci cerceii (si sampania, ca sa primeasca si tata ceva) cand o sa le aduca acasa de la spital... asta pt ca vrei neaparat sa le dai tu ceva. Eu sunt altfel (adica nu as face asa cadou - nu i-am luat nici surioarei mele cand a nascut... i-a luat sotul ei bijuterii), dar tu faci cum simti. Oricum, un buchet de flori viu colorate o vor face sa se simta bine cu siguranta. :)


Dar pentru mine aceasta tanara mamica este foarte importanta, sa spunem ca a fost primul meu "copil" nu imi iubesc frati cum o iubesc pe ea, eu i-as aduce stele de pe cer, cind ne-a anuntat ca este gravida a facut-o intr-un mod extraordinar, am plins, cei din jur au crezut ca am inebunit.
In ziua de Pasti eu si sora mea am primit cadou, eu am certat-o fiindca nu am fost avizata ca ne vom face si cadouri, cind mi-am desfacut cadoul (am reusit prima sa il desfac) era o rama pentru poza cu un mesaj "Dragi nasi. Sa fiti pregatiti. Pentru ca-n noiembrie, barza pe la noi va trece" Cind am trecut de cuvintul Barza am realizat ce zice mesajul acela in urmatoarea secunda am inceput sa pling, sa sar in sus m-am aruncat pe biata fata am pupat-o toata, sora mea inca se chinuia sa isi dezambaleze cadoul, imagineaza-ti ca nimeni nu stia ce se intimpla si ce a putut declansa reactia mea.
Am considerat ca este un eveniment special care nu poate sa nu fie pretuit si cum stelele de pe cer nu pot sa le aduc atunci am spus sa ii duc o pereche de cercei.



Super :lol: !!! Sa va traisca finuta si sa fie sanatoasa :pupic: ! Insanatosire grabnica mamicii si nervi de otel tatalui!
Foarte frumos si emotionant momentul de la Paste - face sens ce ziceai despre cercei, mai ales ca sunteti asa de speciale si de apropiate. Acum am inteles.
Eu sunt f apropiata de sora mea, doar sufleteste, pentru ca fizic sunt mii de km intre noi (din pacate). Deci nu am fost la spital cand a nascut, iar cand ne-am intalnit am facut cadouri practice - asa sunt eu.
Inca o data, tot binele din lume micutei, nasilor si parintilor!
AdaT :lol:

#26 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 02 December 2009 - 05:10 PM

Sa-ti traiasca finuta! Sa creasca mare si sanatoasa!
Frumoas ti-a dat stirea mamica ... mi-a placut!

Vad ca nimeni nu s-a gandit ... acum nu stiu nici daca are ajutor sau nu. Dar eu stiu de la proaspete mamici cu mai putin ajutor in prima perioada (eu am avut-o Doamne ajuta pe mama) ca s-ar fi bucurat enorm de un ajutor, de un babysitter, de ceva in genul asta.
Daca n-are ajutor (si nu ma refer la sot) ai putea sa-i faci un fel de bon: "Am grija de fetita ptr. o seara sa mergeti in oras, ca doi porumbei" ... sau "cand fetita are colici, vin sa-ti gatesc/calc/fac curat, ca sa poti sta cu ea in brate" ... chestii din astea.
Eu, de n-as fi avut ajutor, as fi preferat asa un cadou in loc de flori sau bijuterii.
Asta doar ca sugetie ...
Sanatate!
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#27 Useril este offline   AdaT 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 02 December 2009 - 05:12 PM

Biatina a spus:

Gorgona a spus:

Sa-ti traiasca finuta!
Din ce am mai vazut obiceiul e sa duci hainele cu care iese copilasul din maternitate, cel putin asta e datoria nasei in zona unde locuiesc, e un soi de traditie si o mindrie ca nasa sa imbrace copilasul la iesirea din spital.
Cadouri...parca bijuteriile pentru mama mi se par cam mult din partea nasei copilului, in acest context ma refer, ii poti face cadou cerceii cu proxima ocazie, privilegiul daruirii unei bijuterii in acel moment ar trebui lasat proaspatului tatic. Pentru fetita cercelusii sunt o idee super ok, ii poate face gauri chiar din maternitate si sa-i puna direct daca nu-s prea mari sau nu exista riscul sa-i agate cu degetelele si sa se raneasca. In rest ii poti duce flori, o rama electronica in care sa puna fotografiile puiutei sau un album foto mai deosebit care sa serveasca aceluiasi scop, o jucarie mai mare de plus, un buchet de flori.


Aha! acum inteleg de ce AdaT a spus ca tine, atunci sa ii ofer cercei de Craciun mamei si fetitei sa ii dau cercei, gata mi-ai dat alta idee, sarumina.
Deci flori (dar cum ati propus voi un ghiveci) mamei ii voi lua un album special pentru bebei, fetitei ii voi lua cercei iar tatalui sampania.
Cum suna asa?
Si cercei ii voi da la Craciun mamei.


Suna foarte bine (mult mai practic, din punctul meu de vedere :) )... dar in functie de cum e prietena ta poti sa duci niste praline/portocale/prajiturele, asa cum au sugerat fetele - tu stii ce i-ar placea mai mult.
Ma bucur foarte mult pentru voi si pentru familia lor. Felicirari inca o data :pupic: !
tot eu... AdaT :lol:

#28 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 02 December 2009 - 05:16 PM

Kroko a spus:

Sa-ti traiasca finuta! Sa creasca mare si sanatoasa!
Frumoas ti-a dat stirea mamica ... mi-a placut!

Vad ca nimeni nu s-a gandit ... acum nu stiu nici daca are ajutor sau nu. Dar eu stiu de la proaspete mamici cu mai putin ajutor in prima perioada (eu am avut-o Doamne ajuta pe mama) ca s-ar fi bucurat enorm de un ajutor, de un babysitter, de ceva in genul asta.
Daca n-are ajutor (si nu ma refer la sot) ai putea sa-i faci un fel de bon: "Am grija de fetita ptr. o seara sa mergeti in oras, ca doi porumbei" ... sau "cand fetita are colici, vin sa-ti gatesc/calc/fac curat, ca sa poti sta cu ea in brate" ... chestii din astea.
Eu, de n-as fi avut ajutor, as fi preferat asa un cadou in loc de flori sau bijuterii.
Asta doar ca sugetie ...
Sanatate!


Fara doar si poate ca ii foi fi alaturi din toate punctele de vedere, tanara mamicuta va avea o armata linga ea, se va da o batalie crincene, care sa se ocupe mai repede de copila, deja este progamata =))

#29 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 02 December 2009 - 05:33 PM

Am decupat un carton, pe care am pus folie autocolanta alba:

Fisier atasat  A 002 [640x480].jpg (64.9K)
Number of downloads: 6

Am pus funda pe laterala, sa nu se mai vada marginea:
Fisier atasat  A 004 [640x480].jpg (73.66K)
Number of downloads: 6
Fisier atasat  A 007 [640x480].jpg (73.32K)
Number of downloads: 6

am rulat pampersii, si i-am prins cu elastic:
Fisier atasat  A 011 [640x480].jpg (77.22K)
Number of downloads: 6

peste care am tras o banda de hirtie, ca sa ascund elasticul:
Fisier atasat  A 013 [640x480].jpg (73.59K)
Number of downloads: 6

apoi toate straturile, unul peste altul:
Fisier atasat  A 014 [640x480].jpg (84.69K)
Number of downloads: 7

si la sfirsit funda:
Fisier atasat  A 021 [640x480].jpg (87.14K)
Number of downloads: 6

Sa-ti traiasca finuta!
raluca elena

#30 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 02 December 2009 - 05:34 PM

Biatina a spus:

Fara doar si poate ca ii foi fi alaturi din toate punctele de vedere, tanara mamicuta va avea o armata linga ea, se va da o batalie crincene, care sa se ocupe mai repede de copila, deja este progamata =))


Misto ptr. ea! ;)
Asa tot sa faci copii! Si, al doilea cand e programat? :P
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#31 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 02 December 2009 - 05:37 PM

Raluca, tare faina idee!
L-am vazut de mult pe culi ... si am ramas impresionata. Pacat ca nu mai naste nimeni din prietenii mei =))
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#32 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 02 December 2009 - 09:45 PM

:headbang: Un ingeras pe nume Olivia Victoria a venit pe lume ieri la 21:49 cu 3 629kg :happy2:

Fisiere atasate



#33 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 02 December 2009 - 09:46 PM

raluca elena multumesc pentru explicati. :headbang:

#34 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 02 December 2009 - 09:56 PM

Biatina a spus:

:happy2: Un ingeras pe nume Olivia Victoria a venit pe lume ieri la 21:49 cu 3 629kg :love7:



O papusica frumusica!!!! =)) Sa va traiasca! :headbang:

#35 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 02 December 2009 - 10:04 PM

Biatina a spus:

:happy2: Un ingeras pe nume Olivia Victoria a venit pe lume ieri la 21:49 cu 3 629kg :love7:


Ce ingeras frumos !
Si numele de regina !!!
Sa va traiasca ! :headbang:
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#36 Useril este offline   Gorgona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 214
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 02 December 2009 - 11:21 PM

Cit e de dulce si frumusica! ;)

Sa va traiasca, sa-i dea Dumnezeu viata lunga, sanatate si noroc!

#37 Useril este offline   Sarah 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationUsa

Postat 03 December 2009 - 03:16 AM

Biatina a spus:

Stiu ca mamica va fi vai de steaua ei, am trecut si eu de doua ori prin asa ceva:) Dar nu am fost in ipostaza de a face cadouri unei viitoare mamici.
Sa va spun cum m-am gindit eu.
Sa duc un buchet de flori, tatalui o sticla de vin spumos (sa il felicitam si pe el mai ales ca la ora asta o tine de mina pe mamica) viitoarei mamici m-am gindit la o pereche de cercei, la fel fetitei. Exagerez?
Este clar ca atunci cind va trebui sa imi indeplinesc rolul de nasa voi fi fara limite :lol: dar sa stiti ca fetita este dotata la categoria vestimentatie si nu numai, cum s-ar spune pina la 3 ani este asigurata.
Ma bucur ca mi-ati raspuns asa de rapid



Uite ca asta ma gandeam eu sa-ti spun,pentru aia mica e perfect o pereche de cercelusi si cred ca mamica ei s-ar bucura tare mult.

Edit m-am trezit si eu sa deschid gura,dupa ce am citit tot am vazut ce te-ai decis sa cumperi.

#38 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 03 December 2009 - 09:36 AM

Biatina a spus:

:angry: Un ingeras pe nume Olivia Victoria a venit pe lume ieri la 21:49 cu 3 629kg :angry:

Ce dulceata mica :D , sa va traiasca!
Imagine postata

#39 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2009 - 09:59 AM

Sa traiasca ani multi si fericiti, si sa fie mereu vesela si sanatoasa.

#40 Useril este offline   Biatina 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 03 December 2009 - 04:22 PM

Va multumesc la toate pentru urarile de bine, ma pregatesc sufleteste pentru vizita :floare:
Stiu ca am sa pling de cind voi intra in casa dar ce sa fac, asta sint eu, am plins cind tanara mamica terminase scoala si se pregatea pentru marea petrecere eram cu ea la coafura, uitindu-ma la ea ma napustit plinsul, ce sa fac ma uitam la ea si o vedeam micuta fugind prin casa.
Sa va dea si voua bunul Dumnezeu tot ce este mai bun pentru voi si familia voastra.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi