Forum Culinar: EDUCATIA - PAS CU PAS DE LA 0+ - Forum Culinar

Salt la continut

  • 34 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

EDUCATIA - PAS CU PAS DE LA 0+

#81 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 17 August 2010 - 11:25 AM

Vaxile mi-ai adus aminte... Doamne, ce-am mai putut sa ma sperii si sa ma enervez...
Acum cateva luni se indragostise de dulapiorul de incaltaminte... doar ca acesta e subtire si destul de inalt. Cum nu este prins de perete am pus pt siguranta o cutie in fata dulapului cu ceva prostioare in ea. Buuu, pana cand mama s-a gandit ea ca nu are ce cauta cutia aia acolo. Nu a durat muult si aud un zgomot de sfarsitul lumii acompaniat de urlete.
Unde credeai ca era mandra mea? Undeva sub dulapiorul cu pricina si sifonier. Noroc cu sifonierul ca este plasat chiar in fata respectivului dulapior. Sperietura, vazut ca sta bine, era doar un pic speriata, explicat ca nu are voie, ca-si face rau si trecut la maturat (ca pe dulapiorul respectiv am pus niste traznai... tocmai pt ca era la inaltime si ea nu ajungea acolo).
Trebuie sa intelegi ca nu am ajuns in bucatarie si iar hodoronc si urlete... Si s-a mai spart ceva si iar da-i cu matura si vazut daca sta bine si certata... si iar se repeta povestea...
A facut asa de vreo 4 ori, pana cand a spart tot ce era deasupra, pana cand sifonierul s-a miscat un pic si a reusit sa-si faca rau... Nu ne-a dat nici timpul de a reactiona, astepta, cred ca 10 min sunt mult, si o lua de la capat...
Pana cand nu am pus cutia la loc nu am reusit sa o luam de acolo...
De facut rau si-a facut de prima data, nu serios, dar si-a facut, de speriat nu mai vorbim... zi-mi tu ce Doamne iarta-ma vroia copila asta sa faca ca eu nici pana acum nu am priceput...
Si am muuulte exemple de acest fel...

Asa ca fetelor, organizati-va casa in functie de copil...
Sorina

#82 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 17 August 2010 - 12:22 PM

Cumnata-mea avea dulapurile legate cu sfoara :D) pt ca potaia deschidea sigurantzele alea pt copii. Asa ca infasura sfoara pe manere si o lega :D . Ca altfel............

#83 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 August 2010 - 04:49 PM

Vezi postareavaxile, la 17 August 2010 - 04:26 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 16 August 2010 - 08:37 AM, a spus:

Sa nu exageram!

[...]

Deci, fara exagerari extremiste!

Eu sunt curioasa ce faceai tu cu 3-4 saptamani inainte de nasterea primului ficior? Te gandeai ca nu trebuie sa te informezi si sa-ti spuna pediatrul nimic, deoarece tu vei sti instinctiv ce ai de facut, ca tata al copilului?



nu draga, nu am exagerat deloc ... nu tz-a zis medicu' ala al tau nimic despre cit de probabil e sa-tz moara copila in primele 3 stamini? in schimb tz-a zis ca tre' s-o educi, how cute ...

amu' tu faci cum vrei, desigur. da' indiferent ca-tz place sau muaca lu' vaxile sau ce scrie el, e bine sa acceptz realitatea ca copilu' in primele 3 stamini are sanse foarte serioase si nasoale sa dea coltzu'. asa e cu nou-nascutzii: faci greseli mici, plinge; faci greseli mari, preda lenjeria. asta ie regula, chit ca-tz place sau nu. si ti se aplica si tie. regret, nu mai am vopsea sa vopsesc gardu'. ata ete leopardu', si e destul de flamind, sa stii.

btw, despre moartea subita tz-a zis medicu'? nu? bine, lasa-ma sa te introduc in lumea naspa a parintelui de nou-nascut: in primele 3 sapt, exista cazuri (un numar deloc neglijabil!) de copii care mor spontan in somn. nimeni nu stie, de fapt, de ce anume. explicatia cea mai plauzibila pentru mine e ca reflexele vegetative inca nu functioneaza cum trebuie. deci sarpraiz sarpraiz, potz sa nu gresesti cu nimic si sa ramii fara el. si eu personal m-am dus de multe ori sa ma asigur ca andrei inca mai fulfla! si cu nr 2 (care, in paranteaza fie spus, imi va fi "livrat" in fro 7 stamini) stiu ca la fel va fi. e nashpa? dap. da' hastalavista. am vrut copil, am grija de el.

cu alti cuvinti ... ii di ghini. dupa ce-tz face copilu' fro trii stamini-uo luna, mai vino sa discutam despre educatie :D. momentan, tine-l in viata, stabilizeaza-l biologic. are timp sa-l studieze pe kant.

hihi, ce faceam io cu 3-4 stamini inainte de nasterea lu' junior? nu mai stiu. am impresia ca au trecut 100 de ani de atunci. ah, mi-am amintit!! ne-am mutat cu 3 stamini inainte de nastere. a fost epic, da ... cu ce m-am documentat? am fost la un curs antenatal care n-a folosit la ABSOLUT nimic. numai ca duamna nu mi-a oferit nici o scapare. adica a trebuit sa-mi dovedesc atasamentul la cauza cresterii copilului. in ziua de azi stie si ea ca a fost inutil. da' mortu' de la grupa nu se intoarce. in ciuda povestilor cu vampiri.

si, da, am o carte frumuasa, cu poze, scrisa de o tipa numita miriam stoppard cartea acopera perioada 0-5 ani. la inceput citeam in fiecare seara din ea. acum nici nu mai stiu pe unde e. in timp am descoperit o corelatie interesanta: cu cit mai putin citeam din cartea aia, cu atit mai vesel era andrei.


doamne doamne! tu sparii omul! nu o sa mai dorm noaptea o sa stau ca bumnitzoiu sa urmaresc cupila

noroc ca esti asa de pitoresc si mai vine omului sa rada cu plans ... cu tine ...

nu vaxile, neonatoaloaga deocamdt mi/a spus ce o sa/i faca, cum decurge nasterea din punctul ei de vedere, cum il iau ce/i fac, cand mi.o aduc si tot ce se face in spital. De asemenea,/ mi/a mai spus ca pana la plecarea din spital trebuie sa ne invete cam tot ce avem de facut privind alaptatul, schimbatul, baita, imbracatul, dormitul. Restul au fost intrebari suplimentare din partea mea ... pentru ca citesc si eu cu uimire ce zice teoria si sunt curioasa daca vreun parinte a facut asa si daca intr.adevar dr recomanda asa> dormit singur de la inceput, temp in camera la bebe de 20/24 grade, ce sa cosmeticale si cumparaturi trebuie etc
Nu mi/a pomenit nimic de moarte subita, moarte in somn, riscuri mari in primele 3 saptamani. Era foarte calma si blanda neonatoloaga. Sunt eu destul de speriata ca nu stiu ce o sa fac si daca o sa fac fata, crezi ca e necesar sa ma mai sperie si pediatrii_?
Daca tu zici ca e necesar sa fiu speriata ... da/i drumul :D !

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#84 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 August 2010 - 04:52 PM

Vezi postareavaxile, la 17 August 2010 - 04:34 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 16 August 2010 - 10:27 PM, a spus:

Pisoi si Tango inteleg :D ... si voi fi atenta ...

Azi am fost in Cora si era un cuplu cu un cariucior si in el o fetita de circa 4-5 luni, care plangea de mama focului. A luat-o mama-sa in brate si a tacut instant. Nu vroia nimic decat in brate. Iubi a remarcat si mi.a spus "uite, imediat ce a luat-o in brate a tacut instant". Si parintii au auzit si uitandu.se spre burtik mea au spus: da-da astfel de ambitii si crize de personalitate urmeaza numaidecat ... , e inca bine cat tace in burtica ... apoi urmeaza ambitiile, pentru ca s-a invatat in brate. :D


oh, asta e o faza de dezvoltare, andrei a facut-o pe la 3 sau 4 luni. carucioru' ziceai ca are tzapi. n-ar fi stat in el feeeerit-a ... ii trece pe la 6 luni. nishi uo prabliema, tat ii batz!


il luati in brate si i/a trecut de la sine?
am vazut apoi cuplul si copilul statea cumintel cu un biberon in carut ... deci nu l/a tinut chiar mult

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#85 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 August 2010 - 04:55 PM

Vezi postareaPisoi, la 17 August 2010 - 09:39 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 17 August 2010 - 04:26 AM, a spus:

btw, despre moartea subita tz-a zis medicu'? nu? bine, lasa-ma sa te introduc in lumea naspa a parintelui de nou-nascut: in primele 3 sapt, exista cazuri (un numar deloc neglijabil!) de copii care mor spontan in somn. nimeni nu stie, de fapt, de ce anume. explicatia cea mai plauzibila pentru mine e ca reflexele vegetative inca nu functioneaza cum trebuie. deci sarpraiz sarpraiz, potz sa nu gresesti cu nimic si sa ramii fara el. si eu personal m-am dus de multe ori sa ma asigur ca andrei inca mai fulfla! si cu nr 2 (care, in paranteaza fie spus, imi va fi "livrat" in fro 7 stamini) stiu ca la fel va fi. e nashpa? dap. da' hastalavista. am vrut copil, am grija de el.



Vaxile, buna informatia, dar incompleta. Riscul de moarte subita se iexista pana faca pruncu' 2 ani. Poa sa moara in somn, pur si simplu, fara motiv. Asta e un munte pe care-l caram in spate noi astia de-am vrut copii. Cand au venit bunicii rand pe rand sa aiba grija de mandra mea, i-am anuntat pe fiecare in parte despre riscul asta, sa fie pregatiti.


Oh My God!
Asta v/au spus voua doctorii? :D
Si cam cum s/ar putea relaxa parintii pentru a nu transmite stres copilului in conditiile acestea?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#86 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 17 August 2010 - 05:00 PM

Vezi postareaDaniella, la 17 August 2010 - 04:55 PM, a spus:

Oh My God!
Asta v/au spus voua doctorii? :D
Si cam cum s/ar putea relaxa parintii pentru a nu transmite stres copilului in conditiile acestea?



EXACT cum te relaxezi si in sarcina, desi cunosti riscul de moarte la nastere (a mamei, a fatului...). Greu, dar o faci spre binele tuturor! Curaj! :D

#87 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 17 August 2010 - 05:00 PM

Va mai aduceti aminte? si noi am facut la fel de multe traznai, mici fiind?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#88 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 18 August 2010 - 04:15 AM

Vezi postareaDaniella, la 17 August 2010 - 04:49 PM, a spus:



doamne doamne! tu sparii omul! nu o sa mai dorm noaptea o sa stau ca bumnitzoiu sa urmaresc cupila

noroc ca esti asa de pitores si mai vine omului sa rada cu plans ... cu tine ...

nu vaxile, neonatoaloaga deocamdt mi/a spus ce o sa/i faca, cum decurge nasterea din punctul ei de vedere, cum il iau ce/i fac, cand mi.o aduc si tot ce se face in spital. De asemenea,/ mi/a mai spus ca pana la plecarea din spital trebuie sa ne invete cam tot ce avem de facut privind alaptatul, schimbatul, baita, imbracatul, dormitul. Restul au fost intrebari suplimentare din partea mea ... pentru ca citesc si eu cu uimire ce zice teoria si sunt curioasa daca vreun parinte a facut asa si daca intr.adevar dr recomanda asa> dormit singur de la inceput, temp in camera la bebe de 20/24 grade, ce sa cosmeticale si cumparaturi trebuie etc
Nu mi/a pomenit nimic de moarte subita, moarte in somn, riscuri mari in primele 3 saptamani. Era foarte calma si blanda neonatoloaga. Sunt eu destul de speriata ca nu stiu ce o sa fac si daca o sa fac fata, crezi ca e necesar sa ma mai sperie si pediatrii_?
Daca tu zici ca e necesar sa fiu speriata ... da/i drumul :-* !


pai .. asa stam totz, ca bumnitzale! nu tz-am zis ca exista statii de supraveghere audio? la ce bun or fi ele? intr-o d-aia auzi exact respiratia copilului. daca ti se pare ca ceva e-n neregula, probabil e cazu' sa te duci sa arunci cu privirea.

io tz-am spus de moartea subita ca si exemplu de informatie pe care tz-o da dofturu' si cit de "completa" e (ca m-atz asasinat pe tema asta). in alta ordine de idei, tu ai un copil bolnav, sau asa ceva? aici "neonatolog" e un tip spcializat in boli intrauterine, copii malformatz, chirurgie intrauterina, nasteri offroad, chestii dure. sincer, sper ca nu e cazu' tau!!
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#89 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 18 August 2010 - 04:19 AM

Vezi postareaDaniella, la 17 August 2010 - 04:52 PM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 17 August 2010 - 04:34 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 16 August 2010 - 10:27 PM, a spus:

Pisoi si Tango inteleg :-* ... si voi fi atenta ...

Azi am fost in Cora si era un cuplu cu un cariucior si in el o fetita de circa 4-5 luni, care plangea de mama focului. A luat-o mama-sa in brate si a tacut instant. Nu vroia nimic decat in brate. Iubi a remarcat si mi.a spus "uite, imediat ce a luat-o in brate a tacut instant". Si parintii au auzit si uitandu.se spre burtik mea au spus: da-da astfel de ambitii si crize de personalitate urmeaza numaidecat ... , e inca bine cat tace in burtica ... apoi urmeaza ambitiile, pentru ca s-a invatat in brate. :(


oh, asta e o faza de dezvoltare, andrei a facut-o pe la 3 sau 4 luni. carucioru' ziceai ca are tzapi. n-ar fi stat in el feeeerit-a ... ii trece pe la 6 luni. nishi uo prabliema, tat ii batz!


il luati in brate si i/a trecut de la sine?
am vazut apoi cuplul si copilul statea cumintel cu un biberon in carut ... deci nu l/a tinut chiar mult


pai ii trece, da. eu cred ca e o faza de dezvoltare, in sensu' ca realizeaza ca in jur sint multe lucruri necunoascute si probabil ostile. si n-are incredere in carucior. vrea sa "fie sigur" si prefera in brate. cum curiozitatea e foarte puternica, pina la urma isi invinge reticenta si pleca din brate. totu' e sa il/o lasi sa-si faca damblaua si sa nu fortezi. intr-o buna zi o sa-tz povestesc cum face andrei cu uscatoarele de miini din veceurile publice. caci da, il iau cu mine sa-i arat copilului cum se face :(

noi nu i-am dat "mita" adica biberon sau suzeta. poti sa faci si asta, da' se invatasi se comporta pe urma ca functionaru' corupt.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#90 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 18 August 2010 - 04:22 AM

Vezi postareaDaniella, la 17 August 2010 - 04:55 PM, a spus:

Vezi postareaPisoi, la 17 August 2010 - 09:39 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 17 August 2010 - 04:26 AM, a spus:

btw, despre moartea subita tz-a zis medicu'? nu? bine, lasa-ma sa te introduc in lumea naspa a parintelui de nou-nascut: in primele 3 sapt, exista cazuri (un numar deloc neglijabil!) de copii care mor spontan in somn. nimeni nu stie, de fapt, de ce anume. explicatia cea mai plauzibila pentru mine e ca reflexele vegetative inca nu functioneaza cum trebuie. deci sarpraiz sarpraiz, potz sa nu gresesti cu nimic si sa ramii fara el. si eu personal m-am dus de multe ori sa ma asigur ca andrei inca mai fulfla! si cu nr 2 (care, in paranteaza fie spus, imi va fi "livrat" in fro 7 stamini) stiu ca la fel va fi. e nashpa? dap. da' hastalavista. am vrut copil, am grija de el.



Vaxile, buna informatia, dar incompleta. Riscul de moarte subita se iexista pana faca pruncu' 2 ani. Poa sa moara in somn, pur si simplu, fara motiv. Asta e un munte pe care-l caram in spate noi astia de-am vrut copii. Cand au venit bunicii rand pe rand sa aiba grija de mandra mea, i-am anuntat pe fiecare in parte despre riscul asta, sa fie pregatiti.


Oh My God!
Asta v/au spus voua doctorii? :-*
Si cam cum s/ar putea relaxa parintii pentru a nu transmite stres copilului in conditiile acestea?


mai exista multe solutii ... alcool, sex ...

sigur ca ne-au zis doctorii. de ce sa nu ne zica?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#91 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 18 August 2010 - 04:23 AM

Vezi postareaPisoi, la 17 August 2010 - 05:00 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 17 August 2010 - 04:55 PM, a spus:

Oh My God!
Asta v/au spus voua doctorii? :-*
Si cam cum s/ar putea relaxa parintii pentru a nu transmite stres copilului in conditiile acestea?



EXACT cum te relaxezi si in sarcina, desi cunosti riscul de moarte la nastere (a mamei, a fatului...). Greu, dar o faci spre binele tuturor! Curaj! :(


ba creca e mai usor dupa nastere, ca nu itz mai atirna mingea de plaja.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#92 Useril este offline   lucas 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 09-July 10

Postat 18 August 2010 - 05:29 AM

Buna ziua.Eu am decis sa scriu aici dupa ce am citit ce a scris Vaxile mi se pare foarte realist si vreau sa spun ca eu sunt de acord cu ideile lui in mare parte.el aduce un pic de realitate despre ce inseamna un copil nou nascut in viata parintilor dupa parerea mea e foarte greu in special la primul cand nu sti nimic.Ah si ma scuzati dar asta este parerea mea eu nu cred ca se poate educa un copil in primele zile ,luni ale vietii bebele are nevoie de iubire ,dragoste si caldura umana la inceputul vietii nu de educatie sa nu mai spun ca eu nu vad cum cineva poate educa un bebe mic de cateva zile.Cred ca un copil se poate educa cand incepe sa inteleaga ceva ex.da, nu,etc.Multa sanatate tuturor mamicilor si copiilor

#93 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 August 2010 - 10:45 AM

Vezi postareavaxile, la 18 August 2010 - 04:15 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 17 August 2010 - 04:49 PM, a spus:



doamne doamne! tu sparii omul! nu o sa mai dorm noaptea o sa stau ca bumnitzoiu sa urmaresc cupila

noroc ca esti asa de pitores si mai vine omului sa rada cu plans ... cu tine ...

nu vaxile, neonatoaloaga deocamdt mi/a spus ce o sa/i faca, cum decurge nasterea din punctul ei de vedere, cum il iau ce/i fac, cand mi.o aduc si tot ce se face in spital. De asemenea,/ mi/a mai spus ca pana la plecarea din spital trebuie sa ne invete cam tot ce avem de facut privind alaptatul, schimbatul, baita, imbracatul, dormitul. Restul au fost intrebari suplimentare din partea mea ... pentru ca citesc si eu cu uimire ce zice teoria si sunt curioasa daca vreun parinte a facut asa si daca intr.adevar dr recomanda asa> dormit singur de la inceput, temp in camera la bebe de 20/24 grade, ce sa cosmeticale si cumparaturi trebuie etc
Nu mi/a pomenit nimic de moarte subita, moarte in somn, riscuri mari in primele 3 saptamani. Era foarte calma si blanda neonatoloaga. Sunt eu destul de speriata ca nu stiu ce o sa fac si daca o sa fac fata, crezi ca e necesar sa ma mai sperie si pediatrii_?
Daca tu zici ca e necesar sa fiu speriata ... da/i drumul :pupic: !


pai .. asa stam totz, ca bumnitzale! nu tz-am zis ca exista statii de supraveghere audio? la ce bun or fi ele? intr-o d-aia auzi exact respiratia copilului. daca ti se pare ca ceva e-n neregula, probabil e cazu' sa te duci sa arunci cu privirea.

io tz-am spus de moartea subita ca si exemplu de informatie pe care tz-o da dofturu' si cit de "completa" e (ca m-atz asasinat pe tema asta). in alta ordine de idei, tu ai un copil bolnav, sau asa ceva? aici "neonatolog" e un tip spcializat in boli intrauterine, copii malformatz, chirurgie intrauterina, nasteri offroad, chestii dure. sincer, sper ca nu e cazu' tau!!


nu stiu eu prea sigur ca nu mi-am pus problema ce e neonatologia, dar f posibil sa ai dreptate. Din cate am priceput eu aici neonatologul si asistentul sau il iau din mana dr cand il scoate din burtica si se ocupa de el in primele 3 zile pana iesi din spital evaluand functionarea si adaptarea organelor la viata extrauterina, apoi de toate masuratorile, screeninguri etc. Dupa iesirea din spital nu mai ai de-a face decat cu pediatrul. O fi si ala din spital tot pediatru si am retinut eu gresit, pentru ca tot aud neonatolog in sus si in jos. Nu, am sarcina urmarita ca la carte (inclusiv amniocenteza) si Doamne ajuta pana in prezent totul a fost normal si cu sarcina si cu bebele si asa va fi si la nastere :appl:

Btw ce stiti despre screeningul neonatal pentru bolile metabolice (cu cele cateva pic de sange prelevate din calcai in primele 24-72 ore de viata? A facut cineva din convingere ca foloseste? sau sunt bani aruncati? Dar consultatia audiologica la noi nascutui?

mai oameni buni, dar asa te poti gandi si ca poti muri azi ca iti cade un ghiveci de la balcon in cap pe strada, linia de la troleu, stalpul de curent, sau te ia ia un betiv sub roti pe trotuar/trecerea de pietoni cu 120 km/h. Eu NU am plecat in sarcina cu stresul, ca sunt riscuri ca la nastere sa moara fatul sau mama sau aman2 si nici nu am stat sa ma concentrez pe avortul spontan, deficiente congenitale sau malformatii ori alte riscuri... similar. Sigur stiu ca exista riscurile (am avut cateva momente de temeri si stres), incercam insa sa inlaturam factorii de risc, sa gandim mereu pozitiv, optimist, totul va fi bine si asa cum vrea DD si cum mai doreste si Bebelusha toate le-om duce cu bine la bun sfarsit si totul va fi bine. E foarte important atat pentru gravida o stare de confort psihic, si apoi pt mami si tati sa fie relaxati, linistiti, fericiti pentru a transmite o stare de bine, de confort si de siguranta copilului. Daca m-as gandi eu si tati ca in orice moment poate interveni moartea subita in somn ... am fi plini de stres cred si asta am transmite si copilului, laptele nu ar mai curge etc....

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#94 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 August 2010 - 11:04 AM

Vezi postareavaxile, la 18 August 2010 - 04:22 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 17 August 2010 - 04:55 PM, a spus:

Vezi postareaPisoi, la 17 August 2010 - 09:39 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 17 August 2010 - 04:26 AM, a spus:

btw, despre moartea subita tz-a zis medicu'? nu? bine, lasa-ma sa te introduc in lumea naspa a parintelui de nou-nascut: in primele 3 sapt, exista cazuri (un numar deloc neglijabil!) de copii care mor spontan in somn. nimeni nu stie, de fapt, de ce anume. explicatia cea mai plauzibila pentru mine e ca reflexele vegetative inca nu functioneaza cum trebuie. deci sarpraiz sarpraiz, potz sa nu gresesti cu nimic si sa ramii fara el. si eu personal m-am dus de multe ori sa ma asigur ca andrei inca mai fulfla! si cu nr 2 (care, in paranteaza fie spus, imi va fi "livrat" in fro 7 stamini) stiu ca la fel va fi. e nashpa? dap. da' hastalavista. am vrut copil, am grija de el.



Vaxile, buna informatia, dar incompleta. Riscul de moarte subita se iexista pana faca pruncu' 2 ani. Poa sa moara in somn, pur si simplu, fara motiv. Asta e un munte pe care-l caram in spate noi astia de-am vrut copii. Cand au venit bunicii rand pe rand sa aiba grija de mandra mea, i-am anuntat pe fiecare in parte despre riscul asta, sa fie pregatiti.


Oh My God!
Asta v/au spus voua doctorii? :pupic:
Si cam cum s/ar putea relaxa parintii pentru a nu transmite stres copilului in conditiile acestea?


mai exista multe solutii ... alcool, sex ...

sigur ca ne-au zis doctorii. de ce sa nu ne zica?


pai in alea primele 4-6 saptamani cand e mai greu cu nou nascutul (mai ales primul) nu poti face sexurile ... ca mama abia nascu si nu e capabela...
cat despre alcool poate d-ta, dar nu te mai apropii de cupil, ca mami imbata si pruncul si stiu ca nici un pahar nu e voie macar...
mui se pare ciudat, pentru ca mie nu mi-a spus pana acum: atentie risc de avort, risc sa pierdeti sarcina, risc sa moara fatul, risc sa mori la nastere ori tu ori copilul. Si mi s-ar parea ciudat sa-mi dea copilul acasa sa-mi spuna;: atentie ca fara motiv poate muri subit in somn in primele 2 luni si riscul continua pe inca 2 ani. Normal ca iti spune de riscurile de sufocare daca ii pui in patut pilota, perna, il acoperi cu o patura groasa pe care si-o poate trage pe cap, daca il pui pe burta sau lateral in primele luni de viata. Iti spune riscurile, dar asa cum o spui tu mi se pare fff stresant si dur: "despre moartea subita tz-a zis medicu'? nu? bine, lasa-ma sa te introduc in lumea naspa a parintelui de nou-nascut: in primele 3 sapt, exista cazuri (un numar deloc neglijabil!) de copii care mor spontan in somn. nimeni nu stie, de fapt, de ce anume. explicatia cea mai plauzibila pentru mine e ca reflexele vegetative inca nu functioneaza cum trebuie. deci sarpraiz sarpraiz, potz sa nu gresesti cu nimic si sa ramii fara el."
Bineinteles ca nu cred ca-i parinte sa nu se teama pentru pruncul sau si la un stranut si daca plange de ce plange, si daca are tremuraturi si sa-i spuravegheze respiratia etc. Nu am auzit parinti sa nu faca asta. Mai ales la primul mi-e frica si sa-l iau in brate si sa-l manevrez, cred ca e ceva extrem de delicat etc ... Dar dupa ce ca oricum esti speriat de orice si ti se pare ca nu stii sa faci ce trebuie sa faci, sa mai stai si cu spaima mortii subite mi se pare greu de a te mai putea relaxa in vreun fel, macar atat cat a nu transmite copilului tot acest stres si nesiguranta.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#95 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 18 August 2010 - 11:06 AM

Vezi postareaDaniella, la 18 August 2010 - 10:45 AM, a spus:

Btw ce stiti despre screeningul neonatal pentru bolile metabolice (cu cele cateva pic de sange prelevate din calcai in primele 24-72 ore de viata? A facut cineva din convingere ca foloseste? sau sunt bani aruncati?



Daniela, aici se fac obligatoriu, pe a mea au intepat-o zdravan, de muuulte ori ca imi venea s-o strang de gat pe asistenta :pupic: . Ma gandesc ca daca e obligatoriu, or fi bune la ceva. Dar stai asa ca nu stiu sigur daca e obligatoriu... s-ar putea sa-mi fi cerut acordul, nu mai tin minte exact ca era la putin timp de la iesirea din spital si eu eram tare ametita pe vremea aia. Eu nu am platit nimic pentru ele.

Citeaza

Dar consultatia audiologica la noi nascutui?


Ce e aia?

#96 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 18 August 2010 - 11:26 AM

Vezi postareaDaniella, la 18 August 2010 - 10:45 AM, a spus:


Btw ce stiti despre screeningul neonatal pentru bolile metabolice (cu cele cateva pic de sange prelevate din calcai in primele 24-72 ore de viata? A facut cineva din convingere ca foloseste? sau sunt bani aruncati? Dar consultatia audiologica la noi nascutui?




La noi consultatzia audiologica e standard si mi se pare ca si screening-ul pt bolile metabolice. Cica e bun. Porcarie sunt , cf. spuselor doctoritzei mele , testele alea care arata daca BB va fi violent , daca va avea inclinatzii spre alcool...alea nu le face spitalul standard , le ofera cei cu celulele stem , in special Vita 34.

#97 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 18 August 2010 - 11:27 AM

Pisoi , e vb de testul de surzenie.

#98 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 August 2010 - 12:04 PM

Vezi postarealucas, la 18 August 2010 - 05:29 AM, a spus:

Buna ziua.Eu am decis sa scriu aici dupa ce am citit ce a scris Vaxile mi se pare foarte realist si vreau sa spun ca eu sunt de acord cu ideile lui in mare parte.el aduce un pic de realitate despre ce inseamna un copil nou nascut in viata parintilor dupa parerea mea e foarte greu in special la primul cand nu sti nimic.Ah si ma scuzati dar asta este parerea mea eu nu cred ca se poate educa un copil in primele zile ,luni ale vietii bebele are nevoie de iubire ,dragoste si caldura umana la inceputul vietii nu de educatie sa nu mai spun ca eu nu vad cum cineva poate educa un bebe mic de cateva zile.Cred ca un copil se poate educa cand incepe sa inteleaga ceva ex.da, nu,etc.Multa sanatate tuturor mamicilor si copiilor


Personal cred ca educatia nou nascutului, dar si a mamei incepe inca din maternitate. De la legatura care se formeaza intre mama si copil, de la bonding, de la alaptare de la rooming-in, de la formarea reflexelor nou-nascutului. Creearea legaturii intre cei doi este atat de importanta si trebuie sa inceapa din maternitate, cu o mamica relaxata si multumita, cu copilul alaturi de ea, in ciuda durerilor/efortului prin care tocmai a trecut sau pe care inca le mai are ca urmare a nasterii. Cred ca e esential, mai ales la primul copil, sa iti explice medicii pediatri sau neonatologi ce or fi ei, inainte de a pleca din maternitate in linii mari cam cu toate situatiile cu care te vei confrunta in prima luna (pornind de la alaptat, program de masa, infasat, dezbracat, imbracat, pozitie de somn, cosmetice de folosit, baita, masajul, regurgitare, scoaterea aerului dupa fiecare masa, plimbarea, somnul etc) ca doar nu am invatat astea la scoala si or fi instinctive, dar modul corect si fara riscuri de a le executa sunt mai sigure combinate cu comportamentul instinctiv. Altfel, nu plec bine de acolo ca la un stranut, caca prea moale/tare sau rar/des etc ma panichez si vezi sa nu mai curga laptele ...

De asemenea, eu cred ca e important sa vorbesti, sa ii povestesti(explici) bebelusului si apoi copilului intotdeauna ceea ce faci in cuvinte simple, corecte si pe intelesul lui. Aceasta il va ajuta sa-si dezvolte vocabularul si gandirea.

Tu te intrebi cat de dezvoltat este creierul la nastere, incat sa te gandesti la educatie? Si ai dreptate in ce spui si tu si ceilalti parinti, doar un comportament normal de parinte, adica plin de dragoste si protectie vis a vis de bebelusul sau este suficient in mare. Desi a cunoscut deja un uimitor volum de dezvoltare, creierul unui copil nou-nascut este inca intr-o continua formare. La nastere, doar portiunile inferioare ale sistemului nervos si tulpina cerebrala a creierului sunt foarte bine dezvoltate, in timp ce regiunile superioare sunt Inca primitive. Restul dezvoltarii creierului poate urma un ritm mai lent, maximizând oportunitatea pentru ca experienta si mediul sa capete o forma in mintea in formare a bebelusului.

Parintii constituie o alta parte importanta a ecuatiei dezvoltarii creierului bebelusului. Copiii mici prefera stimuli umani – fata parintilor, vocea, atingerea si chiar mirosul – inainte de orice altceva. Ei se orienteaza instinctiv dupa fetele oamenilor si mai degraba ar asculta un discurs sau un cantecel decat orice alt sunet.
La fel cum nou-nascutii se nasc cu un set de instincte foarte folositoare pentru supravietuire si orientarea fata de noul lor mediu, asa si parintii sunt programati sa-i iubeasca si sa raspunda la semnalele lor. Cei mai multi adulti ii gasesc pe copiii mici irezistibili si vor instinctiv sa-i hraneasca (educe), sa-i tina in brate si sa-i protejeze. In mod sigur nu este un accident faptul ca afectiunea pe care cei mai multi parinti o simt fata de bebelusii lor si tipul de atentie cu care dorim cel mai mult sa-i Inconjuram - atingerea, tinutul In brate, consolarea, leganatul, cântatul si vorbitul – ofera exact cea mai buna stimulare pentru creierul lor aflat in crestere, cam la asta se rezuma educatia de care vorbim. Importante sunt si dozele, echilibrul in toate e intotdeauna bun.
Pentru ca dezvoltarea creierului este atât de mult dependenta de experienta timpurie, cei mai multi bebelusi vor primi felul potrivit de educatie din primele lor zile, prin indemnurile noastre pline de iubire si prin instinctele parentale.
Singura forma de stimulare despre care s-a dovedit ca face o diferenta este limbajul: copiii mici si copiii cu care se converseaza, carora li se citeste si sunt implicati intr-o multime de interactiuni verbale prezinta deprinderi lingvistice oarecum mai dezvoltate decât copiii care nu sunt implicati prea mult in astfel de interactiuni de catre persoaanle care au grija de ei. Pentru ca limbajul este fundamental pentru cea mai mare parte din restul de dezvoltare cognitiva, aceasta actiune simpla – vorbitul cu si ascultatul copilului dumneavoastra – este una din cele mai bune cai de a fructifica cea mai mare parte din anii critici de dezvoltare a creierului.

Am pornit topicul de la faptul ca de exemplu eu doream ca (scuzati cacofonia), copilul sa stea cu noi in camera in prima luna in patutul sau, dupa care sa il mut in camera lui, cu aparatele de urmarire audio desigur. Apoi intreb pediatrul si alti parinti la al doilea copil, care imi spun: nu, dupa o luna, din prima zi trebuie sa doarma singur in camera. Si atunci imi pun intrebari si va intreb si pe voi: o fi bine, o fi rau, a mai facut cineva asa etc.

La fel cu temperatura in camera, nici nu ma gandeam ca nu trebuie sa fie aceeasi cu cea cu care si noi ca adulti ne simtim confortabil, adica in jur de 25 si iarna si vara, dar la fel pediatrul spu ne altceva, apoi verific in teorie si se confirma 17-22 grade. Si atunci vin aici sa va intreb.
Vad prieteni de ai mei, sau fratele meu cum se comporta cu copiii, cat ii tin in brate, cum reactioneaza la mituire ... si atunci vin sa va intreb: can plang ii luati in brate? dar cum altfel ai putea? etc
e tot un dialog in care sper ca noi mamicile la primul bebe sa ne foloseasca ceva, poate si parintilor cu experienta...., pentru ca multi parinti spun ca la al doilea copil nu vor mai fce greselile facute cu primul

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#99 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 August 2010 - 12:10 PM

Vezi postareasimonaro29, la 18 August 2010 - 11:27 AM, a spus:

Pisoi , e vb de testul de surzenie.

La noi nu sunt gratuite. Sunt contra-cost, daca doresti, de aia intreb. Ala de boli metabolice cica in cazul in care are copilul vreuna dintre boli este vital sa fie descoperit cat mai repede, pentru ca daca nu stii cand intri cu diversificarea poti omori copilul (De ex intoleranta la proteine din carne, lactoza etc). Insa cazurile sunt foarte rare, adica 1 la 1000 de bebelusi si nu e ereditar.
Si la clinica unde nasc eu sunt mai multe teste vreo 8-10, doar pe astea doua ni le-au propus. Am inteles ca daca li se pare ceva suspect fac ei gratuit, cu trimitere, daca totul insa pare normal, se fac contra-cost, daca doresti.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#100 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 August 2010 - 12:11 PM

si in spitalele de stat nu cred ca se fac deloc, pentru ca stiu de parinti care nu au stiut pana in jur de 3 ani, ca au copilasul surd, cand au inceput sa mearga la dr ca nu vorbea copilul.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 34 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi