Forum Culinar: Bibanesi-Grisine babane - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bibanesi-Grisine babane

#41 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 27 February 2012 - 10:15 PM

Vezi postareacarmenb62, la 27 February 2012 - 02:55 PM, a spus:

sa spun drept, nu postam parerea mea, dar ma enerveaza fetele care incep sa lingueasca si posteaza repede: vai ce bune, vai ce gustoase, vai ce nu mai stiu cum.



Pai de ce n-ai zis de la inceput ca asta-i problema. :sm:
Chiar daca pe eticheta uleiului scrie extravirgin presat la rece, nu-i sinonim cu ulei de calitate.
Nu a fost intentia mea sa-ti jignesc uleiul, incercam sa dau o explicatie nemultumirii tale.Daca amareala "uscaciunilor" nu reprezinta o problema, atunci nu stiu ce sa mai zic.
:tongue3:

#42 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 February 2012 - 11:44 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 27 February 2012 - 02:59 PM, a spus:

Intr-adevar eticheta trebuie foarte bine citita, dar lasand-o la o parte, mie mi s-a intamplat sa iau la aceeasi calitate doua uleiuri de masline si unul era amar. Si nu m-am plans numai eu... asa ca acum stiu ca acel ulei e amar de felul lui, iar eu il ocolesc.

spune-ne si noua marca de ocolit, Sorina!
si eu ma confrunt cu problema alegerii unui ulei de calitate mai cu seama ca deunazi am primit un mail fwd cum ca 70% din uleiurile extravirgine italiene sunt falsificate. O fi credibila informatia? pot posta cele 20 de afirmatii undeva, pentru a primi un feedback pe subiect?

Am gasit ulei cu oferta acest ulei de masline de la Filippo Berio (expira in a 7-a 2013 , deci nu e oferta de termen de garantie ... :love3: ). Pretul pare un pic jos si mai mereu au o oferta la marca asta, asa ca as vrea sa stiu daca stie cineva mai multe detalii. Cineva imi poate spune daca este sau nu ok?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2012/post-685-13304222515988.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#43 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 28 February 2012 - 01:20 PM

Uleiul de masline se cumpara si in functie de aciditate. Pot avea intre 0,1% si 2%, cu cat mai mare aciditatea cu atat e mai amarui. Nu mai vorbesc de marca, de ex. marca X e mai dulceaga la aciditate de 0,7% si marca Y poate fi mai amara, ori mai aromata avand exact aceeasi aciditate. El isi schimba calitatile organoleptice la contactul cu caldura. Dealtfel pentru prajit usor/gatit e bine sa se foloseasca un ulei de masline adecvat. Pentru asta se recomanda doar uleiul de masline virgin, extravirgin ori amestec din astea 2, extras prin procedee mecanice.
Uleiul de masline obtinut prin presare la rece, procedeul traditional, e pentru salate ori se pune in supe/mancaruri in fafurie, pentru a da gust, ca si condiment.

Prajirea la temperaturi inalte se face cu alt tip de uleiuri, floarea soarelui, arahide, etc. In general scrie pe eticheta.

In final e o chestiune de gust, de exemplu lui soacra-mea care-i portugheza nu-i place uleiul de masline amar, eu care-s romanca si n-am fost invatata cu el, l-am descoperit doar cand m-am mutat aici, il prefer pe cel acid, cu cat mai amarui si mai aromat cu atat mai bine. :)

Edit: Uleiul de masline se degusta exact ca si vinurile. :lol:

#44 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 February 2012 - 01:34 PM

Eu n-am auzit niciodata de marca asta. Cat costa sticla?
Te-as sfatui in ceea ce priveste uleiul de masline sa nu te lasi impresionata de pretul mic.
Niciodata n-o sa fie posibil ca un ulei veritabil sa coste 3, 4, 5 euro sticla. Ma refer la pretul de magazin. Nu stiu producatorii directi cu cat vand litrul de ulei.
Productia are un cost si apoi un alt cost pana ajunge la consumator.

#45 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 February 2012 - 01:38 PM

Vezi postareaany_annette, la 28 February 2012 - 01:34 PM, a spus:

Eu n-am auzit niciodata de marca asta. Cat costa sticla?
Te-as sfatui in ceea ce priveste uleiul de masline sa nu te lasi impresionata de pretul mic.
Niciodata n-o sa fie posibil ca un ulei veritabil sa coste 3, 4, 5 euro sticla. Ma refer la pretul de magazin. Nu stiu producatorii directi cu cat vand litrul de ulei.
Productia are un cost si apoi un alt cost pana ajunge la consumator.

Pai pret intreg e 39 lei, asta inseamna 9 eur, de regula e redus
33%, acum l-am gasit la putin sub 5 eur (20 lei).
Adica tu zici sa cumpar uleiul dupa pret? si atunci cat tb sa fie pretul corect ca sa fie veritabil uleiul?
cred ca am facut si topicula sta muci, mai bine despartim intr.un topic despre uleiuri, daca un moderator/admin are amabilitatea sa ne ajute :) :lol:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#46 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 February 2012 - 01:55 PM

Nu neaparat dupa pret, de cele mai multe ori pretul nu e indice de calitate.
Dar cum spuneam mai sus: maslinele au un cost, culegerea lor, transportul, transformarea lor in ulei are alt cost.
Apoi se adauga pretul sticlei, eticheta, transportul la magazine.
In plus producatorul trebuie sa aiba un castig? Magazinul trebuie sa aiba un castig?
Toate astea incid pe pretul sticlei de ulei.
Deci o sticla de ulei care costa 3, 4, 5 euro eu as lasa-o pe raft.
Apoi sunt ani in care aceiasi maslini dau o anumita productie de masline si ani in care productia e injumatatita, deci uleiul va costa mai mult in cazul asta.

Citeste bine eticheta.
Adica tre' sa scrie de unde provin maslinele (de multe ori scrie made in italy si maslinele-s spaniole, grecesti sau mai stiu eu de unde), ingrediente, numele producatorului, locul unde a fost produs.

#47 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 28 February 2012 - 03:19 PM

La noi in Portugalia cel mai bun ulei de masline costa pana in 10 euro sticla de 750ml. Uleiuri foarte bune se pot cumpara la promotie si cu 3 euro. Eu nu cumpar uleiul dupa pret ci dupa ceea ce scrie pe eticheta si desigur dupa marca. Uleiurile de masline aici sunt clasificate ca si vinurile, se stie de unde vin maslinele, tipul lor, unde a fost prelucrat (ferma/fabrica), in ce fel, aciditate, se da o licenta de fabricare. Uleiurile bune sunt clasificate DOC (adica denominãção de origem controlada - denumire de origine controlata). Pentru gatit prefer un ulei normal, nici prea ieftin nici prea scump, pentru salate am mereu o sticluta de ulei extravirgin extras la rece.

Any, in Romania situatia e cam nasoala cu uleiul de masline, e scump si nu mereu e de cea mai buna calitate. Apoi nu exista sortiment de unde sa alegi, uleiuri "specialitate", mai scumpe, nu se importa deloc fiindca s-ar rancezi pe raft. Ar ajunge pretul in magazin la 20 € la ceea in zona mediteraneeana ar costa 5 €. :lol:

Daniella, ghideaza-te si tu dupa ceea ce s-a scris aici despre uleiul de masline, poti sa mai te informezi si pe net, apoi daca tie-ti place uleiul din sticla pe care ai postat-o ce rost are sa mai intrebi daca-i marca buna...important e sa-ti placa, sa fie gustos.

Sa nu uitam ca diferite fabrici produc uleiuri cu nume diferite pentru piata italiana/spaniola/portugheza si nu te poti ghida dupa asta. Ceea ce la mine se cheama Condestável, in Romania poa' sa aibe alt nume. Important e mereu numele producatorului.

#48 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 28 February 2012 - 03:50 PM

Vezi postareaDaniella, la 28 February 2012 - 11:44 AM, a spus:


spune-ne si noua marca de ocolit, Sorina!



Bre, nu-i de ocolit, e ca nu-mi place mie... Farchioni, se cheama.
Sorina

#49 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 February 2012 - 06:21 PM

Laura, eu am zis ca trebuie citita eticheta, dar atentie si la pret!
Cu atat mai mult in Romania, un ulei la un pret mic nu-mi inspira incredere, pentru ca la tot ce am enumerat mai sus se adauga in cazul asta transportul international, vama, castigul importatorului, etc.

#50 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 February 2012 - 06:25 PM

Vezi postareaany_annette, la 28 February 2012 - 06:21 PM, a spus:

Laura, eu am zis ca trebuie citita eticheta, dar atentie si la pret!
Cu atat mai mult in Romania, un ulei la un pret mic nu-mi inspira incredere, pentru ca la tot ce am enumerat mai sus se adauga in cazul asta transportul international, vama, castigul importatorului, etc.

In Ro, nimic de import nu inspira incredere! ca sunt cele mai proaste calitati la cele mai mari preturi! halal! si dupa aia se mira aia de la Coop ca fac cumapraturi de 200 eur si le car cu valiza in RO :angry: + platesc extra- peso!
Daca mai ajung si la caseificio, tre sa umplu 3 valize! si tot nu iau decat pe sfert ce as vrea :angry:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi