Forum Culinar: Despre parfumuri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 44 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre parfumuri

#81 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 28 April 2011 - 11:15 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 April 2011 - 11:12 AM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 27 April 2011 - 11:57 PM, a spus:

Eu am avut J'adore Dior parfum si crema, foarte fain parfumul dar crema e si mai si.
Acum am John Richmond, fain si asta.

Moatza Miracle imi place si mie.
M-ai facut curioasa cu O Lancome.


A-ha, a-ha...si zi asa, crema e si mai si. Hmmm, tocmai ce mi s-a terminat J'adore si ma gandesc sa il inlocuiesc.Cand am fost la Köln am dat o caruta de bani pe Biotherm, e cazul sa fac o excursie pe la Düsseldorf, asa ca de sfarsit de "vacanta".

Moato, tu ma hambitionezi, imi faci pohta de parfumuri noi. Ultima oara m-am lasat sedusa de cass Guerlain (desi are niste parfumuri total neconcordante cu timpurile moderne, parerea mea) cu Idylle.


Mirosul cremei se imprima si pe haine :) !
Idylle are soacra-mea, pentru mine insa e prea tare esenta.

#82 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2011 - 11:29 AM

Inseamna ca si-o luat apa de parfum. Le-am mirosit pe amandoua si de toaleta si de parfum si e difenreta. Ma duc sa ma mai uit ce mai am si eu, le fac o pozna.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#83 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 28 April 2011 - 12:29 PM

doamne ce de parfumuri aveti!!! :)

mie mi-au placut multe cand le-am mirosit, dar "nu ma simt" bine cu ele. de la unele ma chiar doare capul. singurul "de suflet" ramane Contradiction de la Calvin Klein. asta mi-a placut intotdeauna, chiar si in perioada de sarcina, cand nu suportam aproape nici un miros.
din ce citisem despre el este descris cum ca ar fi dulce, dar eu nu il percep deloc asa. mie imi plac parfumurile fresh, iar asta, pe pielea mea, este exact cum trebuie.

EDIT: ca am uitat de Elizabeth Arden, din pacate nu mai stiu ce era. primisem odata o mostra. am ales-o dintre multe altele si tare mi-a placut. trebuie sa ma pun pe mirosit prim magazine :floare:




#84 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 April 2011 - 01:39 PM

Vezi postareaboni, la 28 April 2011 - 12:29 PM, a spus:

doamne ce de parfumuri aveti!!! :floare:

mie mi-au placut multe cand le-am mirosit, dar "nu ma simt" bine cu ele. de la unele ma chiar doare capul. singurul "de suflet" ramane Contradiction de la Calvin Klein. asta mi-a placut intotdeauna, chiar si in perioada de sarcina, cand nu suportam aproape nici un miros.
din ce citisem despre el este descris cum ca ar fi dulce, dar eu nu il percep deloc asa. mie imi plac parfumurile fresh, iar asta, pe pielea mea, este exact cum trebuie.

EDIT: ca am uitat de Elizabeth Arden, din pacate nu mai stiu ce era. primisem odata o mostra. am ales-o dintre multe altele si tare mi-a placut. trebuie sa ma pun pe mirosit prim magazine :unsure:




Asa si eu,Boni.Majoritatea îmi fac de-a dreptul rau.Nu suport parfumurile "tari" ca Opium,nici macar Chanel.Si mie îmi plac cele mai fresh.Îmi place de exemplu Armani Aqua di Gio si ca pomenesti de Elizabeth Arden,sa stii ca si eu am unu si uitasem de el.Acu ca mi-ai amintit l-am cautat prin posete si l-am gasit.E Green Tea,e verde si mirose fresh,si nici macar nu e scump.Poate pe asta îl cauti.

Mai am un Guucci Rush 2,si asta e fresh putin spre dulce,dar nu dulceag.Merge.Asta e tot,cum ziceam,eu nu am mai mult de 2-3 parfumuri deodata.
Sînt curioasa pe ce linie merg parfumurile Lolita Lempicka.De fapt îmi plac mult flacoanele,si de aia sînt curioasa ce"gust" au :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#85 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 April 2011 - 02:22 PM

Vezi postareauptown girl, la 27 April 2011 - 10:45 PM, a spus:



(cu sticlutele astea ma parciumez de vreun an, in functie de anotimpuri sau pe cine vreau sa innebunesc Imagine postata)





Acqua Alegoria l-am avut si eu, imi place mult.
Acum am ce mi-a luat Mr.Eataly, nefiind sigur, mi-a luat doua.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13039930980134.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13039931595642.jpg

Eu il prefer pe primul, dar sa nu-i spuneti. :floare:

M-am vindecat de Madmoiselle de Chanel, l-am folosit vro 5 ani de zile fara sa-l schimb.Dar le termin pe astea si-l iau iar! :appl:

#86 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 28 April 2011 - 02:28 PM

Vezi postareaEataly, la 28 April 2011 - 02:22 PM, a spus:

M-am vindecat de Madmoiselle de Chanel, l-am folosit vro 5 ani de zile fara sa-l schimb.Dar le termin pe astea si-l iau iar! :floare:


uite asta e cel mai bun exemplu la ce vroiam sa spun mai sus. pe "domnisoara" Chanel am mirosit-o pe o colega de birou, si pur si simplu ma innebunea (nu stiu bietii colegi ce simteau Imagine postata). intr-o zi l-a avut in poseta (parfumul) si l-am probat. nu m-a durut capul dar nu mai era acelasi miros si nu mi-a fost bine deloc Imagine postata imi place in continuare pe ea cum miroase, tot asa ca si inainte ma duc cu nasul dupa ea. cred ca am eu o problema cu ph-ul Imagine postata


Maya, si mie imi place Aqua di Gio, dar cel de barbati Imagine postata

#87 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2011 - 02:29 PM

Mmmmm, daca nu iti plac parfumurile tari sau mai bine zis daca iti plac doar cele fresh, cu note exotice, nu stiu cat o sa iti placa Lempicka, ca Lolita (asa imi spun mie surorile :appl: ) e si ea ceva mai "tare". Aqua di Gio il ador si in ciuda faptului...desi de multi ani propun sa mi-l iau nu mi l-am luat, ma intreb de ce...

M-am dus jos si mi le-am revizuit, nu am nimic nou, parca le mai pusesem eu pe undeva. In orice caz, trecand prin perioada alergizata, oricum am fost fara miros 5 saptamani. E cazul sa mi-l stimulez cu ceva nou :appl:

Eu nu pot trai fara parfumuri, fara mirosuri. As innebuni. Parfumurile, mirosurile imi declanseaza emotii foarte puternice, amintiri, re-trairi...probabil ca a trebuit sa citesc prea mult Proust in facultate :floare: Am hotarat: Proust este responsabil pentru dependenta mea!

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-12-1303993621551.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2011/post-12-13039936327966.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#88 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2011 - 02:34 PM

Revin, nu, nu am cum sa il culpabilizez pe Proust caci de copil am adorat parafumurile. Nu ieseam duminica la oras fara sa ma parfumeze mama.
La tara aveam parfumurile mele natiurele. De fapt inca sunt in cautarea parfumurilor care sa miroase asa cum visez eu de decenii.

Asadar [re]lansez un apel: va rog sa imi spuneti daca stiti parfumuri care sa miroase a:

- flori de tei
-toporasi
-flori de vita-de-vie - unul din cele mai fascinante mirosuri
-frezii
-o floare care este peste tot pe campuri vara si careia ii spune daca imi aduc eu aminte iarba iepurelui? O gaseam peste tot cand mergeam cu varul meu la secerat iarba pentru vaca, ne trimitea mamaia sa aducem si era peste tot. Are o culoare fuchsia si un miros teribil.
-lacramioare
-flori de salcam
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#89 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2011 - 02:35 PM

Oooohh, Lily, Balenciaga este aici greu de dibuit, de altfel ca si multe alte parfumuri, care in Italia ori Franta is cunoscute. Aici doart boutique-urile private ce le mai au. In parfumeriile standard se gaseste doar ce apare pe piata recent.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#90 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 April 2011 - 02:45 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 April 2011 - 02:35 PM, a spus:

Oooohh, Lily, Balenciaga este aici greu de dibuit, De altfel ca si multe alte parfumuri, care in Italia ori Franta is cunoscute. Aici doart boutique-urile private ce le mai au. In parfumeriile standard se gaseste doar ce apare pe piata recent.


Mai, m-ai facut sa dau un search.N-am stiut cine-i Balenciaga, asta.Moama, ce genti faine.A castigat o bila rosie Mr.Eataly :appl: .

Daca-l vrei da un semn! :floare:

#91 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 April 2011 - 02:50 PM

Vezi postareaboni, la 28 April 2011 - 02:28 PM, a spus:



uite asta e cel mai bun exemplu la ce vroiam sa spun mai sus. pe "domnisoara" Chanel am mirosit-o pe o colega de birou, si pur si simplu ma innebunea (nu stiu bietii colegi ce simteau Imagine postata). intr-o zi l-a avut in poseta (parfumul) si l-am probat. nu m-a durut capul dar nu mai era acelasi miros si nu mi-a fost bine deloc Imagine postata imi place in continuare pe ea cum miroase, tot asa ca si inainte ma duc cu nasul dupa ea. cred ca am eu o problema cu ph-ul Imagine postata





Da, ca multe parfumuri exista eau de parfum, si-i mai tare, esenta, concentrat.Si eau de toailette, care-i mai usor, discret, delicat.In general le prefer pe cele discrete.

Da' cu Madmoiselle parfumam si cearceafurile.
:floare:

#92 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2011 - 02:55 PM

:floare: :appl: Lilly, ce tare esti. Domnisoara cu pricina este si parte din arsenalul meu de cativa anisori -cred ca trei, dar este apa de toaleta. boni, incearca apa de toaleta.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#93 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2011 - 02:58 PM

Asa deci pe madama Balenciaga o apreciezi pt. genti..-.nici nu am curajul sa ma uit la ele. Genti zici? Fendi iti place?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#94 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 April 2011 - 02:58 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 April 2011 - 02:55 PM, a spus:

:appl: :appl: Lilly, ce tare esti. Domnisoara cu pricina este si parte din arsenalul meu de cativa anisori -cred ca trei, dar este apa de toaleta. boni, incearca apa de toaleta.


Lore, special pentru tine o sa pozez arsenalul lui Manu.Acum e ea ca-mi parfumeaza cearceafurile. :floare:

#95 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 28 April 2011 - 03:53 PM

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13039987654237.jpg

Si daca tot l-am pomenit, parfumurile lui Mr Eataly in spate: de la stanga la dreapta:
L'Eau de Issey(preferatul meu), Black Code si Fahrenheit.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-9-13039987951008.jpg

#96 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2011 - 03:57 PM

Ti-am mai spus eu ca fie-ta o sa ajunga ceva prin moda. Sa ma cauti peste vreo 10-12 ani si sa imi spui :appl:)

Eu daca o sa am fata, ma cert cu aia pe parfumuri si machiajuri cre'ca :floare: iar tac-su o sa se ia cu mainile de par...daca i-o mai ramane ceva pana atunci :appl:

Ce imi place sticluta aia cu zana mica, e super!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#97 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 28 April 2011 - 03:59 PM

eu am crezut ca glumesti Imagine postata

daca vede fiica mea pozele astea capata invidie pe fiica ta Imagine postata

#98 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 April 2011 - 04:00 PM

Lilly, mi-ar placea o zi de shopping cu Manu a ta si cu inca o zapacita mica, pe nume Daria. Cred ca s-ar intelege tare bine ele doua.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#99 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 May 2011 - 03:14 PM

Am putine acum pentru ca am avut un Diorissimo care s-a denaturat dupa multi ani tinut "deschis" asa ca mi-am zis, mai putine si le schimb pe masura ce se consuma.
La serviciu am in sertar un Acqua di Giò di Giorgio Armani
eau de parfum
Imagine atasata: monthly_05_2011/post-4-13042549639052.jpg
Bulgari, l-am avut si pe cel care e in pozele lui Lori
Imagine atasata: monthly_05_2011/post-4-13042554591844.jpg
eau de toilette
Imagine atasata: monthly_05_2011/post-4-13042554809558.jpg
Roger Gallet pe care il ador si acum are o multime de nu stiu cum sa le zic la "fragranze", din nefericire acum s-a aprovizionat si farmacia la care ma duc eu deci de cite ori intru tre sa le ocolesc daca nu vreau sa-mi golesc portofelul de fiecare data, acum am terminat de curind cédrat asa ca, consider ca am dreptul sa il inlocuiesc :love7:
Imagine atasata: monthly_05_2011/post-4-13042556266892.jpg
cel din stinga e a lui Marco, celalalt l-am luat pentru mine prentru ca imi place foarte mult, am dat gata deja alta sticluta
Imagine atasata: monthly_05_2011/post-4-13042556704641.jpg

#100 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 May 2011 - 03:53 PM

Mai frate ce arsenal aveti!
Eu nu am niciodata mai mult de 2, de obicei incerc sa-mi iau parfumul in varianta de 50 ml, pt ca ma plictisesc repede si vreau sa schimb sau apare ceva nou.
Imi place tare mult Jimmy Choo (la Londra l-am incercat, era o tanti la Harrods care te parfuma ca de-abia ce aparuse in ianuarie, si-mi pare rau ca nu l-am luat, eram pe fuga), aici la mine inca n-a aparut, am inteles ca deocamdata e in parfumeriile Sephora.

Arata acest topic


  • 44 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi