Forum Culinar: Despre parfumuri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 44 Pagini +
  • « Prima
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre parfumuri

#841 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 February 2021 - 06:17 PM

Imagine postata
Imagine atasata: monthly_02_2021/post-12-0-04613800-1614355949.jpg

Pudrele lor de corp, top, parfumurile flopp (cum zice neamtul).
Este o firma britanica , producatoare de deodorante si pudre de corp frumos mirositoare, dulci, dulci, dulci, pentru ca britanicilor le place pregnant si dulce Imagine postata. Daca s-ar putea, totul cu English Rose, please! Bine, mai e si Creed, care e la categoria de varf, costa de te rupe, dar un parfum din ala il lasi, eventual, mostenire.

Ce ai tu acolo este un deodorant, chiar daca pe el, poate fi trecut eau de toilette. Inseamna ca este doar din sintetice , ceea ce ii si confera mirosul tipic , chimical. Daca se mai intampla sa mai fii si pe un tratament, categoric il percepi ca fiind foarte agresiv.

Cum ziceam, incearca Féerie, daca ai ocazia. Imagine postata


Il poti folosi ca deodorant de lenjerii/camera.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#842 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 26 February 2021 - 06:28 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 26 February 2021 - 06:17 PM, a spus:

Bine, mai e si Creed, care e la categoria de varf, costa de te rupe, dar un parfum din ala il lasi, eventual, mostenire.


Eh, nici chiar asa. Daca tot il ai, e pacat sa te dai cu el din an in Paste. E drept, are un pret... puternic, pe masura aromei, si ea, tot puternica :unsure: D-aia te si dai doar "pf" cu el =))) Am mai auzit io de unii/unele care dau pff in aer si, pe urma, isi arunca fata in pff-ul ala. Asa da economie :D
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#843 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 26 February 2021 - 07:01 PM

Vezi postareadragos, la 26 February 2021 - 06:28 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 26 February 2021 - 06:17 PM, a spus:

Bine, mai e si Creed, care e la categoria de varf, costa de te rupe, dar un parfum din ala il lasi, eventual, mostenire.


Eh, nici chiar asa. Daca tot il ai, e pacat sa te dai cu el din an in Paste.
Pai ma dau din an in Paste pentru ca nu prea am pe unde sa il port, ca, deh, cu pandemia asta, s-au cam rarit dineurile, supeurile, balurile, operele s.a.m.d. Una la mana. Doi la mana: au si alealalte dreptul asta.

E drept, are un pret... puternic, pe masura aromei, si ea, tot puternica :unsure: D-aia te si dai doar "pf" cu el =))) Am mai auzit io de unii/unele care dau pff in aer si, pe urma, isi arunca fata in pff-ul ala. Asa da economie :D

Nu de economie ci de distributie egala a particolelor pe pielea ta si , astfel, evitarea unui sillage extrem de puternic care poate agasa pe altii. In plus, cand faci asta, parul capteaza si el moleculele respective si le reda intr-o maniera mai subtila. Bine, cine a inceput sa cheleasca...ghinon.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#844 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 February 2021 - 10:11 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 26 February 2021 - 06:17 PM, a spus:

Imagine postata
Atasament 20210226_170946.jpg

Pudrele lor de corp, top, parfumurile flopp (cum zice neamtul).
Este o firma britanica , producatoare de deodorante si pudre de corp frumos mirositoare, dulci, dulci, dulci, pentru ca britanicilor le place pregnant si dulce Imagine postata. Daca s-ar putea, totul cu English Rose, please! Bine, mai e si Creed, care e la categoria de varf, costa de te rupe, dar un parfum din ala il lasi, eventual, mostenire.

Ce ai tu acolo este un deodorant, chiar daca pe el, poate fi trecut eau de toilette. Inseamna ca este doar din sintetice , ceea ce ii si confera mirosul tipic , chimical. Daca se mai intampla sa mai fii si pe un tratament, categoric il percepi ca fiind foarte agresiv.

Cum ziceam, incearca Féerie, daca ai ocazia. Imagine postata


Il poti folosi ca deodorant de lenjerii/camera.



Hmmm, sa stii ca ma gandeam ca as putea sa-l folosesc pe post de deodorant, asta inainte sa-l miros. Dupa aia m-am gandit sa fac sapun si sa-l aromatizesc cu el. Il mai las un pic sa vad daca mi se schimba peceptia. Eu chiar folosesc un "body mist" ieftin pe post de deodorant, ma dau intai cu un deodorant cristal de sare care nu are miros, nu mai folosesc antiperspirant de cativa ani.
Vad ca ai marca, iti plac pudrele? omg, dar cat ditamai dulapul cu arome/cosmeticale ai :unsure: ?

#845 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 February 2021 - 01:24 PM

Vezi postareaadi_edi, la 27 February 2021 - 10:11 AM, a spus:


Hmmm, sa stii ca ma gandeam ca as putea sa-l folosesc pe post de deodorant, asta inainte sa-l miros. Dupa aia m-am gandit sa fac sapun si sa-l aromatizesc cu el. Il mai las un pic sa vad daca mi se schimba peceptia. Eu chiar folosesc un "body mist" ieftin pe post de deodorant, ma dau intai cu un deodorant cristal de sare care nu are miros, nu mai folosesc antiperspirant de cativa ani.
Vad ca ai marca, iti plac pudrele? omg, dar cat ditamai dulapul cu arome/cosmeticale ai :unsure: ?


Imagine postata Guilty as charged ...Imagine postata
Nu, nu am o caruta ci o colectie modesta de esente de o unicitate si valoare deosebite. Este cea mai veche (de-o varsta cu mine, aproape...) si mai patimasa pasiune a mea. Sunt absolut fascinata de parfumuri si mirosuri frumoase. Astea sunt perlele si diamantele mele...Nu sunt genul sa am o caruta de pantofi (vesnicul cliseu despre femei) si nici bijuuri - care, normal ca imi plac , insa mai degraba onix negru decat perle Imagine postata si ii las pe barbati sa se ocupe de asta Imagine postata
Ma pot imbraca si intr-un sac , dar daca nu am parfum si o cafea, am mureat! De tzâshpe ori la rand Imagine postata
De mica ma autoinvat in materie de parfumuri si am visat de-a dreptul! - visam uneori si cu ochii deschisi - sa fiu un "nez" renumit. Dar - am fost bata la chimie Imagine postata si de aia m-am dus la profilul de limbi straine.
Pe la cativa anisori incepeam cu niste deodorante obtinute "pe sub -FAIMOASA- mana" , Magnolie de YSL. Bai, mana aia mi-a bantuit copilaria pana am inteles io ce insemna expresia aia. Imi imaginam pe bune ca exista MÂNA omnipotenta! In Dumnezeu nu au reusit sa ma faca sa cred . Mana era Dumnezeul meu.

Eeeeeeh...si de-acolo a-nceput saga.


Dar sa revenim la cautarea ta de aroma de toporasi/violete:
Iata ce spune Luca Turin desre Féerie:

Imagine atasata: monthly_02_2021/post-12-0-92331000-1614511383.jpgImagine atasata: monthly_02_2021/post-12-0-34029100-1614511398.jpg
Il am de 12 ani, cam atunci l-am descoperit. Sunt la a 3-a sticla si a fost parfumul meu de nunta. Dupa care sora-mea si l-a dorit si ea la nunta ei si, ce nu fac eu pentru surioara mea? Dupa care, atat eu cat si ea, l-am lasat ceva ani buni in dulapior. Azi insa am dat un puf, ca nu m-am abtinut. A intrat primavara in casa mea complet =))
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#846 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 February 2021 - 01:31 PM

Da, imi plac foarte mult pudrele de corp de la Yardley, dar le prefer pe cele de la Pecksniffs pentru ca am senzatia ca ceva imi agreseaza pielea la asta de la Yardley. Mirosul super!
Am avut si eu aproape un an de zile cristal antiperspirant, insa nu am fost multumita de el pentru ca nu reuseste sa neutralizeze in totalitate si, mai ales la caldurile din RO, nu tine uscat.

De curand am descoperit niste producatori de antiperspirant care fac produs 100% natural. Schmidt's. Au mai multe arome si se gasesc pe amazon. Pastreaza extraordinar mirosul si este intr-adevar antiperspirant! Dar, daaaaaar! Doua minusuri are, insa eu m-am acomodat cu ele:
Are o consistenta oarecum nisipoasa, ca atunci cand nu se dizolva cum trebuie zaharul pudra din crema. Din aceasta cauza se aduna pe piele si, minusul numarul doi, lasa urme pe haine, asadar trebuiesc spalate bine, eu le dau la mana...mdap, asta e. Pentru cei care cauta alternativa asta, il recomand.

Imagine atasata: monthly_02_2021/post-12-0-28163200-1614511848.jpgImagine atasata: monthly_02_2021/post-12-0-72163400-1614511862.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#847 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 February 2021 - 01:40 PM

No , acuma sa nu credeti ca ma arunc doar la parfumuri scumpe, nu sunt elitista, pretul parfumului nu este in nici un caz un criteriu de alegere! Realitatea este insa ca, parfumurile intr-adevar de calitate si deosebite sunt cele de nisa si au preturi corespunzatoare. Dar eu am foarte multe preferate si din categoria celor accesibile tuturor buzunarelor.

De exemplu, si cred ca Titi povestea de ele, am cateva parfumuri de la Avon care mi se par excelent facute, cu fixativi de calitate si arome care nu sunt super comerciale, necopiate, ca sa zic asa. Din adolescenta sunt fan nemuritor al colectiei Rare - Pearl, Gold si , primit de la sora mea, Today:
Imagine atasata: monthly_02_2021/post-12-0-40538600-1614512116.jpg

Dupa care, am un parfumel de cam 9 euro care e supermegalicious! Cred ca vreo 3 persoane m-au intrebat ce parfum deosebit port.

Este vorba de Miro - Femme, cu capacelul transparent, ceva foarte foarte fresh, diafan, vesel, sportiv si elegant in acelasi timp.

Imagine atasata: monthly_02_2021/post-12-0-46519900-1614512224.jpg
Este intr-adevar plin de sintetici si ii simti cum iti lovesc narile cand il dai, dar se estompeaza destul de rapid si pe piele si in tesatura ramane un miros foarte placut! Iar sillage-ul (dara pe care o lasa in urma ) este considerabil pentru acest viteaz de 9 euro.

La fel sunt un fan nemuritor al mirosului caracteristic de Nivea. Vorbim de mirosul clasic Nivea. Il ador! Rar un deodorant atat de fain. Folosesc deodorantul si , intre timp, si parfumelul. Cel putin doua colege au alergat dupa mine prin cancelarie sa ma intrebe cu ce m-am dat de miros atat de apetisant . Am zis: Darlings, that's my nature that smells like thatImagine postataImagine atasata: monthly_02_2021/post-12-0-74875800-1614512447.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#848 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 28 February 2021 - 06:15 PM

Cel mai bun parfum il vad in fundal, ala in container argintiu cu rosu =)) .
Asa e cu deo cristal, nu tine, poate cateva ore, dar eu dau si cu un deo parfumat si n-am treaba toata ziua, uneori tine chiar pana a 2-a zi. Mi-am facut si deo acasa cu unt de cocos (reteta de aici de pe forum), dar a inceput sa ma irite, am zis ca mai umblu la formula insa cum era si mai complicat de aplicat, am renuntat.
Am avut cateva deodorante din astea naturale, dar nu am gasit nici unul care sa-mi placa. Eu nu prea agreez aromele de vanilie si lavanda (in parfumuri)...Mi-a venit o oferta acum de la Yves Rocher, imi dau un parfum gratuit daca fac o comanda, am vazut ca au un deodorant fara alcool, fara aluminiu, cica nu lasa urme pe haine, cu "organic Edulis", ce-o mai fi si asta...
Prima iesire dupa ce imi revin si se termina si cu covrigu': la mall la raionul de parfumuri sa fac cunostinta cu Féerie & co! Am zis :unsure: !

#849 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 28 February 2021 - 06:51 PM

Ca veni vorba despre deodorante, io ma dau, de ani de zile, cu asta...

Imagine postata



Mai am deodorante si de la cateva case de parfumuri da nu prea le folosesc. Si le am de niste ani de zile si tot nu s-au terminat :)

Aceasta postare a fost editata de dragos: 28 February 2021 - 06:53 PM

"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#850 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 February 2021 - 07:32 PM

Vezi postareaadi_edi, la 28 February 2021 - 06:15 PM, a spus:

Cel mai bun parfum il vad in fundal, ala in container argintiu cu rosu :D .
Asa e cu deo cristal, nu tine, poate cateva ore, dar eu dau si cu un deo parfumat si n-am treaba toata ziua, uneori tine chiar pana a 2-a zi. Mi-am facut si deo acasa cu unt de cocos (reteta de aici de pe forum), dar a inceput sa ma irite, am zis ca mai umblu la formula insa cum era si mai complicat de aplicat, am renuntat.
Am avut cateva deodorante din astea naturale, dar nu am gasit nici unul care sa-mi placa. Eu nu prea agreez aromele de vanilie si lavanda (in parfumuri)...Mi-a venit o oferta acum de la Yves Rocher, imi dau un parfum gratuit daca fac o comanda, am vazut ca au un deodorant fara alcool, fara aluminiu, cica nu lasa urme pe haine, cu "organic Edulis", ce-o mai fi si asta...
Prima iesire dupa ce imi revin si se termina si cu covrigu': la mall la raionul de parfumuri sa fac cunostinta cu Féerie & co! Am zis :) !


Amin! Imagine postata
Cand ajungi, sa nu il incerci doar din sticla. Da-ti pe tine, si pe piele si pe haine, mergi acasa, vezi cum il percepi si a doua si a treia zi. Si dupa o saptamana , pe tesatura. Daca poti si nu e prea mare efort pentru tine, repeta asta o data sau de doua ori. Nu te grabi. Daca fetele de la raion au sa iti dea un monstru , roaga-le sa o faca, desi nu prea au astia de la VC @ A ...de regula , parfumurile de nisa nu au testere...case cu staif si etica bazata. De regula, celee comerciale au in mostre o esenta mai concentrata decat ce se afla in sticla propriuzisa...si asa iei teapa. Ai de multe ori surpriza sa difere mult parfumul din sticla cu cel din mostra si, de cele mai multe ori, au un sillage mult mai slab.
Ori, te poti inscrie pe un forum de obsedati Imagine postata si acolo se face troc la greu. Multi dau ce le ramane ca testere. Asta daca tu crezi ca se merita cheltuiala. Eu pana acum am aplicat mereu cu succes metoda trial de mai multe ori.

Cat despre deodorante stick si rollon, am mai multe, insa niciodata nu l-am mai gasit pe favoritul meu, adus de unchi-miu din Canada acum jde mii de ani. Unul roz, transparent, stick, de care eu imi aduc aminte ca se chemam Crystal Clear...si care este la design identic cu cel de la Secret. L-am regasit in US mai tarziu, insa aici nici o sansa...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#851 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 28 February 2021 - 07:38 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 February 2021 - 07:32 PM, a spus:

...de regula , parfumurile de nisa nu au testere...case cu staif si etica bazata.


Au. "sticlute" de 2 ml (sau putin mai mult), dar tre sa le platesti. Au si seturi de test pentru diverse linii de arome (ca sa zic asa). Le-am comandat si eu, in timp. Recent, am comandat de la Creed niste testere a cate 2 ml fiecare. Contra cost, evident.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#852 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 February 2021 - 07:43 PM

Vezi postareaadi_edi, la 28 February 2021 - 06:15 PM, a spus:

Cel mai bun parfum il vad in fundal, ala in container argintiu cu rosu :D .
Asa e cu deo cristal, nu tine, poate cateva ore, dar eu dau si cu un deo parfumat si n-am treaba toata ziua, uneori tine chiar pana a 2-a zi. Mi-am facut si deo acasa cu unt de cocos (reteta de aici de pe forum), dar a inceput sa ma irite, am zis ca mai umblu la formula insa cum era si mai complicat de aplicat, am renuntat.
Am avut cateva deodorante din astea naturale, dar nu am gasit nici unul care sa-mi placa. Eu nu prea agreez aromele de vanilie si lavanda (in parfumuri)...Mi-a venit o oferta acum de la Yves Rocher, imi dau un parfum gratuit daca fac o comanda, am vazut ca au un deodorant fara alcool, fara aluminiu, cica nu lasa urme pe haine, cu "organic Edulis", ce-o mai fi si asta...
Prima iesire dupa ce imi revin si se termina si cu covrigu': la mall la raionul de parfumuri sa fac cunostinta cu Féerie & co! Am zis :) !


Imagine postataImagine postataImagine postata Aia este siguranta mea cea mai importanta, ca daca mi se termina cafeaua mea regular si nu am cafea...mai ales duminica, cand totul e inchis, fac ca toate alea.

Monstrul de mai sus era o parodie, am uitat sa il scriu in italics. Monstrul cel adevarat apare cand nu mai am cafea.

Am cativa pitici pe creier, dar familia e in crestere Imagine postata. De exemplu, ma crizez daca se termina hartia igienica si nu am rezerve. Imagine postata De asta la mine e un raft burdusit cu hartie igienica Imagine postata A, da si nu ma pot apuca sa gatesc ceva daca bucataria nu e luna, inclusiv aragaz si cuptor...Imagine postataSi gata, ca deja dau prea mult din casa!

Voi ce pitici aveti?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#853 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 01 March 2021 - 12:39 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 February 2021 - 07:43 PM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 28 February 2021 - 06:15 PM, a spus:

Cel mai bun parfum il vad in fundal, ala in container argintiu cu rosu :D .
Asa e cu deo cristal, nu tine, poate cateva ore, dar eu dau si cu un deo parfumat si n-am treaba toata ziua, uneori tine chiar pana a 2-a zi. Mi-am facut si deo acasa cu unt de cocos (reteta de aici de pe forum), dar a inceput sa ma irite, am zis ca mai umblu la formula insa cum era si mai complicat de aplicat, am renuntat.
Am avut cateva deodorante din astea naturale, dar nu am gasit nici unul care sa-mi placa. Eu nu prea agreez aromele de vanilie si lavanda (in parfumuri)...Mi-a venit o oferta acum de la Yves Rocher, imi dau un parfum gratuit daca fac o comanda, am vazut ca au un deodorant fara alcool, fara aluminiu, cica nu lasa urme pe haine, cu "organic Edulis", ce-o mai fi si asta...
Prima iesire dupa ce imi revin si se termina si cu covrigu': la mall la raionul de parfumuri sa fac cunostinta cu Féerie & co! Am zis :) !


Imagine postataImagine postataImagine postata Aia este siguranta mea cea mai importanta, ca daca mi se termina cafeaua mea regular si nu am cafea...mai ales duminica, cand totul e inchis, fac ca toate alea.

Monstrul de mai sus era o parodie, am uitat sa il scriu in italics. Monstrul cel adevarat apare cand nu mai am cafea.

Am cativa pitici pe creier, dar familia e in crestere Imagine postata. De exemplu, ma crizez daca se termina hartia igienica si nu am rezerve. Imagine postata De asta la mine e un raft burdusit cu hartie igienica Imagine postata A, da si nu ma pot apuca sa gatesc ceva daca bucataria nu e luna, inclusiv aragaz si cuptor...Imagine postataSi gata, ca deja dau prea mult din casa!

Voi ce pitici aveti?


Am pricipit cu monstra, dar cu piticii musai sa facem split, eu am destul de multi, cred ca ne trebuie subiect separat :D ...

#854 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 March 2021 - 06:31 AM

Vezi postareadragos, la 28 February 2021 - 07:38 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 February 2021 - 07:32 PM, a spus:

...de regula , parfumurile de nisa nu au testere...case cu staif si etica bazata.


Au. "sticlute" de 2 ml (sau putin mai mult), dar tre sa le platesti. Au si seturi de test pentru diverse linii de arome (ca sa zic asa). Le-am comandat si eu, in timp. Recent, am comandat de la Creed niste testere a cate 2 ml fiecare. Contra cost, evident.


Eu nu ma refeream la discovery sets sau discovery miniatures /fiole de test contra cost ci la cele care ti se dau gratis cand faci cumparaturi la ei, ca in parfumeriile astea gen Douglas. Cel putin aici , in Germania, nu exista la cele de nisa.
Contra cost, evident, sunt de toate.

Din punctul meu de vedere si valabil strict pentru mine, consider ca e mai bine sa ma duc in pravalia lor, incerc de multe ori, ma documentez etc. si, daca e ceva care chiar ma atrage, incerc sa comand intai de la un colectionar care are un rest pe care il da ca tester. Asa, pot compara daca parfumul de la el/ea, deci care a stat ceva ani in sticla aia difera mult de cel nou, testat in pravalie. Poti afla multe aplicand metoda asta.


Vezi postareaadi_edi, la 01 March 2021 - 12:39 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 February 2021 - 07:43 PM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 28 February 2021 - 06:15 PM, a spus:

Cel mai bun parfum il vad in fundal, ala in container argintiu cu rosu :D .
Asa e cu deo cristal, nu tine, poate cateva ore, dar eu dau si cu un deo parfumat si n-am treaba toata ziua, uneori tine chiar pana a 2-a zi. Mi-am facut si deo acasa cu unt de cocos (reteta de aici de pe forum), dar a inceput sa ma irite, am zis ca mai umblu la formula insa cum era si mai complicat de aplicat, am renuntat.
Am avut cateva deodorante din astea naturale, dar nu am gasit nici unul care sa-mi placa. Eu nu prea agreez aromele de vanilie si lavanda (in parfumuri)...Mi-a venit o oferta acum de la Yves Rocher, imi dau un parfum gratuit daca fac o comanda, am vazut ca au un deodorant fara alcool, fara aluminiu, cica nu lasa urme pe haine, cu "organic Edulis", ce-o mai fi si asta...
Prima iesire dupa ce imi revin si se termina si cu covrigu': la mall la raionul de parfumuri sa fac cunostinta cu Féerie & co! Am zis :) !


Imagine postataImagine postataImagine postata Aia este siguranta mea cea mai importanta, ca daca mi se termina cafeaua mea regular si nu am cafea...mai ales duminica, cand totul e inchis, fac ca toate alea.

Monstrul de mai sus era o parodie, am uitat sa il scriu in italics. Monstrul cel adevarat apare cand nu mai am cafea.

Am cativa pitici pe creier, dar familia e in crestere Imagine postata. De exemplu, ma crizez daca se termina hartia igienica si nu am rezerve. Imagine postata De asta la mine e un raft burdusit cu hartie igienica Imagine postata A, da si nu ma pot apuca sa gatesc ceva daca bucataria nu e luna, inclusiv aragaz si cuptor...Imagine postataSi gata, ca deja dau prea mult din casa!

Voi ce pitici aveti?


Am pricipit cu monstra, dar cu piticii musai sa facem split, eu am destul de multi, cred ca ne trebuie subiect separat :D ...


Oooooh daaaaaa! Ar fi chiar unul amuzant! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#855 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 March 2021 - 02:34 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 February 2021 - 01:40 PM, a spus:

Dupa care, am un parfumel de cam 9 euro care e supermegalicious! Cred ca vreo 3 persoane m-au intrebat ce parfum deosebit port.

Este vorba de Miro - Femme, cu capacelul transparent, ceva foarte foarte fresh, diafan, vesel, sportiv si elegant in acelasi timp.

Atasament 20210228_110225.jpg
Este intr-adevar plin de sintetici si ii simti cum iti lovesc narile cand il dai, dar se estompeaza destul de rapid si pe piele si in tesatura ramane un miros foarte placut! Iar sillage-ul (dara pe care o lasa in urma ) este considerabil pentru acest viteaz de 9 euro.


l-am luat pe amazon 14,80 €
nu stiu sa zic a ce miroase dar e proaspat "fresh" si extrem de placut :floare:

#856 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 09 March 2021 - 12:53 PM

Vezi postareaAdriana, la 06 March 2021 - 02:34 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 February 2021 - 01:40 PM, a spus:

Dupa care, am un parfumel de cam 9 euro care e supermegalicious! Cred ca vreo 3 persoane m-au intrebat ce parfum deosebit port.

Este vorba de Miro - Femme, cu capacelul transparent, ceva foarte foarte fresh, diafan, vesel, sportiv si elegant in acelasi timp.

Atasament 20210228_110225.jpg
Este intr-adevar plin de sintetici si ii simti cum iti lovesc narile cand il dai, dar se estompeaza destul de rapid si pe piele si in tesatura ramane un miros foarte placut! Iar sillage-ul (dara pe care o lasa in urma ) este considerabil pentru acest viteaz de 9 euro.


l-am luat pe amazon 14,80 €
nu stiu sa zic a ce miroase dar e proaspat "fresh" si extrem de placut :rolleyes:


Ce tareeee! Abia acum vad asta! Ma bucur ca iti place! Se duce cam rapid, na...cel putin la mine, ca eu am faze fulger. Dau peste unul din asta , imi place, si il folosesc pe post de "colac de salvare" (ma scoate din anumite stari de fond) sau "schimbator de viteze/macaz" - daca sunt intr-o apatie, nu am chef de nimic, am o groaza de cap si nici o tragere de inima sa fac...bag din ala! Torn si cateva picaturi in cafea Imagine postata Glumesc, poate ma crede vreo cineva pe aici pe bune si va mai am pe constiinta. Asadar, se duce räpiejor, dar e de nadejde. Sa il porti vesela! Imagine postata

No, ramanem la categoria parfumuri afordable ( accesibile la pret) . Nu stiu daca am mai povestit...parintii mei au avut decenta si intelepciunea sa ne lase sa fim autonome cat se poate financiar, lasandu-ne sa ne giram alocatia. De aia nu s-au atins nici unul iar daca se intampla vreodata sa ramana ei in pana, ne cereau cu imprumut, ne dadeau banii inapoi la termen Imagine postata No, si ia ghici si ce imi luam eu din alocatia mea? Imagine postata V-ati prins: parfumuri si deodoranteImagine postata In apropierea bacului dadusem peste un deodorant care mi-a facut cu ochiul din prima : un tub auriu bronz cu numele pe el in litere gold: Parfum d'Or! Wow! Ce sofisticat mi s-a mai parut mie atunci, ceva asa, de clasa superioara, accesibil nu oricui . Il gaseam in Iulius Mall in Iasi. Logic ca mi-am dat o parte buna din alocatie pe el. L-am luat de doua ori la rand si ma dadeam cu el doar in seri speciale, la o petrecere, la o intalnire cu prietenii mai deosebita, asa, gen duminica seara, cand ne faceam toti eleganti si frumosi si plecam in gasca in oras, prin Copou. Ceva sofisticat, mi se parea mie, pentru doamne in toata varsta nu pustoaica de mua. Ndah aveam tupeu. Mai tarziu, cand eram deja la primul meu salar , am vazut sticla de parfum. Tot in Mall. Tot in Iasi. Si cu toate astea, nu am ajuns sa il iau niciodata...de ce? Pentru ca este un parfum de doamne in varsta, dulceag, poate chiar desuet , as putea spune.

Imi aduc aminte ca - parca tot aici - se iscase o minidisputa vis-à-vis de parfumuri si varsta la care sa le porti cand am spus ca Chanel No. 5 este pentru doamne de la o anumita varsta in sus...si au aparut replici de genul ca nu e adevarat, ca bla bla...well. Evident ca fiecare are autonomia absolut inalienabila sa isi puna pe ea orice esenta oricum, oricand, la orice ora din zi si din noapte, in orice cantitate doreste. Dar, eu vorbesc parfumeza Imagine postata , deci stiu. Miros, deci exist Imagine postata

Si...in cautarile mele de timp pierdut, dau, la un moment dat, acum vreo nush cati ani, peste el pe net. Nici atunci nu l-am comandat. Abia cum m-am hotarat sa il comand. Concluzia? Calatorie inapoi in timp, atatea revelatii si viziuni pe care atunci, la varsta aceea, nu aveam cum sa le detin. Insa...mai am de trait vreo alti macar 30 de ani ca sa il pun pe mine Imagine postata Si, s-ar putea ca si atunci tot cu Chanel Chance sa ma dau, tot Black Sabbath, Led Zep, Skid Row , Deep Purple si Judas Priest sa ascult si sa am , in sfarsit, carnet de motor...Ori, cand se duce porcaria asta de pandemie, sa imi pun o rochie cu crinolina, ma duc la carnaval la Venetia si ma dau cu el. E facut in 1986. Si inca mai rezista pe baricade. Respect!

So, ladies, vi-l prezint pe Parfum d'Or - o creatie spaniola , care reflecta dulceata regiunii , soarele ei, impletitura de oriental si european. Este dulce-floral, cu esente de flori de portocali si mandarini, violete, pruna, piersica, iasomie. Mie parca iasomia, pruna si violetele imi sar in nari. Pretul variaza intre 20 si 30 euro, in functie de unde il gasiti.

Imagine atasata: monthly_03_2021/post-12-0-19386300-1615286646.jpg

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2021/post-12-0-09578300-1615286662.jpg

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#857 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 March 2021 - 08:39 PM

V-am povestit că am o prietenă creatoare de parfumuri, mi-a făcut și mie unul inspirat de pasiunile mele: bucătăria și Dobrogea :pupic: descrierea făcută de ea e așa: "E un parfum natural gurmand aromatic românesc cu macerat de flori de camp, si esente naturale de iasomie, cimbrisor salbatic, flori de cires, cuișoare, busuioc, bujor sălbatic". Sînt încîntată de el pentru că e unic, deși nu seamănă deloc cu un parfum de parfumerie :rolleyes:

Imagine atasata: monthly_03_2021/post-233-0-19002600-1615314954.jpg

#858 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 March 2021 - 10:33 AM

Da, imi amintesc , cea care face si parfumul de frezii. Ai avut vreodata ocazia sa il mirosi pe acela?
Sa il porti happy pe acesta al tau personalizat! La ce te referi mai exact cand spui ca nu arata ca un parfum de parfumerie?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#859 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 10 March 2021 - 02:31 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 March 2021 - 10:33 AM, a spus:

Da, imi amintesc , cea care face si parfumul de frezii. Ai avut vreodata ocazia sa il mirosi pe acela?
Sa il porti happy pe acesta al tau personalizat! La ce te referi mai exact cand spui ca nu arata ca un parfum de parfumerie?


Nu am avut ocazia să-l miros pe cel de frezii, de altfel nu am mirosit de la ea decît un parfum de vin, eram tare curioasă, și pe acesta pentru ”Carmen” :pupic:
Nu seamănă cu niciun parfum de parfumerie pentru faptul că nu are niciuna dintre notele alea de parfum comercial, e ceva foarte aromat, ”plutesc” altfel mirosurile, asemănător celor orientale. Greu de explicat :rolleyes:

#860 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 10 March 2021 - 04:49 PM

Oricine poate sa faca parfumuri :D . (aici vorbeste invidia din mine ca n-am o prietena care sa-mi creeze si mie unul :pupic: ). Sa-l porti cu placere, Carmella!
Lasand gluma la o parte, se pare ca intr-adevar se pot face "de casa". Ati incerca? Ma bate gandul, nu m-am uitat cat de greu se gasesc ingredientele sau cat costa.
https://www.thoughtc...e-recipe-605976
Lapona, tu esti o enciclopedie :rolleyes: .

Arata acest topic


  • 44 Pagini +
  • « Prima
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi