Forum Culinar: Mancare de post - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mancare de post idei

#1 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 17 November 2010 - 09:08 PM

Personal nu am inteles niciodata ideea postului cu pate vegetal si alte chestii din comert "de post". Spre rusinea mea am tinut acest post o singura data in viata. acum m-am hotarat sa il tin mai mult din considerente medicale decat din convingeri religioase. Bunica mea fie iertata zicea mereu ca e pacat ce scoti din gura decat ce bagi in gura. Totusi daca am ajuns aici as avea cateva intrebari legate de ce mancati voi cand tineti post? Am facut supa crema de gulii a Mayei, super buna. Maya :scratch: pentru idee. Am mai pus 2 mere curatate, moama ce faina aroma i-a dat. :-* Trebuia sa mai umblu la ingrediente altfel nu eram eu.
As evita totusi sarmalele de post ( mi se pare stupid sa mananc in post mancaruri cu gust asemanator celor din restul zilelor), la fel si dulciurile. Nu inteleg rostul torturilor de post nici daca ma bati. :occasion14: Oi fi eu mai ciudata insa asta sunt. In schimb am cumparat 2 pungi mari de stafide si una de curmale, si multe fructe proaspete.
Ok, daca vi se pare interesant topicul sau daca aveti link spre retete interesante (am pe lista si ciorba de praz -imi scapa autorul sorry :scratch: ) v-as fi recunoscatoare.
=))
In rest cartofi cu ceapa si ulei, zacusca, guyas fals (doar cartofi ceapa, putin ulei si apa), fasole, mazare scazuta,linte.
Si mai stiu ca un post adevarat se tine fara ulei ;)
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#2 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 17 November 2010 - 09:41 PM

In primul rand,nu,nu se tine fara ulei un post adevarat,sunt dezlegari si la ulei!
Apoi,postul este o infranare,un mod de autocontrol,postul inseamna smerenie,inseamna rugaciune,inseamna multe!
Eu tin de multi ani Postul Craciunului,cap coada.Am incercat sa tin si Postul Pastelui,n-am reusit niciodata,nu stiu de ce.
Acum de mancare,este un post usor,sunt vreo 15 dezlegari la peste,unde poti manca inclusiv fructe de mare,icre.
Eu mi-am pus de asta vara urzici la congelator,am spanac,fasole verde,mazare.Fac mancaruri normale,fara carne!
Ciorba de fasole,de praz abia am terminat-o,supa de gulii e preferata mea,supa de rosii cu orez,taitei,fidea,ciulama de ciuperci,ciuperci prajite cu mujdei si mamaliga,umplute,mi-am facut un fel de falafel,unde in loc de carne am pus ciuperci calite,cu usturoi,cartofi si salata de varza.
Paste cu sos de rosii si masline,cu ciuperci,chiftele de naut,musaca din legume,tocanita de ceapa,praz cu masline,salaat orientala de post.Avem de unde sa alegem zic eu.
Legat de dulciuri,eu de ex vreau sa fac un tort de post,pentru 1 decembrie,as manca ceva dulce si de ce nu un tort,este o prajitura ca oricare alta!
Si postul,in opinia mea,se tine dupa posibilitati,in sensul ca incep cu miercuri si vineri,renunt apoi la carne,apoi la oua,lapte,daca pot.Sunt sigura ca lui Dumnezeu ii plac oamenii care isi dau silinta,ca le iese bine pana la final sau nu,s-au straduit macar! :occasion14:

#3 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 17 November 2010 - 09:43 PM

Am uitat de legume si fructe,care nu trebuie sa lipseasca din meniul zilnic,sub forma de salate sau pe post de mic dejun.

#4 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 17 November 2010 - 09:49 PM

Vali, cum faci chiftelele cu naut?
Intr-adevar sa nu uitam ca cea mai importanata e rugaciunea. Cat despre infranare mereu am spus ca mie nu mi-e greu deloc sa renunt la carne, pentru mine sa renunt la lactate si la dulciuri asta e cel mai greu. Si atunci am sa renunt la tort desi e foarte greu, avand si sarbatoriti in perioada asta, de asta nu vreau eu sa fac tort de post.
Dar, vorba lunga saracia omului, haideti cu idei :occasion14:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#5 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 17 November 2010 - 10:07 PM

Gloxinia,naut lasat la inmuiat de seara,apoi fiert impreuna cu o frunza de dafin si un pic de sare,scurs,bagat in blender cu o ceapa mica,patrunjel tocat,sare,piper,2 catei de usturoi si putin praf de copt.Trebuie sa-ti iasa ca o pasta grosuta asa,eu le dau prin faina de naut,daca nu ai merge si faina normala,sau si mai bine susan si le prajesc in ulei incins!Cu castraveciori murati si conopida alaturi :occasion14: Daca vrei dietetice,poti sa le pui pe hartia de copt si sa le pui la cuptor,da atunci sa pui ulei in compozitie ca nu ies pufoase!Cantitati n-am,ca eu fac la ochi.

#6 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 17 November 2010 - 10:08 PM

Vezi postareagloxinia, la 17 November 2010 - 09:08 PM, a spus:

As evita totusi sarmalele de post ( mi se pare stupid sa mananc in post mancaruri cu gust asemanator celor din restul zilelor), la fel si dulciurile.
In rest cartofi cu ceapa si ulei, zacusca, guyas fals (doar cartofi ceapa, putin ulei si apa), fasole, mazare scazuta,linte.


Eu sarmale de post fac rar, deci nu mi se pare stupid sa le mananc in post. Fasole, mazare si linte in schimb mananc toata ziua :occasion14: La mine nu pot sa spun ca postul aduce o schimbare dramatica a obiceiurilor noastre culinare. Dimineata e mai problematic pentru ca suntem obisnuiti sa mancam bine, cu multe proteine.

Azi de ex am mancat o supa de naut, brocoli si dovlecei (facuta ieri), o mancarica de bame, chiftelute din cartofi amestecati cu varza brussels alaturi de o salata de sfecla.

Dulciuri de post nici eu nu prea fac ca nu ma dau in vant dupa ele. Iar pofta de dulce o rezolv cu ceva dulceata saaaaau am sa incerc gogosile cu malai ale laurei laurentiu.

Mie imi place topicul asta si ar fi fain sa postam aici tot ce facem de post.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#7 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 November 2010 - 11:03 PM

Eu nu tin post, pentru ca intr-un moment in care nu puteam tine post( tip-lesinam pe scari la metrou), i-am spus unui preot ca nu pot tine post, ca doctorii mi-au zis sa mananc carne si salata fara grasime si fara dulce deloc, m-a ascultat cu multa rabdare si mi-a zis ca sa tin post!
Acum nici eu nu's cu toti boii acasa,m-am incapatanat si am tinut canonul, pana am ajuns la cardiolog cu tensiune 7 cu 3, doctorul m-a intrebat daca am venit cu salvarea?!?! Asa ca m-am vindecat definitiv si irevocabil de post.

In general, nu mananc multa carne, de fapt, teoretic, ar trebui sa mananc chiar mai multa, dar slaba. Salatele sunt slabiciunea mea de mic copil.
Sunt multe mancaruri de post dupa care ma dau in vant, si recunosc sincer ca imi plac mai mult ciorbele sau supele fara carne. Teoretic pentru infranare ar trebui sa nu le mai mananc pentru ca ele imi plac oricum, nu?
Dar am intrat sa scriu, ca o mancare de post sper sa fac si sa o postez, pentru ca mi se pare o reteta geniala, dar este de sarmale, insa cum eu nu mananc prea des sarmale, desi imi plac, chiar ma intereseaza.

Cum din pacate mie imi plac preparatele de post( minus evident , snitele de soia, soia granule, pateul vegetal si alte tampenii din astea), adevarul este ca eu probabil nu as putea tine post, in veci!

In fapt, am facut-o o data si am dovedit ca pot, mi-e de-ajuns.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#8 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 17 November 2010 - 11:11 PM

Chiftele de naut (falafel) eu iau gata preparate de la Mega Image, se adauga doar apa si se lasa la inmuiat 15 minute, apoi se prajesc. Mie imi plac de nu mai pot, au un amestec de condimente imbatabil. Si pasta de naut o iau gata facuta, mai adaug citiva catei de usturoi, ulei de masline si zeama de lamiie, apoi presar patrunjel tocat. La fel si babaganoush, care e pasta de vinete coapte.
Eu nu tin post, dar m-am obisnuit sa disociez pe zile alimentele, am observat ca-mi prieste la greutate chestia asta, asa ca o zi din 4 maninc produse animale (carne, lactate, oua) combinate cu u nele legume, apoi 3 zile nimic animal, deci e un fel de post :scratch: Printre felurile vegetale se numara:
- cartofi (prajiti, piure, natur, la cuptor cu usturoi, tocane fara carne, salata orientala fara ou, "gulas" doar din morcovi si cartofi cu multe condimente, salata "boeuf" din cartofi, morcovi, castraveti murati, puteti pune si mazare dar mie nu-mi place si maioneza facuta din mustar si ulei, supe de legume cu crutoane din piine
- orez- cu ciuperci sau alte legume, paste din orez tot cu legume; am facut sushi numai din orez si legume divers colorate- castravete, ardei rosu, morcov, a fost foarte apreciat
- fasole - ciorba, scazuta, "batuta" cu sos de ceapa prajita si bulion
- linte - supa
- naut- chiftele sau pasta (ca mai sus)
- vinete, salata, mincare de vinete, vinete cu umpluturi (usturoi, alte legume)
- ardei in orice combinatie posibila
- Varza, conopida si altele ca ele... orice iti trece prin cap de facut, varza calita cu mamaliga, de exemplu
- Legume la gratar- chiar frigarui vegetale din ceapa, rosie, dovlecel, vinata, ardei, ciuperci
- Paste fara ou, facute cu sos de rosii, ulei de masline etc (eu imi fac exclusiv din paste integrale)
- Pizza cu ulei de masline, rosii crude, presarate dupoa coacerea blatului si busuioc
- Avocado, se poate face guacamole si poate fi servit cu chipsuri de malai, e 100% vegetal, am vazut maioneza facuta din avocado aici pe forum
- Spanac si alte verdeturi, stevie, loboda- desi ultimele doua nu stiu daca se gasesc acum- mincate cu mamaliga
- Ciuperci - tocana, ciulama (tot cu mamaliga)
Peste orice salata (combinatii nesfirsite) poti sa pui pentru imbogatire nuci, alune, migdale intregi sau maruntite, fructe uscate, sucuri de fructe. Eu imi fac in ziua de "vitamine" care inseamna numai vegetale crude, negatite, o salata din rucola, avocado, felii de mar rosu dulce, citeva nuci tocate cu cutitul si in loc de orice alt dresing ii pun zeama de la o portocala. Si asta e unul dintre felurile mele de mincare favorite =))
- deserturi: gemuri si dulceturi pe piine, halvaua stiu ca e preferata de cei ce tin post pentru ca e dulce si satioasa, mai ales mincata cu piine (asa cum fac eu)
- eu imi fac clatite din tarite cu apa minerala si le maninc cu magiun de Topoloveni, nu e musai sa le faceti exclusiv din tarite si nici macar din faina integrala, din faina alba se fac chiar mai bine, dar eu nu mai gasesc nici un pic de gust in faina alba dupa experienta de ani de faina integrala + tarite :occasion14:

Cu siguranta am uitat o multime de alte preparate pe care le fac in mod curent, o sa revin de cite ori imi aduc aminte de ceva. Eu zic ca atunci cind nu mai stii ce sa faci de mincare, o vizita prin piata te va salva cu siguranta :scratch:
Uite, chiar acum la final mi-am adus aminte de o mincare de prune uscate sau afumate, cu sos de zahar ars simplu sau cu orez, deci lista mincarurilor de post e infinita

#9 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 18 November 2010 - 07:39 AM

Off topic: Carmella aseara cand te-am vazut pe topic mi-am amintit de mancarea de gutui cu aripiore :) pe care am facut-o nu demult. Tks! :)
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 November 2010 - 01:25 PM

Sa-mi fie cu iertare,dar de ce un post adevarat se tine fara ulei?Doar e vegetal!Asta deja pentru mine suna a altceva...dar ma rog.

La Retetele vegetariene,se gasesc si retete vegane,este mentionat în titlu.Deci merg si de post...daca e post cu ulei,daca nu... :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 18 November 2010 - 01:56 PM

Vezi postareaMaya, la 18 November 2010 - 01:25 PM, a spus:

Sa-mi fie cu iertare,dar de ce un post adevarat se tine fara ulei?Doar e vegetal!Asta deja pentru mine suna a altceva...dar ma rog.

La Retetele vegetariene,se gasesc si retete vegane,este mentionat în titlu.Deci merg si de post...daca e post cu ulei,daca nu... :-*


Nici eu nu stiam sa se tina post fara ulei. Si daca manînci masline, alune, sau seminte, cum faci, extragi uleiul din ele înainte sa le manînci? :floare:
Postul e ok, dezechilibrul alimentar e nok!
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 18 November 2010 - 02:03 PM

Cred ca doar cei ce tin pe vechi, sau cei foarte...ortodoxi tin post fara ulei.
sau cel putin asa imi aduc aminte din copilarie cand aveam o "tanti" pe vechi, si nu manca oloi.
cat despre mine, nu tin post , decat vinerea, si daca sunt in deplasare se stie ca :"baba càlàtoare, n-are sàrbàtoare " , asa ca
principiul meu de post este ca e pacat ce "iese" pe gura, nu ce intra :floare:

#13 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 November 2010 - 02:22 PM

Gloxi eu nu tin post ca am copii si sot care vor si nu neaparat carne dar macar oua lapte branza unt,ma rog eu stiu ca un post strict se tine la manastiri,iar la tara mai ales batranii au oale si blide speciale pt. post si altele pt. dulce,deci nici macar nu folosesc aceleasi cratite etc,normal ca eu cred ca e exagerat dar ma rog e doar opinia mea,ca si preparate de post stiu o multime,la catolici postul se tine doar cu restrictie de carne in schimb lapte oua unt smantana etc au voie,la ortodoxi nimik produse animale,ba mai mult miercurea si vinerea post negru pt. impatimiti,parerea mea e ca produsele soia(gen carnati etc,trebuie avut mare grija)am lucrat intr-o alimentara minimarket si am vazut ca aveau multa trecere,tocana de legume,pateul de ciuperci,ciupercile in general,maslinele,bunica mea facea un piure f. bun de cartofi fierti in care punea doar cartofi fierti si ceapa calita cu tot cu uleiul ei atat era f. bun,mancare de gutui,cartofi copti,mere coapte,placinta de mere,de varza ,de cartofi,bors de fasole,supa de legume,bors de cartofi,pilaf cu ciuperci si masline,etc acum depinde si de gustul vostru,ca si dulciuri sunt n. retete de post,cornulete cu gem,gogosi simple si prajituri(negesa de post si altele cu gem),foietajul cumparat si foile de placinta sunt de post...etc...paste doar cu un sos bun de rosii sau cu ciuperci,cu sos de legume sau cu vinete(alla norma) si bucataria mediteraneeana te poate inspira,caponata ca tot abea s-a postat de exemplu...sper ca te-am inspirat(probabil nu te intereseaza si detaliul asta dar postul e mult mai costisitor,cel putin asa se plange toata lumea in jurul meu)... :floare:

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 November 2010 - 02:57 PM

No,no,si catolicii au post unde nu consuma nik animalic.Si atolicii au mai multe feluri de post.În postul pastelui de exemplu ,o parte de nush cîte saptamîni se tine Strenges Fasten/adica Post dur/strict,în care cum ziceam nik animalic,si nici produse animalice :floare: .
Mai au si un leichtes Fasten,asta e un post mai usor,unde sînt permise scoicile,meclii.Si mai exista si la ei ceva de genul dezlegarea la peste,unde clar se poate consuma peste :-* ...deci sînt vreo 3 feluri de post.Practic se aseamana mult cu posturile din religia ortodoxa.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 November 2010 - 03:12 PM

Vezi postareaAlexandru, la 18 November 2010 - 01:56 PM, a spus:



Nici eu nu stiam sa se tina post fara ulei. Si daca manînci masline, alune, sau seminte, cum faci, extragi uleiul din ele înainte sa le manînci? :floare:
Postul e ok, dezechilibrul alimentar e nok!

Le storci la presa,apoi le freeze-drying ,si le consumi sub forma de prafulete... :P
Nu stiu,chiar nu ma pricep cum sta treaba cu uleiul.Eu nu stiam ca in post nu se consuma ulei.

Totusi,am vazut ca în post se bea alcool,si asta este pentru mine o nedumerire ;)

Dupa cîteva saptamîni de post de zero fat,no "seven"(sau na 6 ) :-* ,si nici macar ulei, nu e de mirare cum multi ajung în spital.Si eu nu vorbesc la misto,dar am vazut mereu pe canalele românesti cum ajungeau unii de craciun la spital din cauza ca au scapat la tuciul cu sarmale ;)

Eu cred ca un post,sau o cura de asta este chiar buna pentru corp.O dezintoxicare nu strica nimanui...însa exagerarile de orice fel,nu sînt bune.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#16 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 18 November 2010 - 04:30 PM

Vezi postareaMaya, la 18 November 2010 - 02:57 PM, a spus:

No,no,si catolicii au post unde nu consuma nik animalic.Si atolicii au mai multe feluri de post.În postul pastelui de exemplu ,o parte de nush cîte saptamîni se tine Strenges Fasten/adica Post dur/strict,în care cum ziceam nik animalic,si nici produse animalice ;) .
Mai au si un leichtes Fasten,asta e un post mai usor,unde sînt permise scoicile,meclii.Si mai exista si la ei ceva de genul dezlegarea la peste,unde clar se poate consuma peste ;) ...deci sînt vreo 3 feluri de post.Practic se aseamana mult cu posturile din religia ortodoxa.



Maya , pai colegii mei de ce se mirau cand auzeau ca ouale si branza-s de frupt??? Ca nu e carne , ziceau.... Si-s catolici . Or fi mai nedushi la beserica :P


Nemtzii tzin post ca sa slabeasca :P ( Fastenkur )


Strabunica-mea era besericoasa rau , da' rau de tot , D-zeu s-o ierte. Si ea manca oloi.:floare:
Cand se implinea postu' lua niste blide d-alea de tabla( nush de ce d-alea ) si le punea deoparte si avea blidele ei , tacamurile ei si oalele ei cat tzinea postu'. Eu si fratelo le gaseam si le ungeam cu untura :-*) ( aveam in podishor o oala cu untura in care era un batz cu un varf de carpa-n bot. Il foloseam la uns tigaile pt clatite. Si cu aia ungeam.) Si mama ce ne distram!!! Si maica nu bombanea ca n-avea voie , era post :P , si mergea la rau si le spala fara detergent in apa d-aia , ca apa dupa ce trece peste 7 pietre e curata !

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 November 2010 - 05:19 PM

Vezi postareasimonaro29, la 18 November 2010 - 04:30 PM, a spus:



Maya , pai colegii mei de ce se mirau cand auzeau ca ouale si branza-s de frupt??? Ca nu e carne , ziceau.... Si-s catolici . Or fi mai nedushi la beserica :floare:




Eu stiu de la oameni care nu rateaza nici o duminica la biserica.Catolici convinsi, care respecta posturile cu sfintenie.Ieri seara chiar s-a purtat o dicutie despre religie,si printre altele era vorba si de post.Un coleg polonez de-a lui Dan,chiar spunea ca el tine post destul de streng,dar cîteodata îsi pune totusi miere în ceai...asta fiind singurul produs de provenienta animalica la care mai apeleaza în post.Cum spuneam,au si ei mai multe feluri de posturi..stricte,usoare si cu dezlegari la peste(nu stiu daca asa se numeste si la ei,dar cert esta ca intr-o anumita perioada a unui post se poate consuma peste).Deci,da,sînt catolici care tin post religios.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 18 November 2010 - 07:55 PM

Pilaf cu naut si ardei

200 g orez basmatic, 2 linguri ulei, 50 g ceapa, 1,5 cm baton de scortisoara, 3 cuisoare, 2-3 frunze de dafin, 1 lingurita seminte cumin, 175 g naut fiert, sare, 75 g ardei rosu si verde taiat, 3-4 catei de usturoi.

Se lasa orezul in apa 15 min dupa care se scurge si se usuca. Se caleste ceapa cu scortisoara, cuisoare, dafin si cumin. Se adauga 1/2 l apa si se aduce la fierbere. Cand apa incepe sa fiarba se da focul mai mic, se adauga nautul si sarea si se acopera cratita timp de 15 min. Se adauga ardeii si usturoiul si se mai lasa acoperit 5 min.



Vinete cu rosii si naut (pentru 4 pers)
2 vinete, ulei, sare, 3 catei de usturoi striviti, 3 rosii mari taiate, piper, 2 lingurite de zahar, naut, patrunjel.

Se taie vinetele in jumatate pe lungime si apoi in felii de 1 cm. Se ung cu ulei, se sareaza si se pun la gratar cca 15 min (nu trebuie sa fie bine facute).
Intre timp se pune usturoiul sa se caleasca, se adauga rosiile si se amesteca. Se adauga zaharul, sarea si piperul si se tine pe foc 15 min. Se adauga si nautul si vinetele si se continua fierberea pentru alte 20-30 min. Se orneaza cu patrunjel.




Amestec de fasole si masala

50 g ceapa taiata
1/2 lingurita seminte cumin
praf curcuma
praf masala
225 naut fiert
225 fasole rosie fiarta
50 g rosii taiate marunt
4 catei usturoi
1 lingurita ginger
100 g ardei verde taiat
2 lingurite suc de lamaie
2-3 lingurite patrunjel
Se caleste ceapa impreuna cu semintele de cumin dupa care se adauga masala si curcuma. Se adauga 2 linguri apa si se amesteca timp de 1 min. Se adauga usor fasolea,nautul, rosiile, gingerul si usturoiul. Se amesteca bine si se adauga 240 ml apa. Se aduce la fierbere apoi se da mai incet focul si se lasa in continuare 15 min. Se adauga si ardeiul taiat si se amesteca 2-3 min. Se pune sucul de lamaie si jumatate de patrunjel. Se orneaza cu cealalta jumatate de patrunjel.



Salata de telina
3 tulpini de teline (sau radacina)
4 morcovi subtiri
15 cepe mici
10 catei de usturoi
o jumatate de ceasca de ceai, ulei de masline extravirgin
sucu de portocale
suc lamaie
4 cartofi
1 lingurita de sare
220 g porumb conserve
frunze de telina

Curata si taie in cuburi toate legumele. Se pun la fiert (eu le pun la aburi/steamer). Se pun in castron, se toarna sucul de lamaie si portocale. Se adauga sarea, si la sfarsit se adauga boabele de porumb si se decoreaza cu frunze de telina.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#19 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 19 November 2010 - 02:33 PM

Vezi postareagloxinia, la 18 November 2010 - 07:39 AM, a spus:

Off topic: Carmella aseara cand te-am vazut pe topic mi-am amintit de mancarea de gutui cu aripiore ;) pe care am facut-o nu demult. Tks! :scratch:



Ma bucur ca ai facut-o si ca ti-a placut. Cred ca si aia merge de post daca o faci fara carne :D

#20 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 November 2010 - 03:20 PM

am facut ieri varza si ca sa o fac mai interesanta am pus bilute de aluat deasupra, ca la Kraut un' Knedle lui pitt.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi