Forum Culinar: Mancare de post - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mancare de post idei

#21 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 22 November 2010 - 07:17 PM

se pare ca am ramas singurica aici. :headbang:

azi am facut ciorba de boabe (fasole, mazare, burgul)
si sabzi polo cu lipie.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-341-129044624081.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-341-129044621513.jpg

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#22 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 22 November 2010 - 09:52 PM

Aura,nu te-am lasat singura,numai ca n-am poze,scriu doar ce am mancat!
Ieri,ca a fost prima dezlegare la peste,am mancat salata de icre cu castraveti,crap la gratar si niste cartofi copti cu ridichi!
Azi am avut supa de rosii cu orez si piure de spanac cu mamaliga!
Ieri am facut si o negresa de post,dar nu mi-a placut,nu mi-a iesit dupa reteta aia.
Edit:ce e aia sabzi polo?

#23 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 22 November 2010 - 09:57 PM

Problema mea e ca nu am timp sa gatesc zilnic. Fac mancare o data la 2-3 zile. Azi de exemplu pentru restul casei a trebui sa fac si ceva cu carne (deh socru si copii din dotare) iar pentru mine si sotz o supa-crema de dovleac a la Maya (:headbang: ) Problema mea e ca stau intr-un oras-sat unde nu gasesc mare branza. Mi s-a pus pata de exemplu pe supa de praz, ei da ce credeti ca am gasit praz de o saptamana il caut si nika ^_^ Asa ca improvizam cum putem. Maine sunt de dimineata pana la 8 seara la slujba pas la gatit. De completat completam cu ce putem pe unde umblam fiecare. :-*
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#24 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 22 November 2010 - 10:01 PM

Gloxi si eu fac mancare cu carne pentru sot,asta e,ne adaptam...
Praz am din productia proprie,maine fac ciorba,acrita cu zeama de varza :headbang:

#25 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 22 November 2010 - 10:08 PM

Vezi postareavali, la 22 November 2010 - 10:01 PM, a spus:

Gloxi si eu fac mancare cu carne pentru sot,asta e,ne adaptam...
Praz am din productia proprie,maine fac ciorba,acrita cu zeama de varza :headbang:


Precis esti din Sud :-* Ca la noi in Ardeal nu am vazut in nici o gradina ever, praz ^_^
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#26 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 22 November 2010 - 10:32 PM

Eu sunt din Bacau si la noi e plina piata si magazinele de praz...Da ma rog da si domnu' cui nu trebe' ca pe mine momentan nu ma ispireaza'... =))

#27 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 22 November 2010 - 10:47 PM

Gloxi,munteanca de langa Ploiesti =))

#28 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 23 November 2010 - 09:55 AM

gloxi, la noi (Sibiu) e plin in piata si in magazine de praz. eu nu cumpar de la Kaufland, etc. praz, dar la piata inca mai gasesc.
si eu gatesc o data pe saptamana, in week-end, iar in rest improvizam daca nu ne ajunge ce e in oale :tongue3:

eu, pentru saptamana asta am gatit asa:
- sambata si duminica am avut peste (pastrav la cuptor pe pat de ceapa si paste cu somon afumat)
- mancare de praz cu masline
- vinete "chinezesti" (am pus vinete feliate la congelator)
- o "mare" tocanita de ciuperci (doar cu ceapa si usturoi) pe care am impartit-o in 2. o parte o mancam asa, cu mamaliga, iar a doua parte o amestec cu sos de rosii si o mancam cu paste
- ciuperci coapte in tava (doar palariuta de ciuperca, cu golul in sus, la cuptor. in gaura pun putina sare si putin ulei de masline).

daca mai raman resturi pe vineri bine, daca nu vom avea niste cartofi, fierti in coaja, saltati putin in tigaie + muraturi


cam pe aici se invarte postul nostru. cu variatiuni pe temele astea. mai fac orez cu ciuperc in loc de ciuperci cu sos de rosii si paste, sau vinetele le mai pregatesc cu sos de rosii si usturoi. ar mai fi si orezul "chinezesc" cu ananas, usturoi, ceapa + legume de toate culorile.
mai fac si mancare de mazare/fasole verde/spanac si alte congelaturi, iahnie de fasole (sau alte boabe)...

asta ar fi mancare gatita. pe paine intindem zacusca sau pate-uri pe care le fac eu acasa. vezi pate-ul lui Nico, cu o mie de variatiuni, cel de soia al sefului, etc.

LE: am uitat ceva ce mananc chiar acum la munca: paste cu nuca/migdale/pesmet etc.

#29 Useril este offline   savanah 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationIasi, intre dealuri impadurite

Postat 23 November 2010 - 03:01 PM

Postul il tin tot si acum, de Craciun, dar si Postul Pastelui. Celelelate doua posturi de peste an sunt in perioada de vara si atunci nici nu simt ca mancarea este de post. Sunt salate, legume proaspete si nu e mare diferenta intre felurile de mancare.
In legatura cu uleiul, da sunt stabilite cateva zile in care este dezlegare pentru consumul de untdelemn. Restrictia vine din vechime, motivele fiind destul de variat prezentate (uleiul era mult asimilat cu untura/unsoarea si ca sa fie foarte clara interdictia s-a eliminat tot ce este gras, nu se stia sursa exacta a uleiului si ca sa nu existe posibilitatea sa fie untura de origine animala topita s-a eliminat uleiul in totatlitate, etc.) Autori diferiti prezinta motive diferite, biserica este suficient de conservatoare si atunci se pastreaza restrictia. Dar, cei care prezinta duhovnicului lor aceasta incalcare de la postul alimentar stiu ca nu a fost niciodata considerata o preoblema (sau nu una foarte mare).
Mancare de post: varza calita cu paste, varza calita cu cartofi natur si cu marar, mancare de varza, salata de varza cu morcov, mar, telina, masline (si ce idei mai vin pe moment)
fasole - mancare, facaluita (pasata), insotita musai de muraturi
naut - chiftelute, pasta, tot cu muraturi
ciuperci de padure sau "de magazin" in variante cu ceapa si usturoi, cu pasta de rosii
paste cu tot felul de amestecuri (zahar - chiar daca ingrasa - si nuci macinate, stafide inmuiate in rom, cu ton maruntit)
pizza vegetala (cu rosii, ciuperci, ceapa, pasta de rosii, masline, ardei copti de la congelator)
peste pe gratar, prajit cu mujdei si mamaliguta, la cuptor, fiert si facut pasta, bors (pentru restul familiei ca mie nu imi place)
cartofi in toate felurile si combinatiile
orez cu ciuperci sau simplu
ce salate de cruditati mai cere familia dornica de vitamine
pastai, ardei copti, vinete de la congelator
ciorba de post (de cartofi, fasole, pastai) acrita cu bors umplut in casa.
Recunosc ca mi-e lene sa ma apuc de facut dulciuri, pentru ca stiu de existenta borcanelor de gem si nu ma mai omor cu aluaturile. Dar, in general placinta cu mere sau cu bostan , bostan copt in cuptor si pe felia respectiva pun feliute de mar, para, stafide, nuci, presarate cu zahar si stropite cu rom, nuci prajite in cuptor.

Inceputul postului il petrec tot gatind cate ceva ca sa ii obisnuiesc pe ai mei cu noul meniu. Dar prin sapatamana a patra deja lumea e obisnuita, mancarea parca e de cand lumea fara carne si lactate. Mie imi face o placere deosebita masa de Craciun, sau de Pasti dupa post. In afara de incarcatura emotionala, de placerea de fi intr-o zi de sarbatoare, merge altfel si mancarea :P

P.S Abea acum am vazut ca si pe meniul Carmellei apar o parte din bucatele scrise de mine :P :P Da, doua mancari nu strica nu-i asa? :P
Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

Blogul lui Ana.blogspot.com

#30 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 23 November 2010 - 03:26 PM

Vezi postareavali, la 22 November 2010 - 09:52 PM, a spus:

Aura,nu te-am lasat singura,numai ca n-am poze,scriu doar ce am mancat!
Ieri,ca a fost prima dezlegare la peste,am mancat salata de icre cu castraveti,crap la gratar si niste cartofi copti cu ridichi!
Azi am avut supa de rosii cu orez si piure de spanac cu mamaliga!
Ieri am facut si o negresa de post,dar nu mi-a placut,nu mi-a iesit dupa reteta aia.
Edit:ce e aia sabzi polo?

uf, m-am speriat ca am ramas de una singura... :P

sabzi polo e o mancarica iraniana din orez cu ceapa, marar si patrunjel. Toate se calessc un pic si apoi se pun intr-o cratita pe fundul careia eu pun o lipie (se poate si fara, dar mie imi place mai mult asa). Punem un capac, sau folie de al. si o bagam la cuptor la foc ff mic pentru 30 min.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#31 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 25 November 2010 - 10:27 PM

Aura,fara pic de zeama orezul?Ca as incerca si eu.
Zilele astea mi-am facut orez cu prune,azi saramura de crap cu mamaliga si o tocanita de ceapa pentru maine.

#32 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 26 November 2010 - 12:55 AM

Vezi postareavali, la 25 November 2010 - 10:27 PM, a spus:

Aura,fara pic de zeama orezul?Ca as incerca si eu.
Zilele astea mi-am facut orez cu prune,azi saramura de crap cu mamaliga si o tocanita de ceapa pentru maine.

fara zeama. Cratita fiind foarte bine acoperita, aburii raman in interior si asa se fierbe orezul. Dar focul trebuie sa fie f mic, si dupa 30 min verifici sa vezi daca e gata.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#33 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 26 November 2010 - 03:00 PM

mi-a facut pofta simona cu papricasu ei de pui si am facut si eu unul de cartofi :floare: (fara rosii sau bulion, biensur)
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#34 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 26 November 2010 - 09:07 PM

Maine am in plan ciorba de peste si macrou in sos tomat.Duminica incerc si orezul tau,sa vedem ce-mi iese.

#35 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 26 November 2010 - 10:09 PM

Vezi postareavali, la 26 November 2010 - 09:07 PM, a spus:

Maine am in plan ciorba de peste si macrou in sos tomat.Duminica incerc si orezul tau,sa vedem ce-mi iese.

cum faci tu macroul in sos tomat?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#36 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 15 December 2010 - 11:47 PM

Aura, folosesc congelat,ca proaspat la noi nema!
Il fierb cu sare,piper si-o foaie de dafin, ii scot oasele.Separat calesc o ceapa mica in ulei,adaug pasta de tomate indoita cu apa, sare,piper, foaie de dafin,cand da in clocot pun pestele,il mai las pana scade sosul un pic si gata.
Zilele astea am mai facut ciuperci umplute cu usturoi,ciorba de legume, varza calita si niste cornuri cu sare:
[img]

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2010/post-689-12924496696142.jpg


#37 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 16 December 2010 - 12:41 AM

nu am facut niciodata pestele asa, am sa incerc sapt viitoare.

Faine cornuri. Le-ai facut cu aluat simplu de paine?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#38 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 22 March 2011 - 10:38 AM

Revigoram subiectul?

Aura, cornurile sunt reteta Laurei Laurentiu:
300 ml apa
500 gr faina
4 lg cu ulei
1 lg cu zahar(eu am pus 1/2 lingura)
1 lingurita sare
25 grame drojdie

Eu nu tin tot postul Pastelui, nu pot, doar miercurea si vinerea plus ca mai gatesc mancaruri fara carne!
Ieri am facut ciorba de fasole, pilaf cu dovlecei si salata de ardei copti!

#39 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 22 March 2011 - 01:17 PM

revigoram, sigur, mai ales ca incep sa raman fara idei :)

aseara am facut pizza bianca, cu cartofi de pe site-ul Laurei A.
pentru azi am ciorbita de conopida a mayei si mancare de fasole (o fac cu chili).


si am mai facut si niste cosulete cu zacusca, ceapa si ciuperci.
Imagine atasata: monthly_03_2011/post-341-1300820034789.jpg
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#40 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 23 March 2011 - 05:27 PM

Eu am facut o supa de rosii,taaare buna.Nu mi-o laud,dar stiti ca eu ador supele mai cremoase,si îmi plac din orice leguma sau amestec de legume + fructe,dar asta de rosii îmi aduce aminte de copilarie,de perioada de gradi :pupic:

Banuiesc ca fiecare stie sa faca o supa de rosii.Eu o fac de fieare data cam la fel.
Daca sînteti în pana de idei,poate va e de folos reteta mea.

-rosii prospete
-dar si bulion(ca na nu e sezon de rosii,si nu-s chiar super gustoase)
-ceva apa
-o ceapa rosie mare
-2 foi de dafin proaspete
-3-4 fire patrunjel verde
-2 fire cimbru proaspat
-chiar si 2 fire de busuioc
-o bucata mica de telina
-1/2 ardei rosu
-sare,piper
-1-2 linguri ulei de care va place
-olecuta de zahar(fac.) -eu pun,ca îmi place tenta dulceaga la supa de rosii
(la rosiile de sezon,din gradina lu' mama,nu pun zahar,ca alea-s dulci destul)
-paste maruntele sau o mînuta de orez

Curat si toc ceapa grob,apoi o calesc scurt în ceva ulei.
Scot "mucul" verde de la rosii,le spal si tai grob în bucati,le macin cu mixerul vertical si le adaug la ceapa calita.
Adaug o cana de bulion facut de mine,din rosiile alea frumoase din gradima mamii si olecuta de apa,asa ca sa potriveasca consistenta.
Sa nu fie subtire,dar nici groasa/densa ca o supa crema.
Adaug verdeata,bucata de ardei si telina.Suna ciudat combinatia de verdeturi,dar eu ador aroma.
În timp ce fierbe,o potrivesc de sare,piper si un strop de zahar.Facuta cu rosii de sezon,din alea faine coapte si saftoase,nu e nevoie de zahar.
Cînd consider ca a fiert destul,asta e atunci cînd miroase bine,cînd toate aromele se ridica în nari =)) ,îndepartez foile de dafin,telina,ardeiul si cimbrul si apoi mai macin odata totul,pîna obtin o supa usoara,nu densa dar nici apatoasa.Mai potrivesc de sare,piper daca e nevoie.
(Cine doreste,poate lasa telina,ardeiul si cimbrul în supa la macinat.Iese foarte buna si aromata si asa,dar acopera din gustul de rosii.Foile de dafin nu se macina.Ar fi prea intensiva aroma lor.)

Pastele maruntele/teitei fini se pot adauga direct în oala,se opreste focul,se acopera cu capac si se lasa 15-20 minute,si ele se înmoaie.
Daca alegeti varianta cu o mîna de orez,îl fierbeti separat în apa si îl adaugati la sfîrsit în supa.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi