Forum Culinar: Primul meu tort - Forum Culinar

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primul meu tort Din ciclul..Asa nu...Asa daaaa!!!

#1 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 19 November 2010 - 03:51 PM

Buna fetelor si bine ne-am regasit! Va invit pe toate sa postati primul vostru tort creat ,asa ca sa ne mai amuzam un pic pentru ca sunt sigura ca avem cu ce.Daca mai aveti vreo poza salvata pe undeva prin calculator asa...timid...(ca parca nu ne induram sa o aruncam la recicle ben :scratch: si ne mai uitam asa cu nostalgie si cu drag la primul nostru tortulet (ca asa zice si cioara ca al ei pui e mai frumos) si sa mai radem si noi un pic sa ne descretim fruntile.Totodata,asa de dregere a busuiocului si sa mai vada si poporul cat de mult am evoluat,hai sa postam si cel mai recent tort creat ca sa ne umflam in pene precm un paun.Gata cu vorba si hai sa va arat mutantul meu.E rupt din filmele horror parca ,habar nu aveam ce e aia tortareala pe atunci dar nu e de mult,daca priviti atente data e chiar anul trecut prin mai.Am facut poza asa din inertie ca mi-a fost mila de el sa se piarda asa in neant ;) Va pun si o poza cu cel mai recent cel cu paunul ca sa ma laud si eu,na ! :DVa pup fetelor si sa nu radeti prea tare ca se aude pana aici!/b] [b]P.S. Semnatura ii mai lipsea creaturii ca in rest avea de toate!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-404-129017460046.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-404-129017464097.jpg

Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#2 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 19 November 2010 - 04:28 PM

Deci DAAAAAAAA ...evolutia e fantastica!!!! ;)
In numai 1an si jumatate ai evoluat...cum se zice in poveste, cati altii in 10!!!!

Dar ia pune mataluta si primul tort imbracat in pasta de zahar!!! :scratch:...ca din astea invelite in frisca sau cioco orice gospodina face in casa ei...
ca asa ne putem da mai bine seama cat de mult si bine ti s-a imbunatatit stilul!!! ;) :D


#3 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 19 November 2010 - 04:38 PM

Asa , si daca tot a venit timpul spovedaniilor in ale torturilor ...
Imagine postata
Asta e primul tort ornat , este reteta de la eszterhazy torta , postat de hikenhanna :scratch: , facut pentru ai casei ... Are trandafiri , si normali , (au si putzulica ;) ) si stilizati ... aia mi-au iesit intodeauna mai bine , vedeti ? ;)

Apoi a urmat acesta , facut mai mult impinsa de la spate , pentru o colega a sotului , care voia neaparat tort facut de mine ... gustase destul din monstrele duse de sotul meu la servici ...
Imagine postata

Fundita din pasta de zahar , glazurat in glazura oglinda a Adrianei ... :D
Facute anul trecut in decembrie .

Primul tort in pasta de zahar , facut pentru ziua Antoniei de 5 ani , in ianuarie anul asta ...
Imagine postata


Si ultimul ... nu e cine stie ce ... dar pentru mine inseamna un pas urias ...
Imagine postata
mama de fete cucuiete Imagine postata

#4 Useril este offline   cristinel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Locationarges

Postat 19 November 2010 - 05:19 PM

Ma bag si eu cu primul tort imbracat in pdz, "palaria soacrei mele" din 8 aprilie 2010:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-758-129017974424.jpg



si ultimul , de duminica trecuta:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-758-12901798909.jpg

#5 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 19 November 2010 - 05:24 PM

Bravo Cristinel :scratch: ...dar fii atenta la ..."putzica" :D...in viitor inveleste-o..sa nu raceasca!!!! ;)

#6 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 19 November 2010 - 05:26 PM

Doriana o evolutie frumoasa!!! brava :scratch:

#7 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 19 November 2010 - 06:47 PM

Pazea, ca vin! Inainte de asta, trimiteti copiii la culcare, sa nu ramana micutii traumatizati...

Acesta e primul meu tort, Dobos tort, cu glazura de cioco (sper sa nu intre Adriana pe topicul asta), trandafiri din sugus si fluturasi si puisor (e acolo, unu' mic) din pasta de lapte praf. Nu va spun cat de minunati mi se pareau la ora aceea trandafirii mei din sugus, eram superincantata si taaare mandra de mine. Mai rau a fost cand am manjit trandafirul si frunza cu cioco, imi tremura mana foarte tare... si aveam si asistenta... ce mai, galerie in toata regula, doar prima oara facea si mami un tort. E facut in martie 2009. Acum imi vine sa rad si rosesc pt ca il postez, dar... sa nu uit de unde am plecat.

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-598-129018401308.jpg

Iar acesta este ultimul de ocazie, anul acesta, in august, de ziua lui Dani.

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-598-129018354418.jpg

Voi, fetelor, ati inceput deja cu un nivel ridicat al calitatii, eu... mai primitiv.

Edit: primul tort a fost in martie 2009, nu 2008 cum am scris initial.

Aceasta postare a fost editata de Luminis: 19 November 2010 - 11:06 PM


#8 Useril este offline   simonicka 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-November 10
  • LocationIasi

Postat 19 November 2010 - 07:18 PM

Ooo Gabita, Luminita dati-mi voie sa va tzuc pe ambii obrajori! Senzationala evolutiune dragelor! Inseamna ca mai am o sansa ca, macar in restantele din vara, sa ma prezint si eu cu o frumusata de tortulet.
Doriana si Cristinica si pe voi va tuc da numai pe un obrajor. Pai ce tort de incepareata e asta!!! Nu tu pasta crapata, cromatica frumoasa... nici macar tort din ala superaglomerat precum fata unei tinere de la pension ce a descoperit pentru prima data fardurile si trusele cosmeticele. Sincere felicitari! Desi ati plecat ceva mai de sus ati crescut frumos si repede!
Dora draga, acum mai astept un semn din partea ta ca ai calcat vreodata pe pamant si nu ai pasit direct pe ape... eu inca mai cred ca ai picat direct din Ceruri pentru ai salva pe italieni de mediocritate si a le reaminti pentru ce au fost considerati printre cei mai mari maiesti cofetari
In vizita la muzeul culinar

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 November 2010 - 07:33 PM

Vezi postareaLuminis, la 19 November 2010 - 06:47 PM, a spus:

(sper sa nu intre Adriana pe topicul asta)

Ba sa intre si sa intelegem impreuna de ce n-a functionat :floare:
Din putinul pe care il vad in poza ai atins-o dupa ce ai imbracat tortul cu ea, asa-i?

Vezi postareaDoriana, la 19 November 2010 - 04:38 PM, a spus:

glazurat in glazura oglinda a Adrianei ... :floare:

Oglinda este, dar are niste imperfectiuni, n-ai strecurat-o inainte de a o varsa pe tort? Si probabil nici tortul dedesubt nu era perfect neted, asa-i?

#10 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 19 November 2010 - 07:40 PM

Vezi postareaAdriana, la 19 November 2010 - 07:33 PM, a spus:


Ba sa intre si sa intelegem impreuna de ce n-a functionat :floare:
Din putinul pe care il vad in poza ai atins-o dupa ce ai imbracat tortul cu ea, asa-i?


Of! Adriana, ce mai faci? Ce vant te-aduce pe-aici? Am intins-o si am para intins-o dupa ce am pus-o pe trot, era prea rece, n-am strecurat-o, vai mama ei, am manjit toate florile cu ea, si masa.... Dar am si un tort cu oglinda mai oglinda ca oglinda, cu reteta respectata cu sfintenie, uite-l:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-598-129018827737.jpg

Deci, oglinda Adrianei e Oglinda! Saru'mana de reteta si scuzati incepatorii!


#11 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 19 November 2010 - 08:18 PM

Cred ca notiunea de URIT pentru voi are o conotatie aparte... Nu cred ca intelegeti pe deplin notiunea... :floare:
Primul meu tort l-am facut acu vre-o 12-14 ani, e facut cu aparat normal,foto normala in album ( oare se pot scana ) e ... chiar bun !
Ei ... si dupa ce am inceput sa fac si eu ochi, sa invat de pe-aci, de pe-acolo, sa am ceva experienta, am avut in vara o comanda ! Unele dintre voi il stiu deja ! Iata-l! :floare:
URITENIA PAMINTULUI ! ASTA INSEAMNA URIIIIIIIIIIIIIT! :floare: cosmarrrrrrrr!
Am junghiuri la inima si acum cind imi aduc aminte si-l vad!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-129019059921.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-366-129019060644.jpg


#12 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 November 2010 - 08:27 PM

:floare: Vrabiuto esti totala !!!
Acum eu nu vreau sa zic ca-i frumusel,da nici cum l-ai descris tu nu-i .
Si e 3d...asa ca.... :floare:

#13 Useril este offline   Oana-Cristina 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationSuceava

Postat 19 November 2010 - 08:57 PM

Vin si eu,vin si eu :floare: .Pana acum 2 ani cand eram in concediu de maternitate nu am facut nici un tort ,nici macar un blat.Mama era responsabila cu facutul eu doar cu ornatul cu frisca si fructe sau bomboane.Cand v-am descoperit mi-a placut atat de mult si cum fiica mea facea 3 anisori am vrut sa-i fac un tort pentru gradinita.Stiu ca mi-am comandat culori prin curier ca nu mai aveam timpul necesar sa vina prin posta si vroiam neaparat sa fac albinute si nu aveam negru.Am avut mari emotii si l-am aratat tuturor de bucurie ca mi-a iesit.Era cel mai frumos atunci si cred ca si acum ca e primul,asa ca dragostea, prima nu se uita niciodata.Imagine atasata: monthly_11_2010/post-370-129019279672.jpgSi ultimul.Imagine atasata: monthly_11_2010/post-370-129019285743.jpg

#14 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 November 2010 - 09:13 PM

hei , se rade bine aici? boooon , vin si eu cu hidosenia mea , facuta prin iarna lui 2008. deci , paaaazeeeaaaa !!!!!

Imagine postata

si printre ultimile torturi

Imagine postata

de astea eram tare mandra :floare:

Imagine postata
vedeti , beam si ceai verde ... :floare:

acum...

Imagine postata

#15 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 19 November 2010 - 09:27 PM

Vezi postareadani_ela, la 19 November 2010 - 09:13 PM, a spus:

hei , se rade bine aici? boooon , vin si eu cu hidosenia mea , facuta prin iarna lui 2008. deci , paaaazeeeaaaa !!!!!




Iubita........mai ai pina ma "ajungi" ! Nu doresc la nimeni sa-i iasa vreodata o asa pocitanie ! Cred ca este tortul cel mai urit,oribil,ingrozitor posibil ! Sper ca nimeni sa nu ma "ajunga "!Pina si hidoseniile care se fac de Holowen sunt .......frumoase!
Da sa stiti ca in privinta gustului..........era SUPER! O spun cu aceeasi responsabilitate cu care afirm ca tortul era URIIIIITTTT!

#16 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 19 November 2010 - 09:27 PM

sunteti mortale :floare:

eu nush pe unde am primul meu tort,dar' musai sa-l caut sa vi-l arat :floare: .oricum,arata cu muult,mult ,muuuuult sub torturile voastre.

Dora,tu ce stai si chicotesti pe mergine?arata-ne si noua primul tau tort,ala de cand aveai 6 ani si o ajutai pe mami in bucatarie :floare:

#17 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 19 November 2010 - 09:45 PM

Vezi postareaAdriana, la 19 November 2010 - 07:33 PM, a spus:


Vezi postareaDoriana, la 19 November 2010 - 04:38 PM, a spus:

glazurat in glazura oglinda a Adrianei ... :floare:

Oglinda este, dar are niste imperfectiuni, n-ai strecurat-o inainte de a o varsa pe tort? Si probabil nici tortul dedesubt nu era perfect neted, asa-i?


Adriana , :floare: :floare: :floare: , n-am cuvinte sa-ti multumesc pentru glazura asta , e cea mai ''tare'' glazura pe care eu am incercat-o ... se intareste suficient de bine , se poate taia , luceste ... doar ca la asta era prima data ... :floare: Nu spun ca e cel mai urat , da` nici reusit nu a fost ...
Asta a fost al doilea , deja se vede o imbunatatire ,
Imagine postata


apoi urmeaza multe altele , care au iesit asa cum trebuia : :floare:
Imagine postata

Vrabiuta , esti totala :P , imi aduc aminte cat te-ai stresat cu tortul ala . :P
mama de fete cucuiete Imagine postata

#18 Useril este offline   cristinel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Locationarges

Postat 19 November 2010 - 09:52 PM

Parerea mea... sa nu mai zicem de rau de primele noastre creatii :floare: . Aduceti-va aminte cat de mandre ati fost la momentul acela. Cineva sigur a apreciat si asta v-a determinat sa continuati si sa progresati. De zambit insa o fac si eu ca doar nu ma vede nimeni. :floare:

#19 Useril este offline   daniela82 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 12-November 10

Postat 19 November 2010 - 10:12 PM

Sa vin si eu cu "minunatia" mea de tort, o gagica :floare:.L-am facut in 2008 de 8 martie si l-am dus la servici pt. baieti. Important e ca lor le-a placut, ca s-au batut pentru bucatile "bune" :floare: .
Asta e sperietoarea:
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-765-129019696729.jpg

Apoi primul tort imbracat in pdz tot in 2008 pt baietelul meu, cand a implinit 1 an:
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-765-129019704331.jpg

Apoi prima tentativa de tort etajat, a iesit cu burta :floare:
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-765-129019709221.jpg

Am mai progresat putin si a doua oara a iesit ceva mai bine:
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-765-129019714699.jpg

MAi am pe undeva unul care e de tot rasul, cand ajung acasa o sa il caut sa il vedeti si voi, desi nu l-a vazut nimeni in afara de cei care au papat din el. :floare:

#20 Useril este offline   nelly_th2001 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationadoptata de ardeleni

Postat 19 November 2010 - 10:36 PM

gabreniafelicitari pentru topicul deschis :floare: ,imi pare bine ca ne putem vedea evolotia ,acum dand timpul inapoi ,felicitari tuturor :floare:
asa cum toti mititeii se fac mari, asa si noi am crescut una cu alta ,una langa alta ,sau una cu ideile de la alta, aici cat si dincolo
acum vreau sa va arat si eu cat de "mare" am crescut si o sa incep cu tortul facut pentru ziua mea de nastere ,topicul il descoperisem inainte de Craciun si eu deja visam ca pana la ziua mea sa pot face ceea ce vedeam atunci pe site; binenteles ca nu a fost asa, dar eu eram bucuroasa cu fiecare petala adaugata trandafirului ,cu fiecare frunzulita,cu fiecare carliontz scos de pe tubul pixului :floare: , facusem si praful de zina a floarei de colt ,stiam ca nu trebuie pus pe o culoare inchisa daca praful era deschis la culoare dar eu nu am ascultat ,tot timpul ziceam dar macar sa incerc sa vad eu cu ochii mei si am dat cu praf pe toate ornamentele :P ,dar per total am fost multumita de el avusesem curaj sa il fac si cu etaj :P Imagine atasata: monthly_11_2010/post-424-129019803249.jpg
aaaaa am uitat sa precizez si sa-i multumesc Adrianei pt glazura :floare:
apoi am crescut si am facut tortul asa:Imagine atasata: monthly_11_2010/post-424-129019826266.jpg


la categoria pasta de zahar primul tort a fost zic eu destul de greu fiind format din cifre iar eu nici nu intinsesem in viata mea pasta pe un tort rotund sau patrat dapai dupa cifre ;am si la asta o inteaga poveste cu plansete ,cu urlete ,a fost prima data cand am trimis baiatul singur la cumparaturi sa imi mai cumpere zahar ca nu mi-a ajuns pasta si a trebuit sa mai fac ,pasta nu se intindea se rupea ,in fine am dres-o cu lingura :P ....da ,da cu lingura rupeam o bucatica mica de pasta o intindeam cu sucitorul o luat si o puneam pe tort ,cand veneam cu urmatoarea atingeam lingura de margarina cat sa fie un pic unsa si lipeam, intindeam mai o cascada de lacrimi ,si tot asa pana a fost gata
sclpiciul de pe marginea tortului a fost totusi indepartat ,doar poza a fost facuta la rapid ca uracau clientii scarile :floare:
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-424-129019872499.jpg
si ultimul tort ce-i drept nu e pasta ,e ciocolata plasticata, a fost pentru feciorasul meu :floare:
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-424-129019890999.jpg
in speranta ca v-am dat de citit si subiect de amuzat va urez noapte buna si ne mai "vedem"
nelly_th2001

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi