Forum Culinar: Primul meu tort - Forum Culinar

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primul meu tort Din ciclul..Asa nu...Asa daaaa!!!

#21 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 19 November 2010 - 10:54 PM

uau fetelor ce aglomeratie pe aici!Va pup pe toate si multumesc ca ati dat curs invitatiei mele! :floare: vrabiuto crede-ma ca am ras cu lacrimi de ceea ce ai scris si tortul e bestial!!!nu ti-l stiam e dur tare dar si felul cum comentezi la adresa lui e tare de tot!Doramultam de aprecieri dar stai nu te pripi ca iti arat si primul meu tort acoperit cu pasta de zahar,nu ma sustrag :floare: :floare: trebuie doar sa-i prind coada prin calculator.hai arata-ne si noua primul tau tort!Hai galeria:Dora! Dora!lumi evolutia e de nota 20!felicitari! Tom si jerry e fain tare.ti-am mai spus!Oana Cristina ai inceput cu dreptul,bravo!Doriana si eu tor glazurica Adrianei folosesc si mi se pare cea mai tare!Drept e ca nici mie nu mi-a iesit chiar din prima dar nu m-am lasat pana ce nu a iesit "oglinda" breee!
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#22 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 19 November 2010 - 11:00 PM

Deci nu ma mai joc cu voi. Stati sa vedeti ceva amuzant :floare:
Primul meu tort nu mai stiu cand l-am facut. Pe la 18 ani cred. Insa primul meu tort in pasta de zahar au fost de fapt 2 de Valentines acu 3 ani, minten 4 in 2007:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129019995208.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129019996903.jpg

Unul dintre ele l-am facut cadou unei verisoare pe nume Valentina, care a fost foarte incantata de el :floare:

Daca radeti de primii mei trandafiri va sparg:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020002122.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020003301.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020004714.jpg

de care la vremea respectiva am fost destul de nemultumita dar oarecum mandra ca m-am apucat :floare:

Si primul meu tort dreptunghiular si etajat pe deasupra imbracat in PDZ in mai 2007:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020014679.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020016054.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020017598.jpg

Dupa cum vedeti colturile au fost mascate de prosoape :floare: caci era o piscina :floare:

Inca mai am un of glazura oglinda a Adrianei pe care daca nu mi-a iesit de 2 ori nu am avut curajul sa o incerc dar e pe lista dorintelor.

Iar ultimul tort il stiti deja, asta e:
(de saptamana trecuta de la un botez)

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020034113.jpg
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#23 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 19 November 2010 - 11:15 PM

Vezi postareagloxinia, la 19 November 2010 - 11:00 PM, a spus:

Deci nu ma mai joc cu voi. Stati sa vedeti ceva amuzant :D
Primul meu tort nu mai stiu cand l-am facut. Pe la 18 ani cred. Insa primul meu tort in pasta de zahar au fost de fapt 2 de Valentines acu 3 ani, minten 4 in 2007:
Unul dintre ele l-am facut cadou unei verisoare pe nume Valentina, care a fost foarte incantata de el :D
Daca radeti de primii mei trandafiri va sparg:
de care la vremea respectiva am fost destul de nemultumita dar oarecum mandra ca m-am apucat :D
Si primul meu tort dreptunghiular si etajat pe deasupra imbracat in PDZ in mai 2007:
Dupa cum vedeti colturile au fost mascate de prosoape :lol: caci era o piscina :D
Inca mai am un of glazura oglinda a Adrianei pe care daca nu mi-a iesit de 2 ori nu am avut curajul sa o incerc dar e pe lista dorintelor.

Iar ultimul tort il stiti deja, asta e:
(de saptamana trecuta de la un botez)


Ce metoda originala de a intinde pasta la primul tort; sa nu mai vorbesc de ala dreptunghiular... Primele doua flori sunt tot trandafiri? Wow! Impresionant! =)) Sa mor daca am inteles ca alea erau prosoape si inca n-am priceput ca cauta bastonu' la piscina... :scratch:
:pupic:


#24 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 19 November 2010 - 11:25 PM

Gaby, Ortansa stati domne' o tara...sa-mi trag sufletul de atata chicoteli!!!! :scratch:
Nu ma sustrag nicidecum...numai ca trebuie sa caut tortanele de inceput...aveti putintica rabdare!!! :pupic:


#25 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 19 November 2010 - 11:28 PM

Vezi postareaLuminis, la 19 November 2010 - 11:15 PM, a spus:

Ce metoda originala de a intinde pasta la primul tort; sa nu mai vorbesc de ala dreptunghiular... Primele doua flori sunt tot trandafiri? Wow! Impresionant! Sa mor daca am inteles ca alea erau prosoape si inca n-am priceput ca cauta bastonu' la piscina... :
:lol:



Ei, v-am zis ca o sa radeti de numa. :( Acum ca tot m-am facut de kko, tre sa dau si lamuriri. :D Eu care nu stiu sa inot, m-am gandit ca la un concurs de inot tre sa fie si acel tub de il tii in gura sa respiri de sub apa, nu? :scratch: Deci nu e baston :D Dar nu stiu ce e :D
Si DA, ce mai trandafiri cat despre metoda de intins, atat m-a dus capul atunci Si au trecut minten 4 ani :D



A, era sa uit: cand am facut piscina cred ca am inebunit-o pe Adriana cu intrebarile. Precis mai are cosmaruri si acum :D
Adriana :pupic: =))
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#26 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 November 2010 - 11:38 PM

Vezi postareaLuminis, la 19 November 2010 - 07:40 PM, a spus:

Of! Adriana, ce mai faci? Ce vant te-aduce pe-aici? Am intins-o si am para intins-o dupa ce am pus-o pe trot, era prea rece, n-am strecurat-o, vai mama ei, am manjit toate florile cu ea, si masa.... Dar am si un tort cu oglinda mai oglinda ca oglinda, cu reteta respectata cu sfintenie, uite-l:

bine, bine
ce vint pe topic? pai ma uit cam peste tot, unde e cazul intervin
vezi ca a iesit pina la urma? cind zic eu sa ma ascultati doar nu zic degeaba

Vezi postareaOana-Cristina, la 19 November 2010 - 08:57 PM, a spus:

Vin si eu,vin si eu :scratch: .Pana acum 2 ani cand eram in concediu de maternitate nu am facut nici un tort ,nici macar un blat.Mama era responsabila cu facutul eu doar cu ornatul cu frisca si fructe sau bomboane.Cand v-am descoperit mi-a placut atat de mult si cum fiica mea facea 3 anisori am vrut sa-i fac un tort pentru gradinita.Stiu ca mi-am comandat culori prin curier ca nu mai aveam timpul necesar sa vina prin posta si vroiam neaparat sa fac albinute si nu aveam negru.Am avut mari emotii si l-am aratat tuturor de bucurie ca mi-a iesit.Era cel mai frumos atunci si cred ca si acum ca e primul,asa ca dragostea, prima nu se uita niciodata.

Amindoua sunt frumoase, dar primul e superb pentru personajul din spatele tortului :D

Vezi postareaDoriana, la 19 November 2010 - 09:45 PM, a spus:

Adriana , :D =)) :pupic: , n-am cuvinte sa-ti multumesc pentru glazura asta , e cea mai ''tare'' glazura pe care eu am incercat-o ... se intareste suficient de bine , se poate taia , luceste ... doar ca la asta era prima data ... :D Nu spun ca e cel mai urat , da` nici reusit nu a fost ...
Asta a fost al doilea , deja se vede o imbunatatire

Perfectiune as zice :D

Vezi postareanelly_th2001, la 19 November 2010 - 10:36 PM, a spus:

aaaaa am uitat sa precizez si sa-i multumesc Adrianei pt glazura :lol:

Cea mai mare bucurie a mea dupa ce am tradus, facut si v-am aratat glazura asta este faptul ca voi o apreciati :D

Vezi postareagabrenia, la 19 November 2010 - 10:54 PM, a spus:

si eu tor glazurica Adrianei folosesc si mi se pare cea mai tare!Drept e ca nici mie nu mi-a iesit chiar din prima dar nu m-am lasat pana ce nu a iesit "oglinda" breee![/left]

bine ca a iesit pin'la urma

Vezi postareagloxinia, la 19 November 2010 - 11:00 PM, a spus:

Inca mai am un of glazura oglinda a Adrianei pe care daca nu mi-a iesit de 2 ori nu am avut curajul sa o incerc dar e pe lista dorintelor.

Daca a iesit tuturor nu poate sa nu-ti iasa, tre sa perseverezi.

#27 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 November 2010 - 11:40 PM

Vezi postareagloxinia, la 19 November 2010 - 11:28 PM, a spus:

A, era sa uit: cand am facut piscina cred ca am inebunit-o pe Adriana cu intrebarile. Precis mai are cosmaruri si acum :lol:
Adriana :scratch: :pupic:

Ba bine ca nu, am uitat tot =))
acu n-am pace pina ce n-o sa-ti iasa glazura :D

#28 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 19 November 2010 - 11:45 PM

Vezi postareaAdriana, la 19 November 2010 - 11:40 PM, a spus:

Ba bine ca nu, am uitat tot :pupic:
acu n-am pace pina ce n-o sa-ti iasa glazura :lol:


Promit ca o sa incerc :scratch:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#29 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 19 November 2010 - 11:49 PM

O my God, sunteti mortale, stiu ca nu e frumos sa razi de baiu altuia da nu mai pot - promit!!! :pupic: :lol: =))

Vrabiuta draga ma distrezi teribil cat de afectata esti tu inca de un tort care e demult istorie si pentru tine si pentru client. Lasa ca macar acum ai cu ce "te lauda" la ASA NU :D Oricum eu te apreciez ca ai vut tarie sa il dai la client :D

Oti ma sparg, nu mai pot, comentul lui Lumi m-a facut sa izbucnesc, sper sa nu trezesc copii ca al meu se uita la mine ca la ... :scratch: nu intelge ce rad atata :D :D :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#30 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 19 November 2010 - 11:51 PM

Asa, Ramo rasuceste cutitul in rana. Si tu nici macar nu ai cu ce sa te lauzi pe aici. Si acum tin minte primul tau tort care era SUPERB pe langa ale mele care tortaleam deja de vreun an :pupic: Treci cu el incoa sa se vada cata nedreptate e in lume :scratch:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#31 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 19 November 2010 - 11:54 PM

Vezi postareaRamo, la 19 November 2010 - 11:49 PM, a spus:

O my God, sunteti mortale, stiu ca nu e frumos sa razi de baiu altuia da nu mai pot - promit!!! :lol: =)) :D

Vrabiuta draga ma distrezi teribil cat de afectata esti tu inca de un tort care e demult istorie si pentru tine si pentru client. Lasa ca macar acum ai cu ce "te lauda" la ASA NU :( Oricum eu te apreciez ca ai vut tarie sa il dai la client :D

Oti ma sparg, nu mai pot, comentul lui Lumi m-a facut sa izbucnesc, sper sa nu trezesc copii ca al meu se uita la mine ca la ... :scratch: nu intelge ce rad atata :D :D :D


Deci n-o mai scalda si lasa rasul pe mai incolo!!! si baga tortanele la interval, da? :pupic:

#32 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 19 November 2010 - 11:54 PM

:scratch: tre sa recunosc ca nu e chiar urat primul meu tort si asta pentru ca numai eu stiu ce trebuia sa iasa, acuma il caut si vin iute.
Oti, ca sa scot cutitul din rana ... care is trandafirii :pupic:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#33 Useril este offline   cec 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 571
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 November 2010 - 11:58 PM

N-am mai ajuns de ceva timp pe la torturi, dar uite ca de aici nu pot lipsi
Inainte de toate va arat cum arata primul meu tort cam prin 2005 cu mult inainte de a va cunoaste
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-91-129020418687.jpg

tortul cu primii mei trandafiri din ciocolata plastica (cam prin martie 2009)
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-91-129020361776.jpg

primul imbracat in glazura (Adriana :scratch: :pupic: )(aprilie 2009)
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-91-129020365429.jpg

primul in pasta de zahar (tot aprilie 2009)
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-91-129020367998.jpg

si ultimul (ca deja cred ca va plictisesc cu prea multe)(oct 2010)
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-91-129020385058.jpg

ps de cum v-am descoperit nimic nu am vrut sa imi scape, pe toate vroiam sa le incerc si uite asa unu a fost primul la..., altul primul la... si asa s-au strans mai multe la care le pot zice:'primul...'
mami de fetite si baietei (2+2)

Secretul fericirii este, nu sa faci ce-ti place, ci sa inveti sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci.

Timpul tău este viaţa ta, de aceea cel mai mare dar pe care îl poti face cuiva este timpul tău

http://detoatepentru...y.blogspot.com/

#34 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 20 November 2010 - 12:03 AM

Ioi , Doamne , de mult n-am ras asa bine . Bine , nu rad de baiu` nimanui , ca am si io baiurile mele , da` rad de cum stiti sa gasiti explicatii .
mama de fete cucuiete Imagine postata

#35 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 November 2010 - 12:07 AM

Mie mi se pare mult mai frumos topicul asta decit altele in care se etaleaza doar torturi "reusite/perfecte" pentru ca bucuria si satisfactia cea mai mare este ca de-a lungul anilor am invatat una de la alta si v-ati perfectionat, eu stau in bancuta mea doar si ma uit la voi ca n-am asa de multe torturi la activ. Dar sunt foarte mindra ca retetele puse de mine acum multi ani, acum sunt folosite de catre foarte multe dintre voi :scratch:

#36 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 20 November 2010 - 12:13 AM

Adriana sa ne traiesti intr-u multi ani fericiti ca tare bine ne-ai facut impartasindu-ne glazura ta oglinda!!! :pupic::scratch:
Eu tot caut de vreo ora primul meu tort...ca mi-l aduc aminte frate cum era...si nu-l gasesc... :lol:
Cred c-o sa apar cu urmatorul...


#37 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 20 November 2010 - 12:16 AM

Ok, sa incepem, intai si intai sa incep cu explicatiile. Tortul nu e chiar asa reusit pe cum pare :pupic: (Doamne ce modesta sunt!!!) Trebuia sa fie 2 inimi asa cum se vad doar ca pasta trebuia sa fie intinsa perfect si sa aiba doar trandafirii naturali. Eu facand prima data pasta de zahar si uimita de cum rezista ea cand eu o subtiam asa pe la vreo 4-5 dimineata (nu uit in veci, cred ca am stat minim 3 ore numa sa-l ornez si trandafirii i-am pus a doua zi ca eram obosita :scratch: )normal ca biata pasta nu a rezista si pe alocuri s-a rupt in mainile mele si ce era sa fac cu ea?? Am lasat-o pe tort sa cada asa cum vrea ea si uite asa s-au "nascut" acele creturi de care toata lumea a fost uimita cum am reusit sa le fac :lol: Logic ca am zis ca asa am vrut eu ...

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129020488783.jpg


OTIIII
, deci chestiile alea roze din mijlocul tortului, care ascund defapt niste gauri in pasta reprezinta niste TRANDAFIRI din unt si sunt draguti, da? Tre" sa recunosti ca asa trandafiri nu ai mai vazut si nici nu o sa vezi la nimeni. Cand ma gandesc ce mandra eram eu de trandafirii aia. Dupa ce am terminat cu tortu asta primul pas pe care l-am facut a fost sa-mi comanda cuiul si foarfeca special apentru transfer a trandafirilor. Rezultatul: foarfeca e inca impachetata, iar cuiul sta nestingherit si se odihneste =))

Ultimul meu tort, defapt ultimul pe care l-am predat duminica, ca mai am unul in frigider pe care la dimineata il fotografiez ca ii mai lipsesc niste floricele si sincer nu mai sunt in stare de ele acum :D

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129020490918.jpg
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#38 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 20 November 2010 - 12:18 AM

Vezi postareaAdriana, la 20 November 2010 - 12:07 AM, a spus:

Mie mi se pare mult mai frumos topicul asta decit altele in care se etaleaza doar torturi "reusite/perfecte" pentru ca bucuria si satisfactia cea mai mare este ca de-a lungul anilor am invatat una de la alta si v-ati perfectionat, eu stau in bancuta mea doar si ma uit la voi ca n-am asa de multe torturi la activ. Dar sunt foarte mindra ca retetele puse de mine acum multi ani, acum sunt folosite de catre foarte multe dintre voi :pupic:


Chiar vroiam sa zic si eu ca la celalalt topic nu cred ca mai intra nimeni :lol:
Multumesc si eu Adriana pentru retete si incurajari!!! :scratch:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#39 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 20 November 2010 - 12:25 AM

Vezi postareavrabiuta, la 19 November 2010 - 08:18 PM, a spus:

URITENIA PAMINTULUI ! ASTA INSEAMNA URIIIIIIIIIIIIIT! :lol: cosmarrrrrrrr!
Am junghiuri la inima si acum cind imi aduc aminte si-l vad!


oi fi avand tu junghiuri, dar eu m-am amuzat iar. mi-amintesc ce suparata ai fost! :scratch:


Vezi postareagloxinia, la 19 November 2010 - 11:28 PM, a spus:

Deci nu e baston =))


Bine, Oti, cum zici tu! :pupic:

Nu va mai tot laudati atata! Aveti noroc ca eu nu pastrez nicio poza, dupa ce postez sterg tot.
Problema-i ca eu la ornat n-am progresat deloc, ba...din contra as zice.

#40 Useril este offline   cec 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 571
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 November 2010 - 12:28 AM

Vezi postareaAdriana, la 20 November 2010 - 12:07 AM, a spus:

Mie mi se pare mult mai frumos topicul asta decit altele in care se etaleaza doar torturi "reusite/perfecte" pentru ca bucuria si satisfactia cea mai mare este ca de-a lungul anilor am invatat una de la alta si v-ati perfectionat, eu stau in bancuta mea doar si ma uit la voi ca n-am asa de multe torturi la activ. Dar sunt foarte mindra ca retetele puse de mine acum multi ani, acum sunt folosite de catre foarte multe dintre voi :scratch:

Vreau sa ma numar si eu printre cei care iti aduc mii de multumiri pt aceste retete fffff utile si necesare pt a creea 'frumosul'
mami de fetite si baietei (2+2)

Secretul fericirii este, nu sa faci ce-ti place, ci sa inveti sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci.

Timpul tău este viaţa ta, de aceea cel mai mare dar pe care îl poti face cuiva este timpul tău

http://detoatepentru...y.blogspot.com/

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi