Forum Culinar: Primul meu tort - Forum Culinar

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primul meu tort Din ciclul..Asa nu...Asa daaaa!!!

#41 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 20 November 2010 - 12:30 AM

Ei, da hai sa va mai arat ceva daca tot suntem la ora dezvaluirilor, ca cine stie saptamana viitoare cum vom sta cu vremea:

Tortul de ziua sotzului, decembrie 2007:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020575824.jpg

Si un tort de majorat, mai 2010:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-20-129020578236.jpg

Gata, astept cu interes sa mai postati si voi. Adriana eu am sa iti fiu recunoscatoare ever pentru reteta pastei de zahar :scratch:
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#42 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 20 November 2010 - 12:37 AM

Tin minte cand am facut primul tort 3D, al doilea tort din viata mea dupa minunea aia cu sugus, era anul trecut, pentru ziua lui Edi, voia un tren. Si cum nu gaseam pe nicaieri la Braila tort tren m-am gandit sa-l fac eu. Si, cautand pe net, v-am gasit pe voi si asa am inceput.
Eu ma laudam intr-una ca ce tort ii fac eu, n-a mai vazut pamantul, copilul era super incantat, radia de fericire si venea ta'su si-i soptea: "tu chiar crezi ca-ti face maica-ta tort? Pai ea nu stie nici unde e zaharul in bucatarie si nic cum se bat ouale, ce tort vrei sa-ti faca?". Si mi se dezumfla copilul, ca se laudase peste tot la scoala ca ce tren o sa aiba el... Si ta-su ii zicea: "stai linistit, ca iti ia tati de la cofetarie! N-o sa fie tren, dar macar ai tort de ziua ta. Si cumparam un trenulet de plastic si-l punem pe el"... Asta am aflat dupa ce am reusit (cat de cat) trenul. Acuma, ziceti voi: sa nu-i trimit eu la cofetarie?

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-598-129020635878.jpg


#43 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 20 November 2010 - 01:23 AM

Pazeaaaaaaaaaaaaa...faceti loc, faceti loc!!! Ca vin sa-mi etalez...averea!!! =))

Primele mele torturi au inceput sa apara timid prin 2206 ..dar desi descoperisem culinarul din 2004 tot nu indrazneam sa ma aventurez in prepararea pdz...a glazurii de cioco...etc...tot ce faceam strangeam informatii...mi-a trebuit vreo 3 ani pana sa pun in practica ce invatasem...asa se intampla cu unii mai ales daca sunt din zodia Fecioara ca mine...perfectionisti domne' parol!!! :D

Deci primele torturi...cand doar va "citeam"

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-17-129020826364.jpg
(tort joffre- o reteta careia i-am fost fidela multi ani de zile...superb!!)

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-17-129020827887.jpg
(tort de lamaie-superb)

Apoi am inceput cu procurarea culorilor...si aplicarea lor tot pe frisca...ca parca ma "musca" pdz-ul asta...si-l explicase atat de frumos Adriana :lol:


Imagine atasata: monthly_11_2010/post-17-129020828748.jpg
(tort mimosa)

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-17-129020829711.jpg
(reteta este una minunata, tortul Vitraliu al Seimei)

Primul tort acoperit cu glazura Adrianei :pupic:...si primele flori ....narcise....
(la trandafiri m-am bagat muuuuult mai tarziu...
nu de alta dar mi-era asa frica de ..."putzici" ca nu le pot acoperi ):D

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-17-129020832946.jpg
(tort negresa cu banane....in avantpremiera tortul carapace)

Si primul tort imbracat in pdz...si ca flori ...margarete si primii mei trandafiri :scratch:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-17-129020835999.jpg

Si printre ultimele mele torturi...


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Sa-mi fie cu iertare daca v-am plictisit cu atatea poze...dar chiar aveam nevoie in primul rand eu sa vad bine de unde am plecat...uiiii parca a fost ieri

Deci Simonici...sunt mai mult decat pamanteana!!! :D


#44 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 20 November 2010 - 01:30 AM

fetelor,pe bune ca de mult nu am mai ras asa de mult ca acum!oti esti mortala cu bazinul de inot!singurul lucru pe care l-am remarcat au fost talpile...dupa aia m-am dumirit ca erau labe de inot.Chiar,ala era totusi un baston!?Lumi tu vii din viitor draga mea?ce am ras...anul 2025!aparatul meu foto, cand nu -i un bateriile la timp se deseteaza ora dar in minus cu vreo trei ani dar la tine ce e maica?mi-a placut sa stii![b]Daca ati sti ce ma bucur ca am deschis acest topic;mai radem.mai glumim ne mai descretim fruntile .O sa mai vin si eu cu alte "bijuterii"dar acum trebuie sa ma culc ;maine ma duc la munca.pupici!b]
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#45 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 20 November 2010 - 01:44 AM

Vezi postareadora, la 20 November 2010 - 01:23 AM, a spus:

Pazeaaaaaaaaaaaaa...faceti loc, faceti loc!!! Ca vin sa-mi etalez...averea!!! :scratch:

Primele mele torturi au inceput sa apara timid prin 2206 ..dar desi descoperisem culinarul din 2004 tot nu indrazneam sa ma aventurez in prepararea pdz...a glazurii de cioco...etc...tot ce faceam strangeam informatii...mi-a trebuit vreo 3 ani pana sa pun in practica ce invatasem...asa se intampla cu unii mai ales daca sunt din zodia Fecioara ca mine...perfectionisti domne' parol!!! :pupic:


[b][color="#006400"]draga Dora gata,m-am lamurit,tu cand te-ai nascut ursitoarele ti-au dat tot ceea ce aveau mai frumosin traista lor...pai cum sa mai spun cand primul tau tort e suuuper frumos?Pai tu te-ai nascut gata invatata doar mai trebuia sa pui in practica cele stiute! A ! si tu esti mai in viitor ca Lumi,te-ai duuus in 2206
:lol: Muuulti pupici si felicitari pentru tortul cu trandafirul galben si ce este aceea,biserica,nu?Absolut superb,ne lasi mereu masca!
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#46 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 20 November 2010 - 04:12 AM

Aaaa, pai fetelor, musai sa ma prezint si eu. Mai ales ca recent mi-a trimis o prietena poza tortului pe care i l-am facut pentru nunta acum vreo cativa anisori buni... Am crezut ca nu vad bine, ca si uitasem de "minunatia" aia. Eu am facut asa cevaaaa??? ... Si m-au napadit amintirile, cum din pricina cremei din frisca si fructe, icing-ul (de cumparat) cu care am imbracat tortul a inceput sa se transforme pe ici, pe colo, in... sirop... Asa ca am trantit pe tort ce mai aveam prin bucatarie si am fugit (vorba vine, ca se cam clatina magaoaia) cu el la party, care se tinea in acelasi bloc, cu un etaj mai sus. Dar, ca si alte fete, am fost tare mandra de ce a iesit. Va rog sa admirati multitudinea si varietatea zorzoanelor si culorilor si maiestria ornamentelor (mirii sunt din plastic). Si sa nu cumva sa va prind ca nu radeti...
... si mai departe, niste chestii mai recente, pare-se ca mi-am mai revenit un pic...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-192-12902188816.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-192-129021897096.jpg
  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-192-129021900077.jpg


#47 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 20 November 2010 - 08:12 AM

Vezi postareaRamo, la 19 November 2010 - 11:49 PM, a spus:


Vrabiuta draga ma distrezi teribil cat de afectata esti tu inca de un tort care e demult istorie si pentru tine si pentru client. Lasa ca macar acum ai cu ce "te lauda" la ASA NU :hug: Oricum eu te apreciez ca ai vut tarie sa il dai la client :hug:



Draga mea ...din momentul in care l-am terminat si pina au venit dupa el asta a fost marea mea dilema ... ce sa fac.... sa-l dau sau nu... Dar era ziua fetitei... avea invitati ... ce puteam sa fac ??????????? Timp sa fac altul ... din parti... Sa las copilul fara tort ... cind stia care un tort supriza (e innebunita dupa iepurasi!)... Si chiar a fost supriza ! Dar ..... cum am zis la vremea respectiva... fetitei i-a placut !
M-am uitat la ce-ati mai pus ! Sint de departe....in capul listei...Prima :hug:!

#48 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 20 November 2010 - 08:20 AM

Cat de minunat e sa vezi cum ati progresat(from zero to hero :hug:)! Parca imi da si mie speranta ca undeva, peste ani voi reusi si eu sa fac niste torturi macar asemanatoare cu ale voastre! De fapt asa cum le faceti acum, ca pana atunci cine stie ce minunatii vefi mai face!!!
Primul meu tort a fost asta:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-739-129023356848.jpeg

Eram asa de mandra de el! Mai ales de trandafiri :hug: Eh urat urat nu e, dar ce ziceti de asta?

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-739-129023399459.jpg
Asta e urat cu spume si la propriu si la figurat!

Prea mult nu am evoluat, asa ca la "asa da" voi posta peste vreo cativa ani.(sper)

#49 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 November 2010 - 12:20 PM

Vezi postareadora, la 20 November 2010 - 01:23 AM, a spus:

Primul tort acoperit cu glazura Adrianei :hug:...si primele flori ....narcise....

Perfecta si glazura si narcisele.

Vezi postareaadi_edi, la 20 November 2010 - 04:12 AM, a spus:

Va rog sa admirati multitudinea si varietatea zorzoanelor si culorilor si maiestria ornamentelor (mirii sunt din plastic). Si sa nu cumva sa va prind ca nu radeti...

E intr-adevar estrem de incarcat dar in ciuda acestui fapt nu pot sa nu te admir pentru munca si rabdarea pe care ai avut-o, enorme.

#50 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 20 November 2010 - 12:36 PM

Vezi postareaadi_edi, la 20 November 2010 - 04:12 AM, a spus:

Aaaa, pai fetelor, musai sa ma prezint si eu. Mai ales ca recent mi-a trimis o prietena poza tortului pe care i l-am facut pentru nunta acum vreo cativa anisori buni... Am crezut ca nu vad bine, ca si uitasem de "minunatia" aia. Eu am facut asa cevaaaa??? ... Si m-au napadit amintirile, cum din pricina cremei din frisca si fructe, icing-ul (de cumparat) cu care am imbracat tortul a inceput sa se transforme pe ici, pe colo, in... sirop... Asa ca am trantit pe tort ce mai aveam prin bucatarie si am fugit (vorba vine, ca se cam clatina magaoaia) cu el la party, care se tinea in acelasi bloc, cu un etaj mai sus. Dar, ca si alte fete, am fost tare mandra de ce a iesit. Va rog sa admirati multitudinea si varietatea zorzoanelor si culorilor si maiestria ornamentelor (mirii sunt din plastic). Si sa nu cumva sa va prind ca nu radeti...
... si mai departe, niste chestii mai recente, pare-se ca mi-am mai revenit un pic...


Adi draga primul tau tort prin aspectul sau a fost premisa torturilor minunate care au urmat...
Oricum sunt de admirat rabdarea si tenacitatea cu care te-ai inarmat la acel moment pt decorarea acelui tort :) :hug:


Vezi postareapunticu, la 20 November 2010 - 08:20 AM, a spus:

Cat de minunat e sa vezi cum ati progresat(from zero to hero :hug:)! Parca imi da si mie speranta ca undeva, peste ani voi reusi si eu sa fac niste torturi macar asemanatoare cu ale voastre! De fapt asa cum le faceti acum, ca pana atunci cine stie ce minunatii vefi mai face!!!


Punticule draga mana ai...se vede :hug:...ramane sa perseverezi!!! Iti urez muuult succes!!

#51 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 20 November 2010 - 04:05 PM

[quote name='dora' date='20 November 2010 - 02:36 PM' timestamp='1290249368' post='65485']

[/quote]

Punticule draga mana ai...se vede :)...ramane sa perseverezi!!! Iti urez muuult succes!!
[/quote]

Mana am, chiar 2, dar sunt stangace rau de tot. Si daca ati stii cat ma pregatesc, cat caut, cat ma gandesc ce tort sa fac (am timp pentru ca stiu dinainte a cui zi urmeaza - ajantajul ca fac torturi doar pentru noi) si in mintea mea se naste un tort minunat, superb sa rup gura targului vorba aia, dar cand e la final mainile astea 2 nu se sincronizeaza deloc cu vrea capul si iese cam ce vedeti voi. Si pentru mine e o noua dezamagire. Dar acum uitandu-ma la ale voastre evolutii imi mai vine un pic inima la loc si prind din nou aripi. Deja ma gandesc ce minunatie de tort fac pentru saptamana viitoare (ca doar o data face omu' 30ani nu? :hug: :hug: :hug:).

#52 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 20 November 2010 - 04:34 PM

asa,acum ca ma adunai de pe jos de ras:-D(comentariile sunt delicioase :hug: ),sa va fac si eu sa radeti,ce,numai voi?

profit ca sunt pe computer sa pun repede ce gasii in arhiva:

primele mele torturi decorate artistic,in 2005:
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-129026275702.jpg
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-12902629629.jpg


apoi primul meu tort imbracat intr-o pasta cu lapte praf si lapte condensat-delicioasa ca gust-de ziua mea ,care cade de sf. Valentin, asa ca trebuia sa fie ceva fooooooarte romantic.ce poate fi mai romantic decat niste margarete,un cos de capsuni si....un clovn ;) .tort facut in febr. 2006-cred ca-s veterana pe aici:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-129026243832.jpg


ei,de pe atunci aspiram eu la modelat figurine :)

asa,si un detaliu mai detaliat:cocosei in trandafiri ;)

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-129026258605.jpg

(needless to say ca l-am fotografiat din toate pozitiile :hug: )

apoi(deja eram mai atenta la detalii ;) ):
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-129026316532.jpg



revin,cred ca am pus prea multe poze,sorry :hug:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-12902632825.jpg


#53 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 20 November 2010 - 04:39 PM

apoi in 2008 cu asta am rupt gura targului,vb. lui punticu :hug:
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-301-129026388485.jpg

#54 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 20 November 2010 - 04:51 PM

scuze,tre sa le micsorez,nu stiam ca sunt asa de mari,revin mai tarziu,tre' sa fug la scoala.

#55 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 20 November 2010 - 04:53 PM

Ortansa, diferenta de la cer la pamant! Felicitari!

#56 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 November 2010 - 05:13 PM

eu nu prea am ce sa arat ca nu am facut mari progrese. Nu am nici un talent la decorare si basta. Nu am incercat niciodata pdz-ul si nici nu cred ca am sa ma apuc prea curand de el (mi se pare extrem de complicat :lol: ).
Am vazut ca voi fetelor ati mers rapid cu progresul. Cum faceti? Cate torturi pe luna/an faceti? De ex eu pana de curand nu faceam decat max 2 pe an (la cum aratau sotul propunea mereu sa cumparat unul, era grijiuliu cu mine saracul, sa nu ma extenuez, evident). De cateva luni, nu stiu cum s-a facut ca s-au intetit ocaziile de a face un tort si chiar daca tot cu frisca le decorez si foarte simplut, sotul nu mai vine cu propuneri din alea care care imi ranesc orgoliul de proaspata decoratoare de torturi :lol:
Deci, cate torturi ati facut pentru a realiza "saltul"?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#57 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 20 November 2010 - 05:38 PM

Vezi postareapunticu, la 20 November 2010 - 04:53 PM, a spus:

Ortansa, diferenta de la cer la pamant! Felicitari!


Si stai ca n-ai vazut inca tot!!! ;)

Vezi postareaaura, la 20 November 2010 - 05:13 PM, a spus:

eu nu prea am ce sa arat ca nu am facut mari progrese. Nu am nici un talent la decorare si basta. Nu am incercat niciodata pdz-ul si nici nu cred ca am sa ma apuc prea curand de el (mi se pare extrem de complicat :lol: ).
Am vazut ca voi fetelor ati mers rapid cu progresul. Cum faceti? Cate torturi pe luna/an faceti? De ex eu pana de curand nu faceam decat max 2 pe an (la cum aratau sotul propunea mereu sa cumparat unul, era grijiuliu cu mine saracul, sa nu ma extenuez, evident). De cateva luni, nu stiu cum s-a facut ca s-au intetit ocaziile de a face un tort si chiar daca tot cu frisca le decorez si foarte simplut, sotul nu mai vine cu propuneri din alea care care imi ranesc orgoliul de proaspata decoratoare de torturi :lol:
Deci, cate torturi ati facut pentru a realiza "saltul"?


Aura nici eu n-am avut la inceput ocazii...dar mi le "gaseam" singura :P...pe celalalt forum initiasem seria "Tortuletul meu de duminica"...numai ca sa fac torturi...si sa capat experienta...
Oricum spre diferenta de celelalte fete eu am putine torturi la activ...lumea de-abia acum a inceput sa ma cunoasca...si chiar si asa sunt luni de zile cand "stau pe bara" ;)
Deci in 3 ani si jumatate am doar vreo 50 de torturi la activ...
Asta inseamna 14.28 torturi pe an....adica 1.19 torturi pe luna :lol:
Eu zic ca nu depinde de cate torturi faci pe luna...adica cantitatea...conteaza CUM le faci...adica calitatea...cel putin pt mine...:)


#58 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 20 November 2010 - 06:12 PM

da dora, ai dreptate, calitatea e mai importanta. Cu fiecare tort ar trebui sa se vada o imbunatatire ca altfel muncesc degeaba. Cazul tau e fericit, ti-am vazut de mult creatiile si am incercat chiar sa fac un tort de-al tau, ma refer la reteta ca decorarea a fost personala :lol:

Si cu ocaziile e mai greu. Nu pot face torturi pentru familie in fiecare saptamana pentru simplu fapt ca nu-l mananca nimeni. Eu sunt la semi-dieta (adica cat mai putine dulciuri), iar sotul foarte rar mananca desert. Deci eu fac torturi la zile de nastere, la sarbatori mari si pentru concursuri (merci maya pentru ocazie :lol: )
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#59 Useril este offline   nelly_th2001 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationadoptata de ardeleni

Postat 20 November 2010 - 08:49 PM

Vezi postareaRamo, la 20 November 2010 - 12:16 AM, a spus:

Logic ca am zis ca asa am vrut eu ...

te-ai scos bine ,eu ma pierd repede incep sa dau explicatii, sotul tot imi zice sa nu mai caut atata scuze ca "cine se scuza se acuza", dar eu parca ma simt datoare cu explicatii :)


Vezi postareadora, la 20 November 2010 - 01:23 AM, a spus:

Primele mele torturi au inceput sa apara timid prin 2206 .
Deci Simonici...sunt mai mult decat pamanteana!!! ;)[/b][/color]

si eu atunci am zis :e clar e venita din viitor si deci stie ce se cere, ce se poarta prin moda torturilor si cine stie ce aparatura sofisticata si ultra moderna are pe acolo prin galaxia ei
concluzia :te-ai dat singura de gol "nu esti pamanteana" :lol:

Vezi postareaortansa, la 20 November 2010 - 04:39 PM, a spus:

apoi in 2008 cu asta am rupt gura targului,vb. lui punticu :lol:

mie si acum mi-ai rupt gura si atunci :lol:
nelly_th2001

#60 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 20 November 2010 - 09:13 PM

Acum sa va arat si primul meu tort cu pdz. Am avut mari emotii ca nu o sa-mi iasa dar m-am descurcat binisor;de fapt am folosit mmf iar trandafirii si cealalta inima sunt din lapte praf . Dora ,iti mai amintesti?A fost tortul mars .pupici!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-404-129028040092.jpg

Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi