Forum Culinar: Colectia de aur - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Colectia de aur Torturi (propuse si votate)

#1 Useril este offline   natasha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 November 2010 - 03:25 PM

E ai sa deschidem si expozitie
Deci asa cum am spus inca nu am o idee exacta ce si cum vedem noi pe parcurs unde propunem,cum votam ca este pacat sa intindem aici niste discutii lungi cu cine este de acord cine nu si un tort pe prima pagina unul pe a treia.
Stiu doar ca vreau sa arate frumos cu torturi unul si unul o adevarata expozitie si numai daca vreti citeva detalii( continut,decoratii )
Asa cum am mai spus pe undeva si daca avem voie(Adriana?Maya?) intra in competitie si torturile mai vechi daca se incadreaza pentru ca stiu multe torturi ale voastre care s-au pierdut pe drum.
Ai acum sa va aud pe voi.Ce dorinte aveti?Cum sa arate?

#2 Useril este offline   cristinel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Locationarges

Postat 23 November 2010 - 03:57 PM

Fiecareia ii va fi greu sa-si aleaga tortul reprezentativ. Ar fi o solutie sa verificam care dintre ele a placut cel mai mult, dupa numarul de descarcari de catre utilizatorii forumului. Cum vi se pare?

#3 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 23 November 2010 - 05:46 PM

Vezi postareacristinel, la 23 November 2010 - 03:57 PM, a spus:

Fiecareia ii va fi greu sa-si aleaga tortul reprezentatv. Ar fi o solutie sa verificam care dintre ele a placut cel mai mult, dupa numarul de descarcari de catre utilizatorii forumului.Cum vi se pare?


Da asta de unde o poti stii ?????? :P

#4 Useril este offline   cristinel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Locationarges

Postat 23 November 2010 - 05:58 PM

Vezi postareavrabiuta, la 23 November 2010 - 05:46 PM, a spus:

Vezi postareacristinel, la 23 November 2010 - 03:57 PM, a spus:

Fiecareia ii va fi greu sa-si aleaga tortul reprezentatv. Ar fi o solutie sa verificam care dintre ele a placut cel mai mult, dupa numarul de descarcari de catre utilizatorii forumului.Cum vi se pare?


Da asta de unde o poti stii ?????? :P

In pagina sus unde e avatarul tau, colt dreapta, dai click pe my settings, apoi pe manage attachments si vei descoperi ca gasesti o lista cu tot ce ai postat tu, iar dedesubtul fiecarei poze apare numarul de descarcari.

#5 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 23 November 2010 - 06:28 PM

Cristinel nu cred ca numarul descarcarilor poate fi un criteriu bun. Uite, de curiozitate m-am uitat si eu la ale mele poze sa vad care cate descarcari are si sincer pozele de la inceput care nu sunt asa reusite ca ultimele sunt de zeci de ori mai descarcate ca astea. Daca tot e sa fie "colectie de aur" atunci cred ca ar trebui gasite alte criterii.

Acuma sa-mi fie cu iertare ca zic acum dupa ce s-a deschis topicul, dar trebuie mare atentie la reguli ca sa nu iasa cu suparari. Ar fi pacat ca ceva ce se vrea a fi frumos sa sfarseasca urat.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#6 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 23 November 2010 - 06:35 PM

=)) io particip cu coliva in forma de cruce ca are mai multe descarcari decat unele torturi :pupic:


ps ca sa nu mai spun de cat mi l-ati copiat pe Alessandro Safina !Sau o fi mana Laponicii aici :pupic:

#7 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 23 November 2010 - 06:53 PM

Ioi Mona ce mare e Patri!!! Ce pisicuta scumpa :pupic:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#8 Useril este offline   simonicka 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-November 10
  • LocationIasi

Postat 23 November 2010 - 07:14 PM

Acum daca tot e de dat cu parerea ma bag si eu ca la asta sunt as. Parerea mea e ca, asa cum mentioneaza si titlul topicului, nu-si are loc aici o ierarhizare sau vot. E vorba de o "Colectie de aur" pe care eu a-si organiza-o pe caprarii:torturi cu frisca, pentru copii, cu arajamente florale, cu figurine, sculptate, etc. Fiecare dintre voi va posta in categoriile respective torturile care-i sunt cele mai dragi, foto + cateva cuvinte despre el (un soi de nota autorului).
Cum majoritatea torturilor sunt prezentate si la Tortul o arta sau... orice comentariu, nelamurire, felicitare va fi adresata acolo. Aici va ramane doar tortul si prezentarea sa, pe care va provoc sa o faceti cat mai frumoasa, postata de catre realizatoarea tortului. Natasha sau un moderator va sterge orice alt comentariu venit de la ceilalti useri.
Nu vad rostul unei ierarhizari pentru ca absolut toate aveti multe torturi minunate, fiecare in stilul ei propriu si de care ar trebui sa fiti mandre.
In vizita la muzeul culinar

#9 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 23 November 2010 - 07:49 PM

Simo,perfect de acord cu tine :pupic:

#10 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 23 November 2010 - 08:45 PM

Uite ca eu scriam dincolo ...si voi deja va conversati aici :pupic:...asa ca dau copy/paste...

"Natasha mie criteriile propuse de mine mi se par foarte...dar foarte pertinente...
Si pot veni cu torturi aici toate fetele care se incadreaza macar la unul din criterii...sau a caror torturi sunt frumoase, demne de o colectie...
Fiindca tot se vor aduna intr-o expozitie eu zic ca torturile expuse sa se supuna unor criterii...si tehnicile folosite (explicate de cele care le vor folosi) vor putea avea o contributie constructiva...parerea mea...
In fine...eu urmaresc cu interes orice initiativa... :pupic:"


#11 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 23 November 2010 - 09:00 PM

Eu nu inteleg cum si cine decide ce tort are dreptul sa stea aici. Ca asa fiecare poate ca vede torturile sale cele mai cele si le posteaza. Asta nu inseamna ca si este un tort de colectie.

#12 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 23 November 2010 - 09:32 PM

Vezi postareaLuminis, la 23 November 2010 - 09:00 PM, a spus:

Eu nu inteleg cum si cine decide ce tort are dreptul sa stea aici. Ca asa fiecare poate ca vede torturile sale cele mai cele si le posteaza. Asta nu inseamna ca si este un tort de colectie.

Ai dreptate Lumi,chiar cum se hotaraste ce tort are dreptul sa stea acolo?Banuiesc ca venim noi cu una,doua sau mai multe propuneri si cred ca tot noi,pe baza voturilor,intram cu tortul in ordinea numarului de voturi in galerie.parerea mea ,daca nu-i buna,ignorati-o. :pupic: Pupiiici! :pupic:
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#13 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 23 November 2010 - 09:40 PM

Vezi postareacristinel, la 23 November 2010 - 05:58 PM, a spus:

In pagina sus unde e avatarul tau, colt dreapta, dai click pe my settings, apoi pe manage attachments si vei descoperi ca gasesti o lista cu tot ce ai postat tu, iar dedesubtul fiecarei poze apare numarul de descarcari.

Mai Cristinel da'desteapta te facu mamicuta ta! sa stii ca am intrat la setari unde ai zis tu si mi-am vazut toate postarile mele de-a lungul vremii si ...STUPOARE!!!! Celebrul meu prim tort-balega...are una descarcare!Bai gagici am ras de m-am prapadit de una singura ca proasta!Cui ia placut mai asa ceva?Sau nu ia placut ci a luat-o ca exemplu...asa,nu,horror!Cum e cum nu e,eu m-am distrat pe cinste cu chestia asta!Cristinel bine ca ne-ai spus asta ca muream maine si muream proasta!
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#14 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 23 November 2010 - 09:46 PM

[quote name='cristinel' date='23 November 2010 - 05:58 PM' timestamp='1290527893' post='66159']
[[/quote]
In pagina sus unde e avatarul tau, colt dreapta, dai click pe my settings, apoi pe manage attachments si vei descoperi ca gasesti o lista cu tot ce ai postat tu, iar dedesuptul fiecarei poze apare numarul de descarcari.
[/quote]


Multumesc frumos ! Am deschis in 2 ferestre, ca sa pot urmari fiecare pas pus de tine si am reusit! :pupic: :pupic:

#15 Useril este offline   cristinel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Locationarges

Postat 23 November 2010 - 10:07 PM

Mai fetelor, si eu ma mir cateodata cate poate capatana pe care o port pe umeri. Nu am studiat informatica la scoala, acum aaa...nu mai stiu cati ani, dar mor de curiozitate sa apas pe toate "butoanele" ca sa zic asa. Asa am descoperit acel sector fff interesant. Si supriza a fost cu atat mai mare cu cat (la mine ca si la voi), torturile pe care eu nu le vad cele mai reusite au record de descarcari. De aceea am crezut ca acesta ar putea fi un criteriu. Eu nu le consider demne de un premiu, dar s-au gasit multi care le-au apreciat de vreme ce si le-au salvat in computer. :pupic:

#16 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 23 November 2010 - 10:21 PM

ideea e buna,de mult vreau un topic in care sa rasfoiesc ca pe un album toate frumusetile ce se posteaza pe aici.mi se pare cam greu totusi de pus in practica,pt ca normal,asa cum s-a mai spus,orice cioara isi vede "puiul" cel mai frumos.mie intotdeauna mi se pare ca cel mai si cel mai frumos tort al meu e ultimul facut,cand fac altul nu-mi mai place precedentul:-D(si asta inca de la primele torturi-pt. referinta vezi subiectul cu pricina :pupic: ).pe de alta parte modestia din mine imi da peste bot si nu ma lasa sa postez propriile torturi intr-o colectie de aur,waw =)) .asa ca nu stiu,descurcati-va,n-am nici o idee :pupic: =))

#17 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 23 November 2010 - 10:34 PM

Ca tot am limbarita azi si dupa cum v-ati dat seama n-am spalat vasele si am timp :pupic: zic si eu ca daca nu-i concurs ci doar un topic cu cele mai frumoase creatii ale noastre,fiecare dintre noi sa-si aleaga 2 sau 3 torturi si sa le posteze.
Si eventual intr-un topic nou iar asta sa ramana pt comentarii.
da nu va luati dupa mine ca v-am zis..n-am ce face :pupic:

#18 Useril este offline   natasha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 November 2010 - 11:57 PM

[quote name='Ramo' date='23 November 2010 - 06:28 PM' timestamp='1290529696' post='66161']
Cristinel nu cred ca numarul descarcarilor poate fi un criteriu bun. Uite, de curiozitate m-am uitat si eu la ale mele poze sa vad care cate descarcari are si sincer pozele de la inceput care nu sunt asa reusite ca ultimele sunt de zeci de ori mai descarcate ca astea. Daca tot e sa fie "colectie de aur" atunci cred ca ar trebui gasite alte criterii.

Acuma sa-mi fie cu iertare ca zic acum dupa ce s-a deschis topicul, dar trebuie mare atentie la reguli ca sa nu iasa cu suparari. Ar fi pacat ca ceva ce se vrea a fi frumos sa sfarseasca urat.
[/quote]
Exact cum spui si tu Ramo am ramas surprinsa si eu cred ca nu este un criteriu bun
Eu cred ca este in interesul nostru al tuturor sa arate asa de zile mari si chiar nu vreau sa iasa cu suparari
adica daca 10 dintre voi considera ca tortului meu nu i este locul aici de ce sa ma supar?
Eu una nu sint asa suparacioasa si promit sa nu ma supar =))
[quote name='simonicka' date='23 November 2010 - 07:14 PM' timestamp='1290532471' post='66167']
Acum daca tot e de dat cu parerea ma bag si eu ca la asta sunt as. Parerea mea e ca, asa cum mentioneaza si titlul topicului, nu-si are loc aici o ierarhizare sau vot. E vorba de o "Colectie de aur" pe care eu a-si organiza-o pe caprarii:torturi cu frisca, pentru copii, cu arajamente florale, cu figurine, sculptate, etc. Fiecare dintre voi va posta in categoriile respective torturile care-i sunt cele mai dragi, foto + cateva cuvinte despre el (un soi de nota autorului).
Cum majoritatea torturilor sunt prezentate si la Tortul o arta sau... orice comentariu, nelamurire, felicitare va fi adresata acolo. Aici va ramane doar tortul si prezentarea sa, pe care va provoc sa o faceti cat mai frumoasa, postata de catre realizatoarea tortului. Natasha sau un moderator va sterge orice alt comentariu venit de la ceilalti useri.
Nu vad rostul unei ierarhizari pentru ca absolut toate aveti multe torturi minunate, fiecare in stilul ei propriu si de care ar trebui sa fiti mandre.
[/quote]

simonicka :pupic: si cu tine putin nu sint de acord
de ce trebuiesc despartite pe categorii
si la o expozitie adevarata fiecare se prezinta cu ceea ce stie mai bine sa faca daca nu este o tema dinainte stabilita
din partea mea in asta si consta farmecul unei expozitii,explozia de culori,modele,decoratii,dar repet este doar parerea mea
si iar daca majoritatea considera ca nu face parte de aici sa expunem ce ne place noua este acelasi lucru ca si la torturi
eu nu am dreptul sa sterg nimic,dar si sa am refuz categoric
sint de acord ca aici sa ramina doar tortul si prezentarea sa

[quote name='dora' date='23 November 2010 - 08:45 PM' timestamp='1290537944' post='66176']
[b]Uite ca eu scriam dincolo ...si voi deja va conversati aici asa ca dau copy/paste...

"Natasha mie criteriile propuse de mine mi se par foarte...dar foarte pertinente...
Si pot veni cu torturi aici toate fetele care se incadreaza macar la unul din criterii...sau a caror torturi sunt frumoase, demne de o colectie...
Fiindca tot se vor aduna intr-o expozitie eu zic ca torturile expuse sa se supuna unor criterii...si tehnicile folosite (explicate de cele care le vor folosi) vor putea avea o contributie constructiva...parerea mea...
In fine...eu urmaresc cu interes orice initiativa... :
[/quote]
Da Dora eu nu te contrazic,dar sa inteleg cum spui tu doar unul dintre criterii ca daca are deasupra o decoratie de stai in cap nu conteaza ca e cam strimb sau marginile ciufulite?
eu de aceea am zis cind privesti sa placa ochiului din orice punct de vedere
repet parerea mea


[quote name='Luminis' date='23 November 2010 - 09:00 PM' timestamp='1290538840' post='66178']
Eu nu inteleg cum si cine decide ce tort are dreptul sa stea aici. Ca asa fiecare poate ca vede torturile sale cele mai cele si le posteaza. Asta nu inseamna ca si este un tort de colectie.
[/quote]

Pai cred ca tot noi Luminis sintem cele mai in masura sa ne dam cu parerea nu?
[quote name='gabrenia' date='23 November 2010 - 09:32 PM'
[/quote]
Ai dreptate Lumi,chiar cum se hotaraste ce tort are dreptul sa stea acolo?Banuiesc ca venim noi cu una,doua sau mai multe propuneri si cred ca tot noi,pe baza voturilor,intram cu tortul in ordinea numarului de voturi in galerie.parerea mea ,daca nu-i buna,ignorati-o. =)) Pupiiici! =))
[/quote]
Asa cumva ma gindeam si eu ,nu stiu cum ar fi corect

[quote name='ortansa' date='23 November 2010 - 10:21 PM' timestamp='1290543691' post='66195']
ideea e buna,de mult vreau un topic in care sa rasfoiesc ca pe un album toate frumusetile ce se posteaza pe aici.mi se pare cam greu totusi de pus in practica,pt ca normal,asa cum s-a mai spus,orice cioara isi vede "puiul" cel mai frumos.mie intotdeauna mi se pare ca cel mai si cel mai frumos tort al meu e ultimul facut,cand fac altul nu-mi mai place precedentul (si asta inca de la primele torturi-pt. referinta vezi subiectul cu pricina ).pe de alta parte modestia din mine imi da peste bot si nu ma lasa sa postez propriile torturi intr-o colectie de aur, .asa ca nu stiu,descurcati-va,n-am nici o idee
[/quote]
exact cum spui mi se intimpla si mie
ai mai fetelor dati o mina de ajutor :pupic:
cum sa facem?

#19 Useril este offline   simonicka 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-November 10
  • LocationIasi

Postat 24 November 2010 - 12:04 AM

Da, da ca la serbarea de clasa I cand toti elevii sunt urcati pe scena si premiati. Cei merituosi primesc un premiu mai mare, dar si cei mai... neinitiati sa spunem, primesc o diploma pentru efortul depus de-a lungul anului.
Eu ma inscriu din start pe locul repetentilor, cei ce vor ramane in sala si vor repeta clasa I pana invata sa faca cercul cerc si patratul patrat. Dar cineva tre sa stea si in sala sa va aplaude.

Natasha ai dreptate. Nu are rost recensamantul pe categorii, ar lua din farmecul expozitiei.
Atunci cand am spus ca tu, sau un moderator sa stearga din postari in nici un caz nu m-am referit la torturile prezentate. Era vorba doar despre comentariile de genul waaaw, senzational, cum ai facut chestia aia, sau ailalta, etc. Suntem majoritatea femei si uneori ne mai ia valul. S-ar putea sa uitam ca aici nu avem voie decat sa prezentam torturile. Femei fiind, fire sensibila zic, s-ar putea sa mai dau frau liber fiorului de trairi ce ma cuprinde din ochi si pana-n varful degetelor. Dar daca vad apoi ca cineva a aruncat la cos ovatiile mele si persoana vizata nu le-a citit o sa-mi intre-n bibilica precum catelului lui Pavlov ca aici nu-i loc de extaziere in scris ci doar de prezentare.
Si pentru ca eram sigura ca modestia va da afara din casa, va pune calus la gura si va blocheaza tastatura eu zic sa fie ca o obligatie trecuta in carnetul de membru al clubului Arta culinara. La sfarsit de luna, trimestru, sau semestru (cum vreti voi, poate fi si bilantul de la sfarsitul anului) fiecare membru activ care are macar 6 -10 torturi ptrezentate pe site in intervalul asta vine frumusal la raport in fata colectivului si prezinta lucrarile de care e cel mai mandru.
E doar o parere pentru ca,daca m-ai pune pe mine acum sa spun care e tortul cel mai frumos de pe arta culinara cu greu m-as putea opri doar la unul
In vizita la muzeul culinar

#20 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 24 November 2010 - 04:33 PM

Vezi postareacristinel, la 23 November 2010 - 05:58 PM, a spus:

....... iar dedesubtul fiecarei poze apare numarul de descarcari.



Avind azi un pic de timp ,m-am mai uitat la pozele postate de mine !
Cine puii mei l-o fi descarcat pe Uritul Pamintului ????????????? :hungry: :D Sau te pomenesti ca vrea cineva sa-mi faca antireclama ??????? :floare: :P

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi