Forum Culinar: Colectia de aur - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Colectia de aur Torturi (propuse si votate)

#41 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 25 November 2010 - 12:02 PM

Doamne pazeste-ma Dora,chiar nu faceam referire la tine. Eu chiar vorbeam serios cand am zis ca se usuca pasta,cel putin a mea. Nu stiu daca tu mai bagi ceva in ea o ba, eu de obicei nu bag si atunci se ususca f repede, dar cand am de facut munca migaloasa, am mai zis, eu imi cumpar pasta speciala pentru modelaj, la aia si dupa 4 ore de pauza poti sa revii si sa repari ce nu ti se pare ok, acuma ca nu am eu rabdarea ta sa modelez minuni, asta e alta poveste ...
Dora no offence, ca nu-i de ce :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#42 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 25 November 2010 - 12:10 PM

Vezi postareadora, la 25 November 2010 - 11:55 AM, a spus:

Vezi postareasnej, la 25 November 2010 - 11:11 AM, a spus:

Plus ca mie imi mai trebuie rabdare, sincer nu pot sta 7 ore sa fac doar fata unei papusi. Nu am nervi de asa ceva :D .



Vezi postareaRamo, la 25 November 2010 - 11:17 AM, a spus:

unde mai pui ca se usuca pasta intre timp? ;)


Sper ca ma luati peste picior, nu?
Ca daca da..ma jur ca nu mai postez nimic si nici nu mai dau vreo informatie... :P

Ce vreti domne' altii sunt mai lenti...nu Speedy Gonzales ca voi...:D


Era vorba doar de rabdare. Eu trebuie sa am totul si acum, sa vad ca e gata ce fac in foarte scurt timp ca altfel nu ma mai pasioneaza. Dau repede bir cu fugitii :D . Incerc sa ma educ in sensul asta dar e ff greu.

Noi am cam dat-o prin balarii pe aici. De fapt ne trebuie mai multe topice pe care sa vorbim de toate si nu recunoastem :D .

#43 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 25 November 2010 - 12:25 PM

Vezi postareaRamo, la 25 November 2010 - 12:02 PM, a spus:

Doamne pazeste-ma Dora,chiar nu faceam referire la tine. Eu chiar vorbeam serios cand am zis ca se usuca pasta,cel putin a mea. Nu stiu daca tu mai bagi ceva in ea o ba, eu de obicei nu bag si atunci se ususca f repede, dar cand am de facut munca migaloasa, am mai zis, eu imi cumpar pasta speciala pentru modelaj, la aia si dupa 4 ore de pauza poti sa revii si sa repari ce nu ti se pare ok, acuma ca nu am eu rabdarea ta sa modelez minuni, asta e alta poveste ...
Dora no offence, ca nu-i de ce :D


am inteles...e ok atunci.. :D
pai tu chiar crezi ca ma aventuram in sculptura utilizand pdz ordinara?!!
nooo no way...mi-am facut mmf in care am mai adaugat niste ingrediente ca s-o redau tocmai buna de modelat...ca bani pt pasta de modellat speciala n-am inca...si nu se merita la cati clienti am eu... :D


#44 Useril este offline   natasha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 25 November 2010 - 01:01 PM

[quote name='snej' date='25 November 2010 - 08:54 AM'

Eu n-am o solutie pentru ca nu consideram neaparat necesar topicul asta. Pentru nivelul nostru cred ca inca e bun topicul obisnuit cu torturi ca in final si acolo se pun doar torturile de care e mandru fiecare, se dau explicatii, se schimba pareri. Ma indoiesc ca vine sa puna cineva orice caricatura de tort doar ca sa aiba ce posta . In concluzie fiecare e mandru de tortul lui si l-ar vedea demn si de topicul asta asa cum il vede pentru celalalt . In afara de cateva torturi, facute oricum de aceleasi fete, care ar merita o galerie...restul sunt torturi obisnuite. Fara suparare. Dar in ochii celei de l-a facut pare grozav si atunci ne intoarcem la ce am spus mai sus. Am avea un topic dublat. Parerea mea .

Natasha nu te supara pe mine :D
De ce sa ma supar,eu doar am propus acum uni au fost de acord alti nu.
Poate ca ai dreptate,si eu am ajuns dupa aceea la concluzia ca nu prea avem ce arata. :D
[/quote]


[quote name='mona' date='25 November 2010 - 09:40 AM' timestamp='1290670840' post='66386']
Ce rea esti !
Pentru asta,esti pedepsita,nu te primim in colectie
[/quote]


[quote name='mona' date='25 November 2010 - 11:24 AM' timestamp='1290677048' post='66404']
[quote name='vrabiuta' date='24 November 2010 - 02:33 PM' timestamp='1290609203' post='66268']

Avind azi un pic de timp ,m-am mai uitat la pozele postate de mine !
Cine puii mei l-o fi descarcat pe Uritul Pamintului ????????????? Sau te pomenesti ca vrea cineva sa-mi faca antireclama ???????
[/quote]
Fata,tu tine-te tare ! Nu recunoaste nimic daca te intreaba cineva !

[/quote]
Esti totala ti-am mai spuso?

#45 Useril este offline   natasha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 25 November 2010 - 01:08 PM

[quote name='Ramo' date='25 November 2010 - 12:02 PM' timestamp='1290679367' post='66419']
am mai zis, eu imi cumpar pasta speciala pentru modelaj, la aia si dupa 4 ore de pauza poti sa revii si sa repari ce nu ti se pare ok, acuma ca nu am eu rabdarea ta sa modelez minuni, asta e alta poveste ...
[/quote]
cum este pasta asta si de unde o cumperi?






Noi am cam dat-o prin balarii pe aici. De fapt ne trebuie mai multe topice pe care sa vorbim de toate si nu recunoastem .
[/quote]
de acord cu tine pai unde sa discutam,acolo nu ca stricam subiectul,acolo nu atunci unde? :D

#46 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 25 November 2010 - 01:40 PM

Vezi postareanatasha, la 25 November 2010 - 01:08 PM, a spus:


cum este pasta asta si de unde o cumperi?



Natasha pasta pe care o cumpara Ramo seamana cu asta de aici...si la gust...si la luciu...cel putin asa spunea Ramo atunci...s-o asteptam pe ea mai bine sa ne spuna :D


#47 Useril este offline   natasha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 25 November 2010 - 02:56 PM

[/quote]

Natasha pasta pe care o cumpara Ramo seamana cu asta de aici...si la gust...si la luciu...cel putin asa spunea Ramo atunci...s-o asteptam pe ea mai bine sa ne spuna :D

[/quote]
atunci mai mult ca sigur are si ceva cioco prin ia (sau lapte praf?)

#48 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 25 November 2010 - 03:12 PM

Vezi postareadora, la 25 November 2010 - 12:25 PM, a spus:

am inteles...e ok atunci.. :D
pai tu chiar crezi ca ma aventuram in sculptura utilizand pdz ordinara?!!
nooo no way...mi-am facut mmf in care am mai adaugat niste ingrediente ca s-o redau tocmai buna de modelat...ca bani pt pasta de modellat speciala n-am inca...si nu se merita la cati clienti am eu... :D



Si nu ne zici si noua care sunt ingredientele alea? :D Pliiiiiiz! Eu mai bag in pasta de zahar tylose si sta putin mai teapana... uneori, ca in ultimul timp m-am prostit. Voi va vaitati ca se usuca pasta? Eu de o saptamana astept sa i se intareasca picioarele lu' gagica aia a mea de sta pe fotoliu si tot nu se intaresc... Sa fie lipsa de calciu?
Acum, serios, mie nu mi se mai usuca si nici nu se mai intareste pasta in ultimul timp si ma enerveaza maxim pt ca nu sta deloc la modelat, se turteste tot, am incercat sa fac o rata si n-am reusit. Nu stiu ce am facut, ca n-am facut nimic altfel decat alta data... va zic ca nu se usuca nici cu tylose... inainte daca amestecam cu tylose se betona imediat.

#49 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 25 November 2010 - 04:32 PM

Vezi postareamona, la 25 November 2010 - 11:24 AM, a spus:

Vezi postareavrabiuta, la 24 November 2010 - 04:33 PM, a spus:


Avind azi un pic de timp ,m-am mai uitat la pozele postate de mine !
Cine puii mei l-o fi descarcat pe Uritul Pamintului ????????????? =)) :o Sau te pomenesti ca vrea cineva sa-mi faca antireclama ??????? =)) :(

Fata,tu tine-te tare ! Nu recunoaste nimic daca te intreaba cineva ! =))
=))


Eu ????????sa recunosc ???????? Nici in fata marii adunari nationale ! =)) =)) =)) :-*

#50 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 26 November 2010 - 09:21 AM

Vezi postareadora, la 25 November 2010 - 12:25 PM, a spus:

am inteles...e ok atunci.. :pupic:
pai tu chiar crezi ca ma aventuram in sculptura utilizand pdz ordinara?!!
nooo no way...mi-am facut mmf in care am mai adaugat niste ingrediente ca s-o redau tocmai buna de modelat...ca bani pt pasta de modellat speciala n-am inca...si nu se merita la cati clienti am eu... :D


:lol: ce ma distreaza cum folositi voi expresiile din alta limba facandu-le romanesti :lol: Sun sigura ca aici ai vrut sa zici obisnuita, ca ordinara in romaneste e altceva =))

Vezi postareanatasha, la 25 November 2010 - 01:08 PM, a spus:


cum este pasta asta si de unde o cumperi?

Eu o iau de la un depozit de unde ma aprovizionez eu :)

Vezi postareadora, la 25 November 2010 - 01:40 PM, a spus:


Natasha pasta pe care o cumpara Ramo seamana cu asta de aici...si la gust...si la luciu...cel putin asa spunea Ramo atunci...s-o asteptam pe ea mai bine sa ne spuna :D


Da, am mai zis seamana ca si textura, ca si gust pot sa-mi imaginez doar( si imaginatia mea zice ca seamana:D), ca nu am facut-o pe a ta Dora, nu vreau sa incerc fara a avea toate ingredientele.

Vezi postareaLuminis, la 25 November 2010 - 03:12 PM, a spus:

Si nu ne zici si noua care sunt ingredientele alea? :rolleyes: Pliiiiiiz! Eu mai bag in pasta de zahar tylose si sta putin mai teapana... uneori, ca in ultimul timp m-am prostit. Voi va vaitati ca se usuca pasta? Eu de o saptamana astept sa i se intareasca picioarele lu' gagica aia a mea de sta pe fotoliu si tot nu se intaresc... Sa fie lipsa de calciu?
Acum, serios, mie nu mi se mai usuca si nici nu se mai intareste pasta in ultimul timp si ma enerveaza maxim pt ca nu sta deloc la modelat, se turteste tot, am incercat sa fac o rata si n-am reusit. Nu stiu ce am facut, ca n-am facut nimic altfel decat alta data... va zic ca nu se usuca nici cu tylose... inainte daca amestecam cu tylose se betona imediat.

Nu ti se intareste? Mai patesc si eu ca iese prea moale pasta in ultima vreme, dar o las pe masa asa desfacuta si o mai framant tot la 3-4 minute, dureaza cam jumate de ora pana ajunge la consistenta potrivita, dar eu zic ca e de la energizant :D Am patit si eu sa nu mi se intareasca nici cu tylos, dar asta pentru ca nu am avut rabdare sa stau sa ajunga suficient de tare, era moale si lipicioasa chiar si cu tylos, incearca sa o lasi sa se intareasca(sa ajunga la consistenta potrivita) si abia apoi sa pui tylos in pasta.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#51 Useril este offline   Amorasa 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 16-November 10

Postat 06 January 2011 - 05:31 PM

Bun, bun! Si cele mai frumoase torturi unde sunt? Unde este catalogul de rasfoit?

#52 Useril este offline   simonicka 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-November 10
  • LocationIasi

Postat 06 January 2011 - 06:41 PM

Se pare ca fetele noastre nu sunt doar foarte pricepute, sunt si foarte modeste si nu vor sa se auto-propuna
In vizita la muzeul culinar

#53 Useril este offline   mariana 764 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 25-April 10

Postat 09 January 2011 - 11:06 PM

buna,sunt incepatoare si totodata noua pe acest forum .Ma asteptam sa gasesc altceva pe acest topic dar v-ati abatut de la subiect astept ca cele mai frumoase torturi sa fie expuse aici :icon_fessee:

#54 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 10 January 2011 - 09:10 AM

Vezi postareadanuta, la 09 January 2011 - 11:06 PM, a spus:

buna,sunt incepatoare si totodata noua pe acest forum .Ma asteptam sa gasesc altceva pe acest topic dar v-ati abatut de la subiect astept ca cele mai frumoase torturi sa fie expuse aici :P


danuto mi-e teama ca ai sa astepti mult si bine :P ca cica nu avem criterii dupa care sa puna fetele talentate torturi . ca vezi tu , fiecare isi lauda `cioara` :P .ar trebui cred sa o faca cineva obiectiv , din afara , dar mai bine nu , ca asa avem toate iluzia ca suntem super tortarese :P

#55 Useril este offline   Liliana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 09-April 10
  • LocationDej

Postat 28 February 2011 - 02:58 PM

acuma am intrat si eu aici sa vad colectia de torturi si am ramas surprinsa caci sunt numai discutii si torturi nu..ce pacat caci fiecare dintre voi avti torturi de colectie, nu unul ci mai multe...deci cand le puneti?

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi