Forum Culinar: Meniurile mele festive - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniurile mele festive

#21 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 27 December 2011 - 06:36 PM

F. frumoase pregateli Danelo',Bea e cel mai dulce desert asi papao toata :) :)

Stelino nu mai am pepenas :P cu ultimile bucatele s-a delectat tata ca pt. el le pastrasem,mai am varza murata ,gogonele,castraveti murati si gogosari (da aia is pt ornat salata buf si aia :P tre' sa mai atentez la rezerva mamii :) ) :P

Dany cred ca pliculetele ce le aveai tu de gelatina e gelatina instant si e destinata doar pt.facut jeleu (pelicula) deasupra la prajituri mai ales cele cu fructe sa nu se oxideze,tie iti trebuia gelatina pt. aspic de la pliculet sau si mai bine foi de gelatina(dealea nu am folosit nici eu niciodata dar am vazut la un supermarchet )bine ca a fost buna si apreciata terina,asta e cel mai important data aviatoare daca ai sa ai gelatina de care trebuie iti va iesi super sunt sigura!

#22 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 December 2011 - 07:07 PM

Foarte elegant!! Felicitari.

Mie imi place poza cu bundita, imi place expresia ei!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#23 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 27 December 2011 - 07:18 PM

Felicitari Daniella, totul a iesit superb. Imi place tot ce-ai prregatit si abia astept sa fac si eu terina cu fructe ca arata foarte bine.

Sarbatori fericite in continuare si un pupic pentru Bea cea frumoasa.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#24 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 December 2011 - 08:32 PM

Pregatiri peste pregatiri, care mai de care! Foarte frumos si apetisant!
Misto de tot gîscanul!
De Bea nici nu mai zic nimic! Cea mai dulce dintre dulcegarii! :floare:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#25 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 27 December 2011 - 08:46 PM

Esti de admirat la prezentarea facuta. Totul arata f bine.
Felicitari!!
Nu mai zic de Bea ce scumpa e, mii de pupici la ea!! Se vede din poze ca e sotioasa.

Te pup!!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#26 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 27 December 2011 - 08:56 PM

Bravo si din partea mea!Te-ai descurcat de minune,la cat de ocupata esti cu jobul si alte activitati! :floare:

#27 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 10:33 PM

 Geany, la 27 December 2011 - 06:36 PM, a spus:

F. frumoase pregateli Danelo',Bea e cel mai dulce desert asi papao toata :hug: :-*
Dany cred ca pliculetele ce le aveai tu de gelatina e gelatina instant si e destinata doar pt.facut jeleu (pelicula) deasupra la prajituri mai ales cele cu fructe sa nu se oxideze,tie iti trebuia gelatina pt. aspic de la pliculet sau si mai bine foi de gelatina(dealea nu am folosit nici eu niciodata dar am vazut la un supermarchet )bine ca a fost buna si apreciata terina,asta e cel mai important data aviatoare daca ai sa ai gelatina de care trebuie iti va iesi super sunt sigura!


Multumesc Geany! Lasa ca nu te intrec!
Eu nu folosesc gelatina, dar daca am tot vazut ca faceti voi diverse :hug: am luat si euca maimutica avand in cap sa fac ceva ce am uitat pana am ajuns acasa de la supermarket, insa ca o curca beata, habar nu am avut ca sunt de mai multe feluri pt diverse destinatii. Asa ca aveam tort jeley si gelatina vegetala. Am sunat pe foxulina, care mi-a explicat ca sunt vax albina. Dar ce era sa mai fac ... am dat inainte cu ce aveam. Azi in tava mai sunt doua portii, deci sunt satisfacuta. Resturi in frigider nexam, am finalizat ...doar mezelicurile si carnatii ne-au cam prisosit ... si astea se si trec repede ... daca nu le tii in vant :hug:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#28 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 10:34 PM

 zerda, la 27 December 2011 - 07:07 PM, a spus:

Foarte elegant!! Felicitari.

Mie imi place poza cu bundita, imi place expresia ei!!


Multumesc!
Da, e foarte frumoasa bundita, a primit-o de la nasa de Mosh, dar nu o suporta si pace, plange sa si-o dea jos. Are o personalitate mama-mama! cu cine o semana ? :hug:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#29 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 10:38 PM

 aura, la 27 December 2011 - 07:18 PM, a spus:

Felicitari Daniella, totul a iesit superb. Imi place tot ce-ai prregatit si abia astept sa fac si eu terina cu fructe ca arata foarte bine.

Sarbatori fericite in continuare si un pupic pentru Bea cea frumoasa.


Multumesc mult Aura! Si pregatirile tale nu au fost cu nimic mai prejos, ba dimpotriva si tu ai doi! La multi ani pentru Stefania!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#30 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 10:41 PM

 Maya, la 27 December 2011 - 08:32 PM, a spus:

Pregatiri peste pregatiri, care mai de care! Foarte frumos si apetisant!
Misto de tot gîscanul!
De Bea nici nu mai zic nimic! Cea mai dulce dintre dulcegarii! :-*


Multumesc mult pentru aprecieri, Maya! Incerc si eu sa invat aici de la maestri :hug: . Cand voi reusi si eu sa fac o masa festiva in poze monoportie cu 2-3 feluri si desert o sa ma declar pe o cale buna ... deocamdata nu ma descurc decat ca la mesele traditionale la romani: aperitive la gramada, felul principal la gramada si desert la tava. Dar mai exersez. In cativa anisori o sa am si-un ajutor! Eu pandesc sa afisati voi maestrii masa festiva de Craciun :hug: Abiaastept sa ma delectez :hug: ... poate mai intra ceva sub tichie :-*

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#31 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 10:49 PM

 Oana S, la 27 December 2011 - 08:46 PM, a spus:

Esti de admirat la prezentarea facuta. Totul arata f bine.
Felicitari!!
Nu mai zic de Bea ce scumpa e, mii de pupici la ea!! Se vede din poze ca e sotioasa.
Te pup!!

Multumesc mult! Si tu ai facut o multime de prajituri si decoratiuni foarte frumoase! sa va fie de bine plimbarea si bine ati venit!

sotioasa? :hug:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#32 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 10:59 PM

 Ellani, la 27 December 2011 - 08:56 PM, a spus:

Bravo si din partea mea!Te-ai descurcat de minune,la cat de ocupata esti cu jobul si alte activitati! :hug:


Ellani multumesc mult de tot! Am ales ce se face cel mai simplu posibil, am pregatit totul in 2 h inainte sa vina musafirii. In afara de bomboane pe care le-am rotit de cu seara si care mi-au luat o groaza ca am facut vreo 200 buc ..., iar acum :-* ca in bancul cu iepurasul si farmacia: ... sa vedem ce o sa fac cu ele ... :hug: ? Am dus o parte mamei, o parte la serviciu colegilor, soacra nu vrea ca sunt toti grasi ... Eu nu vreau sa mananc tot ca nu stiu cum sa ma mai feresc de dulciuri ... :-* Am mancat 3 bomboane in total de vineri pana azi :hug: . Am mai primit si prajituri de la mama. Am 4 panettone neatinsi + o gramada de dulciuri primite :-* dar alea tin ca-s ambalate ...si am un devorator in batatura ...
Studiez mereu artaculinara si tot ce-mi pica sub ochi, pentru cele mai simple preparate, care nu necesita cantariri, pregatiri prea multe. Din aperitivele mele, dupa cum vezi nu-i nimic copt (in afara de prunele invelite in speck pe care leam tras doar cateva minute la tigaie). De obicei si tartinele de castravete-Philadelphia-somon le faceam mai dichisite, dar anul asta am fost in mare goneta ... si cu picea care ma vroia ...asa ca rezultatul e mai din ...bobor!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#33 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 27 December 2011 - 11:02 PM

Mai, eu nu mai zic nimic de pregatiri,mancarici si alea,alea,ca s-a spus cam tot.
Dar Bea e ca Alice in Wonderland .
E incantata ca e imbracata in fas ,ca sta intre cutii mai mari decat ea si are o privire care promite multe .....

O sumpa de copila .Imagine postata
Mamii sa te tii bine ,ca pare genul de copil care stie perfect ce vrea .
Imi aduce aminte oarecum de a mea cand era mica .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#34 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 11:09 PM

 Piscotel, la 27 December 2011 - 11:02 PM, a spus:

Mai, eu nu mai zic nimic de pregatiri,mancarici si alea,alea,ca s-a spus cam tot.
Dar Bea e ca Alice in Wonderland .
E incantata ca e imbracata in fas ,ca sta intre cutii mai mari decat ea si are o privire care promite multe .....

O sumpa de copila .Imagine postata
Mamii sa te tii bine ,ca pare genul de copil care stie perfect ce vrea .
Imi aduce aminte oarecum de a mea cand era mica .Imagine postata

Piscotel, eu nu ma pun cu pregartirile tale, ca voi sunteti mari gospodine, nu grupa rapidos ca mine!

Ai putea sa imi dai detalii din casa, despre genul asta de copil? Cam ce ma asteapta?
Si eu zic ca este absolut sigur ca stie ce vrea si daca nu obtine face ca ma-sa :hug: ..., adica nu se lasa ... :hug:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#35 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 27 December 2011 - 11:16 PM

 Daniella, la 27 December 2011 - 10:59 PM, a spus:


Ellani multumesc mult de tot! Am ales ce se face cel mai simplu posibil, am pregatit totul in 2 h inainte sa vina musafirii,asa ca rezultatul e mai din ...bobor!


Eu cred ca doar cineva care nu stie ce-nseamna bucataritul,nu poate aprecia ce face altcineva(dovada si faptul ca foarte multi membri de pe forum apreciaza ce vad in poze,pentru ca stiu cum e din experienta proprie sa pregatesti ceva).Ca poate fi pe placul unora si sa nu placa altora e chestie de gust,dar orice ai face si in special in cazurile meselor festive nu cu un fel si un desert,ci cu feluri,feluri,necesita timp,chiar si aceleasi tartine cu somon,tot au nevoie de maini care sa le faca.Asa ca,rezultatul e mai mult decat excelent!

Cat despre ingerasul tau superb,sa stii ca mai stiu copii-fetite, care au trecut prin faze ca unele haine,indiferent cat de dragute,comode ar fi fost,nu le imbracau sub nici o forma.Cred ca e doar o perioada,care va trece,dar cred ca pe viitor va fi selectiva cu hainele.Ma rog,ca fetele! :hug: Desi cunosc si baieti\barbati pretentiosi la haine :hug:

#36 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 December 2011 - 11:23 PM

 Ellani, la 27 December 2011 - 11:16 PM, a spus:

 Daniella, la 27 December 2011 - 10:59 PM, a spus:


Ellani multumesc mult de tot! Am ales ce se face cel mai simplu posibil, am pregatit totul in 2 h inainte sa vina musafirii,asa ca rezultatul e mai din ...bobor!


Eu cred ca doar cineva care nu stie ce-nseamna bucataritul,nu poate aprecia ce face altcineva(dovada si faptul ca foarte multi membri de pe forum apreciaza ce vad in poze,pentru ca stiu cum e din experienta proprie sa pregatesti ceva).Ca poate fi pe placul unora si sa nu placa altora e chestie de gust,dar orice ai face si in special in cazurile meselor festive nu cu un fel si un desert,ci cu feluri,feluri,necesita timp,chiar si aceleasi tartine cu somon,tot au nevoie de maini care sa le faca.Asa ca,rezultatul e mai mult decat excelent!

Cat despre ingerasul tau superb,sa stii ca mai stiu copii-fetite, care au trecut prin faze ca unele haine,indiferent cat de dragute,comode ar fi fost,nu le imbracau sub nici o forma.Cred ca e doar o perioada,care va trece,dar cred ca pe viitor va fi selectiva cu hainele.Ma rog,ca fetele! :hug: Desi cunosc si baieti\barbati pretentiosi la haine :hug:


Am auzit de multi copii care nu suporta hainute de lana/mohair sau blanita. Cred ca inteapa ... sau ceva legat de confort. Am incercat sa-i dau si o vestuta de lanita/mohair ... tot la fel ... o da jos imediat.
Da, mamele cand au vazut, au zis ca ele niciodata nu ar putea migali asa ceva. In capul e doar ca eu nu as putea migali o cratita de sarmale, un lighean de salata boeuf si o oala de piftii.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#37 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 27 December 2011 - 11:42 PM

 Daniella, la 27 December 2011 - 11:09 PM, a spus:

 Piscotel, la 27 December 2011 - 11:02 PM, a spus:

Mai, eu nu mai zic nimic de pregatiri,mancarici si alea,alea,ca s-a spus cam tot.
Dar Bea e ca Alice in Wonderland .
E incantata ca e imbracata in fas ,ca sta intre cutii mai mari decat ea si are o privire care promite multe .....

O sumpa de copila .Imagine postata
Mamii sa te tii bine ,ca pare genul de copil care stie perfect ce vrea .
Imi aduce aminte oarecum de a mea cand era mica .Imagine postata

Piscotel, eu nu ma pun cu pregartirile tale, ca voi sunteti mari gospodine, nu grupa rapidos ca mine!

Ai putea sa imi dai detalii din casa, despre genul asta de copil? Cam ce ma asteapta?
Si eu zic ca este absolut sigur ca stie ce vrea si daca nu obtine face ca ma-sa Imagine postata ..., adica nu se lasa ... Imagine postata



Daniella ,

Eu apreciez enorm femeile care sunt practice ,si stiu sa faca mancare rapid,delicios,aspectuos .
Plus ca mai au si slujba,si copii mici .
La final e si casa si masa decorata .
Si musafirii multumiti .
Ce poti sa-ti doresti mai mult .
La ce foloseste o gospodina care a robotit zile si nopti printre oale si tavi si care la final are picioarele umflate ,falca cazuta o dor salele .Nu mai e in stare de nimic,darmite sa se mai si bucure de sarbatori .Imagine postata

Copila ta are frunte inalta si privire patrunzatoare .
E clar ca stie ce vrea .Asta se vede chiar daca e asa de mica .
Unde mai pui ca-i si frumusica si finuta .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#38 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 28 December 2011 - 12:10 AM

 Daniella, la 27 December 2011 - 11:09 PM, a spus:

Ai putea sa imi dai detalii din casa, despre genul asta de copil? Cam ce ma asteapta?


A ta e prea mica inca ,vorbim dupa varsta de 3 ani .Imagine postata
Acuma e un ingeras .
A mea a devenit prea voluntara si eu numai o mai coboram cu picioarele pe pamant .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#39 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 December 2011 - 12:11 AM

piscotel, multumesc de aprecierile la adresa picei mele. Sper sa se si cuminteasca oleak pe masura ce creste, ca acum e destul de neascultatoare, desi stie o gramada de lucruri si intelege aproape tot, doar ca nu vorbeste ...

sa stii ca la ora plecarii aveam toate vasele spalate (am spalat o masina intre felul 1 si 2 (l-am cooptat pe tati sa ma ajute), am dispus pauze intre feluri sa se faca putin loc, iar la final am strans ce a ramas si ne-am relaxat restul serii. Nu am fost obosita deloc, desi m-a apucat bomboneala pana tarziu in noapte ... :hug:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#40 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 28 December 2011 - 02:45 PM

 Daniella, la 27 December 2011 - 10:38 PM, a spus:

 aura, la 27 December 2011 - 07:18 PM, a spus:

Felicitari Daniella, totul a iesit superb. Imi place tot ce-ai prregatit si abia astept sa fac si eu terina cu fructe ca arata foarte bine.

Sarbatori fericite in continuare si un pupic pentru Bea cea frumoasa.


La multi ani pentru Stefania!

multumesc daniella, esti foarte draguta ca ti-ai amintit!
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi