Forum Culinar: Idei,sfaturi,pareri,consultatii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 26 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Idei,sfaturi,pareri,consultatii am de facut un tort.cum il fac?

#1 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 11 January 2011 - 12:19 PM

Nu stiu daca merita un subiect aparte,dar am vazut multe fete intreband sau cerand sfaturi depsre cum e mai bine sa faca un tort ,intrebari puse ba pe la un subiect,ba pe la altul.Multe idei mi-au prins si mie bine ,dar de multe ori caut ca nebuna pe unde s=a discutat ce m-ar interesa si pe mine,dar nu-mi aduc aminte.Asa ca ma gandesc sa le adunam intr-un subiect-mai ales ca vor mai fi multe intrebari banuiesc, si de acum incolo.

Si normal ca am inceput subiectul avand deja o intrebare in minte:-):am de facut un tort de botez ,inspirat din 3 torturi luate de pe net-la cererea clientei.deci se vrea asa:
crucea,cristelnita si florile din pozele de mai jos.Intrebarea mea e:cum pun si cruce si cristelnita pe un tort,fie el si cu etaj-amandoua decoratiile fiind inalte-dupa parerea mea dau dau prea bine,dar trebuie sa multumesc clienta.voi cum ati face?
Imagine atasata: monthly_01_2011/post-301-12947410264779.jpg
Fisier atasat  1.bmp (385.99K)
Number of downloads: 409
Imagine atasata: monthly_01_2011/post-301-12947410810989.jpg

#2 Useril este offline   anasia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 11 January 2011 - 01:34 PM

ortansa, crucea din pdz sau icing? ma gandesc , daca este din pdz, sa fie "infipta" (ca la torturile papusi) in tort, pentru stabilitate, nu doar pusa deasupra; cristelnita, daca este din icing (cum a facut dora paharele superbe) lipita de tort...

#3 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 11 January 2011 - 01:40 PM

din pdz,ambele.cel mult am sa decorez putin cu ri crucea si/sau cristelnita.si da,pt suport am sa ma folosesc si de tepuse infipte in decoratii,nu stiu exact cum,vad la fata locului:-).nu stiu cum e mai bine:sa fac crucea mai mare si cristelnita mai mica -si sa le pun deasupra pe amandoua sau sa pun crucea pe etajul superior si cristelnita pe etajul de la baza?decisions,decisions:-)

mersi anasia pt raspunsul prompt.anybody else?

#4 Useril este offline   anasia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 11 January 2011 - 01:46 PM

ortansa, personal as prefera crucea mai mica...nu stiu...si ambele pe acelasi nivel;

#5 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 11 January 2011 - 02:14 PM

Poti sa le faci in asa fel incat sa le pui pe tort numai la restaurant? Ar trebui una langa alta puse cumva. Crucea daca ar fi mai mica si ar arata ca o "bijuterie" pusa pe tort; sa nu stea ca o cruce din aia din varful bisericii, in picioare. In fond tu ideea trebuie sa o surprinzi, sau?

Eu vad doar poza cu crucea in picioare dar nu vad unde e cristelnita? Cum arata?

#6 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 11 January 2011 - 02:39 PM

Eu as face doar jumatate de cristelnita si as pune-o pe blatul de jos, lipita de etajul de sus... daca intelegi ce vreau sa spun. Cam cum sunt clopoteii (jumatati) pe unul din ultimele torturi ale Lissei. Si crucea sus.

#7 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 11 January 2011 - 02:49 PM

La chestiuni tehnice legate de torturi nu pot sa dau sfaturi, dar din punct de vedere estetic m-as transforma, in locul vostru, intr-un consilier pentru cei care va cer executarea unor asemenea produse. Ideea cu crucea infipta in tort mi se pare macabra, o fi crucea si simbolul crestinatatii dar e si al mortii, or la botez cred ca ideea e alta. Al doilea tort mi se pare mult mai potrivit, botezul e un motiv de celebrare a vietii si de implinire religioasa, poate fi simbolizata altfel decit prin cruce si cadelnita. Un verset din Biblie, o simbolizare a inceputului prin pasarele, floricele, culori pastel etc mi se pare foarte potrivit, dar atitea elemente religioase pe un tort mi se pare ca nu au ce cauta si il transforma intr-un mare kitsch.

#8 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 11 January 2011 - 03:29 PM

ai dreptate Carmela,nici mie nu-mi plac torturile cu cruci.in general lumea imi cere parerea si ma intreaba ce cred ca ar da bine pe tort,lasand mai mult la latitudinea mea decorul,de data asta cererea a fost batuta in cuie,oricat am incercat eu sa propun ingerasi,bebei sau altele,tot la cruce s-a ajuns.de gustibus.oricum,am sa incerc sa "indulcesc" cat pot decorul,sper sa reusesc.

Luminita-e buna ideea ta cu jumatatea de cristelnita(nu se deschide linkul de sub prima poza?).

Snej-tortul trebuie decorat de la cap la coada de mine,nu risc sa las pe cineva sa puna decorurile.ma gandisem si eu la o cruciulita mica,dar mi s-a specificat sa fie exact ca in prima poza.

#9 Useril este offline   Miny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 178
  • Inregistrat: 09-December 09
  • LocationTulcea

Postat 11 January 2011 - 03:49 PM

Buna, am gasit si eu ceva care merge adaptat
Imagine atasata: monthly_01_2011/post-418-12947536423362.jpg
cred ca daca adaugi si floricele iese chiar dragut (ceea ce nici nu ma indoiec ca nu va iesi din mainile tale) :floare:
Succes si inspiratie

#10 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 11 January 2011 - 03:52 PM

Revin si eu cu o intrebare mai veche: cum as putea decora un tort de bezea? Mi s-a cerut un re-make la tortul de bezea cu crema de ciocolata pe care l-am mai facut si inainte de Craciun si iar nu am idee cum sa-l decorez. Atunci l-am glazurat cu ciocolata si i-am facut niste braduti si fulgi de nea din cioco alba, acum chiar ca nu stiu. Trebuie sa-l fac pana vineri tortul asta. Idei, ceva?

#11 Useril este offline   snej 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationMelbourne

Postat 11 January 2011 - 04:23 PM

Vezi postareaLuminis, la 11 January 2011 - 03:52 PM, a spus:

Revin si eu cu o intrebare mai veche: cum as putea decora un tort de bezea? Mi s-a cerut un re-make la tortul de bezea cu crema de ciocolata pe care l-am mai facut si inainte de Craciun si iar nu am idee cum sa-l decorez. Atunci l-am glazurat cu ciocolata si i-am facut niste braduti si fulgi de nea din cioco alba, acum chiar ca nu stiu. Trebuie sa-l fac pana vineri tortul asta. Idei, ceva?


Eu l-am tratat ca pe un tort obisnuit, am avut 3 foi de bezea si intre ele crema. Pe margini am imbracat in foaie de pandispan, dat cu frishca un pic, imbracat in pdz si decorat dupa cerinta. Nu mi-a facut vreo problema.
Tu nu asa il faci?

#12 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 11 January 2011 - 04:41 PM

Cerinta e cerinta si chiar daca de multe ori nu ne plca si nici idee nu avem cu ce sa incepem tortul trebuie finalizat.
Eu l-as face pe 2 nivele, as pastra ultimul model. Crucea daca o vor exact la fel as pune-o exact in varf atunci, pe ea as pune un fluturas zburand. Blatul de jos l-as face mult mai mare decat cel de sus si acolo as incadra cadelnita care as inconjura-o de floricele, as pune chiar 2-3 si pe piciorul ei. Blatul de sus nu l-as pune central ci intr-o parte, in stanga l-as trage eu :blob8:
Asa as face eu ... acuma tu poate ti-l imaginezi altfel. Spor si asteptam sa vedem rezultatul.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#13 Useril este offline   tango 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 28-December 09

Postat 11 January 2011 - 05:39 PM

Foarte buna ideea topicului.
Din pacate nici mie nu prea imi plac torturile pe teme religioase, insa si eu as merge tot pe ideea celor 2 etaje, cristelnita pe primul etaj si crucea sus. Sigur facut de tine tortul va arata cat se poate de bine.

Si sa vin si eu cu o intrebare (de fapt 2): am primit azi 2 cereri de torturi: unul care sa impace niste fulgi de zapada si buburuze, pe glazura de ciocolata si unul care sa cuprinda niste trandafiri si o tastatura de calculator :blob8: .
Deci, ce ziceti, cum sa le impac, as vrea sa fie cumva unite ideile pe torturi, sa nu trantesc niste buburuze si fulgi si atat.
Iar la al doilea nu vad cum sa leg tastatura si trandafirii, poate veniti cu ceva idei :hug:
www.torturidelicioase.wordpress.com

#14 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 11 January 2011 - 06:15 PM

Vezi postareatango, la 11 January 2011 - 05:39 PM, a spus:


Si sa vin si eu cu o intrebare (de fapt 2): am primit azi 2 cereri de torturi: unul care sa impace niste fulgi de zapada si buburuze, pe glazura de ciocolata si unul care sa cuprinda niste trandafiri si o tastatura de calculator :hug: .
Deci, ce ziceti, cum sa le impac, as vrea sa fie cumva unite ideile pe torturi, sa nu trantesc niste buburuze si fulgi si atat.
Iar la al doilea nu vad cum sa leg tastatura si trandafirii, poate veniti cu ceva idei :-*


Draga mea, buburuzele si fulgi , habar n-am cum pot fi adusi/aduse impreuna, :hug: da tastatura si trandafiri , nici o problema ! Pe o tastatatura ce mare lucru sa pui niste trandafiri ? Merge !Arata bine ! Parerea mea.. Sunt curioasa insa cum faci cu primul! :blob8: Bafta multa!

#15 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 11 January 2011 - 06:20 PM

Vezi postareaortansa, la 11 January 2011 - 12:19 PM, a spus:

Nu stiu daca merita un subiect aparte,

Si normal ca am inceput subiectul avand deja o intrebare in minte:-):am de facut un tort de botez ,inspirat din 3 torturi luate de pe net-la cererea clientei.deci se vrea asa:



Merita deschis acest subiect! Cind ai cite un client asa cum ai tu acum, pe cuvint ca o gasca intreaga ii greu s-o dea de capat! Parerea mea, tortul pus de Miny parca se apropie de cerintele tale! Bafta muuuuulta! Sa-ti multumesti clienta! :blob8:

#16 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 11 January 2011 - 08:37 PM

Tango, in ceea ce priveste tortul cu buburuze, solutia pe care o vad eu este sa faci niste gargarite mai maricele si mai "umane", ca niste copilasi deghizati in buburuze, care sa se joace cu zapada, intr-un decor de natura iarna, un parc, ceva cu zapada. Nu stiu daca intelegi, sa fie ca o poveste. Mie mi-ar placea sa ma joc cu un astfel de tort.

#17 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 11 January 2011 - 11:24 PM

Ortansa ce bine ca ai deschis acest topic!ce sfat pot sa-ti dau eu?Nici mie nu-mi place ideea de tort cu cruce dar unde-i lege ,nu-i tocmeala.Uite ceva care se apropie de ceea ce ti-a spus Ramo si altele care sper sa te inspire si sa-ti fie de ajutor.tango un pic ciudata combinatia dar asta e,trebuie sa aiba o semnificatie anume pentru persoana respectiva.Urmeaza sfatul Luminitei,e bun!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2011/post-404-12947804320427.gif
  • Imagine atasata: monthly_01_2011/post-404-12947804758105.gif
  • Imagine atasata: monthly_01_2011/post-404-12947805022315.jpg

Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#18 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 11 January 2011 - 11:31 PM

daca tot ne sfatuim,sa va intreb si eu ceva:trebuie sa fac un tort cascheta de politist,parca v-am mai spus ,problema e ca nu prea am idee cum sa-i fac partea de deasupra;am zis sa fac un blat separat ,mai mare si sa-l decupez asa mai inclinat si sa-l pun pe tortul propriu-zis.Nu am vazut nicaieri cum se face dar din ce imagini mai am,mi-am facut o idee. Voi ce ma sfatuiti,e bine cum gandesc?
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#19 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 11 January 2011 - 11:48 PM

Gabi, ca sa-l faci putin inclinat, incearca sa-l coci asa, adica pune ceva in cuptor sub forma in care-l coci, intr-o parte, ca sa ti se incline putin vasul (si automat blatul) si se va coace asa. Vei obtine un fata dreapta si una inclinata (incearca sa nu pui praf de copt in blat ca se umfla si iese bombat). Poti sa incerci sa pui o lingura sau ceva de metal, oricum, sa reziste la cuptor.
Daca tai din el inclinat faci risipa, ca n-ai unde sa folosesti triunghiul ce-ti iese; nu cred ca vrei asta.
Pentru partea de deasupra, care cred eu ca trebuie sa fie putin mai mare in diametru decat restul, poti coace un blat subtire din vreo 2 oua (depinde de dimensiunile formei) sau poti sa cumperi foi de pandispan din comert (ca avem si noi metro, nu-i asa?); alea sunt si drepte si subtiri si am auzit ca nu-s rele la gust (nu stiu, n-am incercat).
Succes!

#20 Useril este offline   tango 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 28-December 09

Postat 12 January 2011 - 07:39 AM

Multumesc de idei, fetelor.
Vrabiuta, buna ideea cu tastatura, clienta vroia o tastatura si niste trandafiri pe tort, poate schimb si fac tortul sub forma de tastatura si e usor sa-i pun si niste trandafirasi (stilizati, ca e cam din scurt sa fac din ceilalti)
Iar la buburuze, nu are mare semnificatie pentru clienta, a incercat si ea sa combine cerintele copiilor, care voi si decor de iarna si buburuze. Ideea e super sa-l fac ceva poveste, dar nu-l vrea nici prea greu, ca nu e o ocazie deosebita, si ar trage ceva mai mult la kg sa le fac marisoare. Dar retin ideea pentru mine. :floare:
Gabrenia, cred ca varianta data de Luminis e cea mai buna. Iar pentru partea de deasupra, eu zic sa folosesti cu incredere foile de pandispan, sunt bune, mie mi-au placut. Vezi ca erau si la Kaufland, dar acum le-au schimbat ambalajul, sper ca nu si reteta :lol:
www.torturidelicioase.wordpress.com

Arata acest topic


  • 26 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi