Forum Culinar: Idei,sfaturi,pareri,consultatii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 26 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Idei,sfaturi,pareri,consultatii am de facut un tort.cum il fac?

#41 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 12 January 2011 - 09:25 PM

E superb Anca, cat e de finut si de elegant, love it!!!
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#42 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 13 January 2011 - 12:34 AM

Oti,anasia,divina,dani_ela,Luminis,cecy,MIMI,ortansa,Ramo multumesc muuult!M-ati facut sa rosesc,serios!Inseamna pt. mine fff mult aprecierile voastre!Va multumesc.Imi sunteti ca un "balsam pe rana" dupa "tentativa de cutie de cadou".Ramo,cred ca la tine si la Oti am admirat cutii faine de cadou!
De curand mi-am luat acest decupator de la LB,si nu a fost nici macar scump,dar e de efect.Numa' ca iti mai trebuie si un "cutter" sau cum sa-i zic :thumleft: o chestie de aia ascutita,ce folosesc chirurgii la taiat;
Ortansa,sa stii ca tare m-a batut gandu' sa-l fac pe alb si rosu' acest tort!dar sa stii ca am sa-l probez cat de curand .
Tortu' de fapt l-am vrut in varianta prezentata in LB,dar mi-am dat seama ca as avea muult de decupat si fara chestia aia ascutzita,nu ai nici un spor!
Tortul l-am facut "carapace" cu foi de pandispan din comertz(pt ca eram in graba)si pasta am mai finisat-o si cu un "puc" din pdz ca sa fie si mai fina,pe cand urma sa-l "pudrez" cu luster-ul .
Isi merita banii decupatorul asta,si ,si cel cu cifre tot de la ei!

#43 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 13 January 2011 - 12:51 AM

Vezi postareaAnca_B, la 13 January 2011 - 12:34 AM, a spus:

Oti,anasia,divina,dani_ela,Luminis,cecy,MIMI,ortansa,Ramo multumesc muuult!M-ati facut sa rosesc,serios!Inseamna pt. mine fff mult aprecierile voastre!Va multumesc.Imi sunteti ca un "balsam pe rana" dupa "tentativa de cutie de cadou".Ramo,cred ca la tine si la Oti am admirat cutii faine de cadou!
De curand mi-am luat acest decupator de la LB,si nu a fost nici macar scump,dar e de efect.Numa' ca iti mai trebuie si un "cutter" sau cum sa-i zic :thumleft: o chestie de aia ascutita,ce folosesc chirurgii la taiat;
Ortansa,sa stii ca tare m-a batut gandu' sa-l fac pe alb si rosu' acest tort!dar sa stii ca am sa-l probez cat de curand .
Tortu' de fapt l-am vrut in varianta prezentata in LB,dar mi-am dat seama ca as avea muult de decupat si fara chestia aia ascutzita,nu ai nici un spor!
Tortul l-am facut "carapace" cu foi de pandispan din comertz(pt ca eram in graba)si pasta am mai finisat-o si cu un "puc" din pdz ca sa fie si mai fina,pe cand urma sa-l "pudrez" cu luster-ul .
Isi merita banii decupatorul asta,si ,si cel cu cifre tot de la ei!

Bisturiu de ala de care zici tu gasesti la Praktiker.
Ce nu ti-a iesit la cutie???
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#44 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 13 January 2011 - 12:58 AM

[quote name='Ramo' date='13 January 2011 - 12:51 AM' timestamp='1294872717' post='71880']
[quote name='Anca_B' date='13 January 2011 - 12:34 AM' timestamp='1294871658' post='71876']

Bisturiu de ala de care zici tu gasesti la Praktiker.
Ce nu ti-a iesit la cutie???
[/quote]

Aha,am sa dau o fuga pe la Prakktiker
Nu stiu...forma...am vrut si un capac,dar cand l-am pus nu statea nicicum1

#45 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 13 January 2011 - 01:02 AM

Anca tortul e absolut minunat, felicitari!Si pe mine ma batea gandul a-mi iau acea lalea dar nu am luat-o si pacat ca vine atat de bine!Ma intereseaza in mod deosebit cum ai facut bordura,cu ce ai imprimat-o,e superba,felicitari inca o data!
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#46 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 13 January 2011 - 01:15 AM

Vezi postareagabrenia, la 13 January 2011 - 01:02 AM, a spus:

Anca tortul e absolut minunat, felicitari!Si pe mine ma batea gandul a-mi iau acea lalea dar nu am luat-o si pacat ca vine atat de bine!Ma intereseaza in mod deosebit cum ai facut bordura,cu ce ai imprimat-o,e superba,felicitari inca o data!


Gabreniaiti multumesc nespus de mult!
Bordura am imprimat-o cu o ustensila de la Wilton,stai ca pun si poza.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2011/post-181-1294874128443.jpg


#47 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 January 2011 - 09:49 AM

anca- am si eu scula asta de la LB , dar mie nu imi iese cu gaura ;) si uneori imi iese juma de model :notworthy: mi-i ciuda pe el si nu prea il folosesc. oare trebuie pasta mai groasa? sau mai subtire? :appl:

#48 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 13 January 2011 - 10:00 AM

Vezi postareadani_ela, la 13 January 2011 - 09:49 AM, a spus:

anca- am si eu scula asta de la LB , dar mie nu imi iese cu gaura ;) si uneori imi iese juma de model :notworthy: mi-i ciuda pe el si nu prea il folosesc. oare trebuie pasta mai groasa? sau mai subtire? :appl:

Nu cred ca grosimea pastei conteaza, eu am facut si pe pasta groasa si pe subtire. Important e ca ustensila sa o pui in amidon inainte sa o presezi pe pasta, eu asa fac =))
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#49 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 13 January 2011 - 10:46 AM

Vezi postareadani_ela, la 13 January 2011 - 09:49 AM, a spus:

anca- am si eu scula asta de la LB , dar mie nu imi iese cu gaura ;) si uneori imi iese juma de model :notworthy: mi-i ciuda pe el si nu prea il folosesc. oare trebuie pasta mai groasa? sau mai subtire? :appl:



Vezi postareaRamo, la 13 January 2011 - 10:00 AM, a spus:

Vezi postareadani_ela, la 13 January 2011 - 09:49 AM, a spus:

anca- am si eu scula asta de la LB , dar mie nu imi iese cu gaura =)) si uneori imi iese juma de model ;) mi-i ciuda pe el si nu prea il folosesc. oare trebuie pasta mai groasa? sau mai subtire? ;)

Nu cred ca grosimea pastei conteaza, eu am facut si pe pasta groasa si pe subtire. Important e ca ustensila sa o pui in amidon inainte sa o presezi pe pasta, eu asa fac =))


Eu ,cred ca unele aceesorii sunt mai utile numai pt. imprimare model;acuma de ex. am uns cu putin ulei decupatorul inainte de a-l folosi.

#50 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 January 2011 - 11:09 AM

ramo ,anca- mersic de sfaturi :pupic:

#51 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 17 January 2011 - 02:57 PM

Fetelor dragi va rog imi dati niste sfaturi?!ar trebui sa fac asa un tort pt. un baietzel.Nu am mai facut niciodata masini;si vroaim sa va intreb mai ales pe tine Ramo ,()ca stiu ca tu ai mai facut ) ce culoare sa pun la McQueen asta?Masina,in sine as vrea sa fie numa; blat sculptat sau blat de cereale,dar ce ma sfatuiti?sI NU AM DECAT O MACHETUTZA MICA-MICA (ARE VREO 8 CM)ca model pt Fulger asta!
Va multumesc anticipat!

Dau "edit" ca am uitat sa pun poza :drool: .

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2011/post-181-12952690629567.jpg

Aceasta postare a fost editata de Anca_B: 17 January 2011 - 02:58 PM


#52 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 17 January 2011 - 04:54 PM

Daca ai macheta si e mica de ce nu o faci din pasta? Eu o pictez intotdeauna. Fulger original e de un rosu mult mai aprins. Daca vrei sa o faci mai mare decat ti-e macheta, atunci eu as face-o din blat de negresa nu din cereale.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#53 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 18 January 2011 - 08:20 AM

Vezi postareaRamo, la 17 January 2011 - 04:54 PM, a spus:

Daca ai macheta si e mica de ce nu o faci din pasta? Eu o pictez intotdeauna. Fulger original e de un rosu mult mai aprins. Daca vrei sa o faci mai mare decat ti-e macheta, atunci eu as face-o din blat de negresa nu din cereale.


Tortul imi trebuie de proportiile celui din imagine;am sa incerc sa il fac din blat si sa si pictez pasta la final,sa ramana lucioasa!
Multumesc mult Ramo!

#54 Useril este offline   anasia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 18 January 2011 - 09:17 AM

anca, cred ca am un tutorial cu masinuta sculptata; il caut si postez la tehnici...

#55 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 18 January 2011 - 10:58 AM

Daca tot e acest topic am si eu cateva intrebari:
- Ramo, ce reteta de negresa folosesti tu pentru torturi. Am vazut ca zici ca merge sculptat. Reteta care o am eu nu ar merge sigur, pentru ca imi iese un blat sfaramicios rau.
- cu ce acoperiti rtul inainte de a-l imbraca in pdz? Unt simplu sau amestecat cu ceva? Cam ce cantitate? Ar merge untul amestecat cu pudinca?
-pentru un tort cu diametrul de 22 cam cata pdz folositi?

#56 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 18 January 2011 - 11:32 AM

asa,asa-si eu vreau reteta de negresa Ramo,pleeease.

punticu:eu acopar tortul ori cu unt frecat spuma cu zahar pudra(nu f.mult zahar) daca tortul e umplut cu creme pe baza de frisca sau lapte,ori cu crema cu care am umplut tortul-in cazul in care crema este una pe baza de unt-eu folosesc in ultimul timp creme de unt,oua si cacao-sunt f. bune si ciocolatoase.bineinteles ca in cazul asta e putin mai complicat,pt ca exista riscul sa murdaresti pasta de zahar cu crema,dar cu putina indemanare eviti lucrul asta.important e sa intinzi foaia bine din prima,sa nu fie nevoie sa o mai dai jos de pe tort si sa o reintinzi.
pt un tort de 22 cm-eu folosesc cam 600-700 gr de pdz-deci o portie si jumate din reteta Adrianei-depinde si cat de subtire/groasa intinzi foaia.bineinteles ca mai ramane pasta dupa ce tai marginile.

#57 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 18 January 2011 - 11:45 AM

Poi, reteta de pe culinar o folosesc, nu e un secret. 5 oua, 200gr zahar, 200ml ulei, 1/2 cana apa, 250gr faina, 1 plic praf de copt, 2 linguri cacao.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#58 Useril este offline   tango 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 28-December 09

Postat 18 January 2011 - 11:45 AM

eu acopar tortul doar cu unt foarte moale, il scot din timp din frigider si il intind cu spatula, atat. Eu pun un strat ff subtire, atat cat sa se lipeasca pasta de el, nu se simte la gust cand mananci tortul.
La tort de 22 de cm su eu zic ca e bine sa ai o portie si jumatate. Eu de obicei fac doar o portie, dar e cam din scurt si tot timpul trebuie sa o intind cam subtire si imi fac griji ca nu am suficienta :((
Cat despre negresa, cred ca e blatul de la negresa cu banane de pe celalat forum , dar sper sa vina Ramo sa ne lamureasca, ca si al meu e cam faramicios.
www.torturidelicioase.wordpress.com

#59 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 18 January 2011 - 11:52 AM

Vezi postareatango, la 18 January 2011 - 11:45 AM, a spus:

eu acopar tortul doar cu unt foarte moale, il scot din timp din frigider si il intind cu spatula, atat. Eu pun un strat ff subtire, atat cat sa se lipeasca pasta de el, nu se simte la gust cand mananci tortul.
La tort de 22 de cm su eu zic ca e bine sa ai o portie si jumatate. Eu de obicei fac doar o portie, dar e cam din scurt si tot timpul trebuie sa o intind cam subtire si imi fac griji ca nu am suficienta :((
Cat despre negresa, cred ca e blatul de la negresa cu banane de pe celalat forum , dar sper sa vina Ramo sa ne lamureasca, ca si al meu e cam faramicios.

Nu stiu ce sa zic ... al meu nu e sfaramicios, prima data cand am facut abia l-am folosit, se rupea tot. Eu cantaresc si masor totul la fix, de atunci nu mai am probleme. Inclusiv apa mi-o masor :huh: Eu zic ca masuratoarea la ochi nu e buna, am folosit-o si am dar gres cu ea.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#60 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 18 January 2011 - 09:36 PM

Ramo pun poza cu cascheta de santier .nu e cine stie ce dar atunci eram foarte incantata de rezultat

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2011/post-404-12953794005114.jpg

Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

Arata acest topic


  • 26 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi