Forum Culinar: Idei,sfaturi,pareri,consultatii - Forum Culinar

Salt la continut

  • 26 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Idei,sfaturi,pareri,consultatii am de facut un tort.cum il fac?

#81 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 20 January 2011 - 10:09 AM

Vezi postareasce76, la 20 January 2011 - 08:00 AM, a spus:


Sarut mana, sunt in perioada de studiu.Sper sa trec de etapa"primul tort -asa NU".Si sa invat sa redimensionez poze!Fara foarfeca :love7:

In perioada de studiu, sper ca ai invatat ca blatul de sus tr sa stea pe ceva tare inainte sa-l pui pe blatul de jos in care sunt infipte betele :wasted:
Daca ai nevoie de ajutor suntem aici, spune doar ce si cum. Orice poti intreba chiar daca ti se pare aiurea si noi la randul nostru am intrebat si am invatat.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#82 Useril este offline   sce76 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 16-January 11
  • LocationGherla

Postat 20 January 2011 - 10:53 AM

Vezi postareaRamo, la 20 January 2011 - 10:09 AM, a spus:

Vezi postareasce76, la 20 January 2011 - 08:00 AM, a spus:


Sarut mana, sunt in perioada de studiu.Sper sa trec de etapa"primul tort -asa NU".Si sa invat sa redimensionez poze!Fara foarfeca :love7:

In perioada de studiu, sper ca ai invatat ca blatul de sus tr sa stea pe ceva tare inainte sa-l pui pe blatul de jos in care sunt infipte betele :wasted:
Daca ai nevoie de ajutor suntem aici, spune doar ce si cum. Orice poti intreba chiar daca ti se pare aiurea si noi la randul nostru am intrebat si am invatat.

Sarut mana.Mi-a spus deja IRENKE, m-a consiliat si LISSA, sunteti dragute ca ne ajutati, fara sa ne certati, sper ca tortul pentru botezul Pufosului meu, pe 30, sa pot sa vi-l arat.
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#83 Useril este offline   tango 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 28-December 09

Postat 20 January 2011 - 02:11 PM

Ramo, cine sa rada de masura ta pentru mililitri? Si eu am un biberon ramas de la fata, in aceleasi scopuri, ba chiar ma batea gandul sa-mi cumpar special pentru asa ceva, unul mai mare :notworthy:) (si al meu e de-ala mic, de 60 ml).
Suuper bun sfatul cu trantitul tavii, ma gandisem sa incerc asa dar acum ca ai confirmat si tu..sa vezi ce o sa trantesc cu tava aia :floare:) ca si eu aveam blatul plin de gauri.
www.torturidelicioase.wordpress.com

#84 Useril este offline   sce76 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 16-January 11
  • LocationGherla

Postat 21 January 2011 - 12:28 PM

Dupa ce am zapacit multa lume cu 1000 de intrebari desre tortul de botez pe care m-am gandit sa-l fac dreptunghiular, etajat, m-am razgandit....Parca arata mai bine rotund...
Acum, problema e ;cat de mare trebuie sa fie etajele pentru a ajunge pentru 40-50 persoane?As vrea sa fie blat pandispan, insiropat, cu ganache de cioco cu laple, 2-3 etaje, imbracat in pdz si decorat cu floricele WILTON.
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#85 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 21 January 2011 - 01:17 PM

Vezi postareasce76, la 21 January 2011 - 12:28 PM, a spus:

Dupa ce am zapacit multa lume cu 1000 de intrebari desre tortul de botez pe care m-am gandit sa-l fac dreptunghiular, etajat, m-am razgandit....Parca arata mai bine rotund...
Acum, problema e ;cat de mare trebuie sa fie etajele pentru a ajunge pentru 40-50 persoane?As vrea sa fie blat pandispan, insiropat, cu ganache de cioco cu laple, 2-3 etaje, imbracat in pdz si decorat cu floricele WILTON.


Uite cum se calculeaza la restaurant:
1 portie = 200-250 gr tort asta insemnand cam 2 degete mai groase de tort.
La unele restaurante se taie mai subtire felia asta fiind cam 100-150 gr un fel de 1 deget si jumate ca grosime felia.

Uite cum am facut eu ca sa stiu cate felii imi ies din tavile care le am
Pune-ti 2 foi a4 unul langa altul (le prinzi cu scoch) si apoi vii cu tavile rotunde care le ai tu si faci conturul la tava si apoi tai forma tavii ca sa ai un cerc cu diametru tavii tale probabil 28, 24 sau 26. Dupa impaturi cercul de atatea ori pana iti vor iesi triunghiuri adica exact o felie de tort si apoi cand o despaturi vezi cate felii ti-au iesit.
Sper ca nu te-am incurcat cu ce ti-am explicat.
Poate fetele cu mare experienta iti pot spune cat de mare sa fie o felie insa eu din experienta mea zic ca sa nu fie foarte mare pentru ca omul nu poate sa manance foarte mult tort. Dupa mine inaltimea tavii e suficient pentru ca oricum va fi inaltat si de pasta si de untul cu care finisezi blatul umplut.

Vezi ce tavi ai tu in casa. Uita-te pe verso si vezi de cat sunt si spune-ne astfel ne va fi mai usor sa-ti spunem aprox cate felii iti iese dintr-o tava.

#86 Useril este offline   sce76 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 16-January 11
  • LocationGherla

Postat 21 January 2011 - 01:22 PM

Cea mai mare tava rotunda(o cratita :occasion15: ) are diametrul 24cm, urmatoarea 21 si ultima 15 cm.
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#87 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 21 January 2011 - 02:06 PM

Ramo, ai zis ca si apa de la reteta de negresa o masori. Ce inseamna 1/2 cana in mililitri?

#88 Useril este offline   sce76 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 16-January 11
  • LocationGherla

Postat 21 January 2011 - 02:10 PM

Vezi postareapunticu, la 21 January 2011 - 02:06 PM, a spus:

Ramo, ai zis ca si apa de la reteta de negresa o masori. Ce inseamna 1/2 cana in mililitri?



125 ML?
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#89 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 21 January 2011 - 02:14 PM

Pai nu stiu ca eu am cani de la 160 pana la 250 ml prin casa. :occasion15:

#90 Useril este offline   sce76 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 16-January 11
  • LocationGherla

Postat 21 January 2011 - 02:16 PM

Vezi postareapunticu, la 21 January 2011 - 02:14 PM, a spus:

Pai nu stiu ca eu am cani de la 160 pana la 250 ml prin casa. :toothy9;



Aia clasica are 250 ml.Zic eu... :occasion15:
Imagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postata

#91 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 21 January 2011 - 03:03 PM

Vezi postareayoyo, la 21 January 2011 - 01:17 PM, a spus:

Vezi postareasce76, la 21 January 2011 - 12:28 PM, a spus:

Dupa ce am zapacit multa lume cu 1000 de intrebari desre tortul de botez pe care m-am gandit sa-l fac dreptunghiular, etajat, m-am razgandit....Parca arata mai bine rotund...
Acum, problema e ;cat de mare trebuie sa fie etajele pentru a ajunge pentru 40-50 persoane?As vrea sa fie blat pandispan, insiropat, cu ganache de cioco cu laple, 2-3 etaje, imbracat in pdz si decorat cu floricele WILTON.


Uite cum se calculeaza la restaurant:
1 portie = 200-250 gr tort asta insemnand cam 2 degete mai groase de tort.
La unele restaurante se taie mai subtire felia asta fiind cam 100-150 gr un fel de 1 deget si jumate ca grosime felia.

Uite cum am facut eu ca sa stiu cate felii imi ies din tavile care le am
Pune-ti 2 foi a4 unul langa altul (le prinzi cu scoch) si apoi vii cu tavile rotunde care le ai tu si faci conturul la tava si apoi tai forma tavii ca sa ai un cerc cu diametru tavii tale probabil 28, 24 sau 26. Dupa impaturi cercul de atatea ori pana iti vor iesi triunghiuri adica exact o felie de tort si apoi cand o despaturi vezi cate felii ti-au iesit.
Sper ca nu te-am incurcat cu ce ti-am explicat.
Poate fetele cu mare experienta iti pot spune cat de mare sa fie o felie insa eu din experienta mea zic ca sa nu fie foarte mare pentru ca omul nu poate sa manance foarte mult tort. Dupa mine inaltimea tavii e suficient pentru ca oricum va fi inaltat si de pasta si de untul cu care finisezi blatul umplut.

Vezi ce tavi ai tu in casa. Uita-te pe verso si vezi de cat sunt si spune-ne astfel ne va fi mai usor sa-ti spunem aprox cate felii iti iese dintr-o tava.


Atat se socoteste pentru o persoana? Oare ce de stiam eu ca 100 g? Nu de alta dar chiar azi m-a sunat o mamica, ca vrea untort pentru un taiat de mot si eu asa i-am zis ca in jur de 100 g de persoana. Nu va zic ca de pe acum imi tremura picioarele de emotie pentru ca va fi primul tort pentru comanda (nu am facut decat pentru familie pana acum). Inca nu stiu ce tort vrea, a ramas sa-mi trimita niste poze pe mail si sa mai discutam. Cred ca o sa va inebunesc cu intrebari pana il fac. :occasion15: Dar promit ca daca iese dau de baut. :toothy9;

#92 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 21 January 2011 - 03:30 PM

Punticu , n-are ce sa nu iasa , ca doar nu esti chiar incepatoare .

Si da , 1/2 cana la negresa = 125 ml apa , eu cel putin , asa pun ...
mama de fete cucuiete Imagine postata

#93 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 22 January 2011 - 09:24 AM

Vezi postareasce76, la 21 January 2011 - 01:22 PM, a spus:

Cea mai mare tava rotunda(o cratita :tongue3: ) are diametrul 24cm, urmatoarea 21 si ultima 15 cm.


lasa ca fac eu eventual si-ti spun cate felii mi-au iesit.
recomandarea mea e sa folosesti cel de 24 insa daca vei face si in cea de 21 atunci nu ai margine intre cele 2 blaturi cand vor fi suprapuse.

#94 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 22 January 2011 - 09:42 AM

Vezi postareaDoriana, la 21 January 2011 - 03:30 PM, a spus:

Punticu , n-are ce sa nu iasa , ca doar nu esti chiar incepatoare .

Si da , 1/2 cana la negresa = 125 ml apa , eu cel putin , asa pun ...


Multumesc, Doriana! Nu sunt incepatoare, dar niciodata nu am facut tort de x kg. Nu stiu cum sa fac calculul, si-apoi mi se pare cam pretentioasa doamna! Mi-a spus ca vrea tort cu Winnie, dar mi-a mai zis si de anumite detalii :vrea sa fie patrat- nu am forma patrata asa de mare si nici nu am vazut pe aici, dar ma gandesc sa-l fac intr-una rotunda si sa-l decupez, dar apoi cum il ansamblez :tongue3: ?

#95 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 22 January 2011 - 10:03 AM

Eu zic sa nu faci in tava rotunda , daca vrei sa iasa patrat . Tava in care eu coc aceasta negresa are 20/32 , si iese foarte fain . Tai putin din capete si-ti ramane patratul (nu chiar patrat , un drepunghi mai patratos :tongue3: ) Iti doresc succes .
mama de fete cucuiete Imagine postata

#96 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 22 January 2011 - 06:14 PM

Vezi postareapunticu, la 22 January 2011 - 09:42 AM, a spus:

[


Da tava la aragaz n-ai , ca alea sunt dreptunghiulare de regula ! Si acu depinde cit de mare trebuie sa-l faci,de cite kg, tortul ce l-am facut acu vre-o luna, cu racheta de tenis a avut 4,5 kg (mi-e cel mai recent in minte!) e facut in tava de la aragaz si am indreptat marginile (cam 1,5 cm pe fiecare latura, sa fie drept, frumos!
Bafta!

#97 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 22 January 2011 - 10:47 PM

Vezi postareavrabiuta, la 22 January 2011 - 06:14 PM, a spus:

Vezi postareapunticu, la 22 January 2011 - 09:42 AM, a spus:

[


Da tava la aragaz n-ai , ca alea sunt dreptunghiulare de regula ! Si acu depinde cit de mare trebuie sa-l faci,de cite kg, tortul ce l-am facut acu vre-o luna, cu racheta de tenis a avut 4,5 kg (mi-e cel mai recent in minte!) e facut in tava de la aragaz si am indreptat marginile (cam 1,5 cm pe fiecare latura, sa fie drept, frumos!
Bafta!


Merci, Vrabiuta! Am tava de aragaz, dar nu e dreapta pe fund, trebuie sa indrept si eu blatul. Inca nu stiu cat de mare trebuie sa-l fac. Stiu tortul tau cu racheta ca mi-a placut mult.

#98 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 23 January 2011 - 04:43 PM

Vrabiuta cred ca se referea la marginile tortului . Daca ma insel , scuze ...
mama de fete cucuiete Imagine postata

#99 Useril este offline   Livia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationTimisoara

Postat 24 January 2011 - 04:32 PM

Fetelor vin si eu sa va cer ajutorul.
Am de facut un bust imbracat in camuflaj. Mi-am stors creerii si am gasit o singura modalitate de a camufla pasta: adica o foaie subtire de pasta (alba), peste care sa lipesc bucati de pasta verde, maro, eventual taiate dupa un tipar din hartie...cred ca va fi un chin, dar clientul...stapanul nostru. Aveti vreo alta idee de camuflaj, daca se poate si mai simpla. Orice sfat e binevenit! :D

#100 Useril este offline   Anca_B 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCluj Napoca

Postat 24 January 2011 - 07:19 PM

Vezi postareaLivia, la 24 January 2011 - 04:32 PM, a spus:

Fetelor vin si eu sa va cer ajutorul.
Am de facut un bust imbracat in camuflaj. Mi-am stors creerii si am gasit o singura modalitate de a camufla pasta: adica o foaie subtire de pasta (alba), peste care sa lipesc bucati de pasta verde, maro, eventual taiate dupa un tipar din hartie...cred ca va fi un chin, dar clientul...stapanul nostru. Aveti vreo alta idee de camuflaj, daca se poate si mai simpla. Orice sfat e binevenit! :D


Livia,am intrat doar intr-o "fuga",dar ma gandeam sa il pictezi?ma mai documentez si mai intru' pe-aici!

Arata acest topic


  • 26 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi