Forum Culinar: Ciocolata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ciocolata tehnici de prelucrare si decorare

#41 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 29 March 2011 - 04:48 PM

Ce imagini frumoase!!!!! De as ajunge prin zona ta ti-as fura o cioco la ce pofta mi-ai facut =)) .

Multumimesc ca mi-ai impartasit inca o tehnica de prelucrare a ciocolatei :tongue3:.

PS: Daca voi sti sa fac candva astfel de bomboane inseamna ca m-am autodepasit =)) nu de alta dar cam stiu cum mi se impleticesc mainile cu chestii lichide.

#42 Useril este offline   Dagmar 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 30-March 11
  • LocationAlba Iulia, Romania

Postat 31 March 2011 - 05:52 PM

Draga Andrada,cum pot sti ce temp. are cioco cind nu dispun de termometru, si cum mentin temperatura la cealalta parte de cioco ce nu o temperez? Eu fac bomboane de cioco in cutii de pus apa la inghetat in congelator, am gasit diferite forme si mi-am tot luat ca nu-s asa de scumpe, dar modul meu de lucru era pina nu am citit topicul tau asa: pensulam cu cioco topita fiecare forma de la cutie, pina gatam 5-6 cutii de pensulat prima era deja intarita, si ma apucam de umplut, cu ganash sau crema de nuca de cocos, sau jeleu facut in casa, apoi la frigi cu toate cutiile vre-o 10 min. dupa care pune-am cioco topita intr-o punga, tai coltul,apoi pun dopul la fiecare bomboana , si iar la frigi. Munca multa, si haleala rapida. Metoda ta-i super, dar nu stiu cum fac eu cioco asa fluida ca tine. Eu folosesc cioco menaj cuvertura Ana, dar parca nu-i asa curgatoare ca la tine, pui si ceva ulei ptr. diluare?Ce am uitat sa-ti spunca eu daca nu dispun de cuptor cu mw. topesc cioco numai pe baie de aburi. Cind fac bomb. turnate nu bag ulei in cioco dar cind fac bomb. fondante atunci tre sa diluez cioco cu ulei.Nu in ultimul rind multe felicitari ptr. premiu, si incearca tot posibilul sa-ti implinesti visul dulce!!

#43 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 09 July 2011 - 03:03 PM

Vezi postareaDagmar, la 31 March 2011 - 05:52 PM, a spus:

Draga Andrada,cum pot sti ce temp. are cioco cind nu dispun de termometru, si cum mentin temperatura la cealalta parte de cioco ce nu o temperez? Eu fac bomboane de cioco in cutii de pus apa la inghetat in congelator, am gasit diferite forme si mi-am tot luat ca nu-s asa de scumpe, dar modul meu de lucru era pina nu am citit topicul tau asa: pensulam cu cioco topita fiecare forma de la cutie, pina gatam 5-6 cutii de pensulat prima era deja intarita, si ma apucam de umplut, cu ganash sau crema de nuca de cocos, sau jeleu facut in casa, apoi la frigi cu toate cutiile vre-o 10 min. dupa care pune-am cioco topita intr-o punga, tai coltul,apoi pun dopul la fiecare bomboana , si iar la frigi. Munca multa, si haleala rapida. Metoda ta-i super, dar nu stiu cum fac eu cioco asa fluida ca tine. Eu folosesc cioco menaj cuvertura Ana, dar parca nu-i asa curgatoare ca la tine, pui si ceva ulei ptr. diluare?Ce am uitat sa-ti spunca eu daca nu dispun de cuptor cu mw. topesc cioco numai pe baie de aburi. Cind fac bomb. turnate nu bag ulei in cioco dar cind fac bomb. fondante atunci tre sa diluez cioco cu ulei.Nu in ultimul rind multe felicitari ptr. premiu, si incearca tot posibilul sa-ti implinesti visul dulce!!


Buna, doar acum ti-am vazut mesajul. Sa lucrezi cu ciocolata fara termometru e greu si iti trebuie multa experienta. Ca sa afli termeratura optima de cristalizare a ciocolatei poti lua probe pe hartie de copt, cum am aratat, pe care le bagi la frigider si care arata mai lucioasa aceea e buna. Dar nu stiu cum poti sa mentii ciocolata la temperatura fara sa ai un termometru, sau un aparat special pentru topit ciocolata, pentru ca daca nu ai un termometru nu poti sa-ti dai seama daca temperatura scade cu 1-2 grade.

Ciocolata mea e asa fluida pentru ca e cu 72% cacao, nu cuvertura. Cuvertura e cuvertura, nu ciocolata, in loc de masa de cacao are alte grasimi vegetale care o fac mult mai groasa decat ciocolata adevarata. Nu ciocolata nu o diluez cu ulei cand o torn in forme, nu s-ar mai intari niciodata. Ciocolata se amesteca cu ulei (si nu orice ului) doar cand se vaporizeaza, dar asta e cu totul un alt capitol...
Take a walk on the wild side...

artizan

#44 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 21 March 2012 - 06:24 PM

Am inceput sa lucrez la sculptura de ciocolata pt Gastropanul de anul acesta...sunt deja in mare intarziere, dupa ce varianta initiala pe care am turnat-o nu m-a multumit, asa ca am topit-o si am luat-o de la capat. Azi am reusit sa asamblez partile principale si ma apuc de ornamente, sper sa fie ok, am emotii sa nu se rupa la transport, e cam inalta.

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-44-13323469321537.jpg
Take a walk on the wild side...

artizan

#45 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 21 March 2012 - 07:49 PM

Arata superb, Andrada :tongue3: Dar nici nu ma asteptam la ceva mai prejos de la tine. De-abia astept sa vad cum va fi. Si eu sunt in intarziere...sunt in Cluj inca, la cursuri, numai maine seara ajung acasa. Am facut mare parte din decoratiuni, dar tot mai e mult de munca. Plus ca m-a sunat tatal meu ieri si mi-a spus ca mi-a rupt din greseala o bancuta din pasta :rolleyes: Of of, tati :toothy6:

Bravo si mult spor in continuare :scratch:
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#46 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 March 2012 - 08:04 AM

Fetelor, va tin pumnii! Sa aveti spor in creerea operelor de arta! :toothy9;
Va asteptam cu impresii si poze!

#47 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 March 2012 - 11:08 AM

Vezi postareaFoxyy, la 22 March 2012 - 08:04 AM, a spus:

Fetelor, va tin pumnii! Sa aveti spor in creerea operelor de arta! :toothy9;
Va asteptam cu impresii si poze!


Si eu, si eu... deabia astept!
Tinem pumnii!
Sorina

#48 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 March 2012 - 12:08 PM

Ma asez pe bancuta si eu si va tin pumnii!

#49 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 March 2012 - 12:10 PM

Succes fetele!
Kiken, nici nu indraznesc sa te intreb cat e de inalta sculptura!

#50 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 22 March 2012 - 01:34 PM

pumnii stransi si de la mine. va doresc succes si abea astept sa vad creatiile :-*

#51 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 22 March 2012 - 07:29 PM

Multumiiiiiim fetele :cheers: :-* :occasion14: Sunteti foarte dragute! Acum am ajuns si eu acasa si ma apuc de treaba. Andrada, tu cum stai cu ciocolata? :)
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#52 Useril este offline   vali 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 199
  • Inregistrat: 05-July 10

Postat 23 March 2012 - 11:09 AM

OMG Andrada, o sa-i dai pe spate!
Succes maxim fetelor!

#53 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 23 March 2012 - 03:37 PM

Andrada, vazandu-ti creatia m-am gandit instantaneu la coloana infinitului. Foarte sugestiva! Abia astept sa vad produsul final. In rest, vorbim :thumleft:

Multa multa bafta, fetelor!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#54 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 March 2012 - 04:00 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 23 March 2012 - 03:37 PM, a spus:

Andrada, vazandu-ti creatia m-am gandit instantaneu la coloana infinitului.


Si eu la fel, chiar daca n-am scris :thumleft: !

#55 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 23 March 2012 - 06:34 PM

Multumesc fetelor pentru incurajari!

Intre timp am terminat-o! :thumleft: V-o arat, in premiera si in exclusivitate :cheers:. Am numit-o "Flora Mater" si i-am pregatit si praline tamatice, cu miere si ceai/rozmarin si ulei de masline/boabe de tonka.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2012/post-44-1332520434122.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2012/post-44-13325204384731.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2012/post-44-13325204413272.jpg

Take a walk on the wild side...

artizan

#56 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 March 2012 - 06:42 PM

Andrada, eu m-am emotionat, crede-ma uitandu-ma la opera ta de arta :thumleft: :cheers: :D !
Era deja superba "golasa" cum era, "imbracata" e un vis!
Bravo!

#57 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 March 2012 - 07:16 AM

Kiken, esti o artista desavarsita! :rolleyes: Jos palaria in fata ta! Bravo! :toothy6:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi