Forum Culinar: Cofetaria - o afacere? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cofetaria - o afacere?

#21 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 29 March 2011 - 08:03 PM

Vezi postareamoatza, la 29 March 2011 - 06:55 PM, a spus:

Andrada, iti tin pumnii ca sa reusesti!
Opinia mea ar fi sa te orientezi catre oameni tineri, sunt mai maleabili si deschisi la nou. Persoane extrem de calificate si cu multa experienta costa mult si la inceput e mai greu sa acoperi cheltuieli mari.Aici tb sa intervii tu ca esti si pasionata si ambitioasa. Eu mi-as face griji doar ptr desfacere -furnizori gasesti si ptr elefanti!
Sunt sigura ca vei reusi (mai ales ca peste 2 zile iesim din criza -Boc dixit!) si sper sa dea peste tine si stropul de noroc care sa te duca la succes!


Multumesc de sfat, cam asta aveam si eu in gand...singura mea problema e ca de multe ori tinerii din Ro pot fi de neincredere. Dar voi cauta si voi cauta pana voi gasi persoana potrivita. Din fericire cofetaria ar veni cu tot cu punct de desfacere, de asta mi se si pare o sansa extraordinaraImagine postata

Vezi postareaPiscotel, la 29 March 2011 - 07:02 PM, a spus:

A si inafara de Bugetul pentru aprobari,amenajari,mijloace fixe ,materii prime,mai pune la socoteala un buget pe 2-3 luni,care sa-ti acopere toate cheltuielile pana intri cu adevarat in biznis si pana cand iti faci clientela.
Un ultim sfat sau indicatie cum spui tu.
Nu te arunca la cheltuieli mari la inceput.
Ai nevoie de un an, sa-ti dai seama daca merge sau nu.
In caz de Doamne Fereste,.....trebuie sa-ti lasi o poteca de iesire.Cat mai putin abrupta.

Eu as lua la inceput doar laboratorul si as lucra numai comenzi.
Se castiga bine cu Nuntile,botezurile,zilele de nastere.
Intr-un laborator ai personal putin,bagi materia prima si scoti banul ( profitul) imediat.
Cofetaria daca e goala,tu tot platesti chiria, salarii,impozite,curent,incalzire,etc....


Spui lucruri foarte adevarate Pisco, de care voi tine cont. Marele avantaj in cazul meu e ca n-ar trebui sa platesc chiria, doamna mi-a cerut o asociere cu parte din profit, ceea ce, in opinia mea e mai mult decat convenabil.

Vezi postareaUma, la 29 March 2011 - 07:06 PM, a spus:

Si cred ca decizia cea mai grea e sa dai pozitia pe care o ai la scoala si sa te dedici 100% acestei afaceri..e bine sa ai un plan b (nu ca nu ai crede in reusita, dar sunt atat de multi factori dincolo de dorinta si capacitatea ta, incat e bine sa stii ca ai spatele asigurat)


Problema cu scoala Uma e ca e mai degraba o fundatura, mai ales in ultimul an am fost extrem de dezamagita, cerintele lor sunt maxime iar salariul meu e mult mai mic decat al femeii de servici. In ritmul asta nu peste multa vreme vom avea o tara de analfabetiImagine postata.
Take a walk on the wild side...

artizan

#22 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 29 March 2011 - 08:08 PM

Vezi postareaIoana, la 29 March 2011 - 07:24 PM, a spus:

Bafta multa iti doresc, talent ai destul, doar putin noroc pt a pune in plan totul asa cum iti doresti.
:P


Multumesc, sper ca intr-o juma' de an sa va invit pe toti/toate la o prajitura din partea caseiImagine postata


Vezi postareaAlexandru, la 29 March 2011 - 07:27 PM, a spus:

Mi se pare ca ti se prezinta o ocazie mult prea frumoasa ca sa o ratezi, Andrada. Ce ai de pierdut?
Îti tin pumnii :hungry:


Intr-adevar Alexandru, e o sansa unica, absolut neasteptata, ce nu cred ca mi se va ivi de doua ori in viata. Multumesc de incurajari, sper din inima sa iasa chestia astaImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#23 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 29 March 2011 - 08:38 PM

felicitari, Kiken Hana!!! sa te ajute Dumnezeu!! ca talent, stiinta si inspiratie ai, Slava Domnului, din belsug! sa fie cu noroc!

#24 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 March 2011 - 09:31 PM

Mult succes Andrada!!! Obligatoriu sa-ti iei personal tanar care sunt dispusi sa invete. Sfatul meu ar fi sa gasesti macar o studenta la arte pasionata de modelaj care isi doreste sa munceasca. Ai face treaba buna cu ea. Ca personal m-as mai gandi macar la cineva care face curat - inclusiv spalat vase si cineva care sa te ajute la copt. O sa reusesti, sunt convinsa de asta.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#25 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 29 March 2011 - 09:33 PM

KikenHana sa ai parte de mult noroc in afaceri si de nici o zi de munca, ci de multe zile petrecute cu pasiune si placere in businessul tau. :hungry:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#26 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 29 March 2011 - 10:12 PM

Vezi postareaKikenHana, la 29 March 2011 - 08:03 PM, a spus:


Problema cu scoala Uma e ca e mai degraba o fundatura, mai ales in ultimul an am fost extrem de dezamagita, cerintele lor sunt maxime iar salariul meu e mult mai mic decat al femeii de servici. In ritmul asta nu peste multa vreme vom avea o tara de analfabeti

Ai mare dreptate...sper din suflet sa ai succes cu cofetaria, mai ales ca ai si talent si pasiune!
A cat is a friend fur-ever !

#27 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 30 March 2011 - 02:10 AM

Sa-ti dea Dumnezeu mult noroc, dar eu spre deosebire de antevorbitori, nu te-as trimite numai la tineri. Sau poate e bine sa definim ce sunt tinerii! Ca in ziua de azi sunt unii de 40 de ani, dispusi sa incerce ce niciun pusti de 20 nu e capabil! Viata i-a adus intr-un punct ca ar incerca si surfing numai sa fie bine! La 20 de ani te mai amagesti ca o sa fie altceva, next time, la 40, astia sunt oameni care stiu pe ce pamant calca.
Important este sa te intelegi cu oameniicu care lucrezi! Nu conteaza ce varsta au, ca asta nu garanteaza nici ce viteza au si nici ce productivitate. Am vazut babute care ma lasau uimita ce viteza aveau sa faca diverse chestii!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#28 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 30 March 2011 - 09:17 AM

Multumesc fetelor, am sa tin cont de sfaturile voastre, sunt nepretuite!

In alta ordine de idei, am inceput sa ma uit pe legislatie, pfui, deja ma ia cu tremurici si stele verzi Imagine postata. Am comandat "Ghidul de bune practici in cofetarie si patiserie" ca sa fiu conform normelor, abia astept sa-mi vina sa vad ce debitatii gasesc ca trebuie sa le indeplinescImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#29 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 30 March 2011 - 12:18 PM

Vezi postareaKikenHana, la 30 March 2011 - 09:17 AM, a spus:

Multumesc fetelor, am sa tin cont de sfaturile voastre, sunt nepretuite!

In alta ordine de idei, am inceput sa ma uit pe legislatie, pfui, deja ma ia cu tremurici si stele verzi Imagine postata. Am comandat "Ghidul de bune practici in cofetarie si patiserie" ca sa fiu conform normelor, abia astept sa-mi vina sa vad ce debitatii gasesc ca trebuie sa le indeplinescImagine postata

Daca ai nevoie de ajutor in domeniul sigurantei alimentelor, doar intreaba-ma, am pe cine sa intreb!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#30 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 31 March 2011 - 01:19 PM

Cred ca Lia a grait intelept( ca de obicei).
E o ocazie care nu poti sa o lasi sa-ti scape.Cu sacrificii si curaj, sunt convinsa ca reusesti.Talent ai!Si pasiune pentru ceea ce faci.

Pe mine poti conta la capitolul publicitate!O sa fac de "raspandac"!Si inca ceva: o sa ma ai ca clienta!Trec prin Tg Mures in fiecare an!

Bafta!Bafta!Bafta!

#31 Useril este offline   Cosmina N 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 423
  • Inregistrat: 06-February 10
  • LocationMalta

Postat 18 April 2011 - 03:00 PM

Andrada, in primul rand vreau sa te felicit :floare: Este minunat tot ceea ce spui si sunt sigura ca vei reusi. Spun eu care am gatit si mancat dupa retetele tale :floare: Eu cu cea mai mare placere te-as ajuta cu tot ce ai nevoie si cu ce mi-ar sta in putinta. Imi place enorm sa lucrez cu dulciurile si mai ales cu decorul. Problema este ca locuiesc in Medias, care e la o ora de Mures si ca sunt numai la sfarsit de saptamana libera (joi, vineri, sambata, duminica in principiu) din cauza facultatii. Dar daca te pot ajuta cu ceva, sunt aici :lol:
"Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste." (Maica Terezadel Calcutta)

http://clipedelicioase.blogspot.com/

#32 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 09 December 2011 - 09:12 PM

Dragele mele...revin cu un update din "interior"...lucram deja de aproape 2 luni ca laborator si in curand, probabil ca in jur de 16-20 dec, vom deschide si punctul de desfacere...din pacate amenajarea a durat mai mult decat ma asteptam. Pana una alta vreau sa va spun ca am un program de lucru de aprox 12 ore zilnic, inclusiv sambata, uneori si duminica, dar nu ma plang, afacerea asta imi aduce satisfactii enorme! E extraordinar sa vezi clienti fericiti, entuziasti, care te suna apoi sa-ti spuna cat de bune au fost torturile/projiturile si care te recomanda la prieteni si rude! Deocamdata castigul material e pe minus, ce e drept amenajarea punctului de desfacere m-a costat foarte mult, plus taxe si avize, casa de marcat, cantar...lista nu se termina!, dar castigul spiritual e de nemasurat.
Take a walk on the wild side...

artizan

#33 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 09 December 2011 - 11:10 PM

Andrada ,

Spor la treaba !
Cred ca in perioada sarbatorilor nu o sa-ti vezi capul de atatea comenzi,dar asa si trebuie .

Iti urez spor si putere .
Cat mai multe torturi si prajituri mirobolante care sa-i dea cu cracii in sus pe Trag-Mureseni .Imagine postata
Imi pare rau ca nu esti mai aproape.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#34 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 December 2011 - 10:38 PM

Kiken, felicitari si spor la treaba! Din pacate, n-am drum spre Tg. Mures in viitorul apropiat, dar poate or trece pe acolo niste prieteni de-ai mei si-i pun sa te viziteze! :angryfire:

#35 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 December 2011 - 09:47 AM

Kiken, abia acum am citit acest topik ( mi-a "scapat" la deschidere) .
Iti doresc din suflet multa bafta in continuare, eu am admirat virtual ce minunatii propuneti la "artizan" , si
te felicit si aici. sunt minunate toate bunataturile ce le propui.
Din pacate is tare departe si nici drum prin Tg Mures n-am veci , dar nu se stie ca pamantul , poate oi trece vreodata:).

#36 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 December 2011 - 12:03 PM

Scriu si aici, Kiken ma bucur pentru tine, iti doresc mult succes!
Imi imaginez ca e greu la inceput, dar satisfactia pe care ti-o da munca facuta cu pasiune si placere nu are echivalent :105: !

#37 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 12 December 2011 - 11:16 PM

Vezi postareaKikenHana, la 09 December 2011 - 09:12 PM, a spus:

Dragele mele...revin cu un update din "interior"...lucram deja de aproape 2 luni ca laborator si in curand, probabil ca in jur de 16-20 dec, vom deschide si punctul de desfacere...din pacate amenajarea a durat mai mult decat ma asteptam. Pana una alta vreau sa va spun ca am un program de lucru de aprox 12 ore zilnic, inclusiv sambata, uneori si duminica, dar nu ma plang, afacerea asta imi aduce satisfactii enorme! E extraordinar sa vezi clienti fericiti, entuziasti, care te suna apoi sa-ti spuna cat de bune au fost torturile/projiturile si care te recomanda la prieteni si rude! Deocamdata castigul material e pe minus, ce e drept amenajarea punctului de desfacere m-a costat foarte mult, plus taxe si avize, casa de marcat, cantar...lista nu se termina!, dar castigul spiritual e de nemasurat.

Buna
stiu ce realizari ai caci imi apari mereu in fb(te urmaresc de acolo)
Frumoase si apetisante realizari dar din pacate prea departe de mine...
Continua asa!

#38 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 13 December 2011 - 08:52 PM

Imagine postata Andrada, nu pot decat sa ma bucur pentru tine! Tin pumnii sa-ti reuseasca si sa ai multe comenzi!
E un vis prea frumos ca sa nu se implineasca!Si eu simt ca vei reusi!Imagine postata
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#39 Useril este offline   Cami 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 693
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrasov - Dubai

Postat 15 January 2012 - 08:29 AM

Andrada, o sugestie de publicitate: intra pe forumul roz al mireselor, la sectiunea cofetarii din Targu Mures. Nu cred ca miresele din Targu Mures stiu de cofetaria ta.
Daca vrei si nu te deranjeaza, pot sa postez eu un mesaj (sunt deja membra) cu numele cofetariei tale.

#40 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 15 January 2012 - 09:26 AM

Vezi postareaCami, la 15 January 2012 - 08:29 AM, a spus:

Andrada, o sugestie de publicitate: intra pe forumul roz al mireselor, la sectiunea cofetarii din Targu Mures. Nu cred ca miresele din Targu Mures stiu de cofetaria ta.
Daca vrei si nu te deranjeaza, pot sa postez eu un mesaj (sunt deja membra) cu numele cofetariei tale.



eu am prietene aici care ma intreaba daca sant bune de mancat prajiturile ei :notworthy:...o am pe FB cofetaria. par ireale torturile.
i-as face publicitate oriunde daca as fi in tara, sor'mea ma intreba de cofetaria ei dar e departe de noi. :hungry:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi