Forum Culinar: m-azvirl di pi jiam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

m-azvirl di pi jiam ca nu-l mai suport pe fiimiu la masa

#1 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 04 April 2011 - 07:20 AM

cum zicea creanga? nu stiu altii cum is, da' io cind ma uit la ozana shia fromos curgatoare ... etcetcetc bullshit.

io nush altii cum is, da' io cind ma uit la fiimiu cum maninca, imi vine sa ma azvirl di pi jiam. nu mai rezist nervos, imi vine sa-l iau la bataie cu bita de beizbol. nu inteleg cum se poate ca un copil sa manince la fel de "curat" ca un porc. da pe el, se unge cu mincare, ba isi mai baga si-n par. dupa fiecare masa trebuie spalat foarte serios, mi-as dori sa-i pot da de mincare direct in cada.

nu stiu ce sa fac, daca sa-l iau la bataie sau sa nu-i mai dau de mincare.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#2 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 April 2011 - 08:14 AM

Mishule, relaaaaax ! Numai pt. atita sa te arunci de pe Windows ?! :rolleyes:

In general, baietii au tendinta sa-si imite tatal. Da' daca tu nu faci ca junior, eu zic sa intrebi la maternitate ... poate ti l-au inversat cu un altul ... :)

#3 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 04 April 2011 - 08:43 AM

Vezi postareauptown girl, la 04 April 2011 - 08:14 AM, a spus:

Mishule, relaaaaax ! Numai pt. atita sa te arunci de pe Windows ?! :rolleyes:

In general, baietii au tendinta sa-si imite tatal. Da' daca tu nu faci ca junior, eu zic sa intrebi la maternitate ... poate ti l-au inversat cu un altul ... :)


http://www.youtube.c...h?v=B0_NyxCSqdg
Lasati dolarii sa vina la mine!

#4 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 04 April 2011 - 09:42 AM

uita-te cum mai si altii, si-ti trec nervii ! :rolleyes:

http://www.youtube.c...h?v=3GjAJ07XNGM

http://www.youtube.c...h?v=7yHejN1korE

http://www.youtube.c...h?v=RRIhmhfSl-s



#5 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 April 2011 - 10:11 AM

trece coane :)...ada nu manca odata fara sa-si puna in cap, acum nu suporta sa se murdareasca.....spaghetele ii curgeau din par...
un lucru e cert, au invatat de la ta'su sa se stearga pe ele cand au mainile murdare si vad ca nu se dezvata usor :violent1: imi vine sa-i aliniez pe toti 3 si sa iau bata dupa :)
aia mica mai ca purcelul inca dar asa de rau....cresc ei mari, important e ca si mananca nu numai mazgaleala...ai grija ca sant fascinati sa-si bage mancare in nas si urechi, am patit-o....casca ochii sa nu ajungi la urgenta ca altii ;).....

#6 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 04 April 2011 - 10:32 AM

Vezi postareaAngel, la 04 April 2011 - 10:11 AM, a spus:

trece coane :)...ada nu manca odata fara sa-si puna in cap, acum nu suporta sa se murdareasca.....spaghetele ii curgeau din par...
un lucru e cert, au invatat de la ta'su sa se stearga pe ele cand au mainile murdare si vad ca nu se dezvata usor :violent1: imi vine sa-i aliniez pe toti 3 si sa iau bata dupa :)
aia mica mai ca purcelul inca dar asa de rau....cresc ei mari, important e ca si mananca nu numai mazgaleala...ai grija ca sant fascinati sa-si bage mancare in nas si urechi, am patit-o....casca ochii sa nu ajungi la urgenta ca altii ;).....


din pacate, si-a bagat deja piine cu nutella in nas. da' taxu' l-a vazut cu cuada ochiului. am luat pompa de scos mucii si i-am scos bucata din nas la mare fix. p-orma i-am fript si doo bucatz parinteste. asta a fost acu' fro 6 stamini, n-a mai repetat fapta. mai nou, a invatat sa-si sufle nasu' si is mai linistit.

bun, hai s-o luam stiintific, sa-tz zic cum se murdareste: stii ca pe andrei eu il am in grija, nevazmea e cu ala mic pe cap. eu cum nu-s de parere ca peste un an juma' e cazu' sa ii dai copilului in gura, ii pun mincarea, furculita/ lingura in mina si dii baiete! el maninca un timp (cit ii e foame zdravan, banui) si p-orma incepe sa faca "experimente". isi pune suc in ciorba, cartofi prajitz in paharu' cu suc, etc. lasat de capu' lui, rastoarna tot pe masuta si face terci. cu care terci se si unge ca-n melodia "namol". isi da pe mutra, pe burta, eventual in par. ah, sa nu uit, farfuria si-o pune-n cap pe post de palarie. game over.

dilema e: acu' ce-i fac? ma tin iar de capu' lui la fiecare dumicat sa manince frumos? il pocnesc? ii iau mincarea? daca ar da pe el din greseala as mai zice. dom'le, nu poate. din pacate, da pe el cu premeditare.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#7 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 04 April 2011 - 10:33 AM

Vezi postareauptown girl, la 04 April 2011 - 09:42 AM, a spus:

uita-te cum mai si altii, si-ti trec nervii ! :violent1:



la ce sa ma uit? in primu' rind aia is cu frun an mai mici ca andrei, pe putin. in al doilea rind, aia nu se murdaresc. se vede ca nu esti la curent cu fenomenu'.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#8 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 April 2011 - 12:41 PM

Vaxile, cupilu tau din cate stiu are sub sau aproape doi ani?

intrebare1: lasi copilu sa manance NE supravegheat si vii la sfarsit? sau am inteles io gresit?

intrebarile urmatoare vin dupa ce raspunzi la 1 :)

acu' am vazut ca am deja doo intrebari :violent1:

Aceasta postare a fost editata de CatiCris: 04 April 2011 - 12:43 PM


#9 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 04 April 2011 - 12:50 PM

Eu cred ca dupa ce se satura ,andrei, isi face de lucru, cind incepe sa faca experiente ia castronul din fata lui, sau imbraca-l cu pelerina de ploaie :violent1:

#10 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 04 April 2011 - 01:20 PM

Vezi postareaCatiCris, la 04 April 2011 - 12:41 PM, a spus:

Vaxile, cupilu tau din cate stiu are sub sau aproape doi ani?
intrebare1: lasi copilu sa manance NE supravegheat si vii la sfarsit? sau am inteles io gresit?
intrebarile urmatoare vin dupa ce raspunzi la 1 ;)

acu' am vazut ca am deja doo intrebari :)

Sunt 3 ;)


De unde ai inteles ca-l lasa nesupravegheat?



In alta ordine de idei,Vaxile,eu zic sa nu te mai agiti atata ca dauneaza frumusetii :)
Sa vezi ce pasiv o sa ramai cand o sa faca al doilea copil la fel,nici nu-ti dai seama.In toate cazurile unde acuma iti vine sa te arunci di pi jiam,o sa-ti vina sa razi cand ajunge al doilea copil sa faca la fel.

Nu-i frumos,dar asta este.Tu poti sa-i explici in continuare ca nu-i frumos,el o sa se uite la tine,o sa te aprobe si in timp ce tu vorbesti o sa-si mai arunce un pommes in suc. :violent1:



Si eu i-am lasat pe amandoi sa manance singuri de mici si la Patrick am fost la fel de crizata,la Amelie am fost mai ....relaxata,nu stiu cum sa zic,a fost al doilea copil si am fost cu totul altfel.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#11 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 04 April 2011 - 02:04 PM

Vezi postareaCatiCris, la 04 April 2011 - 12:41 PM, a spus:

Vaxile, cupilu tau din cate stiu are sub sau aproape doi ani?

intrebare1: lasi copilu sa manance NE supravegheat si vii la sfarsit? sau am inteles io gresit?

intrebarile urmatoare vin dupa ce raspunzi la 1 :)

acu' am vazut ca am deja doo intrebari :violent1:


fimiu are 2 ani si o luna. nu, nu plec de linga el. ii dau farfurie si unelte si-l las sa mince. ma crezi sau nu, afara de cutit stie sa le minuie pe tuate.
deci NU ii dau in gura.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#12 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 04 April 2011 - 02:07 PM

Vezi postareapetunie, la 04 April 2011 - 01:20 PM, a spus:

Vezi postareaCatiCris, la 04 April 2011 - 12:41 PM, a spus:

Vaxile, cupilu tau din cate stiu are sub sau aproape doi ani?
intrebare1: lasi copilu sa manance NE supravegheat si vii la sfarsit? sau am inteles io gresit?
intrebarile urmatoare vin dupa ce raspunzi la 1 ;)

acu' am vazut ca am deja doo intrebari :)

Sunt 3 ;)


De unde ai inteles ca-l lasa nesupravegheat?



In alta ordine de idei,Vaxile,eu zic sa nu te mai agiti atata ca dauneaza frumusetii :)
Sa vezi ce pasiv o sa ramai cand o sa faca al doilea copil la fel,nici nu-ti dai seama.In toate cazurile unde acuma iti vine sa te arunci di pi jiam,o sa-ti vina sa razi cand ajunge al doilea copil sa faca la fel.

Nu-i frumos,dar asta este.Tu poti sa-i explici in continuare ca nu-i frumos,el o sa se uite la tine,o sa te aprobe si in timp ce tu vorbesti o sa-si mai arunce un pommes in suc. :violent1:



Si eu i-am lasat pe amandoi sa manance singuri de mici si la Patrick am fost la fel de crizata,la Amelie am fost mai ....relaxata,nu stiu cum sa zic,a fost al doilea copil si am fost cu totul altfel.


io nu suport mizeria, unu, dar mai ales nu suport parshivenia!! ala mic STIE ca nu tre' sa dea pe jos. stie ca face ceva nasol, totusi persista.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#13 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 04 April 2011 - 02:19 PM

toti copiii mananca ca porcii. Relax, e doar o faza :) Poti sa-l "ghidezi" la masa, sa-i spui continuu ca nu se mananca asa, chiar daca ai impresia ca nu asculta, el baga la cap. Si la sfarsitul mesei il pui sa curete toata mizeria, sa vezi ca nu prea o sa-i convina si data viitoare cand mai face experimente ii zici ca poate face ce vrea atata timp cat la sfarsit curata :violent1:

de frica sa nu se murdareasca prea tare, eu am facut prostia cu fiica-mea sa-i dau eu sa manance si acum la 3 ani jumatate nu mananca nimic daca nu-i bag eu in gura. Asa ca lasa-l sa experimenteze, nu o sa dureze mult.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 April 2011 - 02:41 PM

Ti azvîli di pi jiam di la atîta? :violent1:
Stai olea sî vez cum treaci asta,shî vin altili cari ti fac sa îti vina sî ti dai cu capu di paretz! :)

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 April 2011 - 02:45 PM

Vezi postareaCalugaru, la 04 April 2011 - 02:04 PM, a spus:

fimiu are 2 ani si o luna. nu, nu plec de linga el. ii dau farfurie si unelte si-l las sa mince. ma crezi sau nu, afara de cutit stie sa le minuie pe tuate.
deci NU ii dau in gura.



Daca ai ales sa il lasi sa manance singur, atunci trebuie sa iti asumi ca va face si mizerie. Mai departe multa rabdare sa-l instruiesti in legatura cu fiecare detaliu, dar in asa fel incat sa nu-l zapacesti de cap sau sa-l inhibi cand vine vorba de masa.

Inteleg ca mananca ce mananca si apoi incepe sa se joace cu mancarea.
regula nr1: cu mancarea nu ne jucam. daca nu mai mananci poti sa mergi la joaca, dar nu ne jucam la masa, si in nici un caz cu mancarea. trebuie rabdare multa. nu e acceptabil sa-si puna mancarea in par, dar se mai intampla. Daca se intampla de fiecare data, atunci eu cred ca cupilu petrece prea mult timp la masa.

Daca nu esti din cei ce pretind copilului sa manance 'tot' din farfurie, atunci cand vezi ca incepe sa se joace, ii iei mancarea din fata. Nu e usor, trebe multa rabdare si tact, caci pot urma tot felul de urlete si rugaminti sau suparari. trebuie sa stii cand sa cedezi si cand nu, si evident sa te ierit cand greseti :violent1: .

#16 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 04 April 2011 - 02:54 PM

Coometre , io vreau numa sa-tz spun o faza: Prima data cand l-am vazut pe a lu' cumnata-mea al mic mancand singur a fost asa:

  • luat una bucata fatza de masa de musama si intins pe jos
  • pus scaunul peste ea
  • pus cupil in scaun
  • dat mancare


apoi:
  • mama: luat cupil frumos in bratze , dus iute in baie , spalat purcelu pisti tot ( bot , manutze etc....)
  • tata: scuturat scaun, luat scaun , adunat fatza de masa...

Rezultat: o casa curata si un copil fericit :violent1:

(PS: cumnatu-i persan de fel si are in casa numa covoare d-alea care costa cat un salar de-al meu :) )

#17 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 04 April 2011 - 02:56 PM

No lasa-l mai tata in pace pe prunc.
Pai cum vrei sa-si formeze el memoria olfactiv-gustativ-pipaibila ?
Ce tu nu-ti amintesti spanacul din copilarie si morcovii din supa ?
Taieteii daca nu-ti ajung in par,inseamna ca nu ai mancat o supa de gaina adevarata.
Asa ca ...Ho cu tata.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#18 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 04 April 2011 - 02:59 PM

Am revenit.
Spui ca Andrei stie ce face si face inadins.
Gresit !
Pana la 4 ani,copilul nu are raspundere.Singurul responsabil esti TU !
Tzuce-te mama.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#19 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 April 2011 - 03:00 PM

Se pare ca aici e un joc mata si cu soarecele, in care tu esti soarecele.

Andrei este un copil inteligent, ti-a invatat rapid slabiciunea si o exploateaza la maxim. Prima mea propunere este sa ii dai copilului sa manance la ore fixe si sa ii pui minimul in farfurie. Din cate ai observat pana acum cu siguranta stii cam dupa ce cantitate se satura Andrei.

Apoi iti propun sa introduci conditionarea pozitiva: daca ii arati lu' tata ca poti manca de 3 ori la rand fara sa dai pe jos, ori fara sa iti pui in par (
nu incepi din prima cu mbah, daca imi arati ca poti manca luna de 3 ori la rand iti iau Bentley...:blackeye:)) ) iti da tata un desert mic (are desert regulat?)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#20 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 April 2011 - 03:08 PM

Lapona, cupilu tre sa invete sa manance curat cu sau fara desert, e ca spalatul pe dinti, mersul la toaleta, nu trebe premii pentru ele ca-i sunt folositoare lui in viata lui.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi