Forum Culinar: m-azvirl di pi jiam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

m-azvirl di pi jiam ca nu-l mai suport pe fiimiu la masa

#41 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 08:41 AM

Vezi postareazerda, la 05 April 2011 - 07:45 AM, a spus:

Aici nu ma pot exprima din experienta proprie, dar tata are o teorie( evident, bazata pe experienta lui cu frati-miu, eu n-am niciun amestec :blink: )si anume faptul ca pe la varsta asta 2-3 ani, copiii incearca sa testeze limitele in care evolueaza. Adica apasa pe butoane pana vad ca se intampla ceva si o fac sistematic, pana se intampla ceva care-i determina sa tina minte ca nu e bine sa repete experienta.
Din ce am vazut eu la fiica prietenei mele cu care am avut posibilitatea sa interactionez des ca am baby sittat-o, mie nu-mi facea niciodata ce-i facea mamei ei. Adica eu ii puneam mancarea in fata si-n cel mai rau caz, manca o lingura si o lasa balta. In schimb placerea ei cea mai mare era sa-i arunce mamei sale cu mancarea in cap si avea o tinta exceptionala! Si cu lingura si cu mana!

O data eram la ele, si aia mica se invartea in jurul unui pilaf cu legume(sincer io o intelegeam, ca nici mie nu-mi place respectiva chestie), maica-sa facea diverse chestii prin bucatarie, dar era in afara ariei de tinta, cand s-a lamurit ca n-o poate nimeri, nici macar nu a aruncat dupa ea, ci a luat 2 pumni de pilaf si i-a aruncat pe jos pe gresie. Maica-sa a sarit ca arsa, ca ce faci acolo, drept pentru care am vazut o privire satisfacuta pe fata ei si a mai luat doi pumni si i-a trantit pe jos! Pana cand a recuperat maica-sa farfuria pe jos era numai pilaf.

Daca asta te consoleaza, asta e teoria tatei ca incearca sa vada cat le merge si cat nu, isi definesc lumea in care evolueaza. Tata e inginer electronist, nu psiholog, dar totusi a avut experiente cu doi copii close and personal.


daca andrei ar face ce face fata prietenei tale, taxu' i-ar face fundu' ca la babuini. el nu ar arunca cu mincare, nunu, el face ca si cum mincarea ajunge pe jos ABSOLUT accidental.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#42 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 05 April 2011 - 07:20 PM

Well, atunci admit it, big guy: fii-tu te are in plasa si gata! :D Ia pune-ne si niste poze, ca nu i-am mai vazut zulufii de multa vreme! Si zi-i ca il felicitez, ca e acul cojocului tau! :occasion14: :wasted:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 05 April 2011 - 07:22 PM

Revin: se pare ca starea ta zbuciumata se armonizeaza foarte bine cu strofa mea :wasted: Hai lasa, ia de aici o bere :occasion14:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#44 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 April 2011 - 09:43 PM

Vaxile, m-am mai gandit la problema ta care a fost si a noastra. Ce am mai observat eu in timp: cu cat sunt mai multe pe masa, de la pahare, farfurii pana la felurile de mancare, garnituri, cu atat copilul e mai distras in timpul mesei si tentat sa se joace. Asa am ajuns sa ii amestec orezul cu legumele si cu carnita maruntita intr-un bol si asa copilul a inceput sa manance mult mai bine, mai atent la o singura farfurie. Acum nu le mai amestec chiar asa, dar noi am trecut de faza aia, avem regulile bine stabilite. Spor la treaba :occasion14:

#45 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 06 April 2011 - 03:56 AM

Vezi postareaCatiCris, la 05 April 2011 - 09:43 PM, a spus:

Vaxile, m-am mai gandit la problema ta care a fost si a noastra. Ce am mai observat eu in timp: cu cat sunt mai multe pe masa, de la pahare, farfurii pana la felurile de mancare, garnituri, cu atat copilul e mai distras in timpul mesei si tentat sa se joace. Asa am ajuns sa ii amestec orezul cu legumele si cu carnita maruntita intr-un bol si asa copilul a inceput sa manance mult mai bine, mai atent la o singura farfurie. Acum nu le mai amestec chiar asa, dar noi am trecut de faza aia, avem regulile bine stabilite. Spor la treaba :occasion14:

drept e ca pe masa aia ... vorba bunica-mii, tirnacopu' si furca de fier mai lipsesc
Lasati dolarii sa vina la mine!

#46 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 06 April 2011 - 04:00 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 05 April 2011 - 07:20 PM, a spus:

Well, atunci admit it, big guy: fii-tu te are in plasa si gata! :D Ia pune-ne si niste poze, ca nu i-am mai vazut zulufii de multa vreme! Si zi-i ca il felicitez, ca e acul cojocului tau! :occasion14: :wasted:


mai, mai face figuri da' in general e managiuibil. afara de faza cu mincatu' ca porcu'. iar amu' ca exista fraxu' e chiar mult mai simplu. poza vrei? ui colea

Imagine postata
Lasati dolarii sa vina la mine!

#47 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 April 2011 - 07:31 AM

Vezi postareaCalugaru, la 06 April 2011 - 04:00 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 05 April 2011 - 07:20 PM, a spus:

Well, atunci admit it, big guy: fii-tu te are in plasa si gata! Imagine postata Ia pune-ne si niste poze, ca nu i-am mai vazut zulufii de multa vreme! Si zi-i ca il felicitez, ca e acul cojocului tau! Imagine postata Imagine postata


mai, mai face figuri da' in general e managiuibil. afara de faza cu mincatu' ca porcu'. iar amu' ca exista fraxu' e chiar mult mai simplu. poza vrei? ui colea




No uita-te la el cat poate fi de focusat cand vrea.Imagine postata
Copilul asta va fi inginer.
Ii plac liniile precise si unghiurile .
Mancarea din farfurie e o chestie prozaica,banala,plictisitoare, agasanta,repetitiva.
In rest nu pot sa spun decat ca a crescut si e un lord in devenire.
Mama l-a facut frumos.De educatie se ocupa tatsu.Imagine postata Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#48 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 06 April 2011 - 04:32 PM

Vezi postareazerda, la 05 April 2011 - 07:45 AM, a spus:

copiii incearca sa testeze limitele in care evolueaza. Adica apasa pe butoane pana vad ca se intampla ceva si o fac sistematic, pana se intampla ceva care-i determina sa tina minte ca nu e bine sa repete experienta.



Conform acestei teorii, si a altora care apar in subiectul acesta, faptul ca noi ne atacam, ne enervam, tipam sau chiar ii pocnim nu face decit sa le intareasca acest comportament "diabolic". Vad paguboasa o astfel de abordare din mai multe motive: unul - cel mai important - ne vedem copiii ca pe niste dracusori nascuti rai, sau inraiti pe parcurs, niste mici "masinarii" de tortura psihica a parintilor. Normal ca vom actiona in consecinta, vom dori sa-l re-educam catre fapte bune, sa ii aratam ca noi detinem puterea de a-i arata cum trebuie sa se comporte in lume etc, pentru ca noi stim cum e bine. Dar daca felul nostru de a gindi si a transmite asta copiilor e inchistat in normele adultilor, cind in lumea copiilor mincarea pe jos e un fapt normal? De ce un catel poate sa manince de pe jos si un copil nu? De ce mincarea trebuie sa stea in farfurie si nu in capul mamei (sau tatalui)? Are dreptul si el sa ne creada diabolici si rai cind in loc sa-i multumim ca ne-a aratat cum e lumea lui noi il certam si ne ratoim la el?
Revin...

#49 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 07 April 2011 - 05:04 AM

Vezi postareaPiscotel, la 06 April 2011 - 07:31 AM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 06 April 2011 - 04:00 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 05 April 2011 - 07:20 PM, a spus:

Well, atunci admit it, big guy: fii-tu te are in plasa si gata! Imagine postata Ia pune-ne si niste poze, ca nu i-am mai vazut zulufii de multa vreme! Si zi-i ca il felicitez, ca e acul cojocului tau! Imagine postata Imagine postata


mai, mai face figuri da' in general e managiuibil. afara de faza cu mincatu' ca porcu'. iar amu' ca exista fraxu' e chiar mult mai simplu. poza vrei? ui colea




No uita-te la el cat poate fi de focusat cand vrea.Imagine postata
Copilul asta va fi inginer.
Ii plac liniile precise si unghiurile .
Mancarea din farfurie e o chestie prozaica,banala,plictisitoare, agasanta,repetitiva.
In rest nu pot sa spun decat ca a crescut si e un lord in devenire.
Mama l-a facut frumos.De educatie se ocupa tatsu.Imagine postata Imagine postata


lord in devenire, da? nu-i nimic, peste fro 2 ani il dau la rugby.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#50 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 07 April 2011 - 05:07 AM

Vezi postareaCarmella, la 06 April 2011 - 04:32 PM, a spus:

Vezi postareazerda, la 05 April 2011 - 07:45 AM, a spus:

copiii incearca sa testeze limitele in care evolueaza. Adica apasa pe butoane pana vad ca se intampla ceva si o fac sistematic, pana se intampla ceva care-i determina sa tina minte ca nu e bine sa repete experienta.



Conform acestei teorii, si a altora care apar in subiectul acesta, faptul ca noi ne atacam, ne enervam, tipam sau chiar ii pocnim nu face decit sa le intareasca acest comportament "diabolic". Vad paguboasa o astfel de abordare din mai multe motive: unul - cel mai important - ne vedem copiii ca pe niste dracusori nascuti rai, sau inraiti pe parcurs, niste mici "masinarii" de tortura psihica a parintilor. Normal ca vom actiona in consecinta, vom dori sa-l re-educam catre fapte bune, sa ii aratam ca noi detinem puterea de a-i arata cum trebuie sa se comporte in lume etc, pentru ca noi stim cum e bine. Dar daca felul nostru de a gindi si a transmite asta copiilor e inchistat in normele adultilor, cind in lumea copiilor mincarea pe jos e un fapt normal? De ce un catel poate sa manince de pe jos si un copil nu? De ce mincarea trebuie sa stea in farfurie si nu in capul mamei (sau tatalui)? Are dreptul si el sa ne creada diabolici si rai cind in loc sa-i multumim ca ne-a aratat cum e lumea lui noi il certam si ne ratoim la el?
Revin...


nu te supara ca te intreb, da' tu ai copii? da' animale de companie? io am 2 copii, 2 mitze sh-un papagal cit o gaina. si la intrebarea aia ca "de ce ciinele (mitza) minca de pe jos iar copilu' din farfurie" eu itz raspund cum se face practic. la un an, al meu minca literalmente de la mitze. se ducea si gusta din mincarea lor. evident ca nu era voie. si cum zici si tu, copilu' nu intelegea de ce. acum ca a inteles ca el da de mincare la mitza, e clar ca mitza e ceva inferior, nu mai maninca din farfurie cu ea.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#51 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 07 April 2011 - 08:50 AM

Vezi postareaCalugaru, la 07 April 2011 - 05:07 AM, a spus:

acum ca a inteles ca el da de mincare la mitza, e clar ca mitza e ceva inferior, nu mai maninca din farfurie cu ea.



Da?!? Asta nu stiam eu!... ca omul e superior pisicii. Asta din punctul de vedere al omului, dar daca te pui in pielea pisicii?
Un exercitiu bun pentru a vedea relativitatea celor gindite de un adult functional, e sa citim "Lauda omului" de Nichita Stanescu.

Raspunsurile la intrebarile tale sint da, da, da pe toata linia. Dar faptul ca ai / am copii nu te / ma face automat si un maestru in educatie, de acord?

#52 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 07 April 2011 - 10:54 AM

Vezi postareaCarmella, la 07 April 2011 - 08:50 AM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 07 April 2011 - 05:07 AM, a spus:

acum ca a inteles ca el da de mincare la mitza, e clar ca mitza e ceva inferior, nu mai maninca din farfurie cu ea.



Da?!? Asta nu stiam eu!... ca omul e superior pisicii. Asta din punctul de vedere al omului, dar daca te pui in pielea pisicii?
Un exercitiu bun pentru a vedea relativitatea celor gindite de un adult functional, e sa citim "Lauda omului" de Nichita Stanescu.

Raspunsurile la intrebarile tale sint da, da, da pe toata linia. Dar faptul ca ai / am copii nu te / ma face automat si un maestru in educatie, de acord?


bine, io am crezut ca vrei sa vorbim serios. daca incepi cu faze de gen "da' daca mitza e superioara omului", apoi te anunt politicos ca nu-s destul de beat pentru discutia in cauza. din punctu' meu de vedere, cind a da de mincare la b (care depinde de a), apoi a>b.

maestru in educatie? ce-am zis io asa ceva? da' ma intrebam daca are fro substanta ce zici tu sau daca doar vrei sa bagi ceva "in contra". m-am lamurit de la faza cu mitza vs om.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#53 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 April 2011 - 12:58 PM

Vaxile, ce metoda ai abordat?

#54 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 07 April 2011 - 02:22 PM

Vezi postareaCalugaru, la 07 April 2011 - 10:54 AM, a spus:

bine, io am crezut ca vrei sa vorbim serios. daca incepi cu faze de gen "da' daca mitza e superioara omului", apoi te anunt politicos ca nu-s destul de beat pentru discutia in cauza. din punctu' meu de vedere, cind a da de mincare la b (care depinde de a), apoi a>b.

maestru in educatie? ce-am zis io asa ceva? da' ma intrebam daca are fro substanta ce zici tu sau daca doar vrei sa bagi ceva "in contra". m-am lamurit de la faza cu mitza vs om.



Nici prin cap nu mi-a trecut sa "bag" ceva doar "in contra", eu cred in ceea ce spun si chiar daca raspunsul tau ma dezamageste, nu o sa ma retrag din discutie. Am crezut ca vrei puncte de vedere diferite. Cind o sa fii suficient de beat, daca asta e o conditie necesara, te astept sa te intorci la dialogul cu mine.
Daca feciorul tau e superior pisicii iar tu esti superior feciorului, nu vad de ce tie iti vine sa te arunci pe geam, si nu se arunca pisica. Disperarea e, exclusiv, o problema de superioritate?

#55 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 April 2011 - 02:31 PM

Vezi postareaCalugaru, la 06 April 2011 - 04:00 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 05 April 2011 - 07:20 PM, a spus:

Well, atunci admit it, big guy: fii-tu te are in plasa si gata! :D Ia pune-ne si niste poze, ca nu i-am mai vazut zulufii de multa vreme! Si zi-i ca il felicitez, ca e acul cojocului tau! =)) =))


mai, mai face figuri da' in general e managiuibil. afara de faza cu mincatu' ca porcu'. iar amu' ca exista fraxu' e chiar mult mai simplu. poza vrei? ui colea


De ce i-ati retezat draga zulufii copchilului? Esti gelos ca e mai frumos ca tine. Iaca si mai destept si mai frumos. Si voilà, conflictul dintre generatii e deja pregatit :D ! Andreiushka babushka, sa pupam! :D
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#56 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 April 2011 - 03:55 PM

Na Vaxili, arata-i lui Andrei:
http://www.youtube.c...feature=related
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#57 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 07 April 2011 - 03:55 PM

Vezi postareasissi, la 07 April 2011 - 12:58 PM, a spus:

Vaxile, ce metoda ai abordat?


aia de-ai zis-o tu, "nu maninci, se confisca". amu' murdareala s-a redus la cam 10%, uneori chiar mai nimic. sar'na inc-o'ata!!
Lasati dolarii sa vina la mine!

#58 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 07 April 2011 - 03:58 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 April 2011 - 02:31 PM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 06 April 2011 - 04:00 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 05 April 2011 - 07:20 PM, a spus:

Well, atunci admit it, big guy: fii-tu te are in plasa si gata! :D Ia pune-ne si niste poze, ca nu i-am mai vazut zulufii de multa vreme! Si zi-i ca il felicitez, ca e acul cojocului tau! =)) =))


mai, mai face figuri da' in general e managiuibil. afara de faza cu mincatu' ca porcu'. iar amu' ca exista fraxu' e chiar mult mai simplu. poza vrei? ui colea


De ce i-ati retezat draga zulufii copchilului? Esti gelos ca e mai frumos ca tine. Iaca si mai destept si mai frumos. Si voilà, conflictul dintre generatii e deja pregatit :D ! Andreiushka babushka, sa pupam! :D


din cauza ca aici is 32 de grade si 95% umiditate. igiena, soro!! si amu' trebe iar tuns, da' oare mai sta?

stiu mah ca e mai mumos si mai distept ca taxu, deja e coada de gagici la mine la usa :D. mai interesant e ca ii place si sa ne "luam la trinta". la inceput il lasam mereu sa cistige usor, si s-a burzuluit. asa ca acu' ma fac si io mai din greu ca ma-ncordez. da' ma rog, asa eram si io cind eram ca el. copil, se joaca. atita vreme cit maninca frumos, e perfect.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#59 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 07 April 2011 - 04:00 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 April 2011 - 03:55 PM, a spus:

Na Vaxili, arata-i lui Andrei:


da, sexy mamica, mersi. in rest ... fumee, andrei are 2 ani nu 10 luni!! ala stie sa-i faca el mitzii asa. sa vezi cum o alearga cu laseru'!
Lasati dolarii sa vina la mine!

#60 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 09 April 2011 - 08:45 PM

Vezi postareaCalugaru, la 07 April 2011 - 04:00 PM, a spus:

sa vezi cum o alearga cu laseru'!


la vremea lui, frati-miu, care tocma ce-a facut patruj de ani, lega tinichele de coada matzelor. acum vad c-au evoluat lucrurile, da' esenta-i tot aia.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi