Forum Culinar: m-azvirl di pi jiam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

m-azvirl di pi jiam ca nu-l mai suport pe fiimiu la masa

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 April 2011 - 03:25 PM

Nu e vorba de premii, cum spuneam, se numeste conditionare pozitiva. Nu trebuie neaparat sa fie un deesert. Sunt mii de lucruri care ii fac placere copilului. Daca Mihai se enerveaza si eventual mai si admonesteaza pe Andrei, iar Andrei este o personalitate care nu reactioneaza la asemenea corecturi, se intoarce foaia. Important e sa ramanem machiavelici...stii tu: scopul scuza mijloacele. :blackeye:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 April 2011 - 03:30 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 04 April 2011 - 03:25 PM, a spus:

Nu e vorba de premii, cum spuneam, se numeste conditionare pozitiva. Nu trebuie neaparat sa fie un deesert. Sunt mii de lucruri care ii fac placere copilului. Daca Mihai se enerveaza si eventual mai si admonesteaza pe Andrei, iar Andrei este o personalitate care nu reactioneaza la asemenea corecturi, se intoarce foaia. Important e sa ramanem machiavelici...stii tu: scopul scuza mijloacele. :blackeye:



Pfffuai, tot nu pot sa fiu de acordeon ;) .

Mai degraba invers: daca n-ai mancat nimic, nu primesti desert. Pe asta eu o aplic.
Dar sa nu fiu rea, accept macar pentru inceput pana aduci copilul intr-o oarecare stare de intelegere, merge si conditionarea pozitiva. Dar e cu doua fete, astea se intorc inpotriva parintilor. Copiii sunt f inteligenti si considera reguli de baza chestii care s-au itnamplat de doo ori. :violent5:

Dar clar mai bine conditionare pozitiva decat scatoalce. ;)

#23 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 April 2011 - 03:39 PM

Vezi postareaCatiCris, la 04 April 2011 - 03:30 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 04 April 2011 - 03:25 PM, a spus:

Nu e vorba de premii, cum spuneam, se numeste conditionare pozitiva. Nu trebuie neaparat sa fie un deesert. Sunt mii de lucruri care ii fac placere copilului. Daca Mihai se enerveaza si eventual mai si admonesteaza pe Andrei, iar Andrei este o personalitate care nu reactioneaza la asemenea corecturi, se intoarce foaia. Important e sa ramanem machiavelici...stii tu: scopul scuza mijloacele. :violent5:



Pfffuai, tot nu pot sa fiu de acordeon
:P .

>>>>>>>>>>> Slava Cerului! Imagineaza-ti ce plictiseala naibii ar fi, daca am fi toti de acord unul cu altul
:blackeye:

Mai degraba invers: daca n-ai mancat nimic, nu primesti desert. Pe asta eu o aplic.
Dar sa nu fiu rea, accept macar pentru inceput pana aduci copilul intr-o oarecare stare de intelegere, merge si conditionarea pozitiva. Dar e cu doua fete, astea se intorc inpotriva parintilor. Copiii sunt f inteligenti si considera reguli de baza chestii care s-au itnamplat de doo ori. ;)

>>>>>>>>>>>>>>>> Exact! De asta ramane la latitudinea parintelui sa decida daca e capabil sa fie mereu cu un pas inaintea zärghitulu' de plod. Asta necesita insa mereu efort: si intelectrual si fizic ;)))
Important e sa incerci, pana cand ai descoperit trick-ul aplicabil copilului. Vorbesc deocamdata din perspectiva unei inca ne-mamici, insa care are de a face zilnic cu cate 31 de indisciplinati crasi si dupa ce i-a pierit vocea tot incercand sa si-o mentina deasupra nivelului celor 31 de muschetari...a inceput cu aplicatul altor tipuri de "corectionari" Si...merge.


Dar clar mai bine conditionare pozitiva decat scatoalce. ;)


Desi la inceput am respins constant sa evit fraze de genul "nu faci aia, nu primesti ailalta" spunandu-mi iaca, noi asa am crescut si am invatat, din experienta mea de pana acum am invatat ca acest tip de educatie aduce in final mai multe dezavantaje. Cand am spus pozitiva m-am referit in primul rand la nivelul verbal. Incercati sa evitati negatiile de orice fel.
Cand eram mica, aveam parca in cartea de citire o povestioara: "Fetita care l-a luat pe NU in brate". Mi-a placut mult ;)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#24 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 April 2011 - 04:02 PM

Lapona, sunt convinsa ca ai o gramada de experienta educant atatia copii. Eu deocamdata am educat o singura minune din asta si ca atare nu am decat putin experienta.

Eu cand zic 'daca nu mananci, nu primesti desert' nu ma refer la 'daca nu mananci tot' sau daca nu mananci x', si nici la 'nu primesti desert' nu ma refer ca la o pedeapsa, ci strict la faptul ca nu va primi desert pe stomacul gol. Cred ca i-am sugerat o idee gresita lui Vaxile si imi cer scuze. :blackeye:

#25 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 04 April 2011 - 04:28 PM

Vezi postareaCatiCris, la 04 April 2011 - 04:02 PM, a spus:

Lapona, sunt convinsa ca ai o gramada de experienta educant atatia copii. Eu deocamdata am educat o singura minune din asta si ca atare nu am decat putin experienta.

Eu cand zic 'daca nu mananci, nu primesti desert' nu ma refer la 'daca nu mananci tot' sau daca nu mananci x', si nici la 'nu primesti desert' nu ma refer ca la o pedeapsa, ci strict la faptul ca nu va primi desert pe stomacul gol. Cred ca i-am sugerat o idee gresita lui Vaxile si imi cer scuze. :blackeye:



toata experientza din lume se duce naibii cand te intalnesti cu un mic terorist :violent5: . Astia-s mai presus de legile fizice ;) ....Cand cupilu baga de zama ca ti inerveaza ceva , apoi face si mai rau , potzi sa-i propui si luna de pe cer !!!!!

Daca l-ai conditzionat , fiel chiar si pozitiv ;) , isi da seama ca nu-tzi convine ce face si lui ii face si mai mult Spaß. Sunt mici teroristi!!!!!

Lasand gluma deoparte eu as incerca cu lauda de cate ori mananca frumos si nu l-as baga in seama cand se face ca purcelu'. Daca exagereaza , i-as distrage atentzia cu ceva. Dar sa nu cumva sa vada ca m-a enervat ! Si vorba voastra , minimum in farfurie. Si ore fixe. Ca sa stie teroristu: daca nu balotez acu' , asta ma lasa flamand pana la tura urmatoare de hapa-hapa !

#26 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 04 April 2011 - 05:49 PM

si la noi e regula: cu mancarea nu te joci. Daca incepe sa se joace inseamna ca nu-i mai e foame si o strang.

Iar asta cu enervatul e verificata si de mine. Acum cand imi pierd firea si tip la ea tipa si ea la mine :blackeye: si ma calmez instantaneu....
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#27 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 04 April 2011 - 08:29 PM

nush daca e cazul sa exemplific cu Elena pt ca ea n.are nici 8 luni.....dar daca ea nu mananca , eu nu mai incerc mai tarziu , pana la masa urmatoare. Saptamana trecuta au fost bunicii aici si fata voia mai mult sa se joace si nu voia sa mance. Am insistat pana a mancat un minim apoi gata. Soacra.mea zice: papa mai tarziu , nu? Zic: Da , diseara. Atunci mai papa :blackeye:. Si asa a si fost.

#28 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 05 April 2011 - 03:45 AM

sara nu mai sta in scaun de la 1 an jumate. sta la masa cu noi. isi pune mancare in paharul cu apa si o bea dupa daca nu esti pe faza. are mancare in bluza la sfarsit (chiar si acum la 3 ani), face gogoloaie de orez, face piure in maini. etc
eu nu le altoiesc. le trimit la joaca si gata.
mi-e urat sa strang dupa ele dar le-am batut la cap si acum isi duc farfuria pe bench si gata. stiu ca nu le mai dau daca se ridica de la masa sa se joace, asta e regula.
nu le amenint, au invatat deja.
eu zic sa o iei cu binisorul, mai dureaza pana andrei o sa fie mai coordonat...mai dai timp. trebuie sa-i zici mereu si ai sa vezi ca-i intra in cap. ale mele cand fac ceva naspa imi cauta privirea, stiu ca e gresit :blink:
ada isi taie mancarea singura cu cutit de copii, e incapatanata si vrea sa faca singura

#29 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 04:38 AM

Vezi postareaMutti, la 04 April 2011 - 02:54 PM, a spus:

Coometre , io vreau numa sa-tz spun o faza: Prima data cand l-am vazut pe a lu' cumnata-mea al mic mancand singur a fost asa:

  • luat una bucata fatza de masa de musama si intins pe jos
  • pus scaunul peste ea
  • pus cupil in scaun
  • dat mancare


apoi:
  • mama: luat cupil frumos in bratze , dus iute in baie , spalat purcelu pisti tot ( bot , manutze etc....)
  • tata: scuturat scaun, luat scaun , adunat fatza de masa...

Rezultat: o casa curata si un copil fericit :blink:

(PS: cumnatu-i persan de fel si are in casa numa covoare d-alea care costa cat un salar de-al meu :o )


si la mine cam tot asa e. da' nu mi se pare o idee. mai ales ca mincam in oras in uichend
Lasati dolarii sa vina la mine!

#30 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 04:41 AM

Vezi postareaCatiCris, la 04 April 2011 - 02:45 PM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 04 April 2011 - 02:04 PM, a spus:

fimiu are 2 ani si o luna. nu, nu plec de linga el. ii dau farfurie si unelte si-l las sa mince. ma crezi sau nu, afara de cutit stie sa le minuie pe tuate.
deci NU ii dau in gura.



Daca ai ales sa il lasi sa manance singur, atunci trebuie sa iti asumi ca va face si mizerie. Mai departe multa rabdare sa-l instruiesti in legatura cu fiecare detaliu, dar in asa fel incat sa nu-l zapacesti de cap sau sa-l inhibi cand vine vorba de masa.

Inteleg ca mananca ce mananca si apoi incepe sa se joace cu mancarea.
regula nr1: cu mancarea nu ne jucam. daca nu mai mananci poti sa mergi la joaca, dar nu ne jucam la masa, si in nici un caz cu mancarea. trebuie rabdare multa. nu e acceptabil sa-si puna mancarea in par, dar se mai intampla. Daca se intampla de fiecare data, atunci eu cred ca cupilu petrece prea mult timp la masa.

Daca nu esti din cei ce pretind copilului sa manance 'tot' din farfurie, atunci cand vezi ca incepe sa se joace, ii iei mancarea din fata. Nu e usor, trebe multa rabdare si tact, caci pot urma tot felul de urlete si rugaminti sau suparari. trebuie sa stii cand sa cedezi si cand nu, si evident sa te ierit cand greseti :blink: .


am inceput sa-i iau mincarea din fata daca se joaca cu ea. i-am zis, nu maninci itz iau din fata. desigur au urmat proteste. pina la urma insa s-a murdarit numa' 10% de cit obisnuia. sar'na de idee, deci!
Lasati dolarii sa vina la mine!

#31 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 04:42 AM

Vezi postareaMaya, la 04 April 2011 - 02:41 PM, a spus:

Ti azvîli di pi jiam di la atîta? :blink:
Stai olea sî vez cum treaci asta,shî vin altili cari ti fac sa îti vina sî ti dai cu capu di paretz! :o



nu zic ca n-ai avea dreptate, da' in afara de ca maninca ca porcu', andrei e (la momentu' prezent) un copil foarte rezonabil.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#32 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 04:45 AM

Vezi postareaPiscotel, la 04 April 2011 - 02:59 PM, a spus:

Am revenit.
Spui ca Andrei stie ce face si face inadins.
Gresit !
Pana la 4 ani,copilul nu are raspundere.Singurul responsabil esti TU !
Tzuce-te mama.Imagine postata


da, mai, sigur, pina la opshpe ani, chiar!

ba pe dracu nu stie ce face, stie foarte bine. in dimineata asta a turnat lapte pe covor (desi stie ca n-are voie). pedepsit rapid inchis televizor desene animale. ghici ce-a facut? s-a dus la fraxu si a inceput sa-i arate "pisica", ca stie ca asta-i aduce credite. asa ca lasa, nu-l mai plinge, ca stie el foarte bine cum e
Lasati dolarii sa vina la mine!

#33 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 04:50 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 04 April 2011 - 03:25 PM, a spus:

Nu e vorba de premii, cum spuneam, se numeste conditionare pozitiva. Nu trebuie neaparat sa fie un deesert. Sunt mii de lucruri care ii fac placere copilului. Daca Mihai se enerveaza si eventual mai si admonesteaza pe Andrei, iar Andrei este o personalitate care nu reactioneaza la asemenea corecturi, se intoarce foaia. Important e sa ramanem machiavelici...stii tu: scopul scuza mijloacele. :blink:


andrei e o persoana cu care as vrea sa te las fro doo ore. io nu ma enervez sa urlu la el sau sa-l iau la bataie (foarte rar mai vede cite-o poaca, si aia in general e pe post de buton "reset"). incearca insa sa-l bullshitezi si sa vezi ce mutra face :o.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#34 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 04:52 AM

Vezi postareaMutti, la 04 April 2011 - 04:28 PM, a spus:

Vezi postareaCatiCris, la 04 April 2011 - 04:02 PM, a spus:

Lapona, sunt convinsa ca ai o gramada de experienta educant atatia copii. Eu deocamdata am educat o singura minune din asta si ca atare nu am decat putin experienta.

Eu cand zic 'daca nu mananci, nu primesti desert' nu ma refer la 'daca nu mananci tot' sau daca nu mananci x', si nici la 'nu primesti desert' nu ma refer ca la o pedeapsa, ci strict la faptul ca nu va primi desert pe stomacul gol. Cred ca i-am sugerat o idee gresita lui Vaxile si imi cer scuze. :blink:



toata experientza din lume se duce naibii cand te intalnesti cu un mic terorist :appl: . Astia-s mai presus de legile fizice :sad1: ....Cand cupilu baga de zama ca ti inerveaza ceva , apoi face si mai rau , potzi sa-i propui si luna de pe cer !!!!!

Daca l-ai conditzionat , fiel chiar si pozitiv :o , isi da seama ca nu-tzi convine ce face si lui ii face si mai mult Spaß. Sunt mici teroristi!!!!!

Lasand gluma deoparte eu as incerca cu lauda de cate ori mananca frumos si nu l-as baga in seama cand se face ca purcelu'. Daca exagereaza , i-as distrage atentzia cu ceva. Dar sa nu cumva sa vada ca m-a enervat ! Si vorba voastra , minimum in farfurie. Si ore fixe. Ca sa stie teroristu: daca nu balotez acu' , asta ma lasa flamand pana la tura urmatoare de hapa-hapa !


da, si nevazmea a zis la fel, sa nu-l bagam in seama. ceea ce ei ii convine, ca eu curat dupa musiu. l-am lasat fro 4 luni deja. ajunge!
Lasati dolarii sa vina la mine!

#35 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 04:55 AM

Vezi postareaAngel, la 05 April 2011 - 03:45 AM, a spus:

sara nu mai sta in scaun de la 1 an jumate. sta la masa cu noi. isi pune mancare in paharul cu apa si o bea dupa daca nu esti pe faza. are mancare in bluza la sfarsit (chiar si acum la 3 ani), face gogoloaie de orez, face piure in maini. etc
eu nu le altoiesc. le trimit la joaca si gata.
mi-e urat sa strang dupa ele dar le-am batut la cap si acum isi duc farfuria pe bench si gata. stiu ca nu le mai dau daca se ridica de la masa sa se joace, asta e regula.
nu le amenint, au invatat deja.
eu zic sa o iei cu binisorul, mai dureaza pana andrei o sa fie mai coordonat...mai dai timp. trebuie sa-i zici mereu si ai sa vezi ca-i intra in cap. ale mele cand fac ceva naspa imi cauta privirea, stiu ca e gresit :blink:
ada isi taie mancarea singura cu cutit de copii, e incapatanata si vrea sa faca singura


mai, din fericire al meu merge la gradinitz, unde invata multe chestii, de exemplu sa-si faca ordine si sa-si duca farfuria/biberonu'/whatever. bine, mai invata unele chestii in eng+chn pe care nu le stie in ro, da' asta e alta poveste. daca-i e foame si/sau daca se simte "angrenat", totu-i perfect. da' cum s-a plictisit otzira sau i-a scazut apetitu', se apuca instant de porcarii.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#36 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 05:00 AM

Vezi postareaMutti, la 04 April 2011 - 08:29 PM, a spus:

nush daca e cazul sa exemplific cu Elena pt ca ea n.are nici 8 luni.....dar daca ea nu mananca , eu nu mai incerc mai tarziu , pana la masa urmatoare. Saptamana trecuta au fost bunicii aici si fata voia mai mult sa se joace si nu voia sa mance. Am insistat pana a mancat un minim apoi gata. Soacra.mea zice: papa mai tarziu , nu? Zic: Da , diseara. Atunci mai papa :o. Si asa a si fost.


la 8 luni inca ii dai tu in gura. nu zic, sh-al meu la 6 tot asa, si tot se murdareste. dar e mai simplu de limitat proportiile. cind incepe sa mince ea singura (avind deja automatism format) si fiecare maninca din farfuria lui, incepe sa fie mai periculos. cit savurezi si tu in tihna o bucatura, ei poa' sa-i vina idei, de tip "da' oare daca turnam supa in piureu ce iese?". desigur, la virste mai mari asa ceva se cheama "creativitate culinara" si probabil ca ai zice "moama ce tare e fiica-mea, inventeaza retete". la 2-3 ani, insa ...

in paranteza fie spus, si eu as vrea sa invete copiii sa faca mincare. si sa faca si curat, sa se ocupe de animale si sa-mi aduca si ziaru' :blink:. yeah right.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#37 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 05:02 AM

de fapt is rau, andrei da de mincare la mitze (cind isi aduce el aminte) si ma anunta cind s-au exprimat in laditza. sa zicem ca totusi se ocupa de animale
Lasati dolarii sa vina la mine!

#38 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 05 April 2011 - 07:12 AM

Vezi postareaCalugaru, la 05 April 2011 - 04:45 AM, a spus:

Vezi postareaPiscotel, la 04 April 2011 - 02:59 PM, a spus:

Am revenit.
Spui ca Andrei stie ce face si face inadins.
Gresit !
Pana la 4 ani,copilul nu are raspundere.Singurul responsabil esti TU !
Tzuce-te mama.Imagine postata


da, mai, sigur, pina la opshpe ani, chiar!

ba pe dracu nu stie ce face, stie foarte bine. in dimineata asta a turnat lapte pe covor (desi stie ca n-are voie). pedepsit rapid inchis televizor desene animale. ghici ce-a facut? s-a dus la fraxu si a inceput sa-i arate "pisica", ca stie ca asta-i aduce credite. asa ca lasa, nu-l mai plinge, ca stie el foarte bine cum e


Eu cred ca nici tu nu erai mai bun cand erai mic.
Asa ca ghici cu cine seamana ?Imagine postata

Si cum ai vrea sa fie cupilu ?
Unde-l pui acolo sa stea ?Sa termine de mancat,sa stranga ,sa spele vasele si eventual
sa dea cu mopul ?
Stii ce .Bucura-te ca are personalitate.
Problema voastra e ca amandoi aveti .Imagine postata
Cred ca dupa ce mai creste micu,va trebui sa faci schimb de copil cu nevasta.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#39 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 05 April 2011 - 07:40 AM

Vezi postareaPiscotel, la 05 April 2011 - 07:12 AM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 05 April 2011 - 04:45 AM, a spus:

Vezi postareaPiscotel, la 04 April 2011 - 02:59 PM, a spus:

Am revenit.
Spui ca Andrei stie ce face si face inadins.
Gresit !
Pana la 4 ani,copilul nu are raspundere.Singurul responsabil esti TU !
Tzuce-te mama.Imagine postata


da, mai, sigur, pina la opshpe ani, chiar!

ba pe dracu nu stie ce face, stie foarte bine. in dimineata asta a turnat lapte pe covor (desi stie ca n-are voie). pedepsit rapid inchis televizor desene animale. ghici ce-a facut? s-a dus la fraxu si a inceput sa-i arate "pisica", ca stie ca asta-i aduce credite. asa ca lasa, nu-l mai plinge, ca stie el foarte bine cum e


Eu cred ca nici tu nu erai mai bun cand erai mic.
Asa ca ghici cu cine seamana ?Imagine postata

Si cum ai vrea sa fie cupilu ?
Unde-l pui acolo sa stea ?Sa termine de mancat,sa stranga ,sa spele vasele si eventual
sa dea cu mopul ?
Stii ce .Bucura-te ca are personalitate.
Problema voastra e ca amandoi aveti .Imagine postata
Cred ca dupa ce mai creste micu,va trebui sa faci schimb de copil cu nevasta.Imagine postata


da' io mai stiu cum eram cind eram mic? si oricum aici discutam despre fiimiu, pentru a carei educatie inca se mai poate face ceva :blink:.

bineinteles ca vreau sa spele vaxele. altfel le spal eu. cumva, a vazut cum se foloseste o cirpa/ un servetel. drept urmare la gradinitz, in timpul exercitiului de impaturit servetelu', colegii lu' fiimiu impatureau servetelu' iar el stergea masa.

nu, nu fac niciun schimb de cupii. eventual ii iau p-amindoi p-afara sa nu jucam cu fro minge.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#40 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 April 2011 - 07:45 AM

Aici nu ma pot exprima din experienta proprie, dar tata are o teorie( evident, bazata pe experienta lui cu frati-miu, eu n-am niciun amestec :blink: )si anume faptul ca pe la varsta asta 2-3 ani, copiii incearca sa testeze limitele in care evolueaza. Adica apasa pe butoane pana vad ca se intampla ceva si o fac sistematic, pana se intampla ceva care-i determina sa tina minte ca nu e bine sa repete experienta.
Din ce am vazut eu la fiica prietenei mele cu care am avut posibilitatea sa interactionez des ca am baby sittat-o, mie nu-mi facea niciodata ce-i facea mamei ei. Adica eu ii puneam mancarea in fata si-n cel mai rau caz, manca o lingura si o lasa balta. In schimb placerea ei cea mai mare era sa-i arunce mamei sale cu mancarea in cap si avea o tinta exceptionala! Si cu lingura si cu mana!

O data eram la ele, si aia mica se invartea in jurul unui pilaf cu legume(sincer io o intelegeam, ca nici mie nu-mi place respectiva chestie), maica-sa facea diverse chestii prin bucatarie, dar era in afara ariei de tinta, cand s-a lamurit ca n-o poate nimeri, nici macar nu a aruncat dupa ea, ci a luat 2 pumni de pilaf si i-a aruncat pe jos pe gresie. Maica-sa a sarit ca arsa, ca ce faci acolo, drept pentru care am vazut o privire satisfacuta pe fata ei si a mai luat doi pumni si i-a trantit pe jos! Pana cand a recuperat maica-sa farfuria pe jos era numai pilaf.

Daca asta te consoleaza, asta e teoria tatei ca incearca sa vada cat le merge si cat nu, isi definesc lumea in care evolueaza. Tata e inginer electronist, nu psiholog, dar totusi a avut experiente cu doi copii close and personal.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi