Forum Culinar: Ce gatiti de Pasti ? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce gatiti de Pasti ? Altceva inafara de mancarurile traditionale ?

#61 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 April 2014 - 04:09 PM

La mine o sa fie simplu sau nu. Adica nu merg in urbea Moatzei ca m-am saturat 2 ani de mancat drob de pui, ceafa de porc la gratar si ciorba de perisoare si salata de boeuf, ca cineva nu suporta mielul!!!! Ma duc vineri la mama sa pun osul la treaba sa mananc si eu miel cum e datul, friptura si drob si bors de miel, deci de muncit, muncesc dar macar sa stiu pentru ce! Cu salata verde, cu ridichi si ceapa, usturoi verde si cas si sa ma relaxez si eu!
Mama nu face cozonac niciodata, cumpara, dar o sa facem pasca! Si gata!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#62 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,296
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 15 April 2014 - 04:19 PM

Si aici tot traditional, avem musafiri prieteni dragi veniti din Franta (tot romani)asa ca vom avea oua rosii cu salata de sfecla rosie si hrean, ciorba de miel cu leustean proaspat mmmmmm, pulpa de miel la cuptor si pasca, daca sint super vrednica va fi si cozonac. De restul salata, ridichi ceapa verde cu tot felul de branzeturi, pateuri si terine. Avem vin rosu de la Moldova, visinata si tuica tot de acolo.
brain loading....please wait....

#63 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 April 2014 - 06:21 PM

Eu singurul lucru traditional pe care o sa il am va fi drobul facut de mama inainte de a pleca si congelat.
Ca aperitiv am un panettone gastronomico pe care tre sa-l elimin ca il am de la anul nou, are forma unui panettone numai ca e piine si e taiat felii, se ung 2 cite 2 si apoi se taie sferturi si se obtin astfel mici tramezzini, da' tre sa fie pe aici o poza ca l-am mai avut la un Revelion. O sa-l umplu cu zacusca, cu un pateu din Franta, cu pasta de salam, cre' ca pate de masline si sa vedem ce mai inventez pe moment ca sa fie mai multe umpluturi.
Ca fel I am panzerotti cu sparanghel, condimentul inca nu l-am decis dar va fi ceva foarte simplu.
Ca fel II o rulada de pui daca o gasesc simbata la macelar, daca nu ma orientez, sau pui alla cacciatora daca il gasesc bun.
Ca desert o bavareza cu ananas, probabil cu iaurt si fructoza ca sa o poata minca si socru-meu care e diabetic.
Si gata.
A doua zi vroiam sa afumam ceva, piept de pui, cirnat si poate ceafa de porc dar se pare ca va ploua deci cre ca tre sa ma reprofilez.
Daca gasesc sparanghel tre sa incerc o reteta noua vazuta azi pe forumul italian, fierti si facuti panè jumatatea de jos si serviti cu ou moale.

#64 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 15 April 2014 - 07:03 PM

Eu cu traditiile :71: Oua rosii, branza proaspata, ridichi, ceapa, drob, sarmalute in foi de vita, friptura, cozonac si prajiturele (aici inca sunt in dubii...o sa ma hotarasc zilele astea) Mergem la prieteni, dar la mine trebuie sa miroasa a cozonac de fiecare Paste si Craciun...
A cat is a friend fur-ever !

#65 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 16 April 2014 - 02:01 AM

eu mi-s de partea gazdelor și voi face un fusion interplanetar, că așa mi-s mosafirii. diferiți ca naționalități, nu extratereștri.
ouă roșii, slănină afumată, jumări de porc calde, telemea, bocconcini, prosciutto cu grisine, ceapă verde, ridichi, roșioare, icre de la greci, măsline, tirokafteri, tzatziki
drob de miel fusion - tăiat din cuțit, condimentat ca la români dar infășurat în prapure pe secțiuni, ceva intre kokoretsi și stigghiola siciliană, fiecare comesean urmînd să primească "sulul" personal
borș de miel cu leuștean
gnocchi cu sos de salvie și piept de pui pentru jingașii care nu papă miel
juma de miel la proțap cu diverse garnituri - cartofi grecești (tip lemonato), sparanghel, fasole verde, ciupercuțe cu usturoi, ardei copți, poate și o salată tărănească
panettone cu cremă de fistic pe post de cozonac, tiramisù e incă sub semnul intrebării pentru că vreau să fac flognarda cu ricotta, pere și ginger pe post de pască
affogato cu Drambuie
rachiu bulgăresc, vodcă americană cu (sau fără) fresh de portocale, Kir Royale, vin roșu din sardinia

pînă acum meniul era numai în capul meu, dar tocmai ce recitii ce am scris și mă auto-speriai, haolică, multe mai am în plan, dar nu-i nimic, trimit oamenii acasă cu pachețele, să aibă și a doua zi :71:

#66 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 16 April 2014 - 07:01 AM

Vezi postareaDexter, la 16 April 2014 - 02:01 AM, a spus:

eu mi-s de partea gazdelor și voi face un fusion interplanetar, că așa mi-s mosafirii. diferiți ca naționalități, nu extratereștri.
ouă roșii, slănină afumată, jumări de porc calde, telemea, bocconcini, prosciutto cu grisine, ceapă verde, ridichi, roșioare, icre de la greci, măsline, tirokafteri, tzatziki
drob de miel fusion - tăiat din cuțit, condimentat ca la români dar infășurat în prapure pe secțiuni, ceva intre kokoretsi și stigghiola siciliană, fiecare comesean urmînd să primească "sulul" personal
borș de miel cu leuștean
gnocchi cu sos de salvie și piept de pui pentru jingașii care nu papă miel
juma de miel la proțap cu diverse garnituri - cartofi grecești (tip lemonato), sparanghel, fasole verde, ciupercuțe cu usturoi, ardei copți, poate și o salată tărănească
panettone cu cremă de fistic pe post de cozonac, tiramisù e incă sub semnul intrebării pentru că vreau să fac flognarda cu ricotta, pere și ginger pe post de pască
affogato cu Drambuie
rachiu bulgăresc, vodcă americană cu (sau fără) fresh de portocale, Kir Royale, vin roșu din sardinia

pînă acum meniul era numai în capul meu, dar tocmai ce recitii ce am scris și mă auto-speriai, haolică, multe mai am în plan, dar nu-i nimic, trimit oamenii acasă cu pachețele, să aibă și a doua zi :)

Vrei sa spui sa aiba pentru saptamana care urmeaza...... :71: Chiar ca ai multe in plan. Sunt si ceva ajutoare, sper.... Altminteri, nu te vad bine! :71:

#67 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 16 April 2014 - 10:45 AM

Eu ma invit la Dexter la masa :71:

Eu anul asta inafara de oua rosii pe care le vopsesc maine in coji de ceapa , daca am chef si timp si de alte culori mai vedem, mai fac cozonac (ca deobicei sambata noaptea cand ma intorc de la munca), un drob de pui si poate o terina cu Rhabarba(dar ca sa o dau vecinilor).

Miel anul asta nu iau ca daca nu sunt acasa..dar am sa mananc la munca.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#68 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 16 April 2014 - 04:25 PM

Dexter, juma de miel la proțap?!! Ce frumos asa, cu multi invitati...dar vorba lui Foxyy, sper ca o sa ai si ajutoare....

Cum sunt cartofi grecești tip lemonato?


Eu, traditional, cu drob si rosii umplute cu branza, oua rosii, placinta de spanac cu feta, ceapa verde, pulpa de miel la cuptor, pasca de ciocolata, tiramisu, as fi vrut sa fac si tortul Olgutei, blueberry dream dar nu cred ca o sa am energie.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#69 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 16 April 2014 - 08:01 PM

la mine totu-i de si cu traditie: oua rosii, drob, bors de miel, stufat, friptura de miel, cozonac, pasca cu urda si stafide, tort de ciocolata. vine mama de la Focsani si vom fi doar noi. nu plec nicaieri ca nu tre sa racesc sau sa capat vreun virus ceva.

#70 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 April 2014 - 08:10 PM

Eu cu jumatatea plecam in sud...fiimea cu fratello si nasii ei vor face traditional, cu cighir(drob) oua rosii, branzeturi cu ceapa, usturoa berde si ridichi, bors de miel si fripturission.
desert nu stiu ce vor impleti...noi, sigur vom manca ceva pe baza de peste , fructe de mare alea alea...
desert oi cumpara , ca nu ma apuc de dichiseli ( basca n-am cuptor ) :), si nu-mi pare rau.

#71 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,076
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 April 2014 - 10:34 PM

Azi am luat vopsea de oua marmorata si sidefata, nu's nici daca o sa am timp nici chef sa fa oua vopsite, om vedea.

#72 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 17 April 2014 - 02:54 AM

Vezi postareaaura, la 16 April 2014 - 04:25 PM, a spus:

Dexter, juma de miel la proțap?!! Ce frumos asa, cu multi invitati...dar vorba lui Foxyy, sper ca o sa ai si ajutoare.... Cum sunt cartofi grecești tip lemonato?

miel de lapte bre, nu-i prea mare ... ajutor am numai pe nenea care face mielul la proțap și pe magazinul de unde am cumpărat oule vopsite gata

cartofii se taie pe sfert sau in 8, se stropesc cu ulei de măsline și se masează bine, se condimenteaza cu sare, piper și oregano din belșug, se pun in tavăși se stropesc cu încă o tură de ulei și mult suc de lămîie. mult însemnînd cam o cană de suc. eu aproape că acopăr fundul tăvii cu suc. se dau la cuptor și atît. ies unsuroși și rămîne și ceva maclavais gustos pe fundul tăvii, tocmai bun de pus pe/lingă miel

#73 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 17 April 2014 - 06:00 AM

Si eu tot traditional voi gati dar nu asa diversificat ca Dexter! :) Annabelle si The Husband :) au promis ca ma ajuta cu decorarea mesei. Daca reusesc pun si poze.

#74 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 April 2014 - 07:49 AM

Vezi postareastella, la 16 April 2014 - 08:10 PM, a spus:

Eu cu jumatatea plecam in sud...fiimea cu fratello si nasii ei vor face traditional, cu cighir(drob) oua rosii, branzeturi cu ceapa, usturoa berde si ridichi, bors de miel si fripturission.
desert nu stiu ce vor impleti...noi, sigur vom manca ceva pe baza de peste , fructe de mare alea alea...
desert oi cumpara , ca nu ma apuc de dichiseli ( basca n-am cuptor ) :), si nu-mi pare rau.

Drum bun si vacanta placuta! :) Iar celorlalti, petrecere frumoasa si spor la pregateli! :)

#75 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 April 2014 - 07:49 AM

Vezi postareaCristina, la 17 April 2014 - 06:00 AM, a spus:

Si eu tot traditional voi gati dar nu asa diversificat ca Dexter! :) Annabelle si The Husband :) au promis ca ma ajuta cu decorarea mesei. Daca reusesc pun si poze.

Eeeeee... cu asa ajutoare, cred si eu ca ai sa muncesti cu spor! :)

#76 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 17 April 2014 - 11:10 AM

Noi vom avea parte de un meniu ultra-tradițional, în dupamiaza asta plecăm la mama, cu o zi mai repede ca s-o pot ajuta la multele păști ce-s în planul de copt pentru mâine, cozonacul va fi gata pe când ajungem diseară, mama a decretat că la masa de duminică vom avea la aperitive ouă roșii cu hrean cu sfeclă, drob de miel, răcituri de curcan, caș cu verzituri de primăvară, icre, preparate de porc, salată de vinete și salată de ardei copți pentru vegetariana ei nepoată, apoi sărmăluțe în foi de viță și-n foi de varză și cu carne dar și altele fierte separat făcute cu hribi pentru copilul meu, friptură de miel cu salată verde și apoi pască de două feluri (în trei culori și cu brânză și smântână) și cozonac cu nucă si umplutură de trandafir. De băut tot tradițional adică afinată, țuică și un vin negru făcut de un unchi de-al meu, bun, bun dar care iese de pe fața de masă doar cu foarfeca...Mama mea dragă, care anul acesta va împlini 80 de ani dar care a decretat ca ea va avea 79 până cu o zi înainte de aniversare, le-ar face singură pe toate de bucurie că ne întâlnim toți la masă la ea, adica noi și sor-mea cu familia, bașca ne dă la pachet la amândouă fetele câte o pască din fiecare fel și câte un cozonac, plus sarmale care-s făcute special pentru noi de ieri și deja puse la congelator, doar să le luăm luni când ne întoarcem...

#77 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 21 April 2014 - 01:45 AM

Vezi postareaCristina, la 17 April 2014 - 06:00 AM, a spus:

Si eu tot traditional voi gati dar nu asa diversificat ca Dexter! :thumleft: Annabelle si The Husband :) au promis ca ma ajuta cu decorarea mesei. Daca reusesc pun si poze.

Deci m-au ajuat sa asez masa pentru musafirii de seara, dar apoi am uita cu totii de poze. :happy4:

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-86-13980375191627.jpg

#78 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 21 April 2014 - 03:13 AM

eu am reușit să pozez ouăle, acvariul cu verzituri și buchețelul de pătrunjel de pe masă, asta inainte de a ajunge musafirii. Hristos a inviat!

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-1215-13980425250683.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-1215-13980425293218.jpg

#79 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 April 2014 - 04:54 PM

De haleala avuram ieri si azi asa :

- friptura a fost de fapt coaste picante cu cartofi piure si sparanghel verde la gratar
- ciorba de perisoare
- confit de bulane de rata cu sos de portocale/ Confit de canard à l'orange
- oua colorate cu crema de sfecla rosie cu hrean si sunca de Parma, brînza cu ceapa verde, ridichi nu am gasit!!!
- cozonac cu mac
- tarta cu crema de budinca si fructe

De baut, am pupat olea' de vin rosu de ala ce l-am pus la bauturi si înca unul dintr-o alta riserva italiana.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#80 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 21 April 2014 - 05:12 PM

Foarte frumoasa masa Cristinei , dar si decoratiunile de sezon ale lui Dexter...

Noi,cate putin din fiecare,ca furam dupa alte sarbatori in familie :thumleft:

La micul dejun, oua vopsite, sfecla rosie, hrean, platou cu snitele de pui cu susan, bulete de cascaval Amalia, cas de casa, rulada de cascaval cu sunca, sunca ,salam, surimi pane ;
- ceapa verde, rosii, castraveti si ridichi.
- in fundal se observa o parte din cadourile dulci de la Sorinadaniela;
- platou cu prajituri( tarte cu crema de vanilie si fructe, o rulada cu crema de vanilie ramasa de la tarte, bucaneve tot de la Sorina), la clanta de la geamul de la bucatarie un frumos ornament tot de la Sorinadaniela;
- saratele.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2014/post-508-13980930377446.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2014/post-508-13980930564464.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2014/post-508-13980930742029.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2014/post-508-13980931009476.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2014/post-508-13980931224681.jpg

Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi