Forum Culinar: Meniurile mele de Pasti 2011, 2012, 2013, 2014 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Meniurile mele de Pasti 2011, 2012, 2013, 2014

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 April 2011 - 12:39 PM

Meniul meu de Pasti a fost "creat" în 5 minute, timp în care am facut si biletul pentru cumparaturi. Dupa cum stiti meniurile mele de sarbatori nu sînt clasice, tipice sau traditionale(eventual daca se nimereste), ci facute dupa pofta de moment. La noi nu trebuie sa se asorteze si nici sa potriveasca, trebuie doar sa fie cîte ceva ce-i place fiecarui membru din familie. Asta a fost meniul meu. Simplu si cît de cît rapid, ca de obicei :)
(Asa rapida am fost, ca am uitat sa trec desertul în meniu. Nu am observat niciunul!!! Important este ca a fost acolo :cheers: )



Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038140599479.jpg



Aperitivele:

  • Oua colorate
  • Sunca fiarta
  • Crema de sfecla cu hrean
  • Tortulet cu sfecla rosie si crema de brînza(Boursin) cu chives-Reteta Alex


Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038140800861.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038140926114.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038141060541.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038141174639.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038141285513.jpg


Felul I & Felul II



Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038141623123.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038141734524.jpg

La peste am servit un Chablis.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038141970706.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038142072478.jpg



Desert:

  • Pasca cu brînza dulce si stafide(prima mea Pasca! :appl: )-Reteta aici.



Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038142403395.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038142521845.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038142674316.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038142818747.jpg

...si dupa masa am savurat cîte o gura de cognac.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038143021968.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 April 2011 - 02:15 PM

:P Maya imi place totul de la capat si pana la Hennessy.
Christos a inviat!

Hei ce ai gatit tu in 5 minute :P ? Daca ai avea de gatit 12 portii te-ai mai angaja la asemenea menu? sau ai face mai gen bufet?
Neaparat sa-mi dai si mie layoutul asta cu coltisori pentru pastele de la anul, te rog, te rog, te rog! cum l-ai taiat asa (numai operatiunea asta si-mi lua mai mult de 5 min!)? si sa-ma ajuti cum pot edita? se poate si in vreun editor nativ windows-ului?
cand vad ce faceti voi in 5 min pe aici, realizez ca eu sunt deosebit de mocaita! sau tu spui numai meniul cartonasul ca ti-a luat doar 5 minute :P whew ...asa parca mai vii de acasa! oricum nu prea reusesc sa pricep in unele zile cum gatiti atat de multe bunataturi!

ti-ai luat inele noi de servetele? parca nu le-am mai vazut pe astea B) sunt tare chic! si combinatia de culori care se potriveste cu aperitivul imi place. la tortulet e floare de magnolie? am primit si eu 2 magnolii acum (firisor cu radacina) sper sa se prinda :P ca mult imi mai plac! iar alea culoarea ta de Paste sunt preferatele mele!
Mai nene voi nu ciocniti ouale? cum faci tu farfuriile astea de oua asa? :P

felicitari pentru pasiunea si frumusetea cu care ii alinti pe cei dragi!
Multumim ca ne inspiri si pe noi cu asa imagini vizuale care incanta mintea si ...pofta... :P

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#3 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 April 2011 - 03:07 PM

 Daniella, la 26 April 2011 - 02:15 PM, a spus:


Maya imi place totul de la capat si pana la Hennessy.
Christos a inviat!



S-o luam de la început :P
Adevarat a înviat!



 Daniella, la 26 April 2011 - 02:15 PM, a spus:


Hei ce ai gatit tu in 5 minute :P ? Daca ai avea de gatit 12 portii te-ai mai angaja la asemenea menu? sau ai face mai gen bufet?



Nu am gatit în 5 minute,ci l-am "creat" în ghilimele/adica am hotarît cu ai mei ce sa pregatesc pentru masa de Paste.Hotarîrea meniului mi-a luat 5 minute si totodata scriam si biletelul cu ce trebuie sa cumparam.Cînd am venit de la cumparaturi m-am apucat de treaba.
Pîna la fileurile de Zander si cartofii sarladaise pe care i-am facut chiar atunci pe loc(nu dureaza mult),am robotit pîna la miezul noptii aproape.

Am început asa:
-am fiert ouale,apoi le-am vopsit cu betisoarele alea de gel
-am facut crema de sfecla cu hrean.Macinat,condimentat.Gata!
-tortuletul mi-a luat ceva timp cu frecatul de brînza,tocat de cvhives,montatul în forma,adunatul,ca stropisem peste tot cu zeama de sfecla :P
-în timp ce faceam astea,fierbea si sunca acolo de una singura.
-apoi am pregatit toate alea pentru pasca.Amestecul de brînza dureaza 2 minute.Aluatul l-a facut robotul.
-cît a crescut aluatul am tocat toate alea pentru ciorba de vita,si am si pus-o la fiert.
-apoi m-am ocupat iar de pasca.Întins foaie,sucit sulurile...cu asta m-am "coit" oleaca ,ca nu le am eu cu aranjatul,dar pîna la urma a iesit ceva.
-Fileurile de peste le-am pregatit si prajit în cîteva minute.Timpul în care au stat cartofii sarladaise la odihna.(asta atunci,frisch).

Daniela,ce am facut eu aici,nu ia mai mult timp daca faci pentru 12 persoane.Eu cred ca un bufet ia mai mult timp.Cel putin mie.
Acolo ai multe maruntisuri de facut,bibilit,pregatit platouri,decorat...etc

 Daniella, la 26 April 2011 - 02:15 PM, a spus:


Neaparat sa-mi dai si mie layoutul asta cu coltisori pentru pastele de la anul, te rog, te rog, te rog! cum l-ai taiat asa (numai operatiunea asta si-mi lua mai mult de 5 min!)? si sa-ma ajuti cum pot edita? se poate si in vreun editor nativ windows-ului?



Ti-l pot face în PSE9.Daca ai PSE ti-l pot da în format pse,si-l poti manevra tu cum vrei.


 Daniella, la 26 April 2011 - 02:15 PM, a spus:


cand vad ce faceti voi in 5 min pe aici, realizez ca eu sunt deosebit de mocaita! sau tu spui numai meniul cartonasul ca ti-a luat doar 5 minute :P whew ...asa parca mai vii de acasa! oricum nu prea reusesc sa pricep in unele zile cum gatiti atat de multe bunataturi!



Cum spuneam,gatit în 5 minute nu merge,doar gîndit..asta merge B)
Decupatul mi-a luat cel mai mult :P

 Daniella, la 26 April 2011 - 02:15 PM, a spus:


ti-ai luat inele noi de servetele? parca nu le-am mai vazut pe astea B) sunt tare chic! si combinatia de culori care se potriveste cu aperitivul imi place. la tortulet e floare de magnolie? am primit si eu 2 magnolii acum (firisor cu radacina) sper sa se prinda B) ca mult imi mai plac! iar alea culoarea ta de Paste sunt preferatele mele!
Mai nene voi nu ciocniti ouale? cum faci tu farfuriile astea de oua asa? :P
felicitari pentru pasiunea si frumusetea cu care ii alinti pe cei dragi!
Multumim ca ne inspiri si pe noi cu asa imagini vizuale care incanta mintea si ...pofta... B)



Inelele nu sînt noi,ci chiar foaaarte vechi.Au la 30 de ani!Sînt de sticla si facute manual.Tin la ele ca la ochii din cap(mai au aparut ele cîteodata prin poze,cu ani în urma).Au o valoare sentimentala...farfurii,tacîmuri,inele...toate-s vechi,si au o importanta pentru mine.Le-am combinat intentionat.Toate sînt cumva legate de oameni dragi,care nu mai sînt printre noi...

Da,sînt flori de magnolii,de la mine din gradina.Am doua feluri.Una rozalie/alba,si asta violeta.Aia alba e deja scuturata.
Asta violeta mai are înca flori.

Noi am ciocnit oua,dar nu înteleg despre ce farfurii de oua vorbesti...

Si eu multumesc pentru apreciere,si îti trimit niste magnolii.

Imagine atasata: monthly_04_2011/post-5-13038228755829.jpg
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#4 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 26 April 2011 - 05:12 PM

zic de farfuria aceea dichisita cu oul taiat felii, sunca si crema de sfecla, ornata cu cipolete

Pai din ce ai fcut tu, ce iti lua mai mult pt 12 pers in loc de 3 erau: 12 farfurii de oua, 12 trotulete si 12 portii de cartofi (inteleg din reteta ca se prajesc pe loc ... nu stiu de unde luati untura aia de rata/gasca si de cand ai afisat optiunea de menu ma intreb daca nu se face miros de prajeala in casa) . Si nici pascuta nu stiu daca iti ajungea pt 12, ca eu am avut un cozonac asa si mi-a ajuns numai pt 8, a trebuit sa incep si pe al doilea. Dar acum am numarat si pascuta ta are mai mult de 8 "cocoase" ...deci posibil sa ajunga.

Eu sunt stresata ca soacra-mea face 3-5 feluri de mancare in 2-3 ore, ceea ce eu nu reusesc (Sigur depinde de preparate in primul rand, dar si de mod de preparare ... mie imi place slow food). Acum de paste am facut mai mult de 5 feluri pt bufet in 3 ore ...

Multumesc mult de magnolii, unt minunate! daca mi-ar iesi si mie culoarea asta cum e pe cutie :P O fi tarziu sa le plantez acum? :P

pana si ciorbita e exact cum imi place mie (cu multe legume si carnita de-o inghititura :P
ai pozat si ouale de care te plangeai ... in tot contextul nu se vede eroarea ...pare ca ai vrut tu sa le faci culori in ton cu designul folosit la ornarea mesei si cu sfecla ... :P

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#5 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 26 April 2011 - 05:34 PM

felicitari pentru menu si prezentare! Excelent! Mi-au placut toate, dar cel mai mult fileul de salau cu cartofi. M-am uitat pe reteta lui Alexandru si neaparat am sa incerc si eu cartofiorii astia frumosi.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 April 2011 - 05:52 PM

 Daniella, la 26 April 2011 - 05:12 PM, a spus:

zic de farfuria aceea dichisita cu oul taiat felii, sunca si crema de sfecla, ornata cu cipolete

Pai din ce ai fcut tu, ce iti lua mai mult pt 12 pers in loc de 3 erau: 12 farfurii de oua, 12 trotulete si 12 portii de cartofi (inteleg din reteta ca se prajesc pe loc ... nu stiu de unde luati untura aia de rata/gasca si de cand ai afisat optiunea de menu ma intreb daca nu se face miros de prajeala in casa) . Si nici pascuta nu stiu daca iti ajungea pt 12, ca eu am avut un cozonac asa si mi-a ajuns numai pt 8, a trebuit sa incep si pe al doilea. Dar acum am numarat si pascuta ta are mai mult de 8 "cocoase" ...deci posibil sa ajunga.

Eu sunt stresata ca soacra-mea face 3-5 feluri de mancare in 2-3 ore, ceea ce eu nu reusesc (Sigur depinde de preparate in primul rand, dar si de mod de preparare ... mie imi place slow food). Acum de paste am facut mai mult de 5 feluri pt bufet in 3 ore ...

Multumesc mult de magnolii, unt minunate! daca mi-ar iesi si mie culoarea asta cum e pe cutie :P O fi tarziu sa le plantez acum? B)

pana si ciorbita e exact cum imi place mie (cu multe legume si carnita de-o inghititura :P
ai pozat si ouale de care te plangeai ... in tot contextul nu se vede eroarea ...pare ca ai vrut tu sa le faci culori in ton cu designul folosit la ornarea mesei si cu sfecla ... :P



Daniela,ouale l-am taiat cu taietoarea de oua,asa ca si 12 oua,nu-ti ia mai mult de 1 minut B)
Untura de rata eu o am de la mama,de la rate din curtea mneaei :P

Tortuletul nu se face unu de persoana,ca e marisor(al meu a fost marisor decît cel facut de Alex).Doua ajungeau pentru 12 persoane,chiar înca prea mult.O felie de caciula.Eu am scos 7-8 felii din unu singur.
Ciorba,la fel..ca faci 6(ca doar nu am facut 3 farfurii) sau 12 portii..2-3 legume in plus,ca de fiert tot atîta-i trebuie :P
Pasca ajunge linistit pentru 12 persoane.

Ouale,nu le-am pozat de aproape...daca observi.Si le-am întors pe partile acceptabile :P

Cît despre prepararea chestiilor pe loc,sau alea cu timp mai lung de fierbere e doar chestie de organizare.
Daca stii sa te organizezi iese totul la fix.
Eu de exemplu nu gatesc în stres,de obicei.Ma întind,fac pauze,mai navighez pe net...telefonez...
Dar daca e nevoie sa gatesc presata de timp,nu e nicio problema,pentru ca sub stres eu lucrez perfect,stiu sa ma organizez...iar daca ma întind,uit sa trec desertul pe cartea de meniu B)





Daniela,nu se umple casa de miros,ca eu am stat cu terasa deschisa a fost cald,si de altfel am hota cu filtru de carbune,si mai arunca si totul afara...dar oricum,acum oriunde se gateste,miroase a mincare.
Mie mi se pare ca cel mai nasol persista mirosul dupa prajit gogosi,langosi..chestii de astea fainoase.De aia eu nu prea fac B)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 April 2011 - 05:54 PM

 aura, la 26 April 2011 - 05:34 PM, a spus:

felicitari pentru menu si prezentare! Excelent! Mi-au placut toate, dar cel mai mult fileul de salau cu cartofi. M-am uitat pe reteta lui Alexandru si neaparat am sa incerc si eu cartofiorii astia frumosi.

Cartofii astia sînt un deliciu!
Multumesc,aura :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#8 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 26 April 2011 - 05:57 PM

foarte frumos,ca de obicei.Imi place crema de sfecla, tb sa o incerc si eu.
Eu anul asta ca in nici unul n-am avut chef,am facut cate ceva doar ca sa fac, nu stiu de ce da parca n-am simtit ca este Pastele.
Am obs si eu oole cand ai pus poza pe FB, mie imi plac cum arata.Nu stiu de ce aici parca nu sunt vopselele asa de frumoase ca in tara :P

Inca odata felicitari si Hristos a Inviat!
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#9 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 April 2011 - 06:07 PM

 Ioana, la 26 April 2011 - 05:57 PM, a spus:

foarte frumos,ca de obicei.Imi place crema de sfecla, tb sa o incerc si eu.
Eu anul asta ca in nici unul n-am avut chef,am facut cate ceva doar ca sa fac, nu stiu de ce da parca n-am simtit ca este Pastele.
Am obs si eu oole cand ai pus poza pe FB, mie imi plac cum arata.Nu stiu de ce aici parca nu sunt vopselele asa de frumoase ca in tara :P

Inca odata felicitari si Hristos a Inviat!


Multumesc,Ioana.Chef de "chefuit" n-am avut nici noi,dar am facut cîte ceva,ca sa nu zic ca nu am nimic.Eu oricum nu gatesc de nici o sarbatoare foarte mult si nici deocheat.Noua ne plac chestiile mai simple.De altfel pîna anul asta nici pasca nu facusem niciodata :P

Cît despre oole mele,na ja,nu ale mele ci ale gainilor :P ,va spun sincer în poza nu se ved petele.
Le-am pus extra mai în spate,si pe partile cu pete.Fara fite,au fost nasoale,chiar daca nu se vede.
Nu puteam sa le pun în poze cu partile unde erau patate,locuri unde nu s-a prins voseaua...etc,ca arata nashpa.Si daca observi,doar astea 4 apar în poze.Astea au fost singurele care au avut si parti care s-au putut fotografia de la distanta :P

Nu stiu daca e vorba de culorile de aici,ca eu nu am facut niciodata oua frumoase.
Acu doi ani am luat vopsea in set cu folie din aia argintie,sa le marmorez cu sclipici...sa nu-ti zic ce urîte au iesit si alea! :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#10 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 26 April 2011 - 06:17 PM

din alea marmorate cu folie am luat si eu anul asta, ele m-au salvat.ca alea normale esec total.Am avut verde, rosu, galben, orange, albastru si desi am pus cantitate dubla nu s-au colorat si luasem special oo albe ca sa iasa mai frumoase.Nici o sansa.De cand sunt aici nu cred ca mi-au iesit oole rosii ca in tara.
Am constatat ca cele gel(culorile) sunt mai ok, dar astea de fel sunt marmorate.Iar eu vreau rosul ala sangeriu.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 April 2011 - 06:24 PM

Singura chestie pe care as fi refuzat-o ar fi fost cognacul, il inlocuiam cu Chablis :P
Si eu am avut un vin frantuzesc :P
Trebuie musai sa fac tortuletul cu sfecla ca prea m-ati facut curioasa.
Meniul tau e dintre cele care imi plac si mie, ce ne place, simplu si suficient :P

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 April 2011 - 06:37 PM

 Adriana, la 26 April 2011 - 06:24 PM, a spus:

Singura chestie pe care as fi refuzat-o ar fi fost cognacul, il inlocuiam cu Chablis :P
Si eu am avut un vin frantuzesc :P
Trebuie musai sa fac tortuletul cu sfecla ca prea m-ati facut curioasa.
Meniul tau e dintre cele care imi plac si mie, ce ne place, simplu si suficient :P

Eee,si tu acuma!O gura de cognac nu strica :P
Sa stii ca este tare bun tortuletul ala,si de mare efect!

Merci,sorella :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 26 April 2011 - 06:40 PM

 Ioana, la 26 April 2011 - 06:17 PM, a spus:

din alea marmorate cu folie am luat si eu anul asta, ele m-au salvat.ca alea normale esec total.Am avut verde, rosu, galben, orange, albastru si desi am pus cantitate dubla nu s-au colorat si luasem special oo albe ca sa iasa mai frumoase.Nici o sansa.De cand sunt aici nu cred ca mi-au iesit oole rosii ca in tara.
Am constatat ca cele gel(culorile) sunt mai ok, dar astea de fel sunt marmorate.Iar eu vreau rosul ala sangeriu.

Eu nu am luat oua albe,mi-era egal oricum ca nu se vede bine culoarea.Nu renunt la ouale pe care le iau de obicei.
E clar ca nici cu vopsea faina,ouale astea maronii nu ies îmbujorate.Si în fond si la urma urmei,doar nu am mincat coaja :P
Dar na,mi-ar fi placut sa fac un cosulet frumos,si sa-i fac poza.Ca am cumparat un mielut fain din ciocolata alba,si un iepure de la Lindt...etc...dar nu i-am mai pozat ca nu se asortau cu oole :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#14 Useril este offline   mariette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 26 April 2011 - 07:20 PM

Fain meniul...iar crema aceea de sfecla are o culoare!!!...super totul!

#15 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 26 April 2011 - 08:03 PM

Simplu,de efect si cu tema.
Magnolia,servetelele si crema de sfecla se asortau perfect !
O masa la care as sta oricand cu placere,pentru ca se simte grija si dragostea ta fata de cei dragi.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#16 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 27 April 2011 - 10:54 AM

aaaaa! phiii merci Maya! Acum m-am luminat! eu credeam ca tortuletul e portie unica, mic cat circumferinta unui pahar de whisky aprox, adicatelea cam cat e o felie mare de sfecla taiata pe rotund.

eu aveam (la mama) un feliator de oua care taie in felii subtiri rotunde (bun si pt rosii) ...de-asta care taie in 6 nu am :)

Mie sticla aia si cu paharele, precum si culoarea de la Hennessy si poza aia ma scot din minti ... simt mirosul in sinusuri si ma imbata ... , ca toate pozele tale de altfel.
ma duc sa ma uit pe la arta fotografica, vreau sa iau si eu alt aparat saptamana asta, poate gasesc indicatii.

totul pana in cel mai mic detaliu arata splendid

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 April 2011 - 11:29 AM

 mariette, la 26 April 2011 - 07:20 PM, a spus:

Fain meniul...iar crema aceea de sfecla are o culoare!!!...super totul!

Da,culoarea aia e super si pateaza de numa!Trebuie lucrat cu grija :)
Merci,Mariette :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 April 2011 - 11:33 AM

 Piscotel, la 26 April 2011 - 08:03 PM, a spus:

Simplu,de efect si cu tema.
Magnolia,servetelele si crema de sfecla se asortau perfect !
O masa la care as sta oricand cu placere,pentru ca se simte grija si dragostea ta fata de cei dragi.Imagine postata

Si magnoliile de pe farufii mergeau pe aceeasi nuanta :)
Merci,draga Pisco!Si eu as sta la masa ta,în curtea ta,si as si picta oua cu voi!Si ti-as mîngîia orangeatul,si flocoasele bineînteles,si,si,si...
Poate odata si odata,cine stie! :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#19 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 April 2011 - 11:36 AM

 Daniella, la 27 April 2011 - 10:54 AM, a spus:

aaaaa! phiii merci Maya! Acum m-am luminat! eu credeam ca tortuletul e portie unica, mic cat circumferinta unui pahar de whisky aprox, adicatelea cam cat e o felie mare de sfecla taiata pe rotund.

eu aveam (la mama) un feliator de oua care taie in felii subtiri rotunde (bun si pt rosii) ...de-asta care taie in 6 nu am :)

Mie sticla aia si cu paharele, precum si culoarea de la Hennessy si poza aia ma scot din minti ... simt mirosul in sinusuri si ma imbata ... , ca toate pozele tale de altfel.
ma duc sa ma uit pe la arta fotografica, vreau sa iau si eu alt aparat saptamana asta, poate gasesc indicatii.

totul pana in cel mai mic detaliu arata splendid


Nu a fost portie unica.Al meu e mai mare ca cel facut de Alex,desi oricum si al lui e destul de mare daca e servit pe lînga alte aperitive.
Din poza,se vede ca am taiat feliute,cum spuneam,am scos 7 sau 8 nu mai stiu exact.

Eu am feliator de oua dublu,care le taie si asa..si asa :)

Hennessy e preferatul nostru.Nu sîntem noi mari bautori,dar o licoare buna ne place :)

Bafta la cautat aparate.Stii deja în ce directie te uiti?Adica ai pus ochii pe ceva modele?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#20 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 27 April 2011 - 11:43 AM

 Maya, la 26 April 2011 - 12:39 PM, a spus:

(Asa rapida am fost,ca am uitat sa trec desertul în meniu.Nu am observat niciunul!!!Important este ca a fost acolo :) )



Desertul ca desertul, da' imbatasi copilu' si mustaciosii ?!? :) (se vede numai cognac si vin alb pe meniu :D )

Sa va fie de bine toate bucatele alese ce le-ai pregatit ! :)

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi