Forum Culinar: Bucate din gradina - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bucate din gradina :D

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 July 2011 - 12:15 AM

Sper sa nu mi-o iau pe cocoasa ca postez aici, dar pentru mine aceste ingrediente sînt speciale. Daca deranjeaza pe cineva, sau considera ca acest subiect nu are ce cauta aici, sa-mi spuna si-l mut fara nici cea mai mica suparare.

Cu toate ca anul asta nu prea ne-am ocupat de gradina, iar recolta este marunta, ne bucuram de roadele pe care ni le ofera. La anul ce vine, ne-am propus sa ne îngrijim mai mult de ambele gradini, ca si cea de-acasa a avut de suferit. Si ele la fel ca sufletele noastre. . .
Nici cînd ne-am dat silinta multa nu am avut recolta uriasa. De exemplu cu rosiile, pur si simplu nu avem noroc. Nu vor si nu vor. Cîteva ajung la maturitate, dar putine, iar restul fac mana, se îmbolnavesc, se maronesc. . . si adio. La anul renuntam. Nu mai punem rosii. Mai bine folosim locul pentru alte legume, fructe, ce-o fi. Anul asta, desi înca verzi, fructele au început sa faca pete maro. Probabil ca nu vom avea nici macar o rosioara!
Noi nu stropim cu nimic. Doar contra melcilor folosim niste bobite biologice pe baza de drojdie. Niste bobite care-i atrage sa se înfrupte din ele, si sa renunte la plante, apoi se retrag si mor satui si fericiti.
Anul asta, dupa cum stiti, ca v-am mai spus de 199 de ori, a tot plouat. Atîta ploaie nu am mai vazut niciodata în 20 de ani, de cînd sînt aici. Fructele sensibile ca zmeura si altele tot asa maruntele, se strica înainte de a se coace. Mucegaiesc pur si simplu.
Printre altele am pus si cîteva rînduri de cartofi. Foarte slabut, în comparatie cu alta data. Putini si mititei. În unele cuiburi nu s-a facut nimic, iar altii au putrezit sub pamînt. Castravetii în schimb, ne invadeaza în fiecare an, la fel ca dovleceii. Avem tot sezonul pe saturate. Sînt foarte buni în comparatie cu cei din supermarket. Nu-s asa aposi. Au o textura mai ferma si o aroma placuta. Dovleceii se pot consuma si cruzi. Asa buni sînt!
Ardeii iuti au început sa se faca, si jalapenos. Feniculul cred ca l-am pus prea tîrziu. Vinetele înca-s minuscule. Eh, ce mai conteaza. La anul o fi mai bine, ca doar ne-am propus sa lucram cu cap, dupa plan :D


Cu cîteva zile în urma, am plecat cu cosuletul spre gradina, si l-am umplut cu bunatati,
iar acum o sa va arat si voua ce am facut cu ele.
Saptamîna asta ne-am hranit mai sanatos decît încercam sa o facem oricum de obicei.


Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106788979621.jpg

Din castraveti am facut supa rece cu iaurt, salata dupa reteta lui Tim Mälzer,
sau i-am savurat pe pîine cu unt.

Supa de castraveti,simpla si vegetala

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106791616554.jpg


  • castraveti de gradina, fara coaja
  • iaurt
  • usturoi
  • frunze de busuioc
  • ardei iute
  • ulei de masline
  • sare de mare


Modul de preparare... care mod? :D
Se azvîrl toate ingredientele în blender, si macinati pîna obtineti textura dorita.
Sau într-un vas înalt, si le maruntiti cu mixerul vertical... gata vraja :D

______________________________________________________________________________________________


Salata de Castraveti a la Tim Mälzer.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-1310679567822.jpg


  • castraveti de gradina
  • ceapa lunguiata(echalote)
  • mult marar
  • putin zahar
  • sare dupa gust
  • olecuta smîntîna de frisca
  • otet de vin, calitate buna/aciditate scazuta
  • piper din rîsnita


Se curata castravetii, se feliaza si se amesteac cu ceva zahar si sare.
Se lasa asa 2-3 minute, pîna pregatiti "sosuletul".
Între timp se toaca mararul si ceapa, apoi se storc/scurg castravetii.
Se pipereaza,se adauga mararul, ceapa si smîntîna si se amesteca. Se adauga otetul si se condimenteaza daca mai e nevoie.

______________________________________________________________________________________________


Cartofii i-am facut la cuptor,cu cîteva bucatele de lamîie,
ulei de masline si sarea mea de mare cu verdeturi uscate.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106796247658.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-1310679640782.jpg


______________________________________________________________________________________________


O parte din dovlecei i-am folosit la prepararea unei gustari excelente cu Feta,
o alta parte i-am grilat si i-am servit cu cîte o portie de pappardelle proaspete,
iar din restul am facut o supa crema cu somon. Delicioasa de altfel.

Gustarica de dovlecei cu brînza Feta


  • dovlecei feliati
  • brînza Feta,feliata
  • cimbru proaspat
  • ulei de masline
  • piper(optional)


Se aseaza felioarele de dovlecei alternativ cu cele de Feta, se stropesc cu ulei de masline,
se acopera vasul/vasele cu folie sau capac, si se da la cupor pina se înmoaie brînza si dovleceii.
Pentru papila mea un deliciu!

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106798492184.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106798641756.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106798289789.jpg


______________________________________________________________________________________________



Dovlecei grilati,cu pappardelle proaspete


Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106803404828.jpg


  • dovlecei tricolori,feliati pe lungime
  • usturoi, feliat fin
  • ulei de masline
  • sare de mare
  • verdeturi uscate
  • (am folosit din nou amestecul meu de asre marina cu mirodenii)


Am asezat feliile de dovlecei pe o tava,am presarat sare de mare cu verdeturi uscate,am adaugat usturoiul feliat, am stropit cu ulei de masline, si am dat tava sub gratarul cuptorului cîteva minute pîna au început a se rumeni.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106802659198.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106802789425.jpg

I-am amestecat cu pappardele proaspete,si am servit cu mare pofta :D

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106802976593.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106800039045.jpg


______________________________________________________________________________________________


Supa crema de dovlecei cu somon
Delicioasa!

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106804868412.jpg


  • 700 g dovlecei(tricolori),taiati în bucati
  • 2 fire de ceapa verde, taiata rondele
  • 1 cartofior, cubulete
  • frunze de busuioc
  • 1 ardei iute,curatat de seminte si codita
  • 2 cani cu supa
  • 2 linguri ulei
  • sare

  • file de somon, taiat cubulete mari
  • suc de lamîie
  • putin ulei
  • sare,piper


Se caleste putin ceapa în ceva ulei.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106805445613.jpg

Se adauga dovleceii si cartoful si se mai caleste vreo 2-3 minute.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106807155691.jpg

Se adauga verdeata si ardeiul iute, apoi se toarna supa si se lasa la fiert pîna se înmoaie legumele.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106807783896.jpg

Se marunteste fin cu mixerul vertical, se degusta si se condimenteaza eventual,
apoi se lasa la odihna pîna e gata somonul.

Cubuletele de somon se sareaza,pipereaza si stropesc cu zeama de lamîie,
apoi se rumenesc usor timp de 3-4 minute. Se servesc în supa.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-1310680477309.jpg




În gradina de acasa, mai trebuie sa se coaca strugurii. Niciodata nu au fost asa multi. Cred ca trebuie sa ma apuc de facut vin. Glumesc. Dar poate un jeleu pentru brînzeturi, un compot... sa vedem. Vremea este capricioasa, si nu ar fi prima data cînd o grindina îi distuge înainte de recolta. Atunci macar se bucura albinele de ei :)



Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106810197827.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13106810359017.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 July 2011 - 07:32 AM

Pentru mine asta e arta, pentru ca virgula calitatea ingredientelor de baza e mai mult decit excelenta.

Si aici anul asta n-a facut altceva decit sa ploua, cartofii nu s-au facut si i-a scos socrul meu, a pus altii dar nu stiu cind o sa aiba timp sa se faca deacuma.
Daca nu-ti ies rosiile mari mai da-le o sansa si planteaza-le pe cele mici, poate le ajunge putinul soare sa se coaca, lor le trebuie mai putin.

#3 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 15 July 2011 - 08:27 AM

Maya, la asa niste legume frumoase :D si bucate gustoase nu poti sa-ti iei decit aplauze. :D :D :)

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 July 2011 - 10:37 AM

Maya, superbe pozele, parca simt mirosul si gustul legumelor tale! Iar la mancaruri, am inghitit in sec =)) si am urmarit aburul cum imi trece pe sub nas...... :D

Io, la Bucale, nema gradinita si alte bucurii, din pacate, iar mama n-a prea avut cand sa se ocupe de cea de la tara. Nici cu capsunile n-a reusit sa se inteleaga ;) asa ca.... slaba rau de tot recolta anul asta. De unde in anii trecuti tata aducea cateva kile zilnic! timp de cateva saptamani, anul asta nu cred ca am avut de unde sa alegem nici 5 kg. Au napadit buruielile (desi mama vorbise cu o vecina sa vina la plivit, da' aia a venit doar la servit! ;)), iar capsunile s-au cam oparit. Fructele erau bunute, ca marime, dar la gust..... apa chioara si atat. Parca erau din piata. :)
In schimb, trandafirii au facut floricele frumoase, le-am cules cu mama si directia dulceata.....
Zmeura n-am avut anul asta (da' ne-am luat revansa cu halitu' din tufele neamurilor :)), in schimb coacaze (de vreo 3 feluri) am halit. Afinele sunt si ele pe vine, in curs de coacere.
Zarzare, cirese amare si visine - am halit!
Nucile, se pare ca-s bunute anul asta (anul trecut nu cred ca am avut un sac ;) - si vorbesc aici de muuuulti nuci, nu de 1-2).
Merele si perele - cam asa si-asa. Prunele.... speram sa fie bune, sa facem ceva magiunel, poate si compot.
Legume, mama n-a mai pus, ca a fost mai mult plecata, probleme de rezolvat...... Au iesit niste cepusoare si cativa usturoi, de la ce-a ramas in pamant anul trecut.
Marar, patrunjel si leustean avem destul de multisor.
Din pacate, cum ziceam, din pricina problemelor, n-a reusit mama sa se ocupe de livada, desi avem acolo muuuuuult teren. :hungry: Om vedea ce-o sa mai fie in anii urmatori. :)

#5 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 15 July 2011 - 11:18 AM

Maya,

Si pentru mine gradina este o sursa de inspiratie.
In fiecare dimineata ies pe prispa si ma uit in gradina sa vad ce s-a mai copt.

Apoi fac meniul.


Pe mine azi dimineata ma strigau niste mini -vinete.


Imagine atasata: monthly_07_2011/post-48-13107213703891.jpg



Imagine atasata: monthly_07_2011/post-48-13107214402437.jpg








Sunt primele care se coc si se sprijina pe pamant,asa ca e bine sa fie culese mici, sa faca loc celuilalt val .

Am facut repede niste vinete coapte in cuptor ,imbalsamate cu ulei de masline,lamaie si cimbru


Imagine atasata: monthly_07_2011/post-48-13107212435713.jpg




Cu "mascara" din :


- usturoi,busuioc,menta,otet de zmeura ,ulei de masline,sare si piper


Imagine atasata: monthly_07_2011/post-48-13107211706177.jpg



Restul le-am tansformat in pasta cu : unt,ulei,sare,usturoi.
Omul a zis ca i-am dat pure de bebe.
Pai daca nu aveau nici un sambure ? Doar erau baby eggplant .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#6 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 15 July 2011 - 11:20 AM

Uitai sa spun ca ,tare ma bucur ca ai deschis acest subiect,pentru ca ne mai inspiram una de la alta cu mancaruri de sezon .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#7 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 15 July 2011 - 11:49 AM

noi avem o fasie de pamant pentru gradina si nu stim ce sa punem mai intai. Am inceput acum 3 ani gradina si pe an ce trece castigam si noi in experienta. Anul asta abia, poate si pentru ca am avut timp sa o ingrijesc mai mult, am descoperit ca ador sa gradinaresc.

la anul sigur am sa pun si eu dovlecei. Si vinete.

aici clima e mai rece si inca nu am reusit sa culegem decat salata si castraveti care sunt minunati. Cred ca am sa fac o sa fac salata tim malzer.

Au aparut rosiile, ar sunt verzi, iar fasolea e inca mica...mai asteptam.

Mai am si brocoli, am pus pentru prima data anul asta si abia astept sa vad ce iese.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 July 2011 - 12:07 PM

Cosuletul arata minunat! exact ce-mi place mie! am inghitit in sec la fiecare poza cu preparatele :drool: Dupa ce am terminat de vazut toate pozele mi-am scos caserola si am mancat salatica mea de rosii cu castraveti de rgadina, oua de taran, seminte de in, ulei/otet si 2 bilute de mozzarella de buffala taiate in 4. Yammi!

Eu nu am gradina de zarzavaturi acasa, dar am gasit 2 sure si primesc saptamanal colet de la tara, cu legume crescute fara ingrasaminte. Incepand cu luna iunie a inceput productia si pana acum am primit: ceapa, usturoi, morcovi, frunze de marar/patrunjel/leustean/telina; rosii, castraveti, dovlecei, fasole verde, mazare, ardei gras, vinete, salata verde, un pumn de zmeura/capsuni/visine/prune, oua de taran si pui/gaini alergate in curte si hranite cu boabe. Nu sunt asa de frumoase ca ale tale, mai mici si mai palite (Zmeura, visinele). in morcov mai gasesc urme de vierme... :rolleyes:
Maya, fasolea verde ca si dovleceii si castravetii e nepretentioasa si rodeste toata vara. felicitari pt deschiderea topicului :appl: si mie imi va fi f util. Azi am o plasa de fasole verde de rezolvat. O fac o clasica mancarica de fasole verde cu piept de curcan (ceapa+usturoi inmuiate cu putin ulei, carnea bucatele mici rumenite si ele usor cu ceapa, fasolea verde, rosii si verdeata) ...mmm.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 15 July 2011 - 02:18 PM

Stutzi ce mancam noi de cateva zile? Lobode!!! ciorba de lobode in fiecare seara , ba cu afumatura , ba fara , si la amiaza cu lapte si usturoi , ca spanacul....

Al meu m<-a amenintzat ca starpeste buruienile si pune iarba!!!!

E loboda salbateca , d-aia de gradina am pus si...n-a vrut :) Tre sa fac si o placinta....si daca ajung sa fac si poze...

Maya , ma primesti cu buruienile la topicul tau? Ca-s din gradina :(

#10 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 July 2011 - 05:05 PM

Minunat arata Maya...la fel si vinetele Ancai

#11 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 15 July 2011 - 09:46 PM

Maya, ce-mi place la tine in gradina. De legume nu mai zic, dar pana si iarba e verde, sanatoasa si proaspata :scratch: ce mi-ar placea sa merg dimineata desculta prin roua :unsure:

#12 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:07 AM

Vezi postareaAdriana, la 15 July 2011 - 07:32 AM, a spus:

Pentru mine asta e arta, pentru ca virgula calitatea ingredientelor de baza e mai mult decit excelenta.

Si aici anul asta n-a facut altceva decit sa ploua, cartofii nu s-au facut si i-a scos socrul meu, a pus altii dar nu stiu cind o sa aiba timp sa se faca deacuma.
Daca nu-ti ies rosiile mari mai da-le o sansa si planteaza-le pe cele mici, poate le ajunge putinul soare sa se coaca, lor le trebuie mai putin.

Cartofi mai avem de vreo cîteva portii si pa :scratch:
Rosiile,am avut de toate felurile...pur si simpu nu vor.Am încercat de toate,pina la a le stropi.Si asta chiar nu fac ca n-are rost.Stropite gasesc si în comert :unsure:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#13 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:10 AM

Vezi postareauptown girl, la 15 July 2011 - 08:27 AM, a spus:

Maya, la asa niste legume frumoase :D si bucate gustoase nu poti sa-ti iei decit aplauze. :scratch: :unsure: :D

Da,dar pîna la dovlecei si castraveti,nu sînt asa multe...pacat :D
Bine macar ca ne plac mult legumele care ne invadeaza.
Am avut si spanac bun de cîteva ture.Din asta am mai putea pune,dar to mai ajung melcii la el...înaintea noastra :D)

Din spanac am facut salata,am umplut paste,sau pur si simplu cu cîte un ou ochi :D

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13108005495429.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13108005604352.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:19 AM

Vezi postareaFoxyy, la 15 July 2011 - 10:37 AM, a spus:

Maya, superbe pozele, parca simt mirosul si gustul legumelor tale! Iar la mancaruri, am inghitit in sec :D si am urmarit aburul cum imi trece pe sub nas...... :D

Io, la Bucale, nema gradinita si alte bucurii, din pacate, iar mama n-a prea avut cand sa se ocupe de cea de la tara. Nici cu capsunile n-a reusit sa se inteleaga :D asa ca.... slaba rau de tot recolta anul asta. De unde in anii trecuti tata aducea cateva kile zilnic! timp de cateva saptamani, anul asta nu cred ca am avut de unde sa alegem nici 5 kg. Au napadit buruielile (desi mama vorbise cu o vecina sa vina la plivit, da' aia a venit doar la servit! :scratch:), iar capsunile s-au cam oparit. Fructele erau bunute, ca marime, dar la gust..... apa chioara si atat. Parca erau din piata. :D
In schimb, trandafirii au facut floricele frumoase, le-am cules cu mama si directia dulceata.....
Zmeura n-am avut anul asta (da' ne-am luat revansa cu halitu' din tufele neamurilor :unsure:), in schimb coacaze (de vreo 3 feluri) am halit. Afinele sunt si ele pe vine, in curs de coacere.
Zarzare, cirese amare si visine - am halit!
Nucile, se pare ca-s bunute anul asta (anul trecut nu cred ca am avut un sac :D - si vorbesc aici de muuuulti nuci, nu de 1-2).
Merele si perele - cam asa si-asa. Prunele.... speram sa fie bune, sa facem ceva magiunel, poate si compot.
Legume, mama n-a mai pus, ca a fost mai mult plecata, probleme de rezolvat...... Au iesit niste cepusoare si cativa usturoi, de la ce-a ramas in pamant anul trecut.
Marar, patrunjel si leustean avem destul de multisor.
Din pacate, cum ziceam, din pricina problemelor, n-a reusit mama sa se ocupe de livada, desi avem acolo muuuuuult teren. :D Om vedea ce-o sa mai fie in anii urmatori. :D

Foxule,asa si la noi...ne arata gradinile ca sufletele.Prapadite si cu buruieni.Dar soarele ala o sa rasara si pe strada noastra :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:21 AM

Vezi postareaPiscotel, la 15 July 2011 - 11:18 AM, a spus:

Maya,

Si pentru mine gradina este o sursa de inspiratie.
In fiecare dimineata ies pe prispa si ma uit in gradina sa vad ce s-a mai copt.


Aaa,vinetele tale sint mini marisoare :scratch:
Ale mele înca-s mini de tot!Sper sa se mai faca,asa cum înca sper ca se face si feniculul.

Cît despre ce ai pregatit!Lecker de tot!Contrastul ala de culori si arome si imaginile nu te fac decît sa mori încet...de pofta :unsure:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#16 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:27 AM

Vezi postareaaura, la 15 July 2011 - 11:49 AM, a spus:

noi avem o fasie de pamant pentru gradina si nu stim ce sa punem mai intai. Am inceput acum 3 ani gradina si pe an ce trece castigam si noi in experienta. Anul asta abia, poate si pentru ca am avut timp sa o ingrijesc mai mult, am descoperit ca ador sa gradinaresc.

la anul sigur am sa pun si eu dovlecei. Si vinete.

aici clima e mai rece si inca nu am reusit sa culegem decat salata si castraveti care sunt minunati. Cred ca am sa fac o sa fac salata tim malzer.

Au aparut rosiile, ar sunt verzi, iar fasolea e inca mica...mai asteptam.

Mai am si brocoli, am pus pentru prima data anul asta si abia astept sa vad ce iese.

Acu doi ani am avut o fasole buna.Dar nu am pastrat boabe.Dar mai are soacra-mea.Punem la anul,ca si noua ne place tare mult.
Eu nu ma omor cu gradinaritul.Mai mult Dan,dar mai ajut si eu :scratch:
El e asa suparat ca nu reusim niciodata cu rosiile astea.A spus furios ca nu mai pune.Încercam deja de cîtiva ani.Nu avem noroc cu ele ...
Castravezi eu pun mereu de aia ce se întind pe par,dar nu din aia mari de sera,ci asa cam jumatate ca marime.Aici se numesc castraveti de gradina.
Acu doi ani am avut si de aia mici ce se intind pe jos/pentru murat dar si halit :unsure:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:27 AM

Vezi postareaPiscotel, la 15 July 2011 - 11:20 AM, a spus:

Uitai sa spun ca ,tare ma bucur ca ai deschis acest subiect,pentru ca ne mai inspiram una de la alta cu mancaruri de sezon .Imagine postata

Pisco,eu o sa vat tot inspir cu dovleci si castraveti :scratch:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:31 AM

Vezi postareaDaniella, la 15 July 2011 - 12:07 PM, a spus:

Cosuletul arata minunat! exact ce-mi place mie! am inghitit in sec la fiecare poza cu preparatele :drool: Dupa ce am terminat de vazut toate pozele mi-am scos caserola si am mancat salatica mea de rosii cu castraveti de rgadina, oua de taran, seminte de in, ulei/otet si 2 bilute de mozzarella de buffala taiate in 4. Yammi!

Eu nu am gradina de zarzavaturi acasa, dar am gasit 2 sure si primesc saptamanal colet de la tara, cu legume crescute fara ingrasaminte. Incepand cu luna iunie a inceput productia si pana acum am primit: ceapa, usturoi, morcovi, frunze de marar/patrunjel/leustean/telina; rosii, castraveti, dovlecei, fasole verde, mazare, ardei gras, vinete, salata verde, un pumn de zmeura/capsuni/visine/prune, oua de taran si pui/gaini alergate in curte si hranite cu boabe. Nu sunt asa de frumoase ca ale tale, mai mici si mai palite (Zmeura, visinele). in morcov mai gasesc urme de vierme... :rolleyes:
Maya, fasolea verde ca si dovleceii si castravetii e nepretentioasa si rodeste toata vara. felicitari pt deschiderea topicului :appl: si mie imi va fi f util. Azi am o plasa de fasole verde de rezolvat. O fac o clasica mancarica de fasole verde cu piept de curcan (ceapa+usturoi inmuiate cu putin ulei, carnea bucatele mici rumenite si ele usor cu ceapa, fasolea verde, rosii si verdeata) ...mmm.

Pîna la cele doua feluri des pomenite,castravetii si dovlecii,nu avem nici noi multe sa ne ajunga fara sa mai cumparam.Dar cum ziceam,planuri marete tot avem,si sper ca de la anul ne prinde forta mai mare de a ascormoni prin pamînt,si o sa ne aprovizionam cu mai multe feluri :)

Apropos,si Merele verzi în sirop de scortisoara,sînt tot din productie proprie.Dar din gradina din afara orasului.AM si în gradinuta de acasa un mar,dar anul asta n-a servit! :D

Mere verzi în sirop cu scortisoara

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13108014818382.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#19 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:32 AM

Vezi postareaMutti, la 15 July 2011 - 02:18 PM, a spus:



Maya , ma primesti cu buruienile la topicul tau? Ca-s din gradina :drool:

Sigur ca te primesc,daca-s în zama!Hai ca o sa te întreb una alta despre loboda la subiectul despre gradinarit,ca aici punem doar mîncarurile :rolleyes:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#20 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:33 AM

Vezi postareastella, la 15 July 2011 - 05:05 PM, a spus:

Minunat arata Maya...la fel si vinetele Ancai

Merci,Stelluta! :rolleyes:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi