Forum Culinar: Bucate din gradina - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bucate din gradina :D

#21 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 16 July 2011 - 09:35 AM

Acum imi beau cafeaua si admir :rolleyes: legumele din gradinile voastre Maya si Pisco.La Pisco e departe nu ma bag da la tine Maya daca zici ca sintem vecine o sa bag pe navi sa caute gradina mayei :appl: si o sa vin la furat :drool:

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:37 AM

Vezi postareaArmina, la 15 July 2011 - 09:46 PM, a spus:

Maya, ce-mi place la tine in gradina. De legume nu mai zic, dar pana si iarba e verde, sanatoasa si proaspata :rolleyes: ce mi-ar placea sa merg dimineata desculta prin roua :drool:

Armina,dupa ce am citit mesajul tau,acu vreo 25 de minute...am si fugit prin gazon desculta.Pe o parte de gradina unde înca nu a ajuns soarele de dimineata,înca era roua!M-am gîndit intens la tine.Într-adevar e minunat!Rece,umed si moale.
Noi nu avem gazon frumos.Am avut cîndva,dar nici de ala nu ne-am mai ocupat,si e plin cu papadie,mini trifoi,si altecele :appl:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 July 2011 - 09:39 AM

Vezi postareasissi, la 16 July 2011 - 09:35 AM, a spus:

Acum imi beau cafeaua si admir :rolleyes: legumele din gradinile voastre Maya si Pisco.La Pisco e departe nu ma bag da la tine Maya daca zici ca sintem vecine o sa bag pe navi sa caute gradina mayei :) si o sa vin la furat :drool:

Tre' sa vorbesc cu astia de la Navigon,sau TomTom,sa actualizeze softwareul,sa bage pe harta si Maya's Garden :appl:

Uite,tu primesti cosuletul cu coacaze si o bucata de placinta :D
Prajitura cu fructe de padure si sos de vanilie

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13108019804866.jpg

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13108019933576.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#24 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 16 July 2011 - 10:27 AM

Multumesc frumos! :rolleyes:

#25 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 16 July 2011 - 10:45 AM

[quote name='Maya' date='16 July 2011 - 08:37 AM' timestamp='1310801830' post='96477']
[/quote]
Armina,dupa ce am citit mesajul tau,acu vreo 25 de minute...am si fugit prin gazon desculta.Pe o parte de gradina unde înca nu a ajuns soarele de dimineata,înca era roua!M-am gîndit intens la tine.Într-adevar e minunat!Rece,umed si moale.
Noi nu avem gazon frumos.Am avut cîndva,dar nici de ala nu ne-am mai ocupat,si e plin cu papadie,mini trifoi,si altecele :drool:
[/quote]

Hehe, Maya, multumesc de ganduri bune. Acum inteleg de ce aveam mai devreme o senzatie asa placuta si racoroasa :rolleyes:

#26 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 July 2011 - 12:46 PM

Vezi postareaMaya, la 16 July 2011 - 09:27 AM, a spus:

Eu nu ma omor cu gradinaritul.Mai mult Dan,dar mai ajut si eu :rolleyes:
El e asa suparat ca nu reusim niciodata cu rosiile astea.A spus furios ca nu mai pune.Încercam deja de cîtiva ani.Nu avem noroc cu ele ...

Probabil e de vina clima, nu au suficienta caldura si soare, aici ar fi bun un sfat de la Peter, el in sera a reusit sa le aiba, nu mai stiu daca si in gradina afara.

#27 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 19 July 2011 - 08:07 PM

Cum arata,mai exact,rosiile voastre,Maya?Ieri am ajuns si noi jos,si vad ca sunt incarcate,am si cules cateva Cherrytomaten,dar vad ca frunzele incep sa se innegreasca.Eu sper sa mai reziste,sa nu patim ca anul trecut,ca ar fi pacat de el;au multe rosii verzi.



Eu am venit ieri cu o straita de castraveti,un zuchinni ajuns la maturitate,dar inca bun,niste ardei ,doi gogosari verzi,cativa Jalapenos,cativa ardei iuti,5 Cherrytomaten si ierburi(leustean,patrunjel,cimbru,salvie,busuioc,oregano si menta).Mi-am facut o salata simpla de castraveti cu multe ierburi(mai ales leustean),stropita cu ulei de masline si zeama de lamaie.A fost cea mai buna salata mancata in ultimul timp :P

O sa-mi fac maine supa de castraveti sa vad cum e(ca am multi).

Nici noi nu prea ne-am ocupat de gradina anul asta,nici nu a prea fost timpul bun.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#28 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 19 July 2011 - 08:49 PM

eu nu sunt experta, am inceput cu gradina acum 2 ani, dar abia anul asta am mai mult timp sa ma ocup de ea.

Maya, pentru rosiile tale, daca nu sunt afectate in intregime, as rupe frunzele patate si cele care vin in contact cu pamantul, adica cu daunatorii. Apoi trebuie sa copilesti fiecare planta si in felul asta o sa ai mai mult soare la rosii. Apoi poti sa incerci sa pui in jurul radacinii cateva maini de compost (fertilizant natural).

Eu am invatat ca pamantul trebuie sa fie de foarte buna calitate. Noi anul trecut am plantat rosiile direct in pamantul din gradina (nisipos, cu multe pietre) si nu am avut decat 10 rosii toata vara. Si plantele aratau ofilite, patate. Ce mai, era urat, parca trecuse prapadul. Si nu erau doar rosiile, toate erau afectate: fasole, salata, morcovi, patrunjel.
Anul asta, cand am sapat in primavara am avut grija sa-l amestecam cu compost si un pamant mai bun, cumparat. In plus, ud gradina in fiecare zi. Am devenit obsedata de gradina mea, o visez si noaptea :P

Sunt sigura ca sotul tau cunoaste tot ce am povestit eu aici, sunt sigura ca v-am plictisit, dar cum spuneam, am devenit obsedata si cand mi se ofera un prilej sa vb de gradina, nu-l ratez :P
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#29 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 July 2011 - 10:57 PM

Vezi postareasissi, la 16 July 2011 - 10:27 AM, a spus:

Multumesc frumos! :P

Cu mare placere,vecina :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#30 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 July 2011 - 10:58 PM

Vezi postareaArmina, la 16 July 2011 - 10:45 AM, a spus:


Hehe, Maya, multumesc de ganduri bune. Acum inteleg de ce aveam mai devreme o senzatie asa placuta si racoroasa :P

Hahahaha,te-am racorit prin telepatie :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#31 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 July 2011 - 11:00 PM

Vezi postareaAdriana, la 16 July 2011 - 12:46 PM, a spus:


Probabil e de vina clima, nu au suficienta caldura si soare, aici ar fi bun un sfat de la Peter, el in sera a reusit sa le aiba, nu mai stiu daca si in gradina afara.

Clima pentrurosii oricum nu avem,dar anul asta a fost dezastru.Frig si ploaie continua.

In gradina fara nici vorba d erosii,dar nici acoperite sau in sera...nu iese nimic...adica nu se renteaza.Numai nervi :P
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#32 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 July 2011 - 11:06 PM

Vezi postareapetunie, la 19 July 2011 - 08:07 PM, a spus:

Cum arata,mai exact,rosiile voastre,Maya?Ieri am ajuns si noi jos,si vad ca sunt incarcate,am si cules cateva Cherrytomaten,dar vad ca frunzele incep sa se innegreasca.Eu sper sa mai reziste,sa nu patim ca anul trecut,ca ar fi pacat de el;au multe rosii verzi.



Eu am venit ieri cu o straita de castraveti,un zuchinni ajuns la maturitate,dar inca bun,niste ardei ,doi gogosari verzi,cativa Jalapenos,cativa ardei iuti,5 Cherrytomaten si ierburi(leustean,patrunjel,cimbru,salvie,busuioc,oregano si menta).Mi-am facut o salata simpla de castraveti cu multe ierburi(mai ales leustean),stropita cu ulei de masline si zeama de lamaie.A fost cea mai buna salata mancata in ultimul timp :P

O sa-mi fac maine supa de castraveti sa vad cum e(ca am multi).

Nici noi nu prea ne-am ocupat de gradina anul asta,nici nu a prea fost timpul bun.

Diana,noi am pus putine rosii anu asta,pentru ca stii bine ca nici într-un an nu a iesit mare brînza...sau nimic :P
Anul asta cum altfel?La fel ca în restul :P
Eu am ramas azi paf cind ti-am vazut rosiile.Acum 3 zile erau minunate,iar azi toate frunzele plostite,si se inegresc...chiar si rosiile verzi si mari care ies in afara am vazut ca se strica...eu eram convinsa ca anul asta macar ale tale o sa faca ceva.dar vad ca nu avem noroc!O fi locul de vina.A lui Ella si Franz inca arata cumva...dar cred ca in 2-3 zile si a lor se maronesc...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#33 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 19 July 2011 - 11:10 PM

Aura,daca si barbatu-meu si-a peirdut speranta...chiar nu mai punem.Daca era dupa mine,nici anul asta nu as mai fi pus.Dar el tot spera.Eu sînt de parere ca trebuie sa ne concentram pe altele :P
Doar mai sint destule fructe si legume pe care le putem plant :P
AM încercat si în gradina de acasa..si nici aici nu s-au facut.Au inceput sa se maroneasca chiar mai repede decît cele din gradina din afara orasului.
Acasa in schimb imi merg foarte bine verdeturile.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#34 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 20 July 2011 - 01:36 PM

Vezi postareaMaya, la 19 July 2011 - 11:06 PM, a spus:

Diana,noi am pus putine rosii anu asta,pentru ca stii bine ca nici într-un an nu a iesit mare brînza...sau nimic B)
Anul asta cum altfel?La fel ca în restul :Demon:
Eu am ramas azi paf cind ti-am vazut rosiile.Acum 3 zile erau minunate,iar azi toate frunzele plostite,si se inegresc...chiar si rosiile verzi si mari care ies in afara am vazut ca se strica...eu eram convinsa ca anul asta macar ale tale o sa faca ceva.dar vad ca nu avem noroc!O fi locul de vina.A lui Ella si Franz inca arata cumva...dar cred ca in 2-3 zile si a lor se maronesc...


Ce ma enerveazaaaa!!!Tii minte ce rosii frumoase am avut in primul an?Si muuuulte!De atunci ciu-ciu,anul trecut cum zici tu:nimic!
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#35 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 25 July 2011 - 09:43 PM

am cules si eu fasole verde, arpagic si patrunjel.
Le-am bagat pe toate intr-o supa de pastai cu rosii (cumparate, mai dureaza pana se coc ale mele).

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-341-13116230213109.jpg
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#36 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 July 2011 - 09:46 PM

ce pastai splendide, te invidiez
anul asta socrul meu nu le-a mai pus
in ceilalti ani imi faceam supa de pastai cu rosii si mincam de una singura de n-aveam aer :love7:

#37 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 July 2011 - 10:03 PM

Mmmmm,ce pofta mi-ai facut!
Si noi am avut anul trecut pastai galbene.Anul asta am uita de fasole...
Asta a fost ultima "masa" cu legume proaspete din septembrie,anul trecut.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-5-13116240700905.jpg

Purumb,pastai galbene,rosioare,castraveti,telina,dovlecei verzi.

Pe mîine am în plan niste dovlecei umpluti cu ricotta si cuburele(ca sa-mi citez sorella)de legume.
O fuziune dintre fantezia mea + si ce a servit Adriana.Din nou o reteta inspirata în urma unei discutii pe yahoo,cu o veche amica.Adica sorella :love7:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#38 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 25 July 2011 - 10:04 PM

Vezi postareaAdriana, la 25 July 2011 - 09:46 PM, a spus:

ce pastai splendide, te invidiez
anul asta socrul meu nu le-a mai pus
in ceilalti ani imi faceam supa de pastai cu rosii si mincam de una singura de n-aveam aer :)

splendide, dar cam atoase. Ar fi trebuit sa le culeg mai devreme. Oricum, la anul schimb soiul.

Acum am vazut si poza mayei. Asa pastai vreau si eu pentru la anu'. Ai avut si porumb... :love7: La mine nu e asa mult spatiu, dar tot am sa pun niste dovlecei pentru la anu' (dupa cum se vede toate sunt pentru la anu' :) )
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#39 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 July 2011 - 10:22 PM

Vezi postareaMaya, la 25 July 2011 - 10:03 PM, a spus:

Din nou o reteta inspirata în urma unei discutii pe yahoo,cu o veche amica.Adica sorella :)

sper sa va placa :love7:

Ca sa ramin on topic azi sunt la a doua sarja de suc de rosii, gradina de anul asta doar asta mai produce
Imagine atasata: monthly_07_2011/post-4-13116253602384.jpg

#40 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 27 July 2011 - 09:24 PM

Maya , cu topinambur-ul ce bunatatzi ai facut? Sau l-ai pus numai de decor , sa dea bine pozna :thumleft: ?

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi