Forum Culinar: Acneea rozacee - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Acneea rozacee ajutor

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 August 2011 - 05:48 PM

Exista cineva care a trecut prin asta?

Mama a avut presimptome de multi ani si nu a dat importanta. De o luna a facut a doua forma, cea papulo-pustuloasa. A fost in Bucuresti la spital...la dermato, a platit o groaza de bani, inclusiv tratament si tot balciul. A primit doxiciclina -cum se face, evident, in Romania- si, desi i-a spus medicului ca ea este alergica la penicilina si, posibil, ca intre timp si la alte clase de antibiotic, ala tot i-a dat. Rezultatul: dupa cateva zile mama s-a trezit cu o eruptie de toata frumusetea pe fata, extinsa total. Ea e foarte amarata...eu prea mult nu o pot ajuta.

Si fetele din afara, daca stiti vreun medicament pe care i-l pot lua si trimite, spuneti-mi va rog. Orice sfat imi este de folos.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 August 2011 - 09:38 PM

Lori, mama sufera de-asa ceva, Si cand zic sufera, nu exagerez.
A inceput cam pe la 50 de ani si de-atunci are episoade periodice cand suferinta devina acuta. Se inroseste, se umfla in zona ochilor, apare pruritul - asta e cel mai suparator, in afara de aspectul estetic. Rozaceea accentueaza sau chiar predispune la cuperoza.
Tratament nu exista, cel putin la noi. Amelioreaza cu unguente pe baza de hidrocortizon.
Mama a avut un ten minunat, nici riduri nu prea are (are 66 de ani). Rozaceea nu i-a afectat tenul, dar pruritul ii da o stare de nervozitate accentuata.
Acuma ma paste alta teama, o fi si ereditara?

Sanatate mamicilor noastre!

#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 28 August 2011 - 09:53 PM

Moatza, imi pare rau sa aud ca si mama ta sufera. Em am vorbit cu a mea la telefon si era la pamant cu moralul. Nici ea nu a avut niciodata probleme cu tenul, insa cuperoza avem toate/toti pe linie materna. Sunt ereditare atat cuperoza cat si rozaceea si strans corelate.

Ei i-a rabufnit cu scurt timp inainte de a veni la mine. Probabil ca agitatia, pregatirile de plecare, nerabdarea i-au accelerat-o. Aici a fost o vreme foarte racoroasa si tot i se inrosisera si aparusera pustulele pe obraji. Cand am vazut-o asa i-am spus ca primul lucru pe care il face e sa mearga la medic in Bucuresti cum ajunge in tara. A fost la Coltea parca si ala i-a dat doxiciclina si doua preparate pentru aplicat local. Bun, dupa nici o saptamana i.a rabufnit alergia foarte urat pe fata plus ameteli, rau fizic, probleme cu stomacul, ce sa mai, urat de tot. E foarte afectata si eu nu stiu ce sa ii mai spun. Ma gandeam ca or mai fi si alte alternative. Deocamdata bea multe ceaiuri, a sistat orice tratament medicamentos. Cel mai rau e ca trebuie sa mearga la servici si toti clientii o intreaba, vai doamna dar ce ati patit, bla, bla, bla. Mama ta a ajuns deja in stadiul in care sunt afectati ochii...trebuie sa aiba mare grija si sa faca neaparat tratament. :sad3:
Daca ai ceva sfaturi practice de la ea poate mi le spui si mie, te rog. Si da, si mie imi e foarte teama de treaba cu ereditarul...eu ma feresc de agenti provocatori. Insa ador sa merg la sauna...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 29 August 2011 - 07:02 AM

Lori, la mama nu este f vizibila. Pe obraji nu are nimic. La ea de la inceput s-a localizat in zona ochilor si in faza maxima apare ca si cum ar avea o retentie mai mare de apa si e inrosita zona. Doar la palpare se simt pustulele sau daca te uiti f atent. Pe ea o deranjeaza cel mai mult pruritul. Poate la inceput o fi luat si antibiotice, nu mai stiu, dar acum se unge cu cremele pe baza de hemorzon. Bine ca nu este permanenta iritatia!
Si mama a fost la Bucuresti, dar i s-a spus ca tratamentul doar amelioreaza, nu trece niciodata. Mamei i s-a recomadat si dieta, fara alimente excitante, fara prajeli, grasimi, bla-bla. A, si mama nu foloseste creme cosmetice din comert. Cumnata-mea e farmacista si-i face ea cate o crema.

#5 Useril este offline   Alis 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationKiriat Bialik,Israel

Postat 29 August 2011 - 08:45 AM

Eu am trecut prin asta acum 8 ani,o doctorita din Iasi mi-a dat un tratament mai complex,nu numai antibiotic.Dupa o luna nu am mai avut nimic si nici nu a mai recidivat.
Eu iti redau ce-mi scrie pe reteta-e orietativ,stii ca fiecare pacient e ceva individual:
doxiciclina-in prima zi 2 tablete apoi cate 1 seara,dupa masa
Daca mama ta e alergica,tb sa se consulte cu un medic dermatolog,sa vada cu ce antibiotic o poate inlocui

metronidazol 0,250-2 tablete*10 zile apoi 1 tableta timp de 20 zile(se iau dimineata)

digestal 2-3 tablete dupa masa

crema anticuperozica (eu am cumparat di n farmacii ceva frantuzesc)

In plus am mai folosit tot felul de cosmeticale -demachiant,tonic special pt ten cuperozic
Multa sanatate mamei tale.

#6 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 August 2011 - 11:09 AM

Nici ea nu mai pune nimic din comert pe fata, Moatza. Oricum, ce a folosit a fost de calitate. Acnee din asta blestemata nu a avut nimeni in familie, doar cuperoza - vinisoare foarte pronuntate- si asta e un preambul al acneei rozacee.
Acum face cure cu ceaiuri si are grija la ce mananca. Dieta ei se bazeaza oricum pe lactate si vegetale caci tata are tensiunea mare si carnurile grele, grasimile sunt eliminate.
Asa am citit si eu ca nu s-ar vindeca niciodata...dar ma feresc sa ii spun ca se amaraste si mai rau. Mamei tale la ce varsta i-a aparut? A mea are 55 de ani.


Alis, multumesc de postare! Stii ce te rog eu mult? Da-mi si mie numelui doctoritei si adresa clinicii/spitalului ca o trimit la Iasi. Oricum a spus ca se duce daca nu da peste nici un medic competent in Vaslui. Poate are noroc si doctorita cu pricina chiar vine in Vaslui, caci multi au cabinete si clinici si in Vaslui si fac part-time acolo.

Doresc multa sanatate si parintilor si noua!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#7 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 29 August 2011 - 11:19 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 29 August 2011 - 11:10 AM, a spus:

Mamei tale la ce varsta i-a aparut? A mea are 55 de ani.


cam tot asa, dupa 50. dar uite ca Alis e tanara...

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 August 2011 - 11:30 AM

Alis e de varsta mea :sad3: Deja ma ia cu furnicaturi. Eu am avut ani de zile probleme cu o acnee rebela, groaznic prin ce-am trecut. Tot doxiciclina mi se prescrisese si mie si cata nu am mai luat...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Alis 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationKiriat Bialik,Israel

Postat 29 August 2011 - 01:21 PM

Eu am avut-o la 25 de ani si am stat tot timpul cu frica sa nu-mi revina.

Pe dr o cheama Branisteanu Luminita(mai este o dr Branisteanu Daciana parca,am inteles ca e nora ei),clinica Profesmed-am gasit o adresa si un nr de tel pe net dar nu stiu daca mai sunt valabile-Str Vasile Conta 18,tel 213226.

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 29 August 2011 - 02:36 PM

Le dau mai departe Alis, mersi mult mult de tot. Doamne-ajuta!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   AllyMcBeal 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 30 August 2011 - 08:05 AM

Fetelor, e drept ca nu de aceeasi afectiune m-am tratat, dar senzatia de prurit/mancarime am incercat-o acu cativa ani, pe zone intinse sau mai putin intinse pe maini, din senin, cu aspect de eritem.
M-am bandijonat cu ceai de marul lupului si dupa doua aplicari mi-a trecut de fiecare data. N-am mai avut in ultima vreme.
Eu zic ca nu are ce sa strice.
Marul lupului e o planta ca o buruiana, cu frunze in forma de inima, creste cam pana la genunchi.La mine se gaseste si pe marginea drumului.
Sanatate la mamici !

#12 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 30 August 2011 - 09:56 AM

Stiu planta Ally. Iti multumesc si tie de post! Sanatate tuturor!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#13 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 28 October 2012 - 05:58 AM

Laponico, ce a mai facut mama ta cu acneea?

Eu am avut o eruptie super urata la sfarsit de august (pustule cu puroi care apareau una dupa alta si se extindeau din ce in ce mai mult, mancarime, tot tacamul!), am luat eritromicina 2 saptamani si s-a mai calmat si acum o saptamana mi-a aparut iar. Doctorul a zis ca ar trebui sa iau eritromicina de data asta 6 saptamani. Problema e ca antibioticele imi dau alte belele, la stomac si alte altea...si tare n-as vrea sa le iau! Deocamdata imi dau cu o crema data de medic care contine eritromicina si hidrocortizon, dar vad ca nu prea face fata la bubele care le am :)

Mama ta a reusit sa scape de acnee? A consultat doctorita de la Alis?

Eu am tenul gras si din adolescenta tot sufar de acnee, dar in limitele normale, adica mai imi apareau cosuri, treceau, dar eruptiile care le am de un an nu se compara cu acneea care am avut-o pana acum. Cand apare un cos, pielea e deja umflata! N-am avut pana acum probleme cu rosheatza pielii, deci am trecut direct la faza de pustule. and am eruptie din asta mi-e si rusine sa ies pe strada, ca nici fondul de ten nu le mai acopera, se vede ca sunt bube umflate!

#14 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 October 2012 - 08:41 AM

oo, saracuta de tine!

dar ti s-a pus diagnosticul de acnee rozacee? ca eu cred c-ar fi altceva.

cumnata mea a scapat de ceva asemanator cu un autovaccin facut la Cantacuzino.
iti doresc sa scapi de pacoste cat mai repede!

#15 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 29 October 2012 - 11:02 AM

Vezi postareamoatza, la 28 October 2012 - 08:41 AM, a spus:

oo, saracuta de tine!

dar ti s-a pus diagnosticul de acnee rozacee? ca eu cred c-ar fi altceva.

cumnata mea a scapat de ceva asemanator cu un autovaccin facut la Cantacuzino.
iti doresc sa scapi de pacoste cat mai repede!


Si eu zic ca Moatza, ceva in genul am si eu,dar la mine diacnosticul pus de medicul din Ro a fost acnee pusticulara.
Pentru cine nu e in tara mai greu cu autovaccinul, plus ca intr-o perioada nici nu se mai fabrica.Cand am fost eu diagnosticata acu vreo 8 ani stiu ca nu mai era pe piata.

Ralesu, asa sunt si eu, acm iarasi am o eruptie pe gat si mandibula, e nasol ca nici fondul de ten nu ajuta.

Eu mi-am comandat din tara o crema cu care ma inteleg f bine.Prima data am inceput sa o folosesc acum vreo 5-6 ani si mi-a facut bine.
Acum merg concomitent cu crema asta si Retin A.
Tratament exita,dar eu din pacate nu pot face,de aceea merg doar pe creme(ce folosesc eu are acid gluconic) si produse cat mai naturale.
Totusi in astfel de cazuri se mai poate face peeling chimic.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#16 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 29 October 2012 - 05:32 PM

Vezi postareamoatza, la 28 October 2012 - 08:41 AM, a spus:

oo, saracuta de tine!

dar ti s-a pus diagnosticul de acnee rozacee? ca eu cred c-ar fi altceva.

cumnata mea a scapat de ceva asemanator cu un autovaccin facut la Cantacuzino.
iti doresc sa scapi de pacoste cat mai repede!


Moatzo, medicul nu e foarte convins ca e acnee rozacee pentru ca prima eruptie am avut-o pe un singur obraz (in partea unde mi-a scos maseaua de minte). El credea ca din cauza ca am tinut gheata pe obrazul ala mi s-a declansat eruptia. Am luat eritromicina 2 saptamani, imi trecuse, si acum mi-a aparut exact acelasi gen de eruptie in barba si pe obrazul celalalt.

Ultima data cand l-am vazut, mi-a zis ca daca era sa fie de la maseaua de minte, nu ar trebui sa erupa iar. Dar ca daca o sa erupa, o sa fie o eruptie si mai puternice, si mi-a dat prescriptie sa iau eritromicicna 6 saptamani (numai in cazul in care erupe din nou).
Dar nu mi-a spus clar ce diagnostic am, pentru ca nu stia daca o sa mai erupa.
Eu sunt convinsa ca e un fel de acnee, ca o fi rozacee, pustulara, sau de care o fi, pentru ca si acum un an am avut probleme cu bube care se umflau si ma dureau si ma mancau.
Am dat o cautare pe google si pozele de acnee rozacee faza 2, aia papulo-pustulara, seamana cu ce am eu pe fata.

Maine am programare sa vad alt dermatolog, sa mai cer o parere si poate sa am si un diagnostic clar inainte sa iau iar eritromicina 6 saptamani.
Tare nu-mi place sa iau antibiotice, ca-mi dau stomacul peste cap! Dar cu tratament local (crema) nu trece, e din ce in ce mai rau, mai umflat si mai dureros!

Ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre vaccinul ala? Care e numele lui? Chiar autovaccin? E numai pt rozacee sau e un vaccin pentru cresterea imunitatii in general?
Eu vin in Romania annul viitor, in iunie, si as putea sa fac vaccinul atunci.
Te rog mult, daca ai putea sa o intrebi pe cumnata ta.... ea a scapat definitiv de rozacee dupa vaccin?

Mersi mult!

#17 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 29 October 2012 - 05:34 PM

Vezi postareaIoana, la 29 October 2012 - 11:02 AM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 28 October 2012 - 08:41 AM, a spus:

oo, saracuta de tine!

dar ti s-a pus diagnosticul de acnee rozacee? ca eu cred c-ar fi altceva.

cumnata mea a scapat de ceva asemanator cu un autovaccin facut la Cantacuzino.
iti doresc sa scapi de pacoste cat mai repede!


Si eu zic ca Moatza, ceva in genul am si eu,dar la mine diacnosticul pus de medicul din Ro a fost acnee pusticulara.
Pentru cine nu e in tara mai greu cu autovaccinul, plus ca intr-o perioada nici nu se mai fabrica.Cand am fost eu diagnosticata acu vreo 8 ani stiu ca nu mai era pe piata.

Ralesu, asa sunt si eu, acm iarasi am o eruptie pe gat si mandibula, e nasol ca nici fondul de ten nu ajuta.

Eu mi-am comandat din tara o crema cu care ma inteleg f bine.Prima data am inceput sa o folosesc acum vreo 5-6 ani si mi-a facut bine.
Acum merg concomitent cu crema asta si Retin A.
Tratament exita,dar eu din pacate nu pot face,de aceea merg doar pe creme(ce folosesc eu are acid gluconic) si produse cat mai naturale.
Totusi in astfel de cazuri se mai poate face peeling chimic.


Stii vreun tratament in afara de antibiotice?
Ce e Retin A?
La mine nu functioneaza numai crema locala, nu face fatza!
Mersi!

#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 November 2012 - 10:23 AM

Vezi postarearalesu, la 28 October 2012 - 05:58 AM, a spus:

Laponico, ce a mai facut mama ta cu acneea?

Eu am avut o eruptie super urata la sfarsit de august (pustule cu puroi care apareau una dupa alta si se extindeau din ce in ce mai mult, mancarime, tot tacamul!), am luat eritromicina 2 saptamani si s-a mai calmat si acum o saptamana mi-a aparut iar. Doctorul a zis ca ar trebui sa iau eritromicina de data asta 6 saptamani. Problema e ca antibioticele imi dau alte belele, la stomac si alte altea...si tare n-as vrea sa le iau! Deocamdata imi dau cu o crema data de medic care contine eritromicina si hidrocortizon, dar vad ca nu prea face fata la bubele care le am :)

Mama ta a reusit sa scape de acnee? A consultat doctorita de la Alis?

Eu am tenul gras si din adolescenta tot sufar de acnee, dar in limitele normale, adica mai imi apareau cosuri, treceau, dar eruptiile care le am de un an nu se compara cu acneea care am avut-o pana acum. Cand apare un cos, pielea e deja umflata! N-am avut pana acum probleme cu rosheatza pielii, deci am trecut direct la faza de pustule. and am eruptie din asta mi-e si rusine sa ies pe strada, ca nici fondul de ten nu le mai acopera, se vede ca sunt bube umflate!


Ralu, ma ierti ca nu am mai trecut pe aici, citesc pe diagonala cand am timp, iar de scris mai va. Asadar despre mama, iat-o cum arata in vara (din ciclul recunoasteti interpretul), si incantata de cunostinta Zorzoricii.


M-am bucurat sa o vad ca arata mi-nu-nat! Nu mi-a venit sa cred ce bine ii arat pielea cand stiu ca se impanzise pe toata fata nenorocita aia de acnee. Din cate stiu eu ea nu a mai continuat cu nimic medicamentos si a trecut pe plante si cure cu ceaiuri dupa sfaturile si retetele din Asul Verde. Nu stiu concret ce si cum, insa o pot intreba ce anume a facut.
Tie cum iti este? Inca ceva ce vroiam sa iti spun neaparat, vis-à-vis de afectiunea ta cu stomacul: am descoperit in tara un medicament su-per-ca-li-gra-fi-lis-tic! Anume Meteospasmyl - de provenienta frantuzeasca. La mine in Germania nu se gaseste neam, eu mi-am facut provizii serioase din tara. In cei 16 ani de suferinta , este primul remediu care functioneaza cu adevarat pentru mine. In mimentul in care ma apuca criza de stomac...nu ma mai salva nici mama sunatoarei ori a altor remedii medicamentoase si trebuia sa ma chinui o noapte intreaga. Multumesc aluia care l-a inventat, ca mi-a luat o suferinta de pe cap. L-am descoperit in vara, dupa ce ...normal!...avusesem o criza nenorocita o noapte intreaga si nu imi trecuse inca. Se gaseste in tara la farmaciile Catena.
Va urez la toate santate multa caci de sanatatea fizica depinde de multe ori si cea sufleteasca si nu invers. Numai bine!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 03 November 2012 - 02:35 PM

Nu cunosc multe detalii despre aceste doua feluri probleme de sanatate insa cum spunea si Lapona (parca) schimbarea alimentatiei si folosirea ceiurilor, a diverselor comprese si nu in ultimul rand un sir de analize generale ajuta la inlaturarea lor.

Acneea este rezultatul afectiunilor altor organe.
http://thebeautygyps...ne-telling-you/

Intr-un studiu recent s-a descoperit ca cimbrul de camp ar avea efecte suprinzatoare impotriva acestei probleme:acneea.
http://www.biotimes....tura-de-cimbru/

#20 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 05 November 2012 - 02:21 PM

Vezi postarearalesu, la 29 October 2012 - 05:34 PM, a spus:


Stii vreun tratament in afara de antibiotice?
Ce e Retin A?
La mine nu functioneaza numai crema locala, nu face fatza!
Mersi!


Ralesu, crema de o folosesc eu e facuta de un dr dermatolog de pe la cluj parca.E folosita de paciente preoperator.E mai mult decat o crema normala.
Retin A este tot o crema care se foloseste numai seara si nu in perioada calda cand soarele este puternic pentru a se evita arsurile solare.
Wiki spune despre componentul din el(tretinoin)http://en.wikipedia.org/wiki/Tretinoin

Vezi postareayoyo, la 03 November 2012 - 02:35 PM, a spus:

Nu cunosc multe detalii despre aceste doua feluri probleme de sanatate insa cum spunea si Lapona (parca) schimbarea alimentatiei si folosirea ceiurilor, a diverselor comprese si nu in ultimul rand un sir de analize generale ajuta la inlaturarea lor.

Acneea este rezultatul afectiunilor altor organe.
http://thebeautygyps...ne-telling-you/

Intr-un studiu recent s-a descoperit ca cimbrul de camp ar avea efecte suprinzatoare impotriva acestei probleme:acneea.
http://www.biotimes....tura-de-cimbru/


Este adevarat ca trebuies facute inainte analize amanuntite.Eu de ex. am facut, am aflat si cauza(Stafilococ auriu in gat si nas).
Eu de ex mi-a luat ceai de 3 frati patati.am sa incerc sa fiu consecventa cu el.Problema e ca mai greu renunt la cafea.

M-am uitat si eu peste linkul cu rezultatul afectiunilor altor organe.Este si nu este, cel mult in cazul meu.Acolo arata ca cele din zona maxilar(parca la 11) ar arata o dereglare hormonala.Ei bine daca la ceva stau bine e la capitotul hormoni.
Dar ce e devarat e ca in zona urechilor(rinichii), spune adevarul.Chiar nu prea beau apa,desi in ultimul timp culmea am zile cand beau 1,5l apa/zi
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi