Forum Culinar: Acneea rozacee - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Acneea rozacee ajutor

#21 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 05 November 2012 - 04:59 PM

Lapo, mama ta arata superb, e radioasa! Si e foarte tanara!!!
Ai putea tu, te rog, sa o intrebi ce anume a facut? Ce plante a folosit? ceaiuri?

Eu intre timp am vazut un alt dermatolog, o tanto doctorita foarte in varsta si care are reputatia de a merge pe tratamente mai naturiste. Diagnosticul e acnee papulo-chistica. Ea m-a sfatuit sa intrerup tratamentul cu pantoloc ca cica unul din efectele secundare ar fi acneea chistica. Acum nu sunt convinsa 100% ca acneea mea vine de la pantoloc, dar am zis sa merg pe mana ei.
Mi-a zis sa nu iau antibioticele prescrise de celalalt doctor, ca deja am luat 2 transe de antibiotice din august pana acum.
Mi-a zis sa nu mai ma spal pe fata cu sapun, sa nu mai folosesc demachiant, sa ma spal numai cu Efaclar de la Laroche Posay si 20 min dupa ce mi-am curatat fata sa-mi dau cu o crema (sulfacet-r) pe fata. Crema asta are la baza un antibiotic (sulfacetamida).
Deocamdata vad ca parca nu mi-au mai iesit asa multe bube, dar nici nu pot zice ca vad o imbunatatire drastica. Ea a zis sa am rabdare ca abia dupa o luna pot incepe sa vad ameliorari...

Ideea e ca as face orice sa nu mai fie nevoie sa iau antibiotice oral si sa nu ajung sa iau acutan (sau roacutan), ca mi-e frica de medicamentul asta, are prea multe efecte adverse!

Yoyo, Ioana, multumesc frumos pentru informatii!
Ce ma mira e ca pe mine nu m-a trimis nimeni sa-mi fac analize de stafilococ alb sau auriu. Mi-am facut analizele de sange prin mai si atunci mi-au zis ca am feritina prea scazuta (din punct de vedere dermatologic, ca doctorita mea de familie a zis ca e normal!). O sa-i intreb de stafilococii astia cand ma duc la control.
Inca o data, va multumesc din suflet pentru sfaturi!

#22 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 November 2012 - 03:52 PM

Ralesu, produsele de la LRP sunt foarte bune si eu le-am folosit.

Eu am folosit la un moment dat si un sapun adus din tara pe baza de argila, e foarte bun si chiar as vrea sa mi-l mai iau, numai sa-i gasesc pe cei ce-l faceau .
Ceaiul de 3 frati patati e foarte bun pentru astfel de pb.
Oricum nu te astepta sa-ti dispara imediat,orice tratament ai lua.Eu ma lupt de ani de zile( sa fie asa vreo12) in care am perioade mai bune si mai rele.Oricum din ce zici de acnee pustulo-chistica inseamna ca ai ce am si eu

Uite am gasit o poza de acum vreo 7 ani cum aratam.Dar am fost si mai rau de atat
Imagine atasata: monthly_11_2012/post-479-13522098432083.jpg
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#23 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 November 2012 - 04:19 PM

Ralu, iti trimisesem ieri un mesaj, nu stiu daca l-ai primit. Pun extractul de interes aici, caci nu am timp sa reformulez, ma scuzi. Ioana, sa stii ca Mibazonul e foarte bun.

"Asadar: mamei i se daduse fix clasicul antibiotic, doxiciclina, apoi unidox tot ceva cu doxiciclina si un preparat facut in farmacie cu pudra de talc si zinc. Dupa ce vazut ca se inrautatise situatia a sistat tot tratamentul meidcamentos si a inceput sa se trateze cu unguentul Mibazon - un unguent care contine antibiotice si este de uz veterinar - adica inca nu se produce pentru oameni insa e folosit de toata lumea. E foarte eficient si mi-a ajutat si mie sa imi rezolv problema. Apoi mama a tinut cure stricte cu ceai de trei frati patati si de soc, plus a avut grija la alimentatie: tot ce inseamna grasimi, carne rosie, alcool, condimente iuti sunt de evitat. Mi-a spus ca mai primise pe reteta atunci un sapun foarte fain, gen gel pe care il luase de la farmacie insa nu mai stie cum se cheama. Daca il descopera iti spun, ok?"

P.S. Iti multumesc foarte mult Ralu, inca o data! O sa ii transmit! :thumleft:

Editarea numarul, ca am uitat: Ce e important, pe cat se poate sa se renunte la produse cosmetice pe parioada tratamentelor. Incercati sa nu puneti pe fata altceva. Ca make up recomand creioanele corectoare de la Clinique, care sunt antialergice.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#24 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 06 November 2012 - 04:24 PM

Lore, multumesc mult de informatii, am primit si mesajul pe pm, mersi.

Mibazonul se gaseste in farmacii normale sau numai in farmacii veterinare? O sa vina matusa mea in Canada in ianuarie si as vrea sa o rog pe ea sa-mi aduca cele necesare, dar trebuie sa-i spun si de unde sa le cumpere.

Ceaiul de trei frati patati se gaseste la plafar? (nuh am auzit pana acum de ceaiul asta :thumleft: )

#25 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 November 2012 - 04:25 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 06 November 2012 - 04:19 PM, a spus:

Ralu, iti trimisesem ieri un mesaj, nu stiu daca l-ai primit. Pun extractul de interes aici, caci nu am timp sa reformulez, ma scuzi. Ioana, sa stii ca Mibazonul e foarte bun.

"Asadar: mamei i se daduse fix clasicul antibiotic, doxiciclina, apoi unidox tot ceva cu doxiciclina si un preparat facut in farmacie cu pudra de talc si zinc. Dupa ce vazut ca se inrautatise situatia a sistat tot tratamentul meidcamentos si a inceput sa se trateze cu unguentul Mibazon - un unguent care contine antibiotice si este de uz veterinar - adica inca nu se produce pentru oameni insa e folosit de toata lumea. E foarte eficient si mi-a ajutat si mie sa imi rezolv problema. Apoi mama a tinut cure stricte cu ceai de trei frati patati si de soc, plus a avut grija la alimentatie: tot ce inseamna grasimi, carne rosie, alcool, condimente iuti sunt de evitat. Mi-a spus ca mai primise pe reteta atunci un sapun foarte fain, gen gel pe care il luase de la farmacie insa nu mai stie cum se cheama. Daca il descopera iti spun, ok?"

P.S. Iti multumesc foarte mult Ralu, inca o data! O sa ii transmit! :)


Lapo, stiu de Mibazon, l-am folosit,dar eu personal nu m-am inteles cu el, de aceea am trecut pe Retin A.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#26 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 November 2012 - 04:26 PM

Sigur Ralu, cu mare placere!
Unguentul se gaseste numai in farmacii veterinare, da! Trei frati patati - e un fel de panseluta, de fapt, se gaseste in plafaruri. Eu am si capsule, care sunt bune pentru alergici. Ma tot tin sa fac o cura insa stomacul meu nu iubeste plasticul ala din care sunt facute.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#27 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 November 2012 - 04:29 PM

Vezi postareaIoana, la 06 November 2012 - 04:25 PM, a spus:

Lapo, stiu de Mibazon, l-am folosit,dar eu personal nu m-am inteles cu el, de aceea am trecut pe Retin A.


Ioana, eu nu am suferit unguentul ala sa ma bati dar m-am constrans sa fiu consecventa cu el si asa am scapat. Asa cum ai spus si tu insa, iti trebuie rabdare de chinez frate si consecventa cat cuprinde. Eu am avut mult mai rau ca tine, o acnee juvenila rebela, care m-a chinuit ani de zile! Nu am crezut ca o sa ma mai vad si eu cu fata curata vreodata.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#28 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 06 November 2012 - 04:31 PM

Ioana, ce sa zic, ce am eu e putin diferit de cum e in poza ta, in sensul ca la mine imi apar 4-5 bube dar care se umfla si imi deformeaza obrazul (sau barbia). Fac puroi inauntru, dar sunt ca niste chisturi mai mult decat cosuri, adica nu sunt la suprafata, nu stiu cum sa-ti zic. Poate reusesc sa-mi fac o poza ca sa-ti arat despre ce e vorba.
Si dupa ce trec bubele astea imi raman niste cicatrici de toata frumusetea! Tie ti-au ramas cicatrici?

Am o saptamana de cand am inceput tratamentul cu Sulfacet, mi s-a dezumflat obrazul si barbia, majoritatea bubelor s-au uscat, dar mai am 2 care inca sunt active. Zona a ramas rosie-rosie.

Dermatoloaga asta ultima pe care am vazut-o mi-a zis sa nu ma ating de fond de ten sau corector, ca infunda porii, si ca daca e musai nevoie, sa-mi dau cu pudra Clinique Powder blush, ca e mai aerata.
Ma simt asa nasol ca toata lumea se uita la mine in tren sau pe strada, mai ales ca sulfacetul asta ramane pe piele ca un var alb, zici ca sunt inca machiata de Halloween! Sper sa se mai amelioreze si sa nu ramana cicatrici mari.

#29 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 November 2012 - 04:32 PM

Vezi postarearalesu, la 06 November 2012 - 04:24 PM, a spus:

Lore, multumesc mult de informatii, am primit si mesajul pe pm, mersi.

Mibazonul se gaseste in farmacii normale sau numai in farmacii veterinare? O sa vina matusa mea in Canada in ianuarie si as vrea sa o rog pe ea sa-mi aduca cele necesare, dar trebuie sa-i spun si de unde sa le cumpere.

Ceaiul de trei frati patati se gaseste la plafar? (nuh am auzit pana acum de ceaiul asta :) )



Ralesu, ceaiul e de la plafar, Mibazonul eu nu mai stiu de unde l-am luat.Ce pot spune in schimb de mibazon e ca contine antibiotic

uite ce contine:


tetraciclina 2,50 g,
eritromicina 1,20 g,
sulfat de neomicina 1,20 g,
prednisolon 0,06 g,
excipienti: parafina solida, stearat de aluminu, parafina lichida.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#30 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 November 2012 - 04:36 PM

Vezi postarearalesu, la 06 November 2012 - 04:31 PM, a spus:

Ioana, ce sa zic, ce am eu e putin diferit de cum e in poza ta, in sensul ca la mine imi apar 4-5 bube dar care se umfla si imi deformeaza obrazul (sau barbia). Fac puroi inauntru, dar sunt ca niste chisturi mai mult decat cosuri, adica nu sunt la suprafata, nu stiu cum sa-ti zic. Poate reusesc sa-mi fac o poza ca sa-ti arat despre ce e vorba.
Si dupa ce trec bubele astea imi raman niste cicatrici de toata frumusetea! Tie ti-au ramas cicatrici?

Am o saptamana de cand am inceput tratamentul cu Sulfacet, mi s-a dezumflat obrazul si barbia, majoritatea bubelor s-au uscat, dar mai am 2 care inca sunt active. Zona a ramas rosie-rosie.

Dermatoloaga asta ultima pe care am vazut-o mi-a zis sa nu ma ating de fond de ten sau corector, ca infunda porii, si ca daca e musai nevoie, sa-mi dau cu pudra Clinique Powder blush, ca e mai aerata.
Ma simt asa nasol ca toata lumea se uita la mine in tren sau pe strada, mai ales ca sulfacetul asta ramane pe piele ca un var alb, zici ca sunt inca machiata de Halloween! Sper sa se mai amelioreze si sa nu ramana cicatrici mari.



in poza asta aratam bine,dar la fel eram si eu, pustule, fara cap alb, toata "mizeria" era sub piele fara a exploda precum cosurile normale.Aveam la un moment dat poze inainte de a incepe tratementul cu crema luata din tara si dupa vre-o luna de tratament.

Cicatrici n-as spune ca am, sunt putin patata,dar asta e si rezultatul cremelor folosite,care ma ajuta sa nu imi ramana cicatrici.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#31 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 06 November 2012 - 04:36 PM

Vezi postareaIoana, la 06 November 2012 - 04:32 PM, a spus:

Vezi postarearalesu, la 06 November 2012 - 04:24 PM, a spus:

Lore, multumesc mult de informatii, am primit si mesajul pe pm, mersi.

Mibazonul se gaseste in farmacii normale sau numai in farmacii veterinare? O sa vina matusa mea in Canada in ianuarie si as vrea sa o rog pe ea sa-mi aduca cele necesare, dar trebuie sa-i spun si de unde sa le cumpere.

Ceaiul de trei frati patati se gaseste la plafar? (nuh am auzit pana acum de ceaiul asta :) )



Ralesu, ceaiul e de la plafar, Mibazonul eu nu mai stiu de unde l-am luat.Ce pot spune in schimb de mibazon e ca contine antibiotic

uite ce contine:


tetraciclina 2,50 g,
eritromicina 1,20 g,
sulfat de neomicina 1,20 g,
prednisolon 0,06 g,
excipienti: parafina solida, stearat de aluminu, parafina lichida.


Mersi Ioana,

Si sulfacetul asta care-l am e tot un antibiotic, dar mai lejer.
Eu ma feresc de antibiotice luate pe cale orala, ca imi dau stomacul peste cap (si d-abia ce l-am vindecat :hug: ).
Tu Retin-A-ul il folosesti incontinuu de mai multi ani sau ai facut si pauze? Are ceva efecte secundare?

#32 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 November 2012 - 04:39 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 06 November 2012 - 04:29 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 06 November 2012 - 04:25 PM, a spus:

Lapo, stiu de Mibazon, l-am folosit,dar eu personal nu m-am inteles cu el, de aceea am trecut pe Retin A.


Ioana, eu nu am suferit unguentul ala sa ma bati dar m-am constrans sa fiu consecventa cu el si asa am scapat. Asa cum ai spus si tu insa, iti trebuie rabdare de chinez frate si consecventa cat cuprinde. Eu am avut mult mai rau ca tine, o acnee juvenila rebela, care m-a chinuit ani de zile! Nu am crezut ca o sa ma mai vad si eu cu fata curata vreodata.


Eu acnee juvenila n-am avut,am avut ten frumos pana pe la 23-24 de ani,apoi au inceput problemele.
Cum ii spuneam si lui Ralesu, in poza pusa aratam bine, bine acum sunt si mai bine,desi mai am reprize cand ma mai umplu,dar nu ca inainte ca imediat cand apar le dau la cap cu Retin A.
Ti-am spus mie nu mi-a fost bun,dar eu sunt si alergica la tetraciclina.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#33 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 November 2012 - 04:42 PM

Vezi postarearalesu, la 06 November 2012 - 04:36 PM, a spus:



Mersi Ioana,

Si sulfacetul asta care-l am e tot un antibiotic, dar mai lejer.
Eu ma feresc de antibiotice luate pe cale orala, ca imi dau stomacul peste cap (si d-abia ce l-am vindecat :) ).
Tu Retin-A-ul il folosesti incontinuu de mai multi ani sau ai facut si pauze? Are ceva efecte secundare?


nu-l folosesc continuu, oricum vara nu-l folosesc, nu e recomandat.
Dar uite acum ca iarasi am fost intr-o faza de eruptie l-am folosit aproape zilnic.
Efecte secundara n-ar avea, tb doar atentie sa nu atingi ochii ca poate provoca arsuri, sa nu se aplice in exces ca poate provoca inrosiri si mancarimi.Oricum acum dupa aproape 2 saptamani de folosit aproape zilnic incep sa ma cojesc, mi se duc urateniile.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#34 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 November 2012 - 04:49 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 03 November 2012 - 10:23 AM, a spus:

am descoperit in tara un medicament su-per-ca-li-gra-fi-lis-tic! Anume Meteospasmyl - de provenienta frantuzeasca. La mine in Germania nu se gaseste neam, eu mi-am facut provizii serioase din tara.

Trebuie sa cauti medicamentul dupa agentii activi principali, nu dupa numele medicamentului, si gasesti si în nemtia :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#35 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 06 November 2012 - 04:50 PM

Multumesc mult.
Deocamndata continui cu sulfacetul si cand vine matusa mea in iarna sa vad ce poate sa-mi aduca din Romania.
Presupun ca Retin-A-ul se da si aici cu prescriptie, o sa intreb doctorita.
Sper sa-mi treaca odata ca nu mai sufar bubele astea!
Va pup!

#36 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 06 November 2012 - 05:09 PM

am gasit pozele cu inainte si dupa ce am inceput tratementul cu cremutza din tara cea pe baza de acid glyconic

inainte
Imagine atasata: monthly_11_2012/post-479-13522144348736.jpg

dupa
Imagine atasata: monthly_11_2012/post-479-13522144584581.jpg

asta era dupa vreo luna- o luna jumatate de tratament
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#37 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 06 November 2012 - 05:30 PM

Ioana, stai ca m-am pierdut...
Deci crema asta cu acid glyconic nu e Retin-A, nu? E cea de care ziceai tu ca e preparata in farmacie?

Deci tu ai 2 creme cu care iti dai in acelasi timp? si retin a si crema asta? C

#38 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 November 2012 - 07:35 PM

Vezi postareaMaya, la 06 November 2012 - 04:49 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 03 November 2012 - 10:23 AM, a spus:

am descoperit in tara un medicament su-per-ca-li-gra-fi-lis-tic! Anume Meteospasmyl - de provenienta frantuzeasca. La mine in Germania nu se gaseste neam, eu mi-am facut provizii serioase din tara.

Trebuie sa cauti medicamentul dupa agentii activi principali, nu dupa numele medicamentului, si gasesti si în nemtia :)


Corect, insa nu, aceste substante nu sunt cunoscute in Germania. Sun activa pe un forum de suferinzi si de ani de zile se tot asteapta sa se produca si aici insa nici o sansa deocamdata. Cei mai multi si-l iau din Cehia.
Medicamentul contine: citrat de alverina si simeticona. Ralesu, poate gasesti asa ceva in Canada. Aici ai un link cu poza: http://www.docsimon....l-kaps-20x-60mg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#39 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 November 2012 - 07:35 PM

Ioana, arata mult mai bine!

Inca ceva fetelor: evitati variatiile bruste si mari de temperatura, nu va faceti baie, faceti-va dus si nu fierbinte! Nu mergeti la sauna, total daunator in cazul acneei si nu faceti baie de aburi in cazul acneei rozacee, caci favorizeaza telangiectazia (firisoare rosii pe fata). Recomandate sunt si sedintele cu ultraviolete care au efect antiseptic. Astea se recomanda sa se faca la cosmetica. O profesionista adevarata va sti cum sa va dozeze si la ce intervale de timp. Feriti-va de soare, de vant, de apa calcaroasa. Faceti si masaj cu miere de albine, daca se poate zilnic, e fantastica mierea! Lasati macar 10 minute sa actioneze si clatiti cu apa calduta. Nu folositi scrubs de nici un fel caci sunt si astea foarte daunatoare. Cam astea sunt sfaturile care imi vin pe moment si pe care eu, de cand cu povestea, le aplic cu sfintenie, mai ales ca, pe linie materna, mostenesc cuperoza...

Edit ca am uitat regula de aur: hidratati, hidratati, hidratati! Atatea tratamente si creme medicament dezhidrateaza teribil stratul epitelial, duce la super secretie de sebum, ceea ce un cerc vicios.
Ce mie nu imi mai lispeste de ani de zile este spray-ul de fata: un spray mic Avène ori Evian port mereu in geanta, ca e vara, ca e iarna. E de preferat apei normale.
Acum am unul de la Dermalogica, cu niste produse excelente!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#40 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 November 2012 - 07:56 PM

Cu Dermalogica cred ca mi-am gasit partenerul cosmetic pe viata. Ce va pot recomanda cu caldura este lotiunea crema de curatat, care este practic un sapun sub forma de crema, de crema moaaale, si matasoasa si care nu imi agreseaza sub nici o forma pielea. Crema asta se foloseste ca un sapun/gel de spalat fata. Este prima in viata mea dupa care nu ma mananca fata, nu ma strange, nu am senzatia de uscat.

Essential Cleansing Solution:


Celalalt produs de curatat, care e genial, parerea mea, este o sare microfolianta. Se pune un praf de sare din asta cu doua picaturi de apa si se freaca bine, rezultand o spuna care se aplica pe piele cu o pensula ori cu degetele si se lasa sa actioneze. Sarea asta are proprietatea de a dizolva practic celulele moarte si reziduurile de orice fel din pori, reducand astfel considerabil comedoanele si punctele negre si, astfel, riscul cosurilor si al pustulelor.
Daily Microfoliant:


Si hidratantul, multi active toner.


Personal mi se potrivesc ca o manusa aceste produse. Nu sunt ieftine...asta e marele dezavantaj.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi