Forum Culinar: Acneea rozacee - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Acneea rozacee ajutor

#41 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 November 2012 - 09:37 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 06 November 2012 - 07:35 PM, a spus:


Corect, insa nu, aceste substante nu sunt cunoscute in Germania. Sun activa pe un forum de suferinzi si de ani de zile se tot asteapta sa se produca si aici insa nici o sansa deocamdata. Cei mai multi si-l iau din Cehia.
Medicamentul contine: citrat de alverina si simeticona. Ralesu, poate gasesti asa ceva in Canada. Aici ai un link cu poza: http://www.docsimon....l-kaps-20x-60mg


Alverina n-o cunosc, dar simeticona e agentul Lefax-ului.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#42 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 November 2012 - 07:43 AM

Huh, peste asta nu am dat, probabil nu am mai cercetat eu cum se cuvine, acum ca am medicamentul. Chiar is curioasa daca il fac astia si la noi. Multumesc pentru pont!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 07 November 2012 - 02:07 PM

Vezi postarearalesu, la 06 November 2012 - 05:30 PM, a spus:

Ioana, stai ca m-am pierdut...
Deci crema asta cu acid glyconic nu e Retin-A, nu? E cea de care ziceai tu ca e preparata in farmacie?

Deci tu ai 2 creme cu care iti dai in acelasi timp? si retin a si crema asta? C


Ralesu, da sunt 2 creme propriu zis.Cea pe baza de acid glycolic, care e in varianta antiacnee sau forte(bine mai are si una antirid).Cea de-a doua merge abia cand pielea s-a obisnuit .LA inceput acum 6 ani cand am inceput eu sa o folosesc avea doar varianta simpla si forte.Acum vad ca s-a mai dezvoltat.Se incepe intai in prima saptamana parca o seara da una nu, apoi urmatoarea numai seara, se continua dupa 3 saptamani si dimineata si seara.Crema nu se gaseste in farmacii, se poate comanda numai de pe net sau clinia doctorului.
Are deasemeni si un lapte de coprp foarte bun.Eu l-am avut deoarece am si pe piept si pe spate :thumleft: , dar laptele asta e bu n si pt gravidute pt evitarea vergeturilor.

Asadar asta e crema principala, care eu o folosesc si de zi si de noapte.Retin A este pe post de tratament cand am eruptii mai puternice, pentru a ajuta la uscarea lor mai rapida.

Cat de ceaiul de 3 frati patati, poti cauta dupa Viola tricolora

Vezi postareaLapona Enigel, la 06 November 2012 - 07:35 PM, a spus:

Ioana, arata mult mai bine!

Inca ceva fetelor: evitati variatiile bruste si mari de temperatura, nu va faceti baie, faceti-va dus si nu fierbinte! Nu mergeti la sauna, total daunator in cazul acneei si nu faceti baie de aburi in cazul acneei rozacee, caci favorizeaza telangiectazia (firisoare rosii pe fata). Recomandate sunt si sedintele cu ultraviolete care au efect antiseptic. Astea se recomanda sa se faca la cosmetica. O profesionista adevarata va sti cum sa va dozeze si la ce intervale de timp. Feriti-va de soare, de vant, de apa calcaroasa. Faceti si masaj cu miere de albine, daca se poate zilnic, e fantastica mierea! Lasati macar 10 minute sa actioneze si clatiti cu apa calduta. Nu folositi scrubs de nici un fel caci sunt si astea foarte daunatoare. Cam astea sunt sfaturile care imi vin pe moment si pe care eu, de cand cu povestea, le aplic cu sfintenie, mai ales ca, pe linie materna, mostenesc cuperoza...

Edit ca am uitat regula de aur: hidratati, hidratati, hidratati! Atatea tratamente si creme medicament dezhidrateaza teribil stratul epitelial, duce la super secretie de sebum, ceea ce un cerc vicios.
Ce mie nu imi mai lispeste de ani de zile este spray-ul de fata: un spray mic Avène ori Evian port mereu in geanta, ca e vara, ca e iarna. E de preferat apei normale.
Acum am unul de la Dermalogica, cu niste produse excelente!



Arata si asta era poza de acum 6 ani, in zilele noastre sunt mai bine :rolleyes:

Eu imi fac masti cu miere, dar eu imi fac si peelinf usor cu aspirina si miere sau iaurt, dar nu cand am buboaie.
Ca si apa termala e buna nu ce ai enumerat tu.LRP are si el apa termala si defapt toata gama lor de cosmeticale e f buna, e cal la fel ca Dermalogica, la fel are sapunuri crema, etc, etc.
Eu pe langa LRP, mai folosesc apa termala de la Vishy.

De asemeni argila atat cea alba ca si cea albastra sunt f. bune in tratarea acneei, atat sub forma de masca dar si folosite ca tratament intern.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#44 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 November 2012 - 04:25 PM

Vezi postareaIoana, la 07 November 2012 - 02:07 PM, a spus:


Arata si asta era poza de acum 6 ani, in zilele noastre sunt mai bine :rolleyes:

Eu imi fac masti cu miere, dar eu imi fac si peelinf usor cu aspirina si miere sau iaurt, dar nu cand am buboaie.
Ca si apa termala e buna nu ce ai enumerat tu.LRP are si el apa termala si defapt toata gama lor de cosmeticale e f buna, e cal la fel ca Dermalogica, la fel are sapunuri crema, etc, etc.
Eu pe langa LRP, mai folosesc apa termala de la Vishy.

De asemeni argila atat cea alba ca si cea albastra sunt f. bune in tratarea acneei, atat sub forma de masca dar si folosite ca tratament intern.


Nu am inteles ce ai vrut sa spui. Ma refeream ca sprayiurile cu apa termala sunt de preferat apei de chiuveta care, datorita ph-ului si continutului de calcar, poate usca foarte tare pielea si provoca hipersecretie de sebum.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#45 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 08 November 2012 - 11:58 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 08 November 2012 - 04:25 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 07 November 2012 - 02:07 PM, a spus:


Arata si asta era poza de acum 6 ani, in zilele noastre sunt mai bine :)

Eu imi fac masti cu miere, dar eu imi fac si peelinf usor cu aspirina si miere sau iaurt, dar nu cand am buboaie.
Ca si apa termala e buna nu ce ai enumerat tu.LRP are si el apa termala si defapt toata gama lor de cosmeticale e f buna, e cal la fel ca Dermalogica, la fel are sapunuri crema, etc, etc.
Eu pe langa LRP, mai folosesc apa termala de la Vishy.

De asemeni argila atat cea alba ca si cea albastra sunt f. bune in tratarea acneei, atat sub forma de masca dar si folosite ca tratament intern.


Nu am inteles ce ai vrut sa spui. Ma refeream ca sprayiurile cu apa termala sunt de preferat apei de chiuveta care, datorita ph-ului si continutului de calcar, poate usca foarte tare pielea si provoca hipersecretie de sebum.

^_^ graba fir-ar ea sa fie.Am vrut sa spun ca pe langa ce ai enumarat tu bune sunt si cele de la LRP, Vishy..toate apele termale.
De multe ori gandurile imi sunt in 100 de zari si destele imi scriu din fiecare cate putin :)

Si eu le folosesc,desi mai folosesc si apa de la robinet.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#46 Useril este offline   leontemarin 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 15-February 16

Postat 15 February 2016 - 10:30 AM

Din pacate si eu am acnee de multa vreme. Am 22 de ani si primele cosuri mi-au aparut cand aveam 16 ani. Acum vad ca deja ma streseaza problema asta si as vrea sa scap definitiv de ele. Voi ce mi-ati recomanda sa fac? Nu stiu cum sa incep.

#47 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 February 2016 - 10:42 PM

Buna Marin!
Parerea mea este sa consulti un dermatolog, pentru ca el este cel mai in masura sa iti spuna daca este o acnee ori o infectie in sange etc.

Pana ajungi la doctor, exista cateva reguli de aur pe care trebuie sa le respecti cu sfintenie pentru a tine problemele tenului sub control:

1. O igiena stricta, ceea ce inseamna lenjerie de pat curata si schimbata regulat, la lenjerie de corp schimbata zilnic. Apoi o curatire a tenului consecventa, cu produse corespunzatoare - atentie, tine-te departe de produsele cosmetice care promit mult, cel mai bine intrebi la farmacie.

2. Spalat cel mai bine fata cu apa si sapun moale de la Hofigal, nu utiliza sapunul clasic pentru ca usuca tenul si accelereaza productia de sebum. Folosirea unui alcool mentolat de la farmacie, eventual seara. Produse crema: Mibazon, care are in compozitie 3 sau 4 antibiotice sau Cutaden. Prima o gasesti la farmacia veterinara, a doua la cea pentru bipezi :angryfire:

3. Incetarea obiceiurilor nocive gen fumat, stat intr-un mediu plin de agenti agresivi pentru piele.

4. O hidratare consecventa si corecta, ideal cu apa plata ori ceaiuri de plante.

5. Evitarea alimentelor care pot sustine dezvoltarea acneei gen grasime animala, produse iuti cum ar fi ardeiul , unele nuci nu sunt recomandate sa fie consumate. Recomandate sunt legumele verzi, varza, sucul de varza, apoi fulgi de ovaz, albus de ou, carne slaba, ideal alba ori peste.

Multa bafta si consecventa!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#48 Useril este offline   martea 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-March 16

Postat 21 March 2016 - 03:17 PM

Acneea e o problema foarte urata care din pacate afecteaza mai ales persoanele adolescente, dar si persoanele mai in varsta. Conteaza enorm alimentatia si stilul de viata pe care il avem, daca vrem sa scapam de acnee.

#49 Useril este offline   marry 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 07-January 16

Postat 01 June 2016 - 02:53 PM

Derminax a luat careva pentru cosuri?

#50 Useril este offline   sandutza 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-January 16

Postat 30 June 2016 - 02:06 PM

Suplimentele ajuta de cele mai multe ori, dar cu siguranta ca mai e necear sa faci si altceva pe langa cura cu produsele respective. Ma refer aici la stilul de viata in general, la igiena zonei afectate de acnee. Banuiesc ca degeaba iei ceva pentru a scapa de cosuri daca tot timpul le storci si mananci grasimi.

#51 Useril este offline   leontemarin 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 15-February 16

Postat 20 October 2016 - 11:44 AM

De cosuri nu scapam asa de greu chiar daca exista foarte multe asa zis remedii care pot sa contribuie la eliminarea in intregime a acneei.
La o eventuala cura cu produse de eliminat cosurile e bine sa ajutam si printr-un stil de viata exemplar.

#52 Useril este offline   gabita 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 05-January 16

Postat 27 February 2017 - 01:58 PM

Vezi postareamarry, la 01 June 2016 - 02:53 PM, a spus:

Derminax a luat careva pentru cosuri?


Pe langa acest produs mai trebuie sa faci si altceva? Ma refer aici la regim alimentar sau diverse exercitii ce ar trebui facute pentru a mai imbunatati rezultatele.

#53 Useril este offline   martea 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-March 16

Postat 11 December 2017 - 01:08 PM

Vezi postareagabita, la 27 February 2017 - 01:58 PM, a spus:

Vezi postareamarry, la 01 June 2016 - 02:53 PM, a spus:

Derminax a luat careva pentru cosuri?


Pe langa acest produs mai trebuie sa faci si altceva? Ma refer aici la regim alimentar sau diverse exercitii ce ar trebui facute pentru a mai imbunatati rezultatele.



Detoxifierea corpului e mai mult decat obligatorie. Se cunoaste faptul ca un corp invadat de toxine este predispus la o acnee urata.

#54 Useril este offline   ragusi 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 29-February 16

Postat 28 February 2019 - 09:54 AM

Si cu ce ar trebui sa se realizeze aceasta detoxifiere. Am citit ca ar fi inselatorie toata treaba asta cu detox-ul.Acum cred ca depinde de stilul nostru de viata pan ala urma. Daca facem sport si mancam alimente care nu sunt bogate in grasimi sau multe dulciuri , ar trebui sa fie ok.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi