Forum Culinar: Muraturi - Un topic acrisor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muraturi - Un topic acrisor Muram tot ce prindem

#61 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 09 August 2010 - 11:34 PM

si mie imi plac mai mult
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#62 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 06 September 2010 - 11:17 PM

Gogosari marinati Gogosari marinati..Geany...

Imagine atasata: monthly_09_2010/post-405-128380785437.jpg

#63 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 September 2010 - 08:26 AM

Si eu cu muraturile "asortate" . ale mele tot in saramura , fara otet. 35-40 gr sare/litrul de apa, cand e clocotita vars peste
cele zarzaveituri ( castraveti, gogonele, rosii coapte , morcov , telina si conopida) la fundul borcanului si deasupra, frunze de telina, marar inflorit si cimbru.
cativa catei de usturoi si ardei iute .buuuuuuuuuuni.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2010/post-16-128384078927.jpg
  • Imagine atasata: monthly_09_2010/post-16-12838406476.jpg


#64 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 September 2010 - 09:19 AM

Vaii!!! ce fain arata borcanele alea,sotul ti-ar da oricand gogosari la schimb :floare:

#65 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 September 2010 - 04:41 PM

Iata si castravetii mei pt. iarna,dupa prima opareala (maine ii oparesc a doua oara si-i indes in borcane)

Imagine atasata: monthly_09_2010/post-405-128447526802.jpg

Contin tije de marar uscat cu floare,si alte uscaturi pt. muraturi de la socrela,radacina de telina,hrean,morcov,ardei iuti,usturoi...
Torn peste ei apa oparita in care am dizolvat la 1 l de apa 1 lingura de sare neiodata de muraturi,maine ii scurg si mai oparesc o data zeama si o torn fierbinte peste ei in borcane..

#66 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 24 September 2010 - 06:13 PM

Muraturile mele poza de grup:

Tocana de legume cu orez,gogosari marinati,conopida cu ardei iuti la otet...

Imagine atasata: monthly_09_2010/post-405-12853446659.jpg

Zarzavat...

Imagine atasata: monthly_09_2010/post-405-12853446765.jpg

Zacusca..

Imagine atasata: monthly_09_2010/post-405-128534468845.jpg

Castraveti si gogonele,bine merci linistiti pe gresia din balcon..

Imagine atasata: monthly_09_2010/post-405-128534469807.jpg

Cat pe ce sa uit de sacul de mere de la tara...

Imagine atasata: monthly_09_2010/post-405-128534668794.jpg :rolleyes:

#67 Useril este offline   ortansa 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationBeirut,Lebanon

Postat 24 September 2010 - 09:53 PM

Buna ziua,

intru si eu pe topicul acesta de muraturi :D ,pt. ca tocmai ce vin de la bucatarie ,unde am facut vinete umplute murate-deci mare eveniment,cred ca apar maine in ziare :-D.E a 2a oara in 14 ani cand fac aceste muraturi grozaaaave ,te lingi pe deshte dupa ele,fetele de prin Liban si imprejurimi stiu despre ce vorbesc.Daca nu e reteta pe site si e cineva curios,o sa postez zilele astea+ poze :-)
Ceapa murata chiar vreau sa incerc si eu,imi place ceapa la nebunie.
Si vreau sa va admir si muraturile/conservele,waw-deci eu dupa ce-am prestat 3 borcane pricajite de muraturi,am cazut lata,nu stiu cum de puteti sa prestati atatea damigene:D.
Observ in pozele lui Geany :) ,in borcanele cu castraveti ca usturoiul s-a inverzit.Asa mi se intampla si mie de fiecare data si ma intreb,de ce oare?Nu schimba gustul,doar aspectul ,dar tare as vrea sa evit asta.Stie cineva cum?



PS-vreau si eu gogosari :)

#68 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 25 September 2010 - 01:13 AM

Vezi postareaortansa, la 24 September 2010 - 09:53 PM, a spus:

Observ in pozele lui Geany :) ,in borcanele cu castraveti ca usturoiul s-a inverzit.Asa mi se intampla si mie de fiecare data si ma intreb,de ce oare?Nu schimba gustul,doar aspectul ,dar tare as vrea sa evit asta.Stie cineva cum?

[regarding the blue soup]
Bridget: How's it look?
Mark: Uh, great. It's, um, blue.
Bridget: Blue?
Mark: No, but, blue is good. If you ask me there isn't enough blue food.
Bridget: Oh, shit! It must be the string.
Mark: Oh, it's string soup?

- Bridget Jones Diary (2001)

Se intampla la cele mai mari case. In prezenta otetului, anumiti catei de usturoi se inalbastresc. Am borcane in care doar uniii catei s-au invinetit.
Posibila solutie:
Pui la fiert cateva linguri de apa si arunci cateii de usturoi acolo pret de 8 secunde. Nu mai mult. Apoi scurgi repede apa.
E o tehnica pe care am folosit-o si cand fac sos de usturoi. Aroma devine mai pastel, mai putin plebee, iar feliile de catei de usturoi astfel tratate pot fi introduse intr-o baza de bechamel (+ smanata) si nu se mai flescaie la temperataura inalta chiar daca mai dam cateva clocote.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#69 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 September 2010 - 07:22 AM

Intradevar draga Ortansa eu am pus la saramura castravetilor si putin otet(ca sotului ii plac acri)si posibil deaia s-au inverzit cateii de usturoi(alta posibilitate ar fi ca i-am oparit de 2 ori cu toate legumele,alta ca am pus sare neiodata gri inchis,alta ca am avut un buchet de uscaturi pt. murat mai sucar de la socrela si ceva deacolo a lasat culoarea alta ca erau usturoi chinezesti,alta ca erau mari si i-am mai taiat nush care-i esplicatia),dar cu ce te deranjeaza :) ?!!ca ei au rolul de a da gust si parfum muraturilor...

Ps. am citit intr-o revista cu bucatareli ca ,se pot lasa cateii de usturoi in coaja lor nedecojiti,tot am zis ca asa o sa fac si eu,dar de cate ori ma apuc nu ma lasa inima si tot ii decojesc...

#70 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 December 2010 - 02:43 PM

Da voi nu mai murati nimik maii?!!!Eu,mi-a venit iar pofta de branza macerata in ulei de masline cu ardei iute,bobite de piper,ceapa rosie,masline,foaie de dafin,etc...

Imagine atasata: monthly_12_2010/post-405-12927625756279.jpg

#71 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 03 January 2011 - 01:00 AM

Geanny vreau sa fac branza in ulei inspirata de reteta ta.
Am cateva intrebari:
Spune-mi te rog daca e bai ca e branza foarte sarata sau afumata sau cu mucegai? pui orice branza? cum sigilezi borcanele? nu incalzesti, nu fierbi nik, corect?
se poate refolosi uleiul daca e presat la rece, pentru acelasi scop? sau pentru salate (sau se sareaza si se condimenteaza prea tare?)?
mai poti umbla la borcan in alea 3 zile, daca iti aduci aminte sa mai bagi ceva =)) ? e musai sa tai usturoiul felii, sau merge si intreg?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#72 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 03 January 2011 - 10:55 AM

Vezi postareaDaniella, la 03 January 2011 - 01:00 AM, a spus:

Geanny vreau sa fac branza in ulei inspirata de reteta ta.
Am cateva intrebari:
Spune-mi te rog daca e bai ca e branza foarte sarata sau afumata sau cu mucegai? pui orice branza? cum sigilezi borcanele? nu incalzesti, nu fierbi nik, corect?
se poate refolosi uleiul daca e presat la rece, pentru acelasi scop? sau pentru salate (sau se sareaza si se condimenteaza prea tare?)?
mai poti umbla la borcan in alea 3 zile, daca iti aduci aminte sa mai bagi ceva :appl: ? e musai sa tai usturoiul felii, sau merge si intreg?

Draga Daniella reteta nu e a mea si a inceput de la un experiment cum zice seful la prima pagina vezi de mai studiaza pe acolo se face cu branze nobile,cu rosmarin proaspat cu ulei de masline,eu nexam am facut pi' moldovineste,si zau ca mi-a placut,am facut si cu telemea si cu cas,dar cel mai mult mi-a placut cu feta,oricum eu am taiat cuburele branza,am presarat-o cu boia dulce si iute si piper(de la mine putere asa),am pus in borcan alternand cu multa ceapa taiata julien(ceapa aia devine bestiala),cu masline si usturoi doar un catel taiat feliute intr-un borcan,am aflat ca e suficient pt. gustul meu,dar acuma na fiecare cu gustul lui,am mai pus bobite de piper 1-2 foi de dafin si completat cu ulei,chiar de floarea soarelui cand nu am avut de masline...Mie mi-a placut f. mult asa...Lasat 3 zile la temp. camerei apoi dat la frigider...Nu are nimk daca deschizi borcanul...Daca branza e f. sarata eu asi desara-o putin in prealabil desi asa murata''s-ar putea sa devina numai buna...Cum am zis eu doar am experimentat si mi-a placut,cel mai bine faci un borcanel de proba si vezi tu dupaia cum ti-ar place pe gustul tau...poate vede seful si-ti mai da el sfaturi pretioase,ca el stie mai bine... :drool:
Daca o comiti sa vii musai la apel sa-mi spui ce si cum ca-s curioasa rau... :appl:

Pupa printesa...

Ps. uleiul ala eu l-am folosit apoi ori pt. pus rapid inca o tura de branza,ori condimentat salate,sosuri pt. paste etc,e f. bun sa nu-l arunci...

Ultimul platou cu branza murata de sarbatori...


Imagine atasata: monthly_01_2011/post-405-12940525011329.jpg

#73 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2011 - 12:52 AM

Am executat intai platoul de branzeturi de la Craciun (o telemea de capra si branza afumata de Bran de la Craciun:
Imagine atasata: monthly_01_2011/post-685-1294094911327.jpg

insa uitasem sa pun ceapa si foile de dafin (ca nu am revazut reteta) asa ca azi am executat si platoul de branzeturi brie si mucegaiuri de la Revelion (stanga) si de-aia l-am desfacut si refacut:

Imagine atasata: monthly_01_2011/post-685-12940947623942.jpg
eu am pus si peperoncino, rozmarin uscat dar intreg, busuioc uscat dar intreg piper rosu boabe (ca ala negru il am intr.o rasnita de nu se desface si as fi vrut sa-l pun intreg) si am pus o capatana de usturoi la ambele borcane, dar nu am feliat cateii, am mai pus 3 cepsoare rosii.

De aratat imi place cum arata, voi reveni si cu impresii despre gust. Cred ca ma prezint cu el de Sf Ion la tata, sa guste tot famelionul si asa o sa ma prezentez cu impresii mai serioase, ca altfel ... numai eu m-as lupta cu ele ...
Sunt tare curioasa si eu...
Mercic de reteta! :D :) :D

Sa stii ca eu am citit tot topicul in prealabil, insa unde zice Amadeus ca s-a discutat o gramada e loc gol si nu am gasit pagina, ca nu stiu de ce dar eu cu search-ul de pe arta nu ma descurc deloc ... imi returneaza sute de alte chestiuni, numai ce caut nu. :D
Si doar tu si Pisoi ati executat aici branzeturi "murate" sub ulei.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#74 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 04 January 2011 - 10:01 AM

Arata f. bine Daniella :) sa-mi spui cum ti-a iesit,cum ti s-a parut si cum crezi ca vei adapta reteta pe gustul tau pe viitor,in rest ti-am trimis un mesaj... :D

P.s sa stii ca da dependenta... :D :D

#75 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 04 January 2011 - 02:55 PM

Daniella, tu mergi pe principiul bunicii mele, moasa timp de citeva zeci de ani peste 4-5 sate. Muraturile le punea la gramada intr-un butoi, tot ce primea de la oamenii pe la care umbla... primea o traista de gogonele, le arunca in butoi, citiva pepenasi, ii punea si pe aia in saramura din butoi, varza, mere, ardei iuti, tot ce se pune la murat, pe rind, toate in acelasi butoi. Nu i se stricau, nu se inmuiau, nu faceau floare, nu era nici prea dulci, nici prea acre, erau perfecte, atit cit imi aduc si eu aminte. A pastrat "reteta" asta pina a murit, din pacate nimeni nu a fost curios sa afle daca exista o reteta anume (si cum suna ea), sau daca o inventase din lipsa timpului sau a altor indicatii (daca ar fi avut internet pe vremea aia...) Niciodata nu punea muraturi "la borcan", ci numai in butoi de lemn, mare-mare. La fel proceda cu vinurile, in perioadele in care se culegea via si se facea must, lumea venea si-i aducea cite o galeata sau bidon cu must, fiecare cu soiul lui. Ea le turna pe toate la gramada intr-un butoi, il lasa sa fiarba si scotea un vin de se ducea vestea.

#76 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2011 - 11:08 PM

Carmela :D ai dreptate :beer2: ...am vrut sa scap de toate branzeturile din frigider... ca sunt tot timpul in alerta sa nu stea alimentele prea mult sa ajunga la cos (iubi nu mananca nici de aia, nici de aia, nici de aia, sau din care mananca portiile lui sunt pentru grupa mica :toothy9; ...eu insa compensez :) ... si uneori urasc sa ma sacrific eu cu toate).
Sa stii ca si mama pune conopida, gogosar, morcov si telina in acelasi borcan ..., cred ca e uzual.

Se mureaza si mere? Si cum mai pescuia ardeiasul iute din borcanul cu de toate? :beer2:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#77 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 05 January 2011 - 12:21 AM

Vezi postareaDaniella, la 04 January 2011 - 11:08 PM, a spus:

Sa stii ca si mama pune conopida, gogosar, morcov si telina in acelasi borcan ..., cred ca e uzual.

Se mureaza si mere? Si cum mai pescuia ardeiasul iute din borcanul cu de toate? ^_^



Si mere :) Iar ardeii iuti ii punea pentru a iuti toate celelalte ingrediente, nu ca sa-i manince pe ei ca atare. Pe astia chiar ca-i punea separat, in sticle de lapte cu gura larga si avea si scula speciala pentru a-i scoate, un cirlig lung cu virful ascutit

#78 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 05 January 2011 - 12:24 AM

Vezi postareaCarmella, la 05 January 2011 - 12:21 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 04 January 2011 - 11:08 PM, a spus:

Sa stii ca si mama pune conopida, gogosar, morcov si telina in acelasi borcan ..., cred ca e uzual.

Se mureaza si mere? Si cum mai pescuia ardeiasul iute din borcanul cu de toate? :)



Si mere :) Iar ardeii iuti ii punea pentru a iuti toate celelalte ingrediente, nu ca sa-i manince pe ei ca atare. Pe astia chiar ca-i punea separat, in sticle de lapte cu gura larga si avea si scula speciala pentru a-i scoate, un cirlig lung cu virful ascutit

Eu am pus ardeii iuti cu conopida si morcov,si s-au iutit conopida si morcovii maii ceva ca ardeii...Moama ce buni sunt... ^_^

#79 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 January 2011 - 05:09 PM

Alooo! Mi s-a invartosat uleiul de masline in frigider. Cum mai scot acu branza? Am scos borcanul din frigi, dar ... ies bule mici in obrcanel din jos in sus ... nu pot risca sa il las in casa.
Branza e sarata :lol: nu pot consuma prea mult deodata ...si mai are termen doar vreo sapt 2 ...ce as putea sa prepar sa o consum mai repede ?

Multumiri si plecaciuni anticipate :pupic:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#80 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 15 January 2011 - 05:11 PM

Vezi postareaGeany, la 05 January 2011 - 12:24 AM, a spus:

Eu am pus ardeii iuti cu conopida si morcov,si s-au iutit conopida si morcovii maii ceva ca ardeii...Moama ce buni sunt... :pupic:

Soacramea mureaza ardei iuti cu fasole verde ...ambele au acelasi scop/destinatie/picanterie final/a

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi