Forum Culinar: Discutie ca intre babe - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Discutie ca intre babe ce ne doare... idei, lamuriri, experiente

#1 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 25 September 2011 - 04:03 AM

Buna ziua la toata lumea,
Deschid acest topic ca un loc de partaj de experiente, intalnire si sfatuire pe diverse probleme de sanatate.
Va invit asadar sa il folositi cu incredere pentru a cere sfaturi in stanga si in dreapta, nu se stie niciodata de unde ne vine o solutie!


De ceva vreme ma chinui cu probleme gastrice si simptome ciudate (senzatie de stomac in gat, durere retro-sternala, tuse seaca, durere in piept, durere sub coasta dreapta si in spate tot in dreapta... durerecervicala, etc).
Dupa ce am facut tzshpe scanuri, eco, gastroscopii, colonoscopie, etc, dr meu gastrolog a ajuns la concluzia ca am o problema functionala (stomac care se videaza greu) si reflux gastro-esofagian.

Sufera careva de reflux gastro-esofagian? Daca da, care sunt simptomele voastre? (ca ale mele ma scot din circuit!!)
Multumesc anticipat pentru sfaturi/pareri/opinii!

#2 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 25 September 2011 - 09:17 AM

Ha ha! vad ca sunt abonata la topicurile astea: eu am de vreo 10 ani reflux gastro-esofagian diagnosticat.Eu am si arsuri pentru ca acidul din stomac urca in esofag(reflux) si esofagul nu e protejat de mucoasa cum este stomacul. Dureri de stomac,uneori si sub coasta dreapta, dar mai mult retrosternale. Uneori arsurile sunt asa de puternice ca imi provoaca greata si vars lichid gastric, ca atunci cand am crize nu pot manca nimic!

Partea buna este ca nu se manifesta continuu, are perioade de pauze, se repeta la cateva luni.Foarte important este sa nu te intinzi niciodata imediat dupa masa, sau sa te apuci de o munca in care sa fie necesar sa te apleci, macar 30 de minute. La mine reflexul de a varsa este spontan, chiar daca am mancat doar paine goala, deci nu este ca mi s-ar fi facut rau de la ce am mancat.
Deasemenea evit sa ma urc in masina imediat dupa ce am mancat, tot asa macar 30 de minute apuza. Pe examenul cu bariu s-a vazut ca daca m-aplec bariul urca cu peste 15 cm in sus pe esofag, deci este o chestiune pura de fizica mecanica si atata lucru poate oricine sa faca.

In rest, tratamentul este cu omeprazol, esomeprazol sau pantoprazol si eventual antispastice ca sa calmeze stomacul.La mine functioneaza de 10 ani.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 25 September 2011 - 02:38 PM

Zerda, am uitat sa iti spun: mie medicul mi-a dat picaturi de stomac, pe care trebuie sa le beau de 3 ori pe zi inainte de masa - MCP _Metoclorpramid. Vroiam doar sa iti spun de ele, in caz ca nu mai merge cu ceilalti inhibatori pe care ii iei. Merge foarte bine cu ele, nu am mai avut nici macar stomac nervos.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 September 2011 - 09:30 PM

Cand am hiperaciditate, halesc o lingurita de bicarbonat de sodiu (atentie, nu de amoniu!!!!!) si beau apa, cateva guri, sa se dizolve bine prafu' si sa-mi curat gura. Normal ca dupa aia urca gazele rezultate in urma neutralizarii acidului, dar asta sa fie paguba! :)
Pentru reflux (dar si pentru hiperaciditate), am luat si eu pastile luam: Omeran (omeprazol fiind substanta activa), Losec, Motilium si Debridat, din cate imi amintesc eu acum. Dar astea nu pot fi luate chiar oricand si oricat, asa ca la mine tot bicarbonatul ramane de baza. Am mai luat (dar foarte rar) si dicarbocalm - si m-am simtit bine, aproape imediat.
Incearca sa tii regim, sa nu mananci multe fructe si legume acide sau impreuna cu mancarea normala pentru ca raman in stomac si fermenteaza. Mai ales fructele! Trebuiesc mancate simple, pe stomacul gol, cu cel putin jumatate de ora inainte de a mai manca orice altceva. Altfel, stomacul incuie portita de iesire, pana termina de digerat mancarea mai grea. In acest timp, fructele incep sa fermenteze, sa intre in proces de putrefactie si apare hiperaciditatea si apoi si refluxul.
In rest, cum au zis si fetele: nu te apleca dupa ce mananci, pentru ca, din pacate, esti una din persoanele ce au un sfincter esofagian interior lenes. In mod normal, valva se deschide doar in momentul inghitirii, apoi se blocheaza. Dar, la unele persoane, valva functioneaza deficitar si ramane mai mult timp deschisa, permitand gazelor dar mai ales continutului stomacal sa urce spre esofag si sa provoace acele arsuri.
In plus, s-ar parea ca sunt anumite alimente ce produc relaxarea sfincterului esofagian: ciocolata, menta, alimentele dulci, ceapa, cafeaua, mancarurile grase. Condimentele, citricele, rosiile, alcoolul, tutunul sau unele medicamente pot irita esofagul si dau senzatia de arsura, desi nu e vorba de reflux gastroesofagian.
Multa grija la alimentatie si multa sanatate!

#5 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 25 September 2011 - 10:53 PM

 Lapona Enigel, la 25 September 2011 - 02:38 PM, a spus:

Zerda, am uitat sa iti spun: mie medicul mi-a dat picaturi de stomac, pe care trebuie sa le beau de 3 ori pe zi inainte de masa - MCP _Metoclorpramid. Vroiam doar sa iti spun de ele, in caz ca nu mai merge cu ceilalti inhibatori pe care ii iei. Merge foarte bine cu ele, nu am mai avut nici macar stomac nervos.

Multumesc, problema mea este ca Metoclopramidul imi provoaca somnolenta de adorm cu capul in taste la munca!!Am luat si eu in cazuri extreme, cu riscul de a dormi in pozitie de mers!! Am multe cunostinte care iau si 3 pe zi, eu nu pot.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#6 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 27 September 2011 - 04:13 PM

 zerda, la 25 September 2011 - 09:17 AM, a spus:

Ha ha! vad ca sunt abonata la topicurile astea ...

In rest, tratamentul este cu omeprazol, esomeprazol sau pantoprazol si eventual antispastice ca sa calmeze stomacul.La mine functioneaza de 10 ani.


De care topicuri vorbesti? Mai sunt alte topicuri despre probleme gastrice aici pe arta?

Eu luam de obicei sucralat de 3 ori pe zi inainte de mese.
Duminica am fost la spital la urgente ca nu mai puteam de durere. Mi-au zis ca am o gastrita acuta, chiar inceput de ulcer. O sa vad gastrologul peste 2 saptamani, probabil sa-mi repete gastroscopia.
Medicul de la urgente mi-a dat Prevacid (lansoprazole) si Domperidone (care ajuta la vidarea stomacului, ca si metoclopramida). problema cu Domperidonul e ca creste un hormon (prolactina). Acum vreo 3 ani am facut un tratament cu domperidone si dupa aia n-am mai avut ciclu 4 luni!

Aici in Canada Metoclopramidul e controversat, au scos de curand un avertisment cum ca au fost cazuri de inceput de Parkinson in urma tratamentelor cu MCP si atunci doctorii se cam feresc sa-l prescrie. Sincer, eu as prefera MCP decat Domperidone!

Zerda, vorbesti de antispastice, poti sa-mi dai un exemplu de antispastic? No-spa?

#7 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 27 September 2011 - 04:20 PM

Multumesc de raspuns!

Cum te-ai impacat cu Losec si Motilium? (Motilium este domperidone daca nu ma insel)

Acum nu pot sa mananc nimic crud din cauza gastritei. Am tinut dieta lichida 2 zile, acum am inceput sa mananc supa de legume, legume fierte cu branza de vaci si paine prajita. Nu tolerez laptee dulce iat fructe crude nu pot sa mananc pentru moment. O sa incerc sa le fac compot.

Ce stiti de carnea de pui la gratar? Dar de supa de carne de pui? As incerca sa mananc dar mi-e cam frica.

#8 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 September 2011 - 04:21 PM

A mai avut Laponica un topic cu probleme din astea, din pacate m-am inscris si la ala! Eu nu suport Metoclopramidul,daca nu adorm, sunt ca in desene animate, am reactii intarziate. Mi-au facut injectii cu Metoclopramid cand am avut o criza, dar nu am putut face nimic altceva decat sa zac in perioada aia.
La mine cel mai eficient a fost pantoprazolul- Controloc in cazul meu. Tatal meu a avut ulcer rau cu sangerari si tot din asta i-au dat in spital, pana s-a tratat de helicobacter pilori.
Altfel cu omeprazolul ma descurc in mod normal.

Daca permiti o sugestie , avind in vedere ca nu vrei domperidone, incearca sa te uiti pe prospectul de la debridat si motilium, poate nu contin domperidona.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#9 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 27 September 2011 - 04:22 PM

 Lapona Enigel, la 25 September 2011 - 02:38 PM, a spus:

nu am mai avut nici macar stomac nervos.


Ce este stomacul nervos? (mie mi-au zis acum vreo 2-3 ani ca am colonul iritabil).

#10 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 September 2011 - 04:25 PM

 ralesu, la 27 September 2011 - 04:22 PM, a spus:

 Lapona Enigel, la 25 September 2011 - 02:38 PM, a spus:

nu am mai avut nici macar stomac nervos.


Ce este stomacul nervos? (mie mi-au zis acum vreo 2-3 ani ca am colonul iritabil).

uite aici: http://artaculinara....alori-gamma-gt/

stomacul nervos este ala care sta sa-ti sara in gat imediat sau ti se face rau din toate alea!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#11 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 27 September 2011 - 04:28 PM

 zerda, la 27 September 2011 - 04:21 PM, a spus:

A mai avut Laponica un topic cu probleme din astea, din pacate m-am inscris si la ala!

Daca permiti o sugestie , avind in vedere ca nu vrei domperidone, incearca sa te uiti pe prospectul de la debridat si motilium, poate nu contin domperidona.


Ai putea sa-mi dai linkul te rog frumos?

Motilium este domperidone. Debridatul are alta substanta activa dar nu se vinde in Canada din pacate :)
Domperidonul mi-a fost bun pentru stomac, dar am panicat ca nu-mi mai venea ciclul, mi-era ca sunt gravida cu toate ca testele ieseau negative!! Farmacistul zice ca poduce si lactatie in unele cazuri.. asta mai imi lipsea :)

#12 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 27 September 2011 - 04:32 PM

Mie debridatul mi-a mers foarte bine, mult mai bine ca toate celelalte, asa ca imi pare rau ca nu se comercializeaza la voi:(

poate gasesti ceva asemanator mai ales ca este bun si pentru colon iritabil!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#13 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 27 September 2011 - 09:56 PM

refluxul este o afectiune f intalnita in urma interventiei GS pe care am facut-o. asa ca eu am o legatura destul de apropiata cu gastroenterologul. dupa ce am facut endoscopie si un tratament antiHelicobacter p.(deci a exclus posibilitatea infectarii) mie mi-a prescris 20mg pantoprazol, zilnic. si daca inainte aveam arsuri si f multe le excludeam din alimentatie, acum ma simt f bine. Pantoprazolul e substanta activa, e un inhibitor e pompa proponica si apare in Controloc, Nolpaza, Pantoprazol. Eu iau Nolpaza 20mg zilnic, dimineata inainte de prima masa, care e din fructe si abia peste 2 ore mananc si altceva. Fructele erau tabu la mine, pe stomacul gol.
Metoclopramid eu nu suport, imi da somnolenta, ameteli si, culmea, greturi.

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 September 2011 - 11:01 PM

 ralesu, la 27 September 2011 - 04:20 PM, a spus:

Multumesc de raspuns!

Cum te-ai impacat cu Losec si Motilium? (Motilium este domperidone daca nu ma insel)

Acum nu pot sa mananc nimic crud din cauza gastritei. Am tinut dieta lichida 2 zile, acum am inceput sa mananc supa de legume, legume fierte cu branza de vaci si paine prajita. Nu tolerez laptee dulce iat fructe crude nu pot sa mananc pentru moment. O sa incerc sa le fac compot.

Ce stiti de carnea de pui la gratar? Dar de supa de carne de pui? As incerca sa mananc dar mi-e cam frica.

Mi-a mers bine cu fiecare din ele. Am luat si controloc, la un moment dat, am uitat sa zic. N-am avut reactii adverse de la nici una din pilule.
Din cate-am observat pe propria-mi mucoasa gastrica, de la carne fac aciditate. Urat de tot. Indiferent ca e pui sau vita, fiarta sau grilata sau altfel facuta. Din fericire, nu se intampla intotdeauna la mine chestia asta. Daca am stomacul in pioneze, da, fac urat la carne. Dar daca e "reparat", mananc fara probleme.
Am momente cand tolerez usturoiul si mananc in draci, dar alta data, abia gust si ma arde stomacul de ma cocarjeaza. Nu importa ca e fiert, crud, feliat sau intreg. Azi ma arde de ma dispera, peste 3 zile, stomacul tace daca bag iar usturoi. Si la alte alimente patesc la fel...
Cu Losec mi-aduc aminte o intamplare: mi se facea rau de la castraveti, iar tata mi-a zis sa fac o cura cu Losec, timp de-o saptamana - cate 3 pastile pe zi. Dupa aia, puteam sa mananc castraveti oricati, oricand, fara nici o problema. Explicatia cred ca sta si-n faptul ca mucoasa gastrica se schimba (regenereaza, daca vrei) complet in cateva zile (undeva intre 5 si 8, daca am retinut bine). Asa ca problemele "superficiale" pot disparea. Daca e vorba de ulcer, deja e alta mancare de peste, din pacate....
Am facut testul pentru H. pylori de vreo 2 ori si a iesit negativ de fiecare data, asa ca singura explicatie la mine ramane hiperaciditatea si valva puturoasa. Unele pastile erau taman pentru sfincterul esofagian. Motilium, parca, e unul dintre ele.

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 September 2011 - 11:08 PM

 ralesu, la 27 September 2011 - 04:13 PM, a spus:

problema cu Domperidonul e ca creste un hormon (prolactina)

Ce am luat eu o saptamina aici se numeste Levopraid, substanta cica se numeste levosulpiride.
Dupa o saptamina am facut analizele si prolactina era de 3 ori mai mare decit valoarea maxima.
L-am inlocuit cu Digerent care cica ar fi trimebutina, da' nu ma mai duc sa fac analize :blackeye:

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 27 September 2011 - 11:27 PM

 zerda, la 25 September 2011 - 10:53 PM, a spus:

 Lapona Enigel, la 25 September 2011 - 02:38 PM, a spus:

Zerda, am uitat sa iti spun: mie medicul mi-a dat picaturi de stomac, pe care trebuie sa le beau de 3 ori pe zi inainte de masa - MCP _Metoclorpramid. Vroiam doar sa iti spun de ele, in caz ca nu mai merge cu ceilalti inhibatori pe care ii iei. Merge foarte bine cu ele, nu am mai avut nici macar stomac nervos.

Multumesc, problema mea este ca Metoclopramidul imi provoaca somnolenta de adorm cu capul in taste la munca!!Am luat si eu in cazuri extreme, cu riscul de a dormi in pozitie de mers!! Am multe cunostinte care iau si 3 pe zi, eu nu pot.



Zerda, revin asupra MCP-ului dupa un tratament de cca 10 zile: stati departe de MCP, daca aveti de a face cu date, cu oameni, lucrati cu masinarii.

Mi-a mers de minune la stomac si m-a terminat pe partea cealalta. Ajunsesem sa ma suspectez de orice. Am avut o saptamana in care nu puteam rezista fara sa dorm dupa amiaza - eu vroiam 1 ora, nu ma puteam ridica din pat 3 ore. Cel mai cras a fost cand am dormit...5 ore, dupa-amiaza!!! Mi-am pus ceasul sa ma trezeasca, nu imi amintesc cand l-am stins si m-am intors pe partea cealalta. M-am trezit la 8 seara, buimaca. Medicul mi-a spus ca poate actiona asupra centrilor nervosi din vecinatatea centrului somnului...pe naiba! La mine e anchilozant total. Cel mai penibil e ca imi joaca literele in fata ochilor, nu inteleg texte, nu inteleg ce imi spun iterlocutorii, am reactii intarziate, mintea mi-e goala, nu am siguranta lingvistica, uit, ma balbai. Si, capacul l-a pus o dereglare menstruala de am avut hemoragie 10 zile. La job colegele imi ofera anticearcane ori marci bune de fond de ten. :blackeye: Abia dupa aceea am citit toate efectele secundare. Vai mama!!
Ma intorc la Pantaprazol.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 28 September 2011 - 03:41 AM

Deci metoclopramidul te face s-o iei rara, domperidonul te face sa alaptezi vrei-nu vrei... o sa-i zic medicului de trimebutina!

Acum sunt in perioada de criza - diagnostic pus de medicul de familie: gastrita acuta, daca nu chiar inceput de ulcer! Nu m-a trimis sa-mi fac analiza cu bariu ca in 2 saptamani vad gastro-enterologul si a zis ca prefera sa-l lase pe el sa decida daca-mi repeta gastroscopia.
Gastroscopie mi-am facut acum un an si nu am avut nici h pilori nici ulcer, decat o gastrita inactiva (care probabil ca s-a activat acum).

Fetelor, heeelp! nu stiu ce sa mai manac!
Mi-am facut supa de pui in care am fiert si legume si niste paste. La pranz mananc zeama cu pastele iar seara mananc legumele cu branza de vaci.
Am incercat in seara asta sa mananc cam 100g piept de pui la gratar si acu zici ca am stomacul in gat, am o stare de plenitudine, de satietate de nu mai pot! Durere putina, dar parca nu pot sa respir de cat e de plin stomacul!
Dati-mi si mie idei de ce as mai putea manca! Nu tolerez nimic crud, nu lapte dulce.

#18 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 28 September 2011 - 03:46 AM

 moatza, la 27 September 2011 - 09:56 PM, a spus:

dimineata inainte de prima masa, care e din fructe si abia peste 2 ore mananc si altceva. Fructele erau tabu la mine, pe stomacul gol.


Norocoaso! Poti sa mananci fructe pe stomacul gol! Singurul fruct care-l toleram (inainte de criza) pe stomacul gol dimineata era banana (acu nici p-aia n-o mai suport!).

#19 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 28 September 2011 - 08:40 AM

Nu e propriu zis o reteta, dar eu asta mancam: sticksuri, grisine, covrigei.Si oua fierte tari.
Supa e buna, daca poti s-o mananci.Nu te forta sa mananci daca te simti plina, n-o sa mori daca mananci prost cateva zile. Asta iti spun din proprie experienta.Eu mai puteam manca si iaurt.

Ai vazut Lori ca mas sabe el diablo por viejo que por diablo?? Daca nu treceam eu prin toate astea, ma trezeam eu ca vorbesc si iti jur ca stiu persoane care iau 3 MCP pe zi si n-au nimic!!

Debridatul este maleat de trimebutina deci ar fi a doua recomandare in favoarea lui.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#20 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 28 September 2011 - 04:57 PM

 zerda, la 28 September 2011 - 08:40 AM, a spus:

mas sabe el diablo por viejo que por diablo??


acu imi pui si traducerea? ca cu google traduction nu prea m-am lamurit! :rolleyes:

aseara am mancat ardei+morcovi fierti+ branza de vaci + 100g piept pui la gratar si la vreo ora jumate dupa masa simteam ca nu pot sa respir de cat e de plin stomacul! Cred ca puiul a fost greu de digerat!

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi