Forum Culinar: Discutie ca intre babe - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Discutie ca intre babe ce ne doare... idei, lamuriri, experiente

#41 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 20 November 2011 - 07:33 PM

Teoretic Glucozaminul intra in componenta Artrostopolui!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#42 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 20 November 2011 - 07:41 PM

eu m-am confruntat cu dureri teribile de genunchi drept , apoi m-a luat si stangul , dar durerea era cumva mai potolita ; cel mai rau era cand trebuia sa ma asez sau sa ma ridic . asa ca am luat 3 luni lipoartrim , cam aceeasi chestie ca si artrostop , doar ca e nitel mai ieftin . ambele contin glucozamin . sincera sa fiu , e destul de greu sa iei 3 pastile/zi timp de 3 luni , dar la mine a dat roade . asta desi in ultima luna eram disperata ca tot rau ma dureau genunchii , dar in timp durerile au trecut cu totul . acum sunt bine , dar stiu ca trebuie sa mai iau o tura de 3 luni de pastile pt a fi sigura de efect

#43 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 21 November 2011 - 10:49 AM

Ma bucur ca-mi confirmi ca doctorita nu era dusa cu pluta cand mi-a zis 3 pe zi timp de trei luni. Se poate sa aiba efect la tine si ma bucur sa aflu, am primit niste tablete de glucozamin din Canada poate incerc si eu pana le termin, sa vedem. Dar daca nu le primeam, pe baza a ceea ce mi s-a spus despre Artrostop nu l-as lua. Poate ala de care zici tu e mai bine sintetizat! Oricum acum incepe iarna, vom mai vorbim despre asta! :angryfire:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#44 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 21 November 2011 - 12:29 PM

Cred ca in perioadele friguroase tb mai multa protectie.

La mine cel mai nasol era ca pb e la genunchiul stang si cand conduc mi se blocheaza, nu-l mai pot misca decat cu mari eforturi si dureri.

Asa cum spuneam, urasc dr,da de data asta as face orice sa ajung mai repede la el.

Sa vedem ce spune si el si va tin la curent. :D
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#45 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 21 November 2011 - 02:15 PM

Ioana, sanatate multa! Chiar e periculos sa conduci c-un genunchi blocat.

#46 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 22 November 2011 - 03:47 AM

Vezi postareaIoana, la 21 November 2011 - 12:29 PM, a spus:

Cred ca in perioadele friguroase tb mai multa protectie.

La mine cel mai nasol era ca pb e la genunchiul stang si cand conduc mi se blocheaza, nu-l mai pot misca decat cu mari eforturi si dureri.

Asa cum spuneam, urasc dr,da de data asta as face orice sa ajung mai repede la el.

Sa vedem ce spune si el si va tin la curent. :thumleft:


Nasol rau daca ti se blocheaza genunchiul! Trebuie sa te tratezi cat mai repede ca e periculos, cum zice si Moatza!
Sanatate multa!

#47 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 22 November 2011 - 03:52 AM

Fac si eu un update la problemele mele gastrice care sunt din ce in ce mai nashpa:
Am vazut medicul saptamana trecuta (iar!) si a zis ca mai incearca inca un tratament pentru stomac (desi se pare ca nu stomacul ar fi totusi cauza durerilor mele): mi-a schimbat tratamentul cu Pantoprazol doza dubla (40mg dimineata si 40mg seara). Continui si cu domperidonul.
Daca dupa 1 luna-1 luna juma nu da roade nici tratamentul asta, o sa-mi scoata vezicula biliara care e plina de namol. Mi-am repetat ecografia si iar a iesit namol (dar nu pietre!!)
La stomac cica nu am nici ulcer nici gastrita, ci o gastropareza (stomac lenesh).
Mai vedem ce se intampla!
Pupici la toate babele si multa multa sanatate! :thumleft:

#48 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 22 November 2011 - 05:03 AM

Multa sanatate doamnelor.
Ralesu mie domperidon mi-a fost prescris dupa ce am nascut pentru ca nu aveam lapte si voiam sa alaptez - mi s-a spus ca e f bun pt stimularea lactatiei. Nu l-am luat ca m-am incapatanat sa nu mai iau pastile cat alaptez (si bine am facut), dar nu stiam ca este folosit si pt probleme ale stomacului.

#49 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 22 November 2011 - 10:34 AM

Moatza, Ralesu, ms, chiar e nasol si periculos, stiu,dar sper sa se remedieze.

Ralesu, nu stiu cat poate tratamentul sa mai dea roade, sincer mie mi se pare imbuibare cu medicamente.Mama mea tot la cutit a ajuns,plus ca e mai periculos cu nisip/namol decat cu pietre.

Sanatate multa.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#50 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 22 November 2011 - 10:54 AM

Vezi postarearalesu, la 22 November 2011 - 03:52 AM, a spus:

Fac si eu un update la problemele mele gastrice care sunt din ce in ce mai nashpa:
Am vazut medicul saptamana trecuta (iar!) si a zis ca mai incearca inca un tratament pentru stomac (desi se pare ca nu stomacul ar fi totusi cauza durerilor mele): mi-a schimbat tratamentul cu Pantoprazol doza dubla (40mg dimineata si 40mg seara). Continui si cu domperidonul.
Daca dupa 1 luna-1 luna juma nu da roade nici tratamentul asta, o sa-mi scoata vezicula biliara care e plina de namol. Mi-am repetat ecografia si iar a iesit namol (dar nu pietre!!)
La stomac cica nu am nici ulcer nici gastrita, ci o gastropareza (stomac lenesh).
Mai vedem ce se intampla!
Pupici la toate babele si multa multa sanatate! :pupic:

Ai incercat enzime pentru stomac? ar trebui sa te ajute, macar la stomac si digestie.
Multa sanatate.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#51 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 31 January 2012 - 07:38 PM

Salutare fetelor!
M-am operat pe 11 ianuarie, dr a hotarat pana la urma ca e mai bine sa-mi scoata vezicula biliara.
Asa cum zici tu Ioana, medicummi-a zis ca e mai periculos cu nisip decat cu pietre ca nisipul poate bloca total canalul. Ideea e ca abia la operatie a vazut ca aveam si pietre multe si marunte care se cristalizau (se lipeau unele de altele), dar la ecografie nu mi-a iesit nici urma de piatra!
Operatia a fost ok, laparoscopic. Mi-a facut 4 gaurele din care 3 le-a pus decat un pansament ca sa le tina lipite si sa se refaca tesutul. La a 4-a gaurica am cusatura, probabil ca aia a fost cea mai mare, pe unde a scos fierea.
Operatia a durat 45 minute (1 ora jumate de cand m-a adormit pana cand m-am trezit). Seara la ora 6 eram deja acasa la mine.
Dureri am avut decat putine, insa balonare la greu. Doctorul m-a prevenit ca o sa dau in diaree dupa operatie si ca e normal, dar la mine a fost invers, a trebuit sa iau pastile laxative (naturale) ca sa pot iesi afara dupa 5 zile!
In ziua operatiei am avut voie numai lichide si Jello. Incepand cu a doua zi am putut manca piureuri de legume, apoi am introdus progresiv carne fiarte, iaurt, branza degresata,etc. Mi-au zis sa tin regim slab in grasime si slab in fibre timp de o luna dupa care pot incepe sa mananc normal, dar progresiv.
Am vazut si nutritionistul dupa operatie si mi-a zis ca o dieta slaba in grasimi reprezinta intre 50-60g de grasime pe zi (circa 15-20g per masa). Eu la inceput nu am mancat grasime deloc deloc si mi-au zis ca nu e bine, ca trebuie sa mananci grasime dar sa nu depasesti 20g per masa si 60g per zi. Asa ca acum imi calculez toate gramele! Am luat iar cartea mea de bucate cu retete slabe in grasime si slabe in colesterol si am inceput sa gatesc iar de acolo (peste si dovleci, dupa cum zicea zerda :occasion14:).
Am facut si deserturi slabe in grasimi, ca eu nu pot sta fara dulciuri.

Sunt putin dezamagita dupa operatie pentru ca speram ca odata cu scoaterea fierei sa scap si de durerile de stomac. Chirurgul era foarte increzator ca durerile mele de stomac erau provocate de prea multa secretie biliara aruncata de catre fiere in stomac. Gastrologul era de parere ca o sa raman cu durerile de stomac pentru ca dupa el problema mea e stomacul lenes (gastropareza si spasm piloric), si din pacate, cred ca avut dreptate pentru ca inca am zile in care ma doare sub stern si in spate.
In schimb am scapat dupa operatie de starile de voma si de durerile cumplite care le aveam in dreapta, sub coasta, ca niste junghiuri de cutit.

Acum nu mai iau nici o pastila, pentru ca atat chirurgul, cat si gastrologul vor sa vada exact care sunt durerile cu care am ramas dupa operatie si dupa aia sa ia o decizie. Probabil ca o sa am Pantoloc (pantoprazol) si Elavil pentru o perioada mai mare de timp.

Cam asta e rezumatul, ma bucur ca v-am regasit, va doresc muulta muulta sanatate la toate si o sa apar cat de curand pe interval cu retete de dulciuri dietetice (continuarea topicului care il deschisesem dincolo, pe celalalt site!)

V-am pupat!
Raluca

#52 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 31 January 2012 - 07:39 PM

Vezi postareaM_rules, la 22 November 2011 - 10:54 AM, a spus:

Ai incercat enzime pentru stomac? ar trebui sa te ajute, macar la stomac si digestie.
Multa sanatate.


nu mi-a recomandat niciodata nimeni enzime, acum nu stiu daca din medicamentele care le-am luat contineau enzime. Cum se gasesc la farmacie, chiar sub titlu de enzime? O sa intreb dr cand ma duc la control!

#53 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 31 January 2012 - 07:53 PM

Bine te-ai intors si sper sa ai dureri cit mai putine :occasion14:

#54 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 31 January 2012 - 07:55 PM

Vezi postarearalesu, la 31 January 2012 - 07:39 PM, a spus:

Vezi postareaM_rules, la 22 November 2011 - 10:54 AM, a spus:

Ai incercat enzime pentru stomac? ar trebui sa te ajute, macar la stomac si digestie.
Multa sanatate.


nu mi-a recomandat niciodata nimeni enzime, acum nu stiu daca din medicamentele care le-am luat contineau enzime. Cum se gasesc la farmacie, chiar sub titlu de enzime? O sa intreb dr cand ma duc la control!


Astea sunt un exemplu bun. Sau cauta ceva care sa contina ceva asemanator: pancreatinina, papaina, bromelaina si mai sunt cateva, care apar in majoritatea. Daca vrei sa iei de la farmacie, cere direct enzime.
Totusi organismul tau are nevoie si de grasimi, sper ca nu le ai scos de tot din alimentatie si sa ai grija sa ai mereu si ceva grasimi bune (gen peste, avocado, oleaginoase crude etc.)
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#55 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 31 January 2012 - 08:16 PM

Sanatate multa Ralesu! Si eu iau enzime, in general pe baza de pancreatina
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#56 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 31 January 2012 - 08:37 PM

bine-ai revenit cu vesti bune! :floare:
ma bucur ca te-ai refacut repede dupa operatie. astea laparoscopice sunt mult mai usor de suportat. balonarile le-ai avut din cauza gazului introdus in abdomen cu ocazia operatiei si sunt simptome specifice laparoscopiei. de gazele astea se scapa mult mai greu decat de o balonare obisnuita a intestinelor si cateodata dau dureri tocmai in umar sau spate. mai empiric, asa mi s-a explicat si mie dupa laparoscopie.
eu te astept cu retete dulci ptr diete, mare minune! :occasion14:
sanatate multa!

#57 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 01 February 2012 - 04:47 PM

Ralesu, ma bucur ca totul a decurs ok, chiar si eu astept retete din carticica ta.

Acum fara sa te sperii, iti spun ca odata cu scoaterea fierii problemele nu vor disparea complet:(.De aceea e bine de supraveghiat alimentatia.
Mama si dupa 20 si de ani ca si-a scos fierea mai are momente de zici ca ar avea-o tot acolo.

Sper ca tu sa nu ai probleme.Sanatate multa iti doresc.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#58 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 01 February 2012 - 06:39 PM

cumnata-mea n-are nicio pb, mananca si pietre de moara.

#59 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 01 February 2012 - 08:57 PM

Adriana, Zerda, multumesc pentru urari!
M_rules, mersi pt informatie. O sa ma duc si la farmacie aici sa vad ce au ei de vanzare.
Moatzo, asa mi-a zis si mie dorctorul, ca vreo 2 saptamani o sa mai am dureri de spate, pana se absoarbe gazul respectiv (care de altfel se plimba liber pe unde vrea el si inflameaza musculatura). Am avut dureri de umeri de ziceai ca am facut gimnastica inctontinuu! Acum mi-au trecut durerile musculare.
Ioana, retetele sunt pe vine. Nu va inchipuiti ca sunt cine stie ce, dar cat de cat dulciuri cu grasime mai putina, nu pline de unt, frisca sau oua! Eu sunt super gurmanda de felul meu (noroc ca nu ma ingras asa repede) si sufar tare mult cand nu pot sa mananc ce vreau eu, mai ales la dulciuri, fara de care mi-e greu sa stau! Sper sa pot si eu sa mananc si pietre de moara, dupa vorba moatzei! :toothy9;
va pup pe toate si va doresc multa sanatate!

#60 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 01 February 2012 - 09:00 PM

am uitat sa va zic ca am frecat forumul asta la retete vegetariene la greu, mai ma inspir de acolo pentru dieta mea (bine, nu calesc alimentele, ci le fierb decat, schimb cascavalurile cu branza feliata fat free, branza feta pun decat 1/2 din cantitate si cealalta jumatate o inlocuiesc cu fromage quark 0% sau fromage cottage 1%, smantana cu iaurt 1%, etc.)

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi