Forum Culinar: Discutie ca intre babe - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Discutie ca intre babe ce ne doare... idei, lamuriri, experiente

#21 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 September 2011 - 05:03 PM

Vezi postarearalesu, la 28 September 2011 - 04:57 PM, a spus:

aseara am mancat ardei+morcovi fierti+ branza de vaci + 100g piept pui la gratar si la vreo ora jumate dupa masa simteam ca nu pot sa respir de cat e de plin stomacul! Cred ca puiul a fost greu de digerat!


dar acum faci vreun tratament? ptr mine a fost miraculos pantoprazolul.

#22 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 28 September 2011 - 05:14 PM

Vezi postareamoatza, la 28 September 2011 - 05:03 PM, a spus:

dar acum faci vreun tratament? ptr mine a fost miraculos pantoprazolul.


Da, de luni am inceput un tratament cu Prevacid de 2 ori pe zi (Prevacidul e lansoprazole, deci tot un inhibitor de pompa protonica. De obicei luam o data pe zi dimineata, dar acum, avand dureri mari, mi-a dublat doza) + Domperidone (motilium) (normal ar trebui sa-l iau de 3 ori pe zi dar dr. mi-a zis ca pot sa-l iau numai de 2 ori, inainte de pranz si seara).
Asta e tratamentul care il am pana pe 11 oct, cand ma duc sa vad gastrologul. Mai departe o sa decida el daca-mi schimba tratamentul sau nu, in finctie probabil de cum ma simt pana atunci.

#23 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 September 2011 - 05:23 PM

Vezi postarearalesu, la 28 September 2011 - 05:14 PM, a spus:

Da, de luni am inceput un tratament cu Prevacid de 2 ori pe zi (Prevacidul e lansoprazole, deci tot un inhibitor de pompa protonica. De obicei luam o data pe zi dimineata, dar acum, avand dureri mari, mi-a dublat doza) + Domperidone (motilium) (normal ar trebui sa-l iau de 3 ori pe zi dar dr. mi-a zis ca pot sa-l iau numai de 2 ori, inainte de pranz si seara).
Asta e tratamentul care il am pana pe 11 oct, cand ma duc sa vad gastrologul. Mai departe o sa decida el daca-mi schimba tratamentul sau nu, in finctie probabil de cum ma simt pana atunci.


da, atunci facem si noi vorbe :rolleyes: sanatate multa!

#24 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 28 September 2011 - 06:16 PM

Vezi postarearalesu, la 28 September 2011 - 04:57 PM, a spus:

Vezi postareazerda, la 28 September 2011 - 08:40 AM, a spus:

mas sabe el diablo por viejo que por diablo??


acu imi pui si traducerea? ca cu google traduction nu prea m-am lamurit! :rolleyes:

aseara am mancat ardei+morcovi fierti+ branza de vaci + 100g piept pui la gratar si la vreo ora jumate dupa masa simteam ca nu pot sa respir de cat e de plin stomacul! Cred ca puiul a fost greu de digerat!


Mai multe stie diavolul pentru ca este batran, decat ca este diavol.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#25 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 28 September 2011 - 09:28 PM

Vezi postareamoatza, la 28 September 2011 - 05:23 PM, a spus:

da, atunci facem si noi vorbe :rolleyes: sanatate multa!


Prevacidul il iau de vreo 2 ani (nu continuu, ci numai in criza), dar sincer, nu cred ca este cel mai eficace inhibitor de acid.
Aici nu pot sa cumpar la liber ce medicament vreau eu (din pacate), reteta o am numai pentru Prevacid. O sa vorbesc cu gastrologul despre pantprazol, ca am auzit din mai multe parti ca e mult mai eficient.
Multumesc pentru sfaturi!
Pupici!

#26 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 29 September 2011 - 08:09 AM

Vezi postarearalesu, la 28 September 2011 - 04:57 PM, a spus:

Vezi postareazerda, la 28 September 2011 - 08:40 AM, a spus:

mas sabe el diablo por viejo que por diablo??


acu imi pui si traducerea? ca cu google traduction nu prea m-am lamurit! :rolleyes:

aseara am mancat ardei+morcovi fierti+ branza de vaci + 100g piept pui la gratar si la vreo ora jumate dupa masa simteam ca nu pot sa respir de cat e de plin stomacul! Cred ca puiul a fost greu de digerat!


Pentru reflux ajuta si enzimele. Ia enzime cand mananci, astfel digestia e mai rapida si stomacul nu mai sta asa plin incat sa te doara si sa vina acidul inapoi. Pe mine ma ajuta enzimele (ma enerveaza ca sunt scumpe), cumpara ceva mai bun, amestec gen de papaina, bromelaina, pancreatinina si altele. Enzimele ajuta la digestie si ajuta si sistemul imunitar. Dar ai grija ca o sa ti fie foame mult mai des si totul se absoarbe mult mai repede, e.g. nutrienti etc.

Mai incearca sa ai mese mici si dese, gen 50 gr de carne cu ceva (1-2) legume, apoi iar mananci putin la 1-2 ore si tot asa. Vezi cum te simti cu mese mult mai mici si dese.

Nu sta nici nemancata, ca nu e bine. Eu am dureri daca nu mananc des, am dureri daca mananc prea mult, am dureri de la anumite alimente (lamaia de exemplu ma termina, la fel si orice antiinfalmator gen ibuprofen, apoi aspirina, paracetamol etc, deci ai grija daca iei ceva de genul asta).

Cum ti au spus deja fetele, dupa masa stai dreapta, seara la culcare stai macar 2-3 ore dupa masa.
Inca ceva, dormi numai pe partea stanga, ajuta mult, gravitatia, acidul nu mai ajunge asa in sus.
M am intins mult :rolleyes:

Ahh uitasem, conteaza si ce mananci, in cat timp se digera mancarea si cum le combini. Incearca sa nu mai amesteci lactate cu carne, incearca sa mananci mai simplu gen carne cu legume, lactate cu leguma, supa simpla, omleta doar cu cateva legume etc... si vezi cum te simti, ar trebui sa te ajuta, daca combini corect alimentele si mananci mai simplu.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#27 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 05 October 2011 - 04:59 PM

Vinerea trecuta am vazut nutritionistul si mi-a dat urmatorul regim (pentru 2 saptamani):

Mic dejun:
- 1/3 cana cereale cu fibre si psylium in ele (aici se cheama All Bran buds). SUnt bunicele la gust, dar te scot afara 1-2!
- 3/4 cana de iaurt natur, 0% grasime
- 30 ml apa de mare (seawater, luata de la magazine naturiste. El zice ca e buna ca suplement mineral)

Gustare 1:
1 1/2 cana de lapte bio 1%

Pranz:
- 100 g carne (de care vreau eu, numai sa fie fara grasime si neprajita. pot sa o mananc la cuptor, fiarta sau pe gratar) sau 100 g peste (nu prajit) sau 100 g fructe de mare
- 50 g morcovi cruzi rasi amestecati cu 1 lingura de ulei de masline
- o banana

Gustare 2:
- 1 cana de apa amestecata cu 1/2 cana de suc de portocale natural + 1/4 lingurita bicarbonat de sodiu + 2 linguri de gelatina (m-a pus sa cumpar un praf care contine proteine. El numeste praful asta gelatina! Nu prea am agreat eu ideea de suplement proteic sub forma asta, dar am zis ca sa merg pe mana lui astea 2 saptamani)

Cina:
- 100 g carne (de care vreau eu, numai sa fie fara grasime si neprajita. pot sa o mananc la cuptor, fiarta sau pe gratar) sau 100 g peste (nu prajit) sau 100 g fructe de mare
- 100 g cartofi fierti amestecati cu 1 lingura de ulei de cocos

Gustare 3: (care nu o mananc niciodata ca imi face rau sa mananc seara prea tarziu)
- 1/3 cana cereale
- 3/4 cana de iaurt natur, 0% grasime
- 30 ml apa de mare

Nu mi-a zis ca apa asta de mare creste tensiunea! Eu de obicei nu fac tensiune, dar dupa ce beau saratura asta ma cam ia tremuratul! L-am sunat si i-am zis ca nu pot sa beau si dimineata si seara si mi-a zis ca gustarea de seara pot sa o inlocuiesc cu o cana de lapte dulce sau cu 3-4 cana iaurt simplu daca laptele dulce ma baloneaza!
El zice ca regimul asta ajuta la reducerea aciditatii si ca nu trebuie tinut mai mult de 2 saptamani. Dupa 2 saptamani trebuie schimbat cu altceva.

Sunt in a 6-a zi de regim. Deocamdata e ok, ca pot varia carnea cu peste, etc, dar cred ca in curand o sa ma plictisesc sa mananc numai asta! D-aia visez noaptea sarmale si pui la rotisor :)

#28 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 05 October 2011 - 05:24 PM

Ralesu,si nu faci foamea? Cantitatile mi se par exagerat de mici ptr o persoana cu stomac normal. Carnea si cartofii provoaca aciditate, asta stiu sigur si verifiat pe mine.

#29 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 05 October 2011 - 05:35 PM

Vezi postareamoatza, la 05 October 2011 - 05:24 PM, a spus:

Ralesu,si nu faci foamea? Cantitatile mi se par exagerat de mici ptr o persoana cu stomac normal. Carnea si cartofii provoaca aciditate, asta stiu sigur si verifiat pe mine.


Foamea nu fac, ca nu reusesc sa mananc toata cantitatea (de exemplu banana la pranz nu mai incape, o mananc mai pe dupa-amiaza).
Cred ca e si din cauza ca stomacul meu nu suporta cantitati mari acum. Daca mananc un fel de mancare ma simt super plina! In conditii normale mancam 2 feluri si intra si desertul!

Carnea mi-a zis ca e acida, dar mi-a mai zis ca trebuie sa mananc ceva sa-mi provoace si aciditate, ca daca nu mancarea se va digera foarte greu si voi avea reflux mai intens. Adica nu trebuie taiata aciditatea complet. De cartofi nu mi-a zis nimic, dar in general cartofii i-am suportat si in criza! la mine a fost mai greu cu laptele dulce, dar vad ca acum il suport.

Am uitat sa zic ca continui in acelasi timp si tratamentul cu prevacid, dar numai o data pe zi si mi-a dat sa iau magneziu dimineata, cate 500 mg.

#30 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 05 October 2011 - 08:10 PM

Vezi postarearalesu, la 05 October 2011 - 05:35 PM, a spus:

Foamea nu fac, ca nu reusesc sa mananc toata cantitatea (de exemplu banana la pranz nu mai incape, o mananc mai pe dupa-amiaza).


deci tu te saturi cu 150gr hrana? ce noroc! :)

#31 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 05 October 2011 - 09:59 PM

Vezi postareamoatza, la 05 October 2011 - 08:10 PM, a spus:

deci tu te saturi cu 150gr hrana? ce noroc! :thumleft:


In mod normal nu, nici pe departe!
Dar acum nu pot sa mananc mai mult, ma simt umflata si cu atata! Am slabit 7 kg de la inceputul lui august pana acum.
Pe de alta parte, cerealele alea de dimineata si cu iaurtul sunt foarte satioase si nici ca mi-e foame pana pe la ora 2!

#32 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 05 October 2011 - 11:09 PM

Cand esti in plina criza nu vrei multa mancare, dar un regim echilibrat nu mi se pare.Doua saptamani merge!

Mie cel mai bine mi-a mers cu paste cu branza si cartofi cu iaurt, asta asa empiric, observatie personala.Si imi placea la nebunie sa mananc andive, asa goale, mie nu mi se par amare, asta daca te plictisesti de morcovi rasi! :thumleft:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#33 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 05 October 2011 - 11:26 PM

Vezi postareazerda, la 05 October 2011 - 11:09 PM, a spus:

dar un regim echilibrat nu mi se pare.


Nici mie nu mi se pare echilibrat! Am foarte multe lactate si carnuri/peste, dar prea putine legume/fructe!
Am hotarat sa merg pe mana lui astea 2 saptamani si sa vedem ce-mi da pe urma.

#34 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 18 November 2011 - 10:06 PM

Fetele stiutoare si descurcarete si mai ales cele din tara, aveti cunostinte(folosit de voi,desi sper sa nu fi avut pb, sau folosit de altii) de Artostop?
Ati auzi de el, e bun, nu-i bun?apa de ploaie,doar reclama e de el?

Din ce am inteles e pe baza de plante, rau n-ar avea ce sa-mi fac,da macar sa stiu daca sa mi-l comand sau nu.
Astazi iara am fost nevoita sa port bandajul si pt prima data imi doresc sa merg la dr.Urasc doctorii,dar de data asta chiar imi doresc sa ajug cat mai repede si ma termina ca abia peste 3 saptamani am reusit sa-mi iau programare.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#35 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 18 November 2011 - 10:21 PM

Vezi postareaIoana, la 18 November 2011 - 10:06 PM, a spus:

Fetele stiutoare si descurcarete si mai ales cele din tara, aveti cunostinte(folosit de voi,desi sper sa nu fi avut pb, sau folosit de altii) de Artostop?
Ati auzi de el, e bun, nu-i bun?apa de ploaie,doar reclama e de el?

Din ce am inteles e pe baza de plante, rau n-ar avea ce sa-mi fac,da macar sa stiu daca sa mi-l comand sau nu.
Astazi iara am fost nevoita sa port bandajul si pt prima data imi doresc sa merg la dr.Urasc doctorii,dar de data asta chiar imi doresc sa ajug cat mai repede si ma termina ca abia peste 3 saptamani am reusit sa-mi iau programare.


Eu l am folosit, dar la mine n a avut efect. Din tot ce am citit, are efect numai la unele persoane, in functie de tipul de reumatism si trebuie luat cateva luni, minim 2-3 luni, ca sa simti ceva, asta in cazul in care are efect. Efecte adverse, parca citisem ceva de cei care au diabet, daca nu ma insel. Multi sunt de parere ca e scump si ca nu are niciun efect. Pe mine nu m a ajutat deloc :fuckme:
Singurul care m a ajutat si ma ajuta sa am mai putine dureri, este uleiul de peste (3 gr pe zi).
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#36 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 18 November 2011 - 11:38 PM

Vezi postareaM_rules, la 18 November 2011 - 10:21 PM, a spus:


Eu l am folosit, dar la mine n a avut efect. Din tot ce am citit, are efect numai la unele persoane, in functie de tipul de reumatism si trebuie luat cateva luni, minim 2-3 luni, ca sa simti ceva, asta in cazul in care are efect. Efecte adverse, parca citisem ceva de cei care au diabet, daca nu ma insel. Multi sunt de parere ca e scump si ca nu are niciun efect. Pe mine nu m a ajutat deloc =))
Singurul care m a ajutat si ma ajuta sa am mai putine dureri, este uleiul de peste (3 gr pe zi).


sincer habar n-am ce tip reumatism am,sau daca am.eu la dr am ajuns datorita pb la coloana si la picior,de aceea si port bandaj special pt genunchi.
Durerile s-au accentuat de cand cu vremea tomnatica cu multa ceata,deci implicit umezeala, datorita efortului care il depun si kg care s-au acumulat.

Acum sa vad peste 3 saptamani ce-mi spune dr.Eu mai iau(cand nu uit :fuckme: ) magneziu.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#37 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 18 November 2011 - 11:42 PM

Vezi postareaIoana, la 18 November 2011 - 11:38 PM, a spus:

sincer habar n-am ce tip reumatism am,sau daca am.eu la dr am ajuns datorita pb la coloana si la picior,de aceea si port bandaj special pt genunchi.
Durerile s-au accentuat de cand cu vremea tomnatica cu multa ceata,deci implicit umezeala, datorita efortului care il depun si kg care s-au acumulat.

Acum sa vad peste 3 saptamani ce-mi spune dr.Eu mai iau(cand nu uit :fuckme: ) magneziu.


Magneziul e bun, pentru sanatate, dar nu cred ca ajuta in cazul asta.
Incearca ulei de peste, pana ajungi la doctor, ala e bun si pentru multe altele si e anti inflamator natural.
Altfel, daca ai dureri foarte mari si ai un stomac foarte bun (eu n am, din pacate =)) ) un anti inflamator, gen ibuprofen, ar trebui sa te ajute cu durerile, pana ajungi la doctor.
Oricum, atata timp cat nu stii exact ce anume ai, eu as zice ca nu merita sa dai banii pe artro stop.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#38 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 18 November 2011 - 11:58 PM

Vezi postareaM_rules, la 18 November 2011 - 11:42 PM, a spus:


Magneziul e bun, pentru sanatate, dar nu cred ca ajuta in cazul asta.
Incearca ulei de peste, pana ajungi la doctor, ala e bun si pentru multe altele si e anti inflamator natural.
Altfel, daca ai dureri foarte mari si ai un stomac foarte bun (eu n am, din pacate :fuckme: ) un anti inflamator, gen ibuprofen, ar trebui sa te ajute cu durerile, pana ajungi la doctor.
Oricum, atata timp cat nu stii exact ce anume ai, eu as zice ca nu merita sa dai banii pe artro stop.


Magneziu am inceput sa iau la recomandarea neurologului ca initial la el am ajuns cu diagnostic sindromul tuneluilui carpinian.
Oricum e bun pt oase,in mare stiu ce pb am,ca la ortoped deja am fost,acum tb iar sa-l vizitez datorita durerilor care s-au agravat. =))
Cat de medicamente nu-s prietena lor,le evit vb ceea precum "diavolul de tamaie".De aceea voiam ceva naturist.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#39 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 November 2011 - 12:12 AM

Mie mi-a zis doctorita ca ar trebui sa iau vreo 3 pe zi timp de trei luni si nu e sigur ca are efect. Costul ar fi considerabil la doza asta! Sincera sa fiu cand ma inteapa genunchiul prefer sa iau o aspirina cu un omez, ies mult mai ieftin si ma lasa durerea.Daca nu ma lasa, dau genunchiul cu un unguent de exemplu pe baza de diclofenac sodic.
Daca doctorul tau identifica boala, iti poate prescrie un tratament, care eventual sa includa si Glucozamin.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#40 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 20 November 2011 - 06:20 PM

Vezi postareazerda, la 19 November 2011 - 12:12 AM, a spus:

Mie mi-a zis doctorita ca ar trebui sa iau vreo 3 pe zi timp de trei luni si nu e sigur ca are efect. Costul ar fi considerabil la doza asta! Sincera sa fiu cand ma inteapa genunchiul prefer sa iau o aspirina cu un omez, ies mult mai ieftin si ma lasa durerea.Daca nu ma lasa, dau genunchiul cu un unguent de exemplu pe baza de diclofenac sodic.
Daca doctorul tau identifica boala, iti poate prescrie un tratament, care eventual sa includa si Glucozamin.


m-ati cam convins cu Artostopul asta.Ieri sotul mi-a luat nsite Calciu cu Vit D3.

Zerda, nu stiu ce e Glucozamin-ul asta si daca exista aici.Pb mea e la un singur genunchi, am rotula nasparlita,de aceea port bandaj,asta este asa ca prevenire,sa vada dr cum evoluez si daca e nevoie de operatie.In fine acum schimb dr ca m-am mutat,sa vad ce spune cel nou.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi