Forum Culinar: Discutie ca intre babe - Forum Culinar

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Discutie ca intre babe ce ne doare... idei, lamuriri, experiente

#81 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 07 December 2012 - 04:41 PM

alpha m-a pacalit pana si pe mine care ii cerusem sa mute posturile de bolesnite
am scris cu voi cateva mesaje, dupa care nexam, am sucit paginile inainte si inapoi de 5 ori pana mi-am amintit /dat seama ca probabil sunt deja mutate....


eu intelg perfect ce spuneti cu incercatul.... pt ca eu pana la a fi insarcinata sufeream de constipatie vesnica, de balonare din orice (si de la un pahar cu apa), colici intestinale cumplite uneori.
nu stiu cum si ce fel, de cand am avut sarcina nu mai sunt constipata. Pana atunci dc nu beam ceaiuri sau ceva laxativ, nu ieseam o saptamana ...scuzati dubiectul...
Cu balonarea nu am scapat nici acum, dar parca nu mai e asa de rau de cand am tranzitul intestinal mai bun.

Inclin sa cred ca si sinuzita si refluxul sunt vechi. In ceea ce priveste sinuzita eu aveam deseori sange in muci cand raceam.... de cand eram mica ... . La vremea primei intamplari am spus cuiva, nu mai retin cui (probabil vreun coleg/colega), care m-a linistit cum ca se mai sparg vase de sange pt ca sufli tare nasul. Si retin acum ca in 2-3 ierni am racit si mi-am adus aminte ca spuneam ca imi simt capul plin de muci (nu am trecut pe la dr si nici luat medicamente, mai mult de paracetamol sinus). Eu nu am avut nici acum, nici alta data dureri de cap. Voi ce simptome aveti si de unde stiti ca se reactiveaza?
Iar cu constipatia si balonarea am fost la vari medici, inclusiv gastroenterolog, dar toti mi-au dat doar regim si au tratat drept colon iritabil. Nu era oare de pe atunci reflux?

sanatate multa!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#82 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 December 2012 - 04:50 PM

Singura data cand am avut sinuzita a fost cand eram insarcinata cu Teo. Nu am vrut sa iau antibiotice, defapt nici doctorul nu mi-a dat. Ma durea capul, mai ales intre sprancene si aveam o stare de indispozitie. Am stat o saptamana cu cartofi cu spirt la cap si a trecut. Dar asa a fost la mine, adica sinuzita mea era in faza incipienta si era prima data cand aveam.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#83 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 07 December 2012 - 06:58 PM

Mai eu am reflux si acum am lasat a 2 incercare de tratament(contoloc si motilium plus pansament gastric....atentie controlocu nu merge cu orice pansament
Am probleme indiferent ce maninc sau beau....la mine dieta e o poveste de adormit copchii
Acum dorm in fund caci daca nu ...e de rau...dorm asa la verticala si tot ma trezesc cu mincarea in git
Apoi daca nu beau olecuta de apa tusesc de scol mortii
Stiam (am vazut pe tube) ca se poate opera...da sa vedem daca eu pot suporta anestezia....daca da ma bag!!
Acus i au ZANTAC....si ma simt mai bine decit cu contolocu'
sanatate!!

#84 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 07 December 2012 - 07:22 PM

Eu stiu ca s-a reactivat sinuzita cand ma simt ca si cum ma strange un cerculet de fier pe frunte. Deci nu e durere, e mai mult o apasare si ma face sa am chef sa-mi trag un fes pe cap, eu care nu suport caciulile! Si o sa radeti dar incep sa-mi " scartzaie" ochii cand ma frec la ei. Atunci stiu ca sunt infundate canalele lacrimale si asta e tot de la sinuzita!
Am mai scris eu undeva, la mine nu au efect naturistele, dar aveam un amic karatist, care dupa antrenament, trebuia sa faca dus si apoi sa iasa in frig si se trata cu comprese cu untul pamantului.
Cat despre reflux, la fel ca si la ulcer se reactiveaza cand se schimba vremea, intreaba un doctor care e legatura, dar una exista, ca am o prietena cu reflux si cand ma caut eu de pastile, imi scrie ca se duce sa-si ia si ea, exact in aceeasi zi!
E foarte important la reflux sa nu te intinzi dupa masa sau daca te intinzi, sa stai la 45 de grade macar jumate de ora.
Mie imi merge bine controloc, dar pentru cine nu, merge si Omeprazol, din experienta va spun sa nu va pacaliti sa luati Losec, merge la fel de bine si Omez, e tot aceeasi substanta numai ca unul e mult mai scump, in cazul meu n-am vazut necesara diferenta de pret!

Ce spune Carmen cu operatul merge la hernie hiatala, mie nici un doctor, inclusiv aia de la urgenta nu mi-au spus ca pentru reflux se fac operatii. Iti spun despre ea, ca mai am o amica care vrea sa se opereze, la ea este de operat, adica e mai grav.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#85 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 08 December 2012 - 01:37 AM

Daniela, imi pare rau sa aud ca ai probleme. Curaj!
Refluxul nu trece, intr-adevar, il calmezi cu una cu alta. Mie doctorita mi-a dat medicamente si mi-a zis sa le iau musai ca acidul care urca pe esofag foarte des ataca esofagul si poate crea probleme mai mari.

#86 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 08 December 2012 - 01:41 AM

In alta ordine de idei, mai acum ceva vreme ma laudam ca ma simt bine.
Ei, n-a fost sa fie pentru mult timp ca sambata trecuta m-au apucat durerile de abdomen din ce in ce mai rau, m-am dus la spital la urgente si mi-au zis ca am facut apendicita. De la ce? Nu stiu, probabil de la constipatie, dupa spusele medicului...
Asa ca duminica trecuta m-a si operat, de frica sa nu crape apendicul (sau apendicele??).
Si uite asa in anul asta m-am ales cu 2 operatii! Iar dureri de burta, iar balonari, nu sport, nu eforturi, si tocmai acum inainte de Sarbatori!
Macar ma consolez ca operatia a decurs bine, a fost laparoscopic si n-am avut complicatii.
Va pup pe toate si va doresc multa sanatate ca e cea mai importanta!

#87 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 December 2012 - 11:06 AM

 ralesu, la 08 December 2012 - 01:41 AM, a spus:

In alta ordine de idei, mai acum ceva vreme ma laudam ca ma simt bine.
Ei, n-a fost sa fie pentru mult timp ca sambata trecuta m-au apucat durerile de abdomen din ce in ce mai rau, m-am dus la spital la urgente si mi-au zis ca am facut apendicita. De la ce? Nu stiu, probabil de la constipatie, dupa spusele medicului...
Asa ca duminica trecuta m-a si operat, de frica sa nu crape apendicul (sau apendicele??).
Si uite asa in anul asta m-am ales cu 2 operatii! Iar dureri de burta, iar balonari, nu sport, nu eforturi, si tocmai acum inainte de Sarbatori!
Macar ma consolez ca operatia a decurs bine, a fost laparoscopic si n-am avut complicatii.
Va pup pe toate si va doresc multa sanatate ca e cea mai importanta!

Multa sanatate si tie si bine ca ai scapat! =)) Daca nu ajungeai la timp la spital, riscai sa dai in peritonita si cine stie ce complicatii mai apareau! =)) Iar daca s-a rezolvat si laparoscopic, cu atat mai bine! :toothy9; Sa stii ca pe vremuri, era taaaaare nasol! =))

#88 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 08 December 2012 - 01:47 PM

 ralesu, la 08 December 2012 - 01:41 AM, a spus:

In alta ordine de idei, mai acum ceva vreme ma laudam ca ma simt bine.
Ei, n-a fost sa fie pentru mult timp ca sambata trecuta m-au apucat durerile de abdomen din ce in ce mai rau, m-am dus la spital la urgente si mi-au zis ca am facut apendicita. De la ce? Nu stiu, probabil de la constipatie, dupa spusele medicului...
Asa ca duminica trecuta m-a si operat, de frica sa nu crape apendicul (sau apendicele??).
Si uite asa in anul asta m-am ales cu 2 operatii! Iar dureri de burta, iar balonari, nu sport, nu eforturi, si tocmai acum inainte de Sarbatori!
Macar ma consolez ca operatia a decurs bine, a fost laparoscopic si n-am avut complicatii.
Va pup pe toate si va doresc multa sanatate ca e cea mai importanta!

ralesu'...bine ca sa dus pe apa simbetii apendicu'
Nu ti era de mare folos!
sanatate!

#89 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 08 December 2012 - 06:45 PM

ralu, mai bine asa, am scris eu ce a patit bunicul meu, lasa, s-a dus, asta e!
Sanatate!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#90 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 08 December 2012 - 09:04 PM

hello, aici vorbim impreuna da' ne-ntelegem separat!
Dani, tu ai reflux farigo-laringian si majoritatea discutiilor sunt despre celalalt reflux, ala gastro-esofagian. Zerda a sesizat clar diferenta, dar de la Fox s-a pierdut sirul.
Dani, tu n=ai avut toate simptomele alea nasoale din cauza ca ai alt diagnostic. Crede-ma, refluxul gastroesofagian e tare rau, n-ai fi putut sa-l ai fara sa suferi cu incredere ( un simptom e asa-numita jeragaie/jigaraie - si e o denumire f potrivita cu starea pe care-o ai). Asta laringian trece destul de repede cu tratament episodic, cand esti in faza acuta, ptr celalalt tre sa faci tratament continuu. Si endoscopia de cai superioare e mai usor de indurat, pe cealalta destul de putini o suporta -vezi Zerda.
Io-s cu Fox, eram ingrozita de ce-o sa urmeze, dar nu mi s-a parut EDS gastric asa de nesuportat. Chiar m-a felicitat medicul, a zis ca n-a vazut pacient ca mine.
Sanatate si bafta la tinut regim (dac-am face tot ce zice dr, ei ce naiba ar mai avea de facut?)

#91 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 09 December 2012 - 12:00 PM

Ralu, refacere rapida. e mai simplu cu laparo. se sufera mai putin.
In rest , compatimesc cu voi, din fericire m-a scapata DD de asa ceva...
sanatate la tulemond si numai de bine sa auzim.

#92 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 10 December 2012 - 05:36 PM

Ralesu, refacere rapida!

ma vad cu dr peste 2 luni pt reflux, dar va zic ca pana azi nu am reusit sa tin regimul, iar pastila aia am uitat mereu sa o iau cu juma de ora inainte de 2 mese. Dar ce se intampla dc iei si a treia masa pe zi? ca nu am decat 2 pastile zinice?
Am zis ca in we am fost mai haotica, pt ca asa sunt eu cand sunt acasa, mananc mult si prost, basca paranghelia pt tati si altele similare ..., dar si azi dimineata inainte sa plec de acs, dupa ce am luat antibioticele, am luat pastila LANZUL (de asta nu ati spus nik, e buan de ceva?), spunandu.mi cum ajung la birou bag un sandwich, ca mi-a zis dr sa nu mai iau cele 2 antibiotice pe burta goala ...dar, ca de obi, m-am luat cu diverse si ma-m infipt in cantarola cu mancare la 12 jum, cand am realizat ca nu am luat pastila cu jum de ora inainte. Prin urmare am luat-o in timpul mesei. Apoi am mai mancat pe la 15 un sandwich (Ala de trebuia sa-l mananc la mic dejun), dar nu am mai avut portie de pastila, cum nu voi avea nici diseara cand oi ajunge de la teatru acs. Bun asa ...e o zapceala totala si mai mare decat inainte de dieta in meniul meu. Am mancat cu mancarea si un castravecior murat, iar in we am pacatuit cu condimente, cu un fresh de porto, cu o portocala - fara sa realizez- , cu oleak de unicum (preferatul meu - clar din cauza de fiere care nu dreneaza). ma gandesc, oare refluxul asta nu l-oi fi facut in astea 4 sapt cand am luat antibiotice si pastile (paracetamol, coldrex) pe burta goala=

Ca simtom de sinuzita pe mine ma doare lejer (probabil cand am lichid, iarna ) de multi ani in comisura superioara a nasului. Daca apas parca simt cum curge in jos oleak de lichid, dar cred ca e doar o impresie.

Deci ma tem ca nu o sa pot sa tin regimul, dupa startul pe care l-am luat :hug: si sarbatorile de la orizont!

am uitat sa mentionez ca de vineri, de cand am aflat diagnosticul m-am balonat si constipat ca un balon de heliu, de abia azi dimineata am rezolvat cat de cat problema ... :hug: E un mare adevar ca bolile ne vin 1. din alimentatia incorecta si 2. de la cap. Saau poate in ordine inversa!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#93 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 10 December 2012 - 08:53 PM

Multumesc la toata lumea pentru gandurile bune.

Dani, din pacate nu cunosc medicamentul de care vorbesti tu.
Cat despre antibiotice, e clar ca sunt iritante daca le iei pe stomacul gol.
Nici eu nu sunt in stare sa tin un regim foarte strict, dar depinde si de cat de mari sunt durerile. daca ma doare destul de rau, tin regimul. Cum imi trec durerile cum uit de regim si nu e bine!

#94 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 December 2012 - 11:32 AM

la mine refluxul asta nu se manifesta prin durere, ci o gadilatura permanenta in gat (senzatia de corp strain in gat si nevoia de a tusi pentru a curata gatul de numeroasele lichide ce se plimba in spatele omuletului).... intr-adevar pare ca daca nu scapi de ea o vreme, are ca si consecinte durere mare in gat ... De cateva luni bune aveam gadilatura in gat, care imi dadea tuse, credeam ca e o blestematie de tuse, pt o raceala netratata ...se pare ca era reflux... , in final m-a dus la esofagita de reflux cu disfagie (durere la inghitit)!

ralu, succes la regim si la recuperare!

sanatate multa tuturor!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#95 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 11 December 2012 - 07:16 PM

Tot asa ca intre babe, intreb si eu daca s-a confruntat cineva cu tensiune oculara si daca da, imi poate explica care-au fost simptomele, senzatiile? Sanatate multa!
Imagine postata

#96 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 December 2012 - 11:03 PM

 alimocanu, la 11 December 2012 - 07:16 PM, a spus:

Tot asa ca intre babe, intreb si eu daca s-a confruntat cineva cu tensiune oculara si daca da, imi poate explica care-au fost simptomele, senzatiile? Sanatate multa!


fi-miu a facut in urma unui traumatism ocular. deci nu cred ca-i exact acelasi lucru. la el s-a manifestat cu durere de cap, greata, vertij si chiar varsaturi. facuse o tensiune asa de mare incat dr de la urgenta i-a spus ca daca nu ajungeam cu el noaptea la spital, tocmai la Bucuresti, pierdea ochiul, din cauza ca tensiunea mare ii atrofia in cateva ore nervul.

a fost un cosmar totul.

#97 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 11 December 2012 - 11:11 PM

Fosta mea sefa avea. Este complet diferita de tensiunea generala, duce la glaucom in timp, sau e premergatoare lui, lua niste picaturi si-si masura tensiunea intraoculara la 3 luni.
O data a avut un puseu de tensiune si avea ochiul rosul complet ca-n filmele horror, abia ii vedeai irisul.
Stiu ca trebuie monitorizata, uneori se plangea de dureri de cap, atat, in rest de 2 ori pe zi picaturi.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#98 Useril este offline   alimocanu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationPiatra Neamt/ Gorizia(it)

Postat 12 December 2012 - 02:16 AM

Am programare abia peste 2 luni la oculist, ca asa greu merge sistemul aici, am purtat ochelari de vedere, pentru citit, cu timpul am renuntat asa de la mine putere la ei. Am dureri de cap din alea pana la varsaturi si am observat ca de vreo 2-3 saptamani ochiul drept mi se zbate , ca si cum mi-ar umbla ceva pe sub pleoapa. uneori dureaza cateva minute, alteori cateva secunde, insa a devenit deranjant. Intrebam si eu asa .. ipotetic, nu ca mi-ar fi pus cineva vreun diagnostic de tensiune oculara.
Imagine postata

#99 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 12 December 2012 - 02:50 AM

Nu cred ca zbatutul ochiului e neaparat un semn de tensiune oculara. As zice ca e mai mult un semn de oboseala, mai ales ca ai renuntat la ochelari fara sa fi intrebat medicul.
Mama a avut un singur puseu de tensiune oculara si ii s-a inrosit ochiul foarte rau dar fara sa aiba alte simptome evidente. Tratamentul a constat in picaturi de trei ori pe zi.

#100 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 December 2012 - 12:13 PM

pt zbatutul ochiului remediezi imediat cu magne B6 forte, e caz de inceput de spasmofilie (lipsa sau neasimilare ca si mg). Aveam si eu asa si a observat doctorita de familie cand m-am dus sa ma plang de diverse alte probleme de digestie. Spasmele musculaturii oculare le aveam demult, dar nu am stiut pana atunci ca e de la lipsa de Ca+Mg. In orice caz era si de la stres si imunitate scazuta.

am avut eu tensiune oculara, nu stiu cauza, dar m-am trezit intr.o dimi cu ochiul rosu de vampir, am fost la oftalmolog imediat mi-a facut teste si mi-a dat ceva geluri si tgertensif (pt scaderea tensiunii intraoculare). In principiu a zis ca e de la curent. Daca nu poti face o consultatie la spital (urgenta), macar cere sfatul unui farmacist), mi se pare prea mult 2 luni.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi