Forum Culinar: IKEA - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IKEA

#1 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 November 2011 - 05:52 PM

Am vazut pe site-ul celora de la Ikea ca au la vanzare icre de hering

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-13-13219771234676.jpg

Stie cineva ceva despre produsul asta? Oare pot sa fac icre?
Acolo scrie ca se mananca asa, pe tartine.

#2 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 22 November 2011 - 05:55 PM

Vezi postareaany_annette, la 22 November 2011 - 05:52 PM, a spus:

Am vazut pe site-ul celora de la Ikea ca au la vanzare icre de hering

Atasament icre.jpg

Stie cineva ceva despre produsul asta? Oare pot sa fac icre?
Acolo scrie ca se mananca asa, pe tartine.

Mai eu nu am vazut ..dar as lua pt ca am o parere faina despre ei!

#3 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 November 2011 - 05:59 PM

Vezi postareacarmaw, la 22 November 2011 - 05:55 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 22 November 2011 - 05:52 PM, a spus:

Am vazut pe site-ul celora de la Ikea ca au la vanzare icre de hering

Atasament icre.jpg

Stie cineva ceva despre produsul asta? Oare pot sa fac icre?
Acolo scrie ca se mananca asa, pe tartine.

Mai eu nu am vazut ..dar as lua pt ca am o parere faina despre ei!



O sa iau sa incerc, n-am mai mancat de mult icre facute in casa.

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 22 November 2011 - 06:03 PM

Vezi postareaany_annette, la 22 November 2011 - 05:59 PM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 22 November 2011 - 05:55 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 22 November 2011 - 05:52 PM, a spus:

Am vazut pe site-ul celora de la Ikea ca au la vanzare icre de hering
Stie cineva ceva despre produsul asta? Oare pot sa fac icre?
Acolo scrie ca se mananca asa, pe tartine.

Mai eu nu am vazut ..dar as lua pt ca am o parere faina despre ei!

O sa iau sa incerc, n-am mai mancat de mult icre facute in casa.

Daca se pun direct pe paine si se halesc, inseamna ca-i deja salata de icre. Nu mai trebuie sa le faci tu nimic. :notworthy:

#5 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 November 2011 - 06:06 PM

Vezi postareaFoxyy, la 22 November 2011 - 06:03 PM, a spus:


Daca se pun direct pe paine si se halesc, inseamna ca-i deja salata de icre. Nu mai trebuie sa le faci tu nimic. :thumleft:


Da mai da' eu speram sa fie crude, sa poata fi frecate ca salata de icre de la noi.
La cum arata borcanul, nu prea seamana cu salata noastra :notworthy: .

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 November 2011 - 06:51 PM

Daca-s ca uova di lompo merg, eu am facut-o cu ele.

#7 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 November 2011 - 06:53 PM

Vezi postareaAdriana, la 22 November 2011 - 06:51 PM, a spus:

Daca-s ca uova di lompo merg, eu am facut-o cu ele.


Pe astea scrie icre de hering (uova di aringhe).
Tu zici de borcanelele alea micute? rosii?

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,056
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 November 2011 - 06:56 PM

da, astea
Imagine atasata: monthly_11_2011/post-4-13219810409041.jpg
eu as face o incercare cu o lingurita, n-ai ce pierde :rolleyes:

#9 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 November 2011 - 07:03 PM

Vezi postareaAdriana, la 22 November 2011 - 06:56 PM, a spus:

da, astea
Atasament uovalompo.jpg
eu as face o incercare cu o lingurita, n-ai ce pierde =))


Woow deci cu astea! N-am stiut ca se poate.
O sa incerc ori cu una ori cu alta. Merci :rolleyes: !

#10 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 November 2011 - 11:13 AM

M-am uitat pe site-ul lor ca vreau sa-mi fac o lista cu ce-as vrea sa o am cand merg (trebuia sambata, acum sa vedem) si apoi m-am uitat pe site-ul lor din Ro si am observat ca multe produse in Ro sunt mai scumpe ca aici la mine :violent6: .
Pai de ce????

#11 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 November 2011 - 11:17 AM

Vezi postareaany_annette, la 23 November 2011 - 11:13 AM, a spus:

M-am uitat pe site-ul lor ca vreau sa-mi fac o lista cu ce-as vrea sa o am cand merg (trebuia sambata, acum sa vedem) si apoi m-am uitat pe site-ul lor din Ro si am observat ca multe produse in Ro sunt mai scumpe ca aici la mine :sad1: .
Pai de ce????

Ikea e francizat?
Daca da....lacomia e de vina:(((((((
ps eu am mincat niste chiftelute acolo(portia de copii si erau f bune :violent6: )

#12 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 November 2011 - 11:26 AM

Vezi postareacarmaw, la 23 November 2011 - 11:17 AM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 23 November 2011 - 11:13 AM, a spus:

M-am uitat pe site-ul lor ca vreau sa-mi fac o lista cu ce-as vrea sa o am cand merg (trebuia sambata, acum sa vedem) si apoi m-am uitat pe site-ul lor din Ro si am observat ca multe produse in Ro sunt mai scumpe ca aici la mine :violent6: .
Pai de ce????

Ikea e francizat?
Daca da....lacomia e de vina:(((((((
ps eu am mincat niste chiftelute acolo(portia de copii si erau f bune :love3: )



Nu stiu daca e in franciza sau nu :boohoo: .
Da si mi-a mai placut somonul cu sos si legume :sad1:

#13 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 29 January 2012 - 11:41 PM

Si am fost la Ikea.
Aglomeratie mare, ca de duminica.

Nu m-am dus sa iau farfurii, dar astea mi-au placut, convenabile, am luat un pachet pentru 6 persoane, apoi am stat si m-am gandit (nu mult :floare: ) si am mai luat 6, deci am facut un set pentru 12 persoane.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-13-13278727828183.jpg

Apoi am luat si 12 castronele de la acelasi set, e bun de pus crema de legume, ceva dulce, etc.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-13-13278728587524.jpg

Castron de uscat salata, set de linguri de lemn, instrument din ala de facut spuma, 2 teluri, un suport care se sprijina de chiuveta pentru scurs pastele.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-13-13278729797989.jpg

3 recipiente din plastic plus o spatula

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-13-13278730178164.jpg

platou rotativ din lemn si forme de muffins, bomboane cu decoratii de Craciun dar erau in oferta la 0,30 de centi 220 de bucati intr-o cutie

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-13-13278730985568.jpg

Al meu si-a luat si el ceva

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-13-13278731348945.jpg

Am mai luat un fund de lemn mare de tot pentru framantat si o planta.
Apoi de la gastronomie mi-am luat icrele pe care le-am pus in poza mai sus si intrebam de ele, vreau sa le fac sa vad ce iese.
Mustar simplu pe care l-am gustat la prietenii nostri si mi-a placut enorm, mustar cu busuioc, crema de somon din aia la tub si una de crabi.

#14 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 29 January 2012 - 11:50 PM

Sa folosesti sanatoasa cumparaturile Any. Despre partea lor de gastronomie eu nu am o parere prea buna, daca citesti ingredientele si dupa ce gusti mai schimbam impresii.
Am si eu chestia aia mica de facut spuma (am folosit-o pt ness/frappe ... nu a tinut mult a mea ...cateva utlilizari si s-a desprins tevusca. Hartiutele de bobo pe auriu/argintiu le.am luat si eu nereduse (2,5 eur), le.am folosit de Craciun. Mai am ala de centrifugat salata, spatula si platoul rotativ din ce ai cumparat tu. Sunt bune. Sa te vad unde pui atatea farfurii acum ? :floare:
E tot mai evident ca pretul e mai mare la noi. Cred ca se explica prin coeficientul de risc, cu care se asigura pe un sezon intreg de eventualele fluctuatii, la transformarea valutelor in RON. E valabil cam la orice in RO: tot ce e de import e mai scump la noi decat altundeva ...
Eu sunt de parere ca au mai mult prostioare...

Habar nu aveam de existenta acestui topic.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#15 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 29 January 2012 - 11:51 PM

Icrele le-am luat si eu (si pe astea si pe cele colorate negru), le-am folosit direct pe tartine ... .
Nu sunt la voi din cele de preparat?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#16 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 January 2012 - 12:05 AM

Vezi postareaDaniella, la 29 January 2012 - 11:50 PM, a spus:

Sa folosesti sanatoasa cumparaturile Any. Despre partea lor de gastronomie eu nu am o parere prea buna, daca citesti ingredientele si dupa ce gusti mai schimbam impresii.
Am si eu chestia aia mica de facut spuma (am folosit-o pt ness/frappe ... nu a tinut mult a mea ...cateva utlilizari si s-a desprins tevusca. Hartiutele de bobo pe auriu/argintiu le.am luat si eu nereduse (2,5 eur), le.am folosit de Craciun. Mai am ala de centrifugat salata, spatula si platoul rotativ din ce ai cumparat tu. Sunt bune. Sa te vad unde pui atatea farfurii acum ? :floare:
E tot mai evident ca pretul e mai mare la noi. Cred ca se explica prin coeficientul de risc, cu care se asigura pe un sezon intreg de eventualele fluctuatii, la transformarea valutelor in RON. E valabil cam la orice in RO: tot ce e de import e mai scump la noi decat altundeva ...
Eu sunt de parere ca au mai mult prostioare...

Habar nu aveam de existenta acestui topic.


Merci Daniela ;) .
Mustarul ala e chiar bun sa stii nu m-am uitat sa vad ce are prin el pentru ca am luat pe fuga.
Sunt curioasa cum e celalalt cu busuioc.
Pasta aia de somon si cealalta are nush ce fel de ulei la ingrediente, am citit acasa, n-am auzit niciodata de el :) .
De la ei mi-a mai placut ceapa bucatele la cutie de plastic am luat anul trecut, prajita era, crocanta, am pus in hotdog, asa mancasem in Danemarca si ne-a placut.
De rest dulciuri si de astea nu iau, am luat odata un borcanel de hering cu marar, nu mi-a placut.
Chestia aia mica de facut spuma a fost 2 euro, sper sa tina mai mult, nu numai de de 2 euro :) .
Hartiutele costau initial 3 euro pachetul aici, deci reduse de 90%, bravo lor, ar fi putut foarte bine sa le tina pentru sarbatorile viitoare insa au preferat sa le dea aproape degeaba.
Eu vara am mai luat lumanari, scaune albe pentru la mare chiar foarte faine, ghivece de flori frumoase albe iar sus de jur imprejur parca aveau dantela ( integral de tabla, pun pietris, apoi ghiveciul cu floarea)


Topicul eu zic ca-i bun, tocmai pentru a ne da cu parerea despre produsele lor, avand in vedere ca exista in toata lumea Ikea (sau poate doar in Europa?), sa ne sfatuim, sa vedem ce produse merita sau nu cumparate.

Farfuriile le-am bagat deja o tura la spalat in masina, alea intinse nu intra puse in picioare, a trebuit sa le bag culcate sus.

Vezi postareaDaniella, la 29 January 2012 - 11:51 PM, a spus:

Icrele le-am luat si eu (si pe astea si pe cele colorate negru), le-am folosit direct pe tartine ... .
Nu sunt la voi din cele de preparat?


Nu sunt din alea de preparat , sa vad poate fac ceva din astea ca n-am mai mancat de-un car de ani.

#17 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 30 January 2012 - 12:15 AM

Am luat o singura data pasta de somon, acu 2 ani si ceva si nu mai tin minte exact ce cusur avea, parca lipsa de somon ... :floare:
Apoi am inceput sa le citesc lista de ingrediente inainte sa cumpar ceva de la gastro si am constatat ca sunt cam ciudate/aditivate. Oricum icrele sunt moruga ... si au termen de garantie enorm. Nu pricep cum poa'sa tina ouale de peste asa de mult ???
Personal, nu imi place nici ce servesc ei acolo la cantina ... toate sunt fast food, dupa gustul meu ...
Daca zici ca si la voi erau 3 eur hartiutele, atunci mi-a mai venit inima la loc.
Si eu am multe chestii de la ei: patutul si lenjeriile copilului. Toate pernele. Lenjerii si pt paturile normale (si au unele din bbc foarte calitativ). Farfurii, castroane, castronele, suportul de servetele si servetele de alea mari iau mereu in 2 culori pt suport. Mai am paharele alea mari de bar. Paie, forme de cuburi, tavi de friptura cu gratar, separatoarele de tacamuri din sertare, niste cesti, ornamente si instalatii de pom si cate si mai cate.
Mai am multe decoratiuni, vaze, plante aromate, ghivece decor am si eu de la ei si plante. Numai ultima oara cand am fost mi.am luat 5 plante si 5 ghivece rosii. Spune.mi te rog, cand iei o planta in ghiveci de ala subtire si mic temporar, poti pune asa cu totul in ghiveci decor fara sa mai completezi cu pamant sau altele? Am mai intrebat si pe la alte topice, dar nu am capatat raspuns.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#18 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 30 January 2012 - 12:26 AM

Vezi postareaDaniella, la 30 January 2012 - 12:15 AM, a spus:

Am luat o singura data pasta de somon, acu 2 ani si ceva si nu mai tin minte exact ce cusur avea, parca lipsa de somon ... :)
Apoi am inceput sa le citesc lista de ingrediente inainte sa cumpar ceva de la gastro si am constatat ca sunt cam ciudate/aditivate. Oricum icrele sunt moruga ... si au termen de garantie enorm. Nu pricep cum poa'sa tina ouale de peste asa de mult ???
Personal, nu imi place nici ce servesc ei acolo la cantina ... toate sunt fast food, dupa gustul meu ...
Daca zici ca si la voi erau 3 eur hartiutele, atunci mi-a mai venit inima la loc.
Si eu am multe chestii de la ei: patutul si lenjeriile copilului. Toate pernele. Lenjerii si pt paturile normale (si au unele din bbc foarte calitativ). Farfurii, castroane, castronele, suportul de servetele si servetele de alea mari iau mereu in 2 culori pt suport. Mai am paharele alea mari de bar. Paie, forme de cuburi, tavi de friptura cu gratar, separatoarele de tacamuri din sertare, niste cesti, ornamente si instalatii de pom si cate si mai cate.
Mai am multe decoratiuni, vaze, plante aromate, ghivece decor am si eu de la ei si plante. Numai ultima oara cand am fost mi.am luat 5 plante si 5 ghivece rosii. Spune.mi te rog, cand iei o planta in ghiveci de ala subtire si mic temporar, poti pune asa cu totul in ghiveci decor fara sa mai completezi cu pamant sau altele? Am mai intrebat si pe la alte topice, dar nu am capatat raspuns.


Adica lipsea ingredientul principal in pasta de somon :floare: .
Eu ma uit mereu pe lista de ingrediente si cand fac cumparaturile saptamanale, etc, de aia si pierd mult timp cand le fac.
Si mie imi plac lenjeriile lor, au culori frumoase, din pacate insa pentru paturile de aici nu se potrivesc mereu.
Faine formele de cuburi le-am vazut si eu, pahare frumoase am vazut insa nu mai am unde sa le pun. Nici farfuriile astea nu stiu unde sa le pun.
Tava cu gratar a ta imi aduc aminte de ea, deci e de la Ikea? Ma uit data viitoare, imi place.
Servetul pentru mic dejun de care-ti ziceam e ala roz din poze.


Uite planta asta am luat-o eu azi, in oferta la 0,40 de centi e mica, eu o pun asa cu ghiveciul ei de plastic direct in alt ghiveci fara nimic altceva.
O sa ma informez sa vad ce si cum, daca trebuie musai scimbat, cand, etc.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-13-13278759471228.jpg

#19 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 30 January 2012 - 06:22 AM

Vezi postareaDaniella, la 29 January 2012 - 11:50 PM, a spus:

Sa folosesti sanatoasa cumparaturile Any. Despre partea lor de gastronomie eu nu am o parere prea buna, daca citesti ingredientele si dupa ce gusti mai schimbam impresii.
Am si eu chestia aia mica de facut spuma (am folosit-o pt ness/frappe ... nu a tinut mult a mea ...cateva utlilizari si s-a desprins tevusca. Hartiutele de bobo pe auriu/argintiu le.am luat si eu nereduse (2,5 eur), le.am folosit de Craciun. Mai am ala de centrifugat salata, spatula si platoul rotativ din ce ai cumparat tu. Sunt bune. Sa te vad unde pui atatea farfurii acum ? :floare:


Habar nu aveam de existenta acestui topic.


Cum unde, pe insula :)

Sa le folosesti sanatoasa si sa ne arati si noua prudusul finit any!
Imagine postata

#20 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 30 January 2012 - 09:36 AM

Vezi postareaany_annette, la 30 January 2012 - 12:26 AM, a spus:

Uite planta asta am luat-o eu azi, in oferta la 0,40 de centi e mica, eu o pun asa cu ghiveciul ei de plastic direct in alt ghiveci fara nimic altceva.


40 de centi? nu pot sa cred! si eu am luat tot una micuta, la promotie, am dat 8,99lei, putin peste 2euro.
eu i-am scos ambalajul din magazin, am pus-o in alt ghiveci si am completat pamantul. mai are si o folie in jurul radacinilor, nu stiu daca si asta a avut, dar de obicei au, si tb inlaturata si aia, ca sa se dezvolte radacinile.
IKEA nu-i decat la Bucuresti, n-am fost niciodata, dar l-am vizitat pe-ala de la Budapesta. Mi-ar placea sa am unul in apropiere.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi