Forum Culinar: Piure de post...Geany - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piure de post...Geany Reteta de la bunica...

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 November 2011 - 01:13 PM

Azi mi s-a facut tare dor de bunica :P ea facea un piure de cartofi tare bun de post,si desi eu nu tin post l-am facut exact ca si ea...

Se taie cartofii cuburi (sa fie albi si sanatosi)si se fierb in apa cu sare.Separat se caleste in ulei o ceapa mare bolnda taiata marunt dar fara sa o ardem asa...

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-405-13222193487063.jpg

Se scurg cartofii de apa in care au fiert dar fara sa aruncam apa si se zdrobesc cu ceapa si tot adaugand din apa in care au fiert ei pana capata consistenta dorita.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-405-13222194126563.jpg

Obtional se poate opri 1 lingura din ceapa calita amesteca cu 1 lingura de bulion si face un sos pe foc cu apa din care au fiert cartofii,daca e prea acru sosul de la bulion se pune putin zahar,piper.

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-405-13222194914234.jpg

In sos tot de post se mai pot adauga ciupercute,usturoi ,presara cu verdeata tocata dupa gust,servi alaturi de salata de varza dulce sau murata sau alte muraturi :)

#2 Useril este offline   Giorgiana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 4,405
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 25 November 2011 - 01:50 PM

Bun! Bun! Buna ideea ta cu piureul de post si sigur ceapa ii da si gust bun.
GEORGIA

#3 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 25 November 2011 - 02:03 PM

Asta nu e un soi de cartofi rantaliti??
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 November 2011 - 02:07 PM

Vezi postareaGiorgiana, la 25 November 2011 - 01:50 PM, a spus:

Bun! Bun! Buna ideea ta cu piureul de post si sigur ceapa ii da si gust bun.

Zau ca e asa de dulce si bun de la ceapa ca nu-i mai trebuie nimik de carne :)

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 November 2011 - 02:07 PM

Vezi postareazerda, la 25 November 2011 - 02:03 PM, a spus:

Asta nu e un soi de cartofi rantaliti??

Sincer, nu stiu :)

#6 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 25 November 2011 - 02:18 PM

Pai singura deosebire notabila este lipsa boielei! In rest aceeasi chestie. Ca am mancat si cartofi rantaliti facuti cu piure, la Brasov.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#7 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 November 2011 - 02:48 PM

Am dat de curiozitate cu gogu' si am gasit alte variante de cartofi rantaliti :) 1 cartofii se fierb in coaja ,se curata se dau pe randeaua cu ochiuri mari se caleste ceapa si se da drumul acolo la cartofi,se presara cu boia,se tine putin acolo pe foc...asta nu m-a incantat enorm dar ,varianta 2 cu cartofii fierti in coaja si taiati cuburi si pusi peste ceapa calita pe foc putin ,presarati cu boia tre' sa incerc...
Cam asa poza de pe net :-*

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-405-13222252229495.jpg

Mnnee astia tre' sa-i incerc,cat de curand,cica cu iaurt deasupra,nem,neam ! :drool:

#8 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 25 November 2011 - 02:56 PM

Daca mai cauti si ale poze o sa vezi ca unele sunt altfel, mai onctuase!

Eu iti spun ca ama mancat la Brasov si Sibiu aproape la fel cu ai tai, dar cu boia!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#9 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 26 November 2011 - 12:56 AM

La mine cartofii rantaliti,sunt un pure de cartofi mai grob ,amestecat cu ceapa calita in care am pus o lingurita de boia dulce ,sare si piper .
Ii servesc ca garnitura,dar sunt buni si simpli cu o salata de varza murata ,sau cu sos de iaurt si ierburi .

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-48-13222617343024.jpg
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#10 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 26 November 2011 - 01:21 AM

Si mie imi seamana reteta ta destul de mult cu cartofii rantaliti, cu diferenta de textura de rigoare.
Si una de tehnica: Fierberea cartofilor curatati in apa. ??? :scratch:
Confirm. Cartofii rantaliti au o savoare rustica deosebita.
Cand nu e post fososesc pentru sotatul cepii grasimea lasata de caramelizarea cubuletelor de slaninuta afumata. Varianta colesterol. La cat e de nesanatoasa, pe atat e de buna :icon_twisted:

De cand m-a invatat Alexandru - ia de aici un vin nobil : :occasion14: - fierb intotdeauna cartofii in coaja in apa cu sare la foc mic si i curat fierbinti, fixandu-i pe tocataor cu o furculita.
Dupa ce i zdrobesc, i dehidratez in tigaia incinsa cateva minute si de-abia apoi i imbogatesc cu materia grasa - unt, sau ulei de masline.

Consultarea pe net a Chef-ilor "stelari" i da perfecta drepatate, la fel si practica.

In cazul piureului de post inlocuiesc untul cu untdelemn de masline extra virgin cu dezlegare de la Joël Robuchon si alti chefs ... "de post" =))
Apa fierbinte pun foarte putina, dar scap un varf de cutitas de nucsoara rasa, sau macin doua lame de fleur du macis.


Am gasit si alte variatiuni pe tema data:

--David Bouley often substitutes olive oil or a puree of roasted onions for some of the butter.

--Chef Robuchon makes only a few variations: olive oil or goose fat for the butter, and nutmeg or saffron as seasonings.

-- Many chefs use root vegetables like turnips, parsnips or celery root that are added to the potato puree for flavor;

--Peeled garlic cloves can be boiled with the potatoes and mashed at the same time as is pureed roasted garlic is another good addition.

--Onions, shallots or leeks -- chopped and sauteed until they are soft and golden -- are good to fold in at the end.

--Mincings of black truffle with some truffle juice or truffle oil glorify a puree.

-- Grated 'fresh' horseradish and sour cream, folded in at the end, are popular, especially with hearty beef dishes like short ribs.

--Wasabi paste, sold in tubes in many food shops adds a different sharpness and a hint of green.

-- Cheese, especially grated Parmesan or soft goat cheese, can be folded in. Many chefs add their local cheese.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#11 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 November 2011 - 09:18 AM

Eu l-am denumit corect deci,nu-s cartofi rantaliti e un piure de post asa cum il facea bunica mea,fierbea cartofii ca la orice piure normal,cuburi in apa si in loc de unt punea ceapa prajita si in loc de lapte ceva din apa cu sare in care au fiert cartofii,atat :occasion14: .Mie imi place f. mult facut asa,o sa incerc si cartofii rantaliti,doresc sa fac astfel: sa fierb cartofii in coaja,sa-i tai cuburi (nu-i vreau zdobiti sau rasi)si o sa-i adaug putin acolo pe foc peste ceapa aurita,si sa-i presar cu putina boia ,servit cu iaurt deasupra.Vreau sa vad cum or fi ,daca mi-ar place ,dar cred ca da :icon_twisted:

#12 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 26 November 2011 - 10:06 AM

Vezi postareaGeany, la 26 November 2011 - 09:18 AM, a spus:

o sa incerc si cartofii rantaliti,doresc sa fac astfel: sa fierb cartofii in coaja,sa-i tai cuburi (nu-i vreau zdobiti sau rasi)si o sa-i adaug putin acolo pe foc peste ceapa aurita,si sa-i presar cu putina boia ,servit cu iaurt deasupra.Vreau sa vad cum or fi ,daca mi-ar place ,dar cred ca da :occasion14:

Daca nu ti-a place, cheama-ne pe noi :icon_twisted:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#13 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 27 November 2011 - 03:39 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 26 November 2011 - 10:06 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 26 November 2011 - 09:18 AM, a spus:

o sa incerc si cartofii rantaliti,doresc sa fac astfel: sa fierb cartofii in coaja,sa-i tai cuburi (nu-i vreau zdobiti sau rasi)si o sa-i adaug putin acolo pe foc peste ceapa aurita,si sa-i presar cu putina boia ,servit cu iaurt deasupra.Vreau sa vad cum or fi ,daca mi-ar place ,dar cred ca da :D

Daca nu ti-a place, cheama-ne pe noi =))

Gata sefule poftiti la masa!... =))

Imagine atasata: monthly_11_2011/post-405-13224011167389.jpg

I-am comis...Fuarte' buni! =))

#14 Useril este offline   lenias 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 04-May 12

Postat 10 November 2012 - 08:42 PM

Piure de cartofi, cartofi rantaliti sau cum s/or numi :) merg foarte bine si cu niste muraturi asortate, mai exact... cu niste gogonele :D Cu iaurt nu am mancat niciodata, dar promit ca voi incerca :D

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 10 November 2012 - 08:55 PM

Din punctul meu de vedere si dupa gustul meu merge f. bine cu un mot de iaurt sau smantana slaba ceva ,fiinca arisorul acestuia balanseaza in mod placut dulceata cartofilor cu ceapa si picantul de la boia :) dar nu e musai poate fi servit separat la masa si incercat cui place bine cui nu nu,eu si cartofii copti de exemplu imi place sa-i servesc cu sare ,unt si smantana sau iaurt.

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 November 2012 - 08:52 AM

Geany, si eu am reteta asta de la mamaia mea, care e de pe langa Movila lui Burcel. Doar ca ea pune bulionul direct in prajeala si apoi amesteca totul si iese piureul de post roscat :love7: E o nebunie de reteta.
Cand nu era post, punea untura.
Eu am mai rafinat-o nitel si fac asa: prajesc ceapa cu bulionul, fac piureul cu unt si ceva lapte, le amestec si rad putina nucsoara. Alaturi de pulpe ori pangasius e jale! Mananci pana crapi!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 November 2012 - 08:07 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 November 2012 - 08:52 AM, a spus:

Geany, si eu am reteta asta de la mamaia mea, care e de pe langa Movila lui Burcel. Doar ca ea pune bulionul direct in prajeala si apoi amesteca totul si iese piureul de post roscat :lol: E o nebunie de reteta.
Cand nu era post, punea untura.
Eu am mai rafinat-o nitel si fac asa: prajesc ceapa cu bulionul, fac piureul cu unt si ceva lapte, le amestec si rad putina nucsoara. Alaturi de pulpe ori pangasius e jale! Mananci pana crapi!

Asa e Laponel,e f. bun! :tongue3: si cartofii astia rantaliti,aka' cu boia si serviti cu iaurt sau smanatana slaba ,sunt f. gustosi!

#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 November 2012 - 10:49 PM

La aia o sa le vina randul ca tocmai ce am luat un saculet de 5 kile, productie locala si de culoare roz, care is oarecum mai dulcegi la gust si mie imi plac mai mult.
Deocamdata, saru'muna ca mi-ai adus aminte, azi am facut ca nu mai facusem de foarte foarte mult timp. Normal ca ...reteta cu bulion :occasion15: , dar data aviatuare imi dau doo peste deshte si nu mai pui! Jur pe rosu!
Imagine atasata: monthly_11_2012/post-12-13530125711131.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 November 2012 - 10:56 PM

Hi hi! Dimpotriva imi dau eu 2 peste dejte si fac si eu asa ca tine ,ca sa vaz,dar siiguuurr ne place! :occasion15:

Momentan la mine cartoafele sunt baza :( dar asta e om trece noi si peste asta B)

Ce ma bucur ca ti-am amintit si ca ti-a placut :) :P :P

#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 November 2012 - 11:20 PM

Vezi postareaGeany, la 15 November 2012 - 10:56 PM, a spus:

Hi hi! Dimpotriva imi dau eu 2 peste dejte si fac si eu asa ca tine ,ca sa vaz,dar siiguuurr ne place! :occasion15:

Momentan la mine cartoafele sunt baza :( dar asta e om trece noi si peste asta
:(

Ce ma bucur ca ti-am amintit si ca ti-a placut :) :P B)


Cunosc foarte bine :( :P Sa nu pui mult bulion, ca sa nu domine gustul lui. Asa, doua linguri in prajeala, ei hai trei daca e mai subtirel. Mah era pe vremuri bulionul la borcan de sticla, doamne ce bun mai era. Il mancam cu lingura. Era de Topoloveni cumva?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi