Forum Culinar: Piure de post...Geany - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piure de post...Geany Reteta de la bunica...

#21 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 15 November 2012 - 11:54 PM

Nu stiu Laponel' draga, noi peaici' eram cu astea de Tecuci(bulion/mustar,etc)acum d-zeu cu mila ,la bulion iau sultan momentan(nici o legatura cu serialul care sunt fan mai nou :) ),dar daca schimb ma uit sa aiba concentratie 24% nu 18% :occasion15:

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-405-13530171485289.jpg

#22 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 November 2012 - 08:23 AM

S-ar putea sa ai dreptate cu Tecuciul, tre' s-o intreb pe mama ca ea e xperta. "Sultan" numa' autohton nu suna. Unde e produs?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 November 2012 - 08:42 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 November 2012 - 08:23 AM, a spus:

S-ar putea sa ai dreptate cu Tecuciul, tre' s-o intreb pe mama ca ea e xperta. "Sultan" numa' autohton nu suna. Unde e produs?

Sincer nu stiu si nu mai am nici o cutie acum in casa sa ma uit(momentan am un bulion bun facut de matusa mea din rosii de gradina si ma strange-n spate ca mi se termina =)) )dar o sa ma interesez si-ti spun !
Sunt acum o gramada de firme care produc bulion ( de la olimpia,de tecuci,aro etc) dar multe au si amidon in compozitie,eu cum am zis ma uit la concentratie sa aiba 24% si dintre toate,care se gasesc pe la noi cel putin, asta sultan e mai folosit de catre cunostintele mele :snorting:
L-au scumpit si pe asta eu gaseam(cutia mai mica de 420 de gr. parca)cu 4 lei 4,20,acum am vazut 5,6 :blush:

#24 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 November 2012 - 09:29 AM

Offff, am vazut ca in tara preturile sunt absolut tampite, mai ales ca dai banii pe amidoane si alte nenorociri. Ma mir cum naiba reglementarile europene in privinta alimentelor nu au nici o putere acolo. Tarat lui Papura Voda. Numai cat am stat noi - 3 saptamani- si se scumpeau de la o zi la alta. :snorting:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#25 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 November 2012 - 09:44 AM

Daa!! S-o tzicnit lupu''' :snorting: astia nu mai au nici o limita,s-au scumpit toate ,zaharul,uleiul ,faina etc,care astea nu sunt un lux,si pensiile si salariile sunt asa cum sunt :blush: ce e mai trist e ca nici asa prost platite,nu sunt locuri de munca,cunosc,cazuri disperate =))

#26 Useril este offline   Patrick968 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 29-May 11
  • LocationBucuresti

Postat 16 November 2012 - 09:53 AM

Vezi postareaGeany, la 15 November 2012 - 11:54 PM, a spus:

Nu stiu Laponel' draga, noi peaici' eram cu astea de Tecuci(bulion/mustar,etc)acum d-zeu cu mila ,la bulion iau sultan momentan(nici o legatura cu serialul care sunt fan mai nou :blush: ),dar daca schimb ma uit sa aiba concentratie 24% nu 18% :snorting:

eu am gasit la kaufland bulion cu 99% rosii....daca aveti magazin prin orasul vostru

#27 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 November 2012 - 09:53 AM

P.S Stai ca am ketchup picant (cel mare si-l pune si-n sarmale si in tort daca se poate :blush: ...bblleeaahh!!)

Imagine atasata: monthly_11_2012/post-405-13530522957283.jpg

Zice ca e din jud. Prahova asta, :snorting: ashea' asta-i sultanul din prahova care va sa zica =))
Pret 2,2 lei

#28 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 November 2012 - 09:56 AM

Vezi postareaPatrick968, la 16 November 2012 - 09:53 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 15 November 2012 - 11:54 PM, a spus:

Nu stiu Laponel' draga, noi peaici' eram cu astea de Tecuci(bulion/mustar,etc)acum d-zeu cu mila ,la bulion iau sultan momentan(nici o legatura cu serialul care sunt fan mai nou :blush: ),dar daca schimb ma uit sa aiba concentratie 24% nu 18% :snorting:

eu am gasit la kaufland bulion cu 99% rosii....daca aveti magazin prin orasul vostru

Da cred ca este si la noi!Doar ca eu nu am hipermarketuri aproape (in zona) in plus daca ma duc am tendinta sa cumpar f. multe si ce nu-mi trebuie asa ca iau doar strictul necesar de la magazinele de la scara blocului si din imprejurimi!

#29 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 November 2012 - 10:21 AM

Iaca un articol din 2006 http://www.revista-p...pia-id4392.html,pasta de tomate cea mai concentrata din romania era de la olympia 28-30%,produs de tecuci ,acum olympia e varza,(in sensul ca bulionul lor e f. prost) :blush:
Ce ma enervez cand gasesc un produs bun si apoi il strica astia (nu mai respecta reteta) :snorting:

#30 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 December 2012 - 09:29 PM

Seara buna! :icon_fessee:

Am vazut azi la prova del cuoco (emisiunea favorita pe rai uno) o reteta de cartofi care chiar m-a inspirat..
Lipesc aici eu o sa-i fac cat de caurand si nu vreau sa uit :wub:

Patate alla ghiotta..

http://www.youtube.c...h?v=BYUMMm2qEck


http://www.youtube.c...h?v=BYUMMm2qEck

ngredienti per scaloppine di vitelo al san giovezi: 400g di fettine di vitello, farina q.b., una noce di burro, ½ bicchiere di vino San Giovese q.b., sale e pepe q.b.
(ingrediente pt. snitele de vitel al san giovezi: 400 g de felii de carne de vitel,faina cat cuprinde,o nuca de unt,1/2 pahar de vin san giovezi,sare si piper dupa gust)
Se infaineaza feliile de vitel se inabusa in unt,se scot deoparte,se adauga vinul in tigaie se face reductie,se mai adauga o nuca de unt rece ,se adauga carnea..

Per le patate alla ghiotta: 3 patate, 50g di burro, 300g cdi passata pomodoro,

Pt. cartofi 3 cartofi 50 de gr. de unt ,300 gr. sos de rosii.

Se taie cartofii rondele se auresc in unt ,se adauga sos de rosii sare piper si busuioc la sf.

Mie mi-au placut f. mult cartofii ,pt. varianta de post cred ca merge in loc de unt ceva ulei de masline,servite ca atare sau alaturi de peste..

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi